Bleskozvod a el. kable

Bleskozvod a el. kable

Poslaťod yoyo » Pon 07. Sep 2015 11:46:28

Ahojte,
na dome mam 4 zvody pre bleskozvod (kazdy roh domu). Pri zakladani stavby som vsak zo zakladovych pasov vyviedol pasovinu len na 2 rohoch - z toho dovodu som dodatocne prepajal rohy domu pasovinou - vid obr. Problem ale vidim v tom, ze v jednom mieste mi ta 'prepojovacia' pasovina krizuje el. trubky v ktorej je vedeny el. kabel pre vonkajsi pristresok. Zakladna otazka je ci je to OK, alebo je to naozaj riziko v pripade, ze udrie blesk.
Prílohy
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Bleskozvod a el. kable

Poslaťod jezo » Pon 07. Sep 2015 14:34:50

Nebolo jednoduchsie k tym rohom zatlct uzemnovaciu tyc?
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Bleskozvod a el. kable

Poslaťod yoyo » Pon 07. Sep 2015 14:40:24

mozno... ale bolo mi odporucane toto riesenie kvoli celkovemu Rku ... cize teraz chcem zvazit mozne rizika. Pokial to bude velke riziko, tak to samozrejme budem riesit tou tycou. Len potrebujem vediet co by to znamenalo, keby bleskozvod zviedol blesk a prehnalo by sa to popri spominanych kablov.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Bleskozvod a el. kable

Poslaťod raven » Pon 07. Sep 2015 16:09:14

Kvôli indukcii by na tom kábli bolo indukované napätie niekoľkých desiatok tisíc Voltov, ktoré by robili neplechu...:).
Ale ak si už videl obrázok priameho zásahu blesku a ako po tom vyzerá bleskozvod a vnútorná inštalácia domu bez adekvátnej ochrany, tak to bude asi najmenší problém, ktorý ťa bude zaujímať...
Pri tej strane domu, kde je kábel, by som ten prepoj pásovinou vynechal a pri rohoch domu by som natĺkol uzemňovacie tyče. Je to ale len môj názor, ktorý nemám podložený meraním - nepoznám pôdne podmienky u teba a celkovú rezistivitu pôdy v oblasti. Viac napovie meranie na mieste, po zatlčení uzemňovacej tyče...Dôležité však je, čo hovorí projekt.
P.S.: aký je celkový odpor zemniča ? Máš možnosť, aby ti to niekto zmeral?
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Bleskozvod a el. kable

Poslaťod MartinH » Pon 07. Sep 2015 16:30:47

Neviem, ako by sa na tomto mieste aplikoval vzorec na vypocet bezpecnej vzdialenosti.

Dobra sprava je, ze trasy sa krizuju kolmo a ze by obe mali mat potencial blizsie k zemi ako k bleskovemu napatiu. Za seba preto hovorim, ze by som chcel mat medzi nimi odstup aspon na hlbku lopaty.

Ale mam aj horsie spravy. Pasovina v zemi a pasovina v betone budu mat rozne elektrochemicke potencialy a zelezo bude zrat korozia. Mozno nerezova pasovina by to riesila (a zelezo natriet), ale chemia je moja slaba stranka, radsej si to overte.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť