Kolko vody je v omietke a múroch?

Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod MartinH » Štv 20. Aug 2015 20:24:24

Mám pivnicu. Je v nej vlhký vzduch. Snažím sa dopátrať k tomu, či je v nej normálne vlhko alebo viac ako je normálne, čo by znamenalo nejaký problém.

Vlhkosť primárne pochádza zo vzduchu, ktorý tam príde teplý zvonku a pri pivničnej teplote (19-20 stupňov) sa relatívna vlhkosť zväčší. Čim vyššie horúčavy, tým výraznejšie.

Podľa tabuliek na internete nie je problém spočítať, koľko vyparenej vody je v miestnosti. Povedzme že liter.

Keď však pustím odvlhčovač, získam liter aj viac vody a vlhkosť sa za chvíľu vráti k pôvodnej hodnote. Čiže vlhkosť je akumulovaná hlavne v múroch a tie zvlhčujú vzduch. Na o tu končím s mojimi vedomosťami. Neviem, koľko vody tie múry mohli do seba nacucať. Poradí niekto?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod TomasHo » Štv 20. Aug 2015 22:04:20

Nechcem velmi mudrovat, ale normalna vlhkost je taka, aku si stanovis. Cigary a hlivy potrebuju inu, nez obilie a postelna bielizen.
Daj pozadovane vlhkostne parametre tej pivnice, informacie o hydroizolaciach a tesnosti otvorov, a potom mozeme posudit, ci tam mas vlhkost vyssiu, nez by mala byt, a cim to je sposobene.
Ciste teoreticky, keby si mal pivnicu dokonale izolovanu proti vlhkosti, s vyzretym murivom a jednym malym vysusacom, tak tam dosiahnes hodnoty vlhkosti blizke nule.
Ak ti to vlhne, tak tam prenika niekde vodna para cez podlahu alebo mury. Alebo ti tam usti rura zo susicky. Alebo tam steka vlhkost nezaizolovanou strbinou medzi hornou stavbou a zakladmi. Na mojom vlhkomeri je optimalne pasmo vlhkosti vyznacene ako 40-65% a teplota 18-25oC, ale to plati pre cloveka a ty v tej pivnici asi nechces skladovat zivych ludi, ci ano?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod Ludo » Štv 20. Aug 2015 22:04:23

teply vzduch zvonka bohato nasyteny vodou
ti prinasa vlhkost do pivnice
tam sa na "chladnych" muroch zraza

ved som to tu daval
40 stC, vlhkost 65% znamena cca 33 g vody v jednom jedinom kubiku vzduchu

a pri danej teplote a vlhkosti je rosny bod už pri teplote 32,13 stC :idea:
a bum-měl ho tam....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod TomasHo » Pia 21. Aug 2015 7:53:10

Ludo,
Len upresnim tvoje udaje na pozorovanu realitu. Vnutri domu som mal cca 25-26 stupnov a vlhkost do 70%. To dava rosny bod cca 20 stupnov. Vonku bolo vtedy cca 40 stupnov na zapadnej strane, z coho pri danom rosnom bode vyplyva rel. vlhkost cca 32%. Obsah vlhkosti vnutri a vonku musel byt priblizne rovnaky, v noci sa vzduch obmienal.

Kedze Martin nenapisal v com ma problem, da sa predpokladat, ze pri teplote 19-20 stupnov v pivnici tam mohol teoreticky tesne mat rosny bod a steny sa mu mohli rosit.

Ale rosny bod pri 32 stupnoch v nasom podnebnom pasme v ziadnom pripade nenastane, nie sme tropicky prales.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod MartinH » Pia 21. Aug 2015 9:56:47

TomasHo píše:Kedze Martin nenapisal v com ma problem, da sa predpokladat, ze pri teplote 19-20 stupnov v pivnici tam mohol teoreticky tesne mat rosny bod a steny sa mu mohli rosit.


Problem je zatial silne slovo. Odvlhcovac preventivne pustam v pivnici kazde leto, aby som sa vyhol plesniam. A teraz sa mi zda, ze odvlhcujem nejako vela, resp. bez vyrazneho vysledku.

Paralelna tema: pozna niekto odvlhcovac, ktory sa po zapnuti casovym spinacom sam hned pusti do prace? Na mojom treba stlacat gombiky.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod TomasHo » Pia 21. Aug 2015 12:00:08

Nezdalo sa mi to, a tak so sa pozrel na nas, delonghi des 16 e a vypina aj zapina automaticky, pricom sa snazi dosiahnut cielovu vlhkost. Cize nie na casovy spinac, ale keby zostal stale zapnuty, s vyvodom do kanalizacie, tak by si sledoval vlhkost sam.

Ale podla mna nie je riesenie extrahovat vlhkost len zo vzduchu a tym vysusat murivo, ak sa tam vlhkost dostava aj odinakial, ako cez dvere alebo okna.

Tu je vseobecny obkec k plesniam v budovach http://www.stuba.sk/new/docs//stu/ustav ... anok11.pdf

Skus zmerat vlhkost muriva, mozno ti to povie nieco o moznom prieniku (porusenej hydroizolacii). Mozno by stacilo steny natriet vapnom, to plesne vraj nemaju rady, a mozno najprv krystalickou izolaciou a na to vapnom. Plus utesnit vsetky okna a dvere a potom tam pustit odvlhcovac, ci znizi vlhkost na 20%...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod MartinH » Pia 21. Aug 2015 12:25:56

TomasHo píše:Ale podla mna nie je riesenie extrahovat vlhkost len zo vzduchu a tym vysusat murivo, ak sa tam vlhkost dostava aj odinakial, ako cez dvere alebo okna.


Ved o tu diagnostiku mi ide. Mam nejaku vodu v murive a neviem odhadnut, ci sa tam len jednoducho nazbierala za dlhsie obdobie zo vzdusnej vlhkosti alebo je niekde problem. Nieco ako mokry flak nemam. Mozno som len paranoidny.

Tiez chcem povedat, ze kym nebude horsie, tak s odvlhcovacom to mam pod kontrolou. Len je to otravne.

TomasHo píše:Nezdalo sa mi to, a tak so sa pozrel na nas, delonghi des 16 e a vypina aj zapina automaticky, pricom sa snazi dosiahnut cielovu vlhkost. Cize nie na casovy spinac, ale keby zostal stale zapnuty, s vyvodom do kanalizacie, tak by si sledoval vlhkost sam.

Vypina sa aj ventilator alebo len kompresor?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod TomasHo » Pia 21. Aug 2015 16:59:13

MartinH píše:Ved o tu diagnostiku mi ide. Mam nejaku vodu v murive a neviem odhadnut, ci sa tam len jednoducho nazbierala za dlhsie obdobie zo vzdusnej vlhkosti alebo je niekde problem. Nieco ako mokry flak nemam. Mozno som len paranoidny.


V tom PDF co som nalinkoval sa uvadza, ze vlhkost muriva od 4% sa berie ako zvysena, tento merac (http://zarucene.sk/produkt/holdpeak-3v1 ... ateplomer/) ma napriklad pre murivo rozsah len 0-2%, aspon do tych 10% by som povedal, ze je treba.

MartinH píše:Vypina sa aj ventilator alebo len kompresor?

Tak to fakt netusim - uplne stichne.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod MartinH » Pia 21. Aug 2015 17:38:48

TomasHo píše:V tom PDF co som nalinkoval sa uvadza, ze vlhkost muriva od 4% sa berie ako zvysena, tento merac (http://zarucene.sk/produkt/holdpeak-3v1 ... ateplomer/) ma napriklad pre murivo rozsah len 0-2%, aspon do tych 10% by som povedal, ze je treba.


Dakujem za info.

V takej vacsej miestnosti je len po obvode 15 kubikov muriva a ak je v nom len jedno jedine % objemove vody (cize by to bolo krasne suche murivo), tak hovorime o 150-tich litroch. Ak sa z toho mnozstva vypari liter do vzduchu a nasledne skonci v odvlhcovaci, je to menej ako percento z percenta (1 pip :mrgreen:). To vobec nic nedokazuje.

:netusim Co dalej? Asi to necham tak. Kym nemam jasny problem, nebudem ho riesit. Budem dalej odvlhcovat podla vlhkomera ako kazde leto.

TomasHo píše:Tak to fakt netusim - uplne stichne.

P.S. Moj Master ma tiez podobnu funkciu, ale ventilator ide stale. Nikdy nestichne uplne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod TomasHo » Sob 22. Aug 2015 22:15:40

Tak potom ti mozem odporucit ten typ, co mam ja, akurat ze deklarovane parametre ani zdaleka nedosahuje. Myslim, ze by mal problem stlacit vlhkost pod 35%.

Ale vo volnom case by som mozno na steny dal krystalicku izolaciu, ak su betonove.

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
Ludo
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Kolko vody je v omietke a múroch?

Poslaťod mp1 » Ned 23. Aug 2015 7:48:54

pivnica - čo je to? hlboko pod povrchom, polovica múrov nad povrchom? múry betón, kameň, tehly? zvonka izolované, odvodnené, dlho nepršalo, bola prietrž, prší už mesiac, polievam trávnik pri dome, vstup zvonka či z domu, vetranie samospádom či nútené, ...? zvnútra holé múry, omietka čisté vápno s pieskom, KLÉBER?
poporiadku - múry sú NADMERNE vlhké, ak sa vyzráža "kvet", plesnejú. vlhkosť vzduchu vonku, v dome a v pivnici sa NEDÁ POROVNÁVAŤ, pretože to nie je "ten istý vzduch", ibaže by bolo vetranie tak účinné, že okamžite vymení všetok vzduch. to sa nedá.
táto debata je ako o "dýchaní múrov", prestupe vlhkosti z miestnosto von, ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia