Bleskozvod

Bleskozvod

Poslaťod juicy51 » Pia 21. Aug 2015 14:53:40

Zaciname so svojpomocnou stavbou. Do zakladov chcem zaliat zemniacu pasovinu FeZn 30/4 po celom obvode. Uvazujem ale ci je potrebne robit vystup nad teren v dvoch alebo vo vsetkych 4 rohoch. Dom je bungalov 14x10m, strecha valbova. V projekte to uvedene nemame. Jeden elektrikar vravi, ze stacia 2 vyvody, dalsi ze 4...Este ma zaujima ci ste pasovinu prepajali s armaturou v zakladoch alebo ste to odizolovali...? Posledna otazka je ci dat pasovinu cez DTcka cim ju ochranim pred koroziou alebo ju dat povedal zakladu v chranicke?

Dakujem
juicy51
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 21. Aug 2015 14:48:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Bleskozvod

Poslaťod tienik » Ned 23. Aug 2015 9:59:54

Ahoj,

1) ides stavat a nemas projekt bleskozvodu? Ako si dostal SP?
2) obaja sa sekli, vyvodov bude 5
3) vsetko to tu na fore najdes, ze preco a naco.
4) uvedom si, ze to je vec kde ide o zivot. Tak radsej usetri € na obkladackach a utekaj si dat spravit projekt
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod MartinH » Ned 23. Aug 2015 15:44:12

Ked budete buduci rok hladat hlavne uzemnenie, napiste sem riadok.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod juicy51 » Štv 27. Aug 2015 10:34:49

Nazdarek,

1) projekt bleskozvodu ku SP nie je potrebny
2) mal som na mysli vyvody len pre bleskozvod, viem ze 5ty vyvod musim dat ku rozvodnej skrinke v dome

Preco by sme mali hladat hlavne uzemnenie ked urobim vyvody nad teren?
juicy51
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 21. Aug 2015 14:48:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod MartinH » Štv 27. Aug 2015 22:36:14

juicy51 píše:Preco by sme mali hladat hlavne uzemnenie ked urobim vyvody nad teren?


To bol taky typicky priklad. Ked sa nieco zalieva do betonu, tak je len jedna sanca spravit to dobre. Nemat projekt a nepoznat problematiku Vase sance dramaticky znizuje. Pri zakladovom zemnici je v detailoch ukrytych vela certov. Bohuzial.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod tienik » Štv 27. Aug 2015 22:37:45

NO, neviem kde zijes, kazdopadne legislativa SR pozaduje riesit ochranu pred ucinkami atmosferickych javovo typu blesk pre VSETKY objekty urcene na byvanie. Postuduj stavebny zakon a platne vyhlasky.
Takze ak nema uradnik zalepene oci cez €, tak tuto cast MUSI vyzadovat.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod juicy51 » Pia 28. Aug 2015 6:22:25

MartinH nehovorte v hadankach a budte konkretny...bleskozvod nad terenom bude zapajat kamarat, ktory je elektrikar. Pred zalievanim zakladov to pride skontrolovat ale ulozenie pasoviny do vykopu, nepovazujem za nijak odbornu cinnost. Oboznamil ma so zakladnymi krokmi, ktore mam urobit a ako ju tam klast. Kedze sa pasovina vyraba v 25m balikoch a ja mam po obvode 46m tak mi krasne vychadza spoj na dvoch miestach na ploche cca 2. V kazdom rohu nasledne svorkou urobim "odbocku" na vyvod nad teren. Rovnaku "odbocku" urobim pre elektroinstalaciu....

tienik: nikoho sme nepodplacali, standardne nam vydali SP bez potreby dokladovat ako bude rieseny bleskozvod, zijeme na Slovensku a v mojom okoli (nie ten isty stavebny urad) to z mojich znamych ma len jeden kamarat aj preto lebo projekt katalogovy, ktory to obsahoval. My mame individualny.
juicy51
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 21. Aug 2015 14:48:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod MartinH » Pia 28. Aug 2015 7:05:55

juicy51 píše:MartinH nehovorte v hadankach a budte konkretny...


Este raz v skratke: bez projektu a znalosti problematiky velmi pravdepodobne spravite chybu.
Tu Vam nikto projekt nespravi, to je nad ramec nejakej diskusie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod tienik » Pia 28. Aug 2015 9:53:18

juicy51 píše:tienik: nikoho sme nepodplacali, standardne nam vydali SP bez potreby dokladovat ako bude rieseny bleskozvod, zijeme na Slovensku a v mojom okoli (nie ten isty stavebny urad) to z mojich znamych ma len jeden kamarat aj preto lebo projekt katalogovy, ktory to obsahoval. My mame individualny.


Vidim ze vedomosti a znalost predpisov pracovnikov stavebnych uradov dosahuje uroven o ktorej skoda rozpravat.
Skusim to inac, berme fakty:
1) stavias rodinny dom - budovu urcenu na byvanie ludi
2) vyhlaska k stavebnemu zakonu Ti prikazuje riesit ochranu pre bleskom.
3) ked budes kolaudovat, musis preukazat splnenie tejto poziadavky (okrem inych veci) to sa da:
3a) dolozenim projektu kde z vypoctu rizika vychadza ze bleskozvod nepotrebujes (to ale neviem ci nejaky ozajstny elektrikar niekedy z ruky pusti, to je domena "projektantov" co su uz jednou nohou v base)
3b) dolozenim reviznej spravy od instalovaneho bleskozvodu.
4) Na zhotovenie platnej a serioznej spravy o odbornej prehliadke vyhradeneho technickeho zariadenia elektrickeho (co bleskozvod je) je vychodiskovym podkladom DOKUMENTACIA, inac povedane aj projekt bleskozvodu.

A sme doma, bez projektu sa to proste legalne neda.
To ze mate idiota na SU problem neriesi, skor vytvara. Napriklad poistovna uz taka mila nie je, ta dovod "na SU nepotrebovali" nejak neuznava.

A zakladovy zemnic, to poznam, X stavbarov tvrdi "to nie je elektrika" a potom to tak vypada. Uvedom si ze to uz nikdy viac neopravis, to nie je malovka na stene co hocikedy pretres. AK Ti je luto dat par € dobremu elektrikarovi, minimalne sa z nejakm dohodni ze ho pozves k sebe na pivo ked to budes mat hotove nech mrkne okom ci je to OK. Vsetko dalsie po betonazi bude uz zbytocne.
Precitaj si diskusie tu, co sme uz niekedy za sialene riesenia povymyslali lebo sme zachranovali v uvode odflaknutu pracu. Je ovela lahsie a lacnejsie tomu predist.

A MartinH to nemysli zle, je to tiez elektrikar a takymito dobre mierenymi "hadankami" sa TI len snazi otvorit oci - aby si si uvedomil ze ak o niecom nevies, neznamena to automaticky ze to netreba riesit.
Ja napriklada myslim si ze bleskozvody a zemnice ovladam a jeho narazky sa mi hadankami tym padom nezdaju :-)
Ver tomu, tu Ti nikto neche nieco zle, ale na zaklade bohatych skusenosti sa Ti len snazime otvorit oci skor ako to bude neskoro.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod juicy51 » Pia 28. Aug 2015 11:10:51

No ved som napisal, ze kamarat elektrikar mi to pride skontrolovat pred zaliatim...pytal som sa na veci, ktore uz nie su az tak elektrikarske...ide skor o to ci je lepsie to tak urobit alebo si to nekomplikovat...vidim ze ste odbornici vo fachu ale forum je o tom ze na otazku resp. diskusiu ocakava zadavatel jasnu odpoved...ked som napisal otazku ci davat pasovinu cez DTcka alebo pomimo tak znalci ako vy sa k tomu nedokazete jednoznacne vyjadrit? projekt elektriky som chcel pre svoj dobry pocit, ale kamarat co mi ju bude robit mi povedal, ze povacsinou sa pocas stavby urobi xy zmien a projekt elektriky je potom aj tak k nicomu...
juicy51
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pia 21. Aug 2015 14:48:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod tienik » Pia 28. Aug 2015 11:45:33

SOm rad ze sa chapeme :-)
Prave o to ide, ak Ti necheme poradit zle, musime sa pytat a spochybnovat - inac mozu zostat niektore veci skryte a nedoriesene.
Vidis uz sam ze sa to komplikuje. Na jednej strane pises ze je to robota "o nicom" - neelektrikarska, na druhej strane netusis ako ist zo zvodom von. A tym padom ani netusis ake je to dolezite pre cinnost a zivotnost zemnica.
Prave tam je miesto pre tu "elektrikarsku pracu. Treba napriklad poznat akym materialom idem, treba poznat co je to elektrochemicka korozia a ako vznika, treba poznat aky izolant je vhodny na moj material, moje zrucnosti a celkovu trasu vyvodu ako takeho. Ked prejdes forum, urcite najdes niekde ako som pisal o vyhodach nerezovych zvodov, tak isto najdes urcite aj to ako som opisoval presne izolaciu zvodu zmrstovackami atd.... Nemozes sa hnevat, ale tu fakt nikto nema chut a cast pisat okolo uz napisane -na to tu je toto forum, informacie musia zit dalej.
A k projektu elektriky? Urob ako chces, neviem aky je tovj kamarat elektrikar, ale zaci sa mi podobat na tych, ktorych tu oznacujem "elektrikar". Inac by taku somarinu nemohol vypustit z ust.
Poviem to inac, cely aktivny zivot sa venujem elektrike, vystudoval som aj silno aj slaboprud, mam asi vsetky dostupne opravnenia na pracu hadam vsade -vratane atomovych elektrarni a predstav si ze aj sam sebe na vlastny dom som si projekt urobil a to by si ani neveril ako podrobny. To nie ze by som sa potreboval chvalit, ale skor na dokreslenie situacie - ze nepovazujem skutocnost ze "som elektrikar" za dovod nato ze nepotrebujem projekt.
A preco? Lebo je to ta najlahsia robota, s kavou v jednej ruke a mysou v druhej ruke sa totiz certovsky lahko z vylozenymi nohami rozmysla co kde ako dam, ako posuniem, kolko toho dam.....Je to absolutne ina praca ako ked stojis v monterkach uprostred izby z drazkovackou v rukach cely zapraseny a rozmyslas ci fakt si tam chcel zasuvku, alebo vypinac, ked tam vlastne bude gauc.......atd.
Ja som mal dokonca excelacke tabulky vyvodov a kablovych tras medzi tym. Elektriku sme sekali 2 dni a pritom vlastne nik okrem mna netusil co je naco. Proste v prostred domu boli prilepene dva papiere. Kazdy "sekac" si zobral riadok, urobil vedla neho bodku, precital odkial kam a zacal rezat. Ked skoncil, riadok vyskrtol. Ked bol cely papier vyskrtany, zrazu to davalo zmysel a bolo vsetko vsade - bez zabudnutia, bez presuvania atd....

A este jeden oblubeny bod. Ako sa bez projektu da legalne spravit revizia? Odpoviem si sam, nijak.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
resta
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod

Poslaťod MartinH » Sob 29. Aug 2015 16:59:27

tienik, dakujem, ze si nasiel cas rozpisat, o co tu ide. Vyzera to ako zbytocne dohovaranie, ale je plno sanci spravit pri ochrane proti blesku nieco zle a potom cely system je len drahy a zbytocny. Dovolim si napisat, ze elektrikar, ktory to zvladne bezchybne, je nieco ako prva liga, pricom vacsina hra okresnu sutaz. Laik nema sancu vidiet problem a vacsinu domov blesk nikdy v zivote nepreveri.

Zemnic je len cast, potom zvodice, zberna sustava na streche, prepatovky v rozvadzaci. Vsetko musi na seba nadvazovat. Uz len taka malickost, ze nesmu byt subehy medzi kablami "pred" a "za" zvodicom diskvalifikuje velku cast instalacii.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron