Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod embe » Pia 07. Aug 2015 0:05:23

Potreboval by som zakryt hnusny skaredy betonovy plot (trochu clenity z tych dosiek je robeny a ma akoze vzor tehliciek :grc , lebo sused)u mna na zahrade a premyslam cim, ci zivym plotom alebo niecim popinavym. Co viem na 100% ze:

- musi byt celorocne zeleny
- nechcem vinice a pavinice
- nechcem tuje, ani zadarmo :!:

Najviac sa priklanam k popinavym rastlinam, ale mam pocit ze takych co su celorocne zelene, je strasne malo. Najviac sa mi pozdava PYROSTEGIA VENUSTA ale to nebude asi moc do nasich klimatickych podmienok...:(

http://1.bp.blogspot.com/-OHq-ya_cBDQ/T1PBFvEpYII/AAAAAAAACyg/623N5ECISM0/s1600/House%2Band%2BFlowers%2B042.JPG

Mate nejake tipy? Co mate vy v zahrade?
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Poslaťod kriloter » Pia 07. Aug 2015 6:09:00

Celorocne zeleny je otrepany brectan, ale o tom predpokladam vies. Inac budem toto riesit onedlho aj ja, tak ma to zaujima, este som sa nerozhliadal ale. Preco nie pavinic? A preco nie tuje?

Odoslané z GT-I9195 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod opek » Pia 07. Aug 2015 6:54:21

Ja by som siel do brectanu... Zadarmo, nenarocny a po cely rok vyzera dobre.

kriloter - pavinic nie je celorocne zeleny, na zimu opadava, treba ho dost casto strihat. Tuje sa neodporucaju napr. pre to, ze nie su u nas pôvodné, silne okysluju podu...
:drink
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod steve33 » Pia 07. Aug 2015 7:26:29

Skor by som povedal,ze tie tuje su otrepane. Ja som za brectan,tiez ho chcem nasadit okolo plota
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Poslaťod kriloter » Pia 07. Aug 2015 7:46:03

Asi to tak vyznelo, ale nemam nic proti brrctanu, je to silny favorit, jedina nevyhoda, pomaly rastie. Tujkam by som sa tiez rad vyhol, ale su lacne a rychlo rastuce, nejaka rozumna alternativa?

Odoslané z GT-I9195 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod igi_bb » Pia 07. Aug 2015 10:35:34

brectan rastie celkom rychlo. stenu vysoku 1,7m a dlhu 7m nam zarastol za 2 roky.
igi_bb
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Štv 04. Dec 2008 11:25:45
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod tomas g » Pia 07. Aug 2015 11:57:18

Aj podla mna tvoje poziadavky najlepsie splna klasicky brectan. Ak sa ti nechce cakat, mozes kupit uz narastenu stenu: http://www.snz.sk/zelene-steny/
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod embe » Pia 07. Aug 2015 12:13:42

Mnoooo na brectan som zabudol..ze tiez asi nie. Pavinic nie lebo je opadavy. Tuje nie lebo to je otrepane a mne sa nikdy nepacili...

Moji favorit je ako pisem hore PYROSTEGIA VENUSTA (orange trumpet vine) ale to bude asi dost problem zohnat. Rastie to v subtropickom pasme a ked tam sa povie zima tak sa mysli okolo 10C najmenej :( Takze tazko povedat ci by to tu prezilo a ak hej, co by to robilo v zime.
Potom sa mi paci jeden pavinic co ozaj rychlo rastie, jednu vzorku mam na garazi - Parthenocissus tricuspidata 'veitchii' (Boston Ivy) a mam taky pocit ze neopadal toho roku v zime ale krk na to nedam.

https://www.google.sk/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAcQjRxqFQoTCPWB2drPlscCFUbxFAodx-UBuw&url=http%3A%2F%2Fwww.nhm.ac.uk%2Fnatureplus%2Fthread%2F18153&ei=l3XEVbXaO8biU8fLh9gL&bvm=bv.99804247,d.bGQ&psig=AFQjCNGmK9OekvvwXWES59vFsjIhJ0Fe9A&ust=1439024881139497

Alebo potom nejaky druh Clematis http://www.starkl.sk/plamienok-arabella-070605/ len sa mi nepodarilo zatial zistit ci opadava na zimu....
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod MartinH » Pia 07. Aug 2015 13:11:52

Nepopinave stalozelene, co mame ich doma: taxus media stricta viridis a prunus laurocerasus. Daj do google obrazkov :idea: . (V zahrade rozprava moja manzelka plynule po latinsky a ja nerozumiem ani slovo). Tretia do partie je tuja, ktoru nechces. Ani ja som nechcel, ale vraj na tento ucel najlepsia. Len treba vediet spravnu odrodu a spravy rozostup sadena. Spominane tri sa striedaju v skupinkach kolom dokola. Prunus je hlavne na severnej casti. Tis vsade. Tuje na slnecnej strane.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Celorocne zeleny zivy plot z popinavych rastlin

Poslaťod WYSIWYG » Ned 09. Aug 2015 12:10:45

Som síce len záhradník amatér a môžem sa mýliť :-), ale Parthenocissus a Clematis sú všetky opadavé. Hoci aj tu platí "Nikdy nehovor nikdy" a možno práve teraz nejaký šikovný šlachtiteľ dáva do predaja genetický neopadavý hybrid týchto skvostov. ;-) Samozreme za záhradnícky astronomickú cenu...

Ale späť k meritu veci: embe zahlásil, že brečtan nie. Ja by som použil kontrakpríklad. Tiež som sa stretol s ľuďmi, ktorí tvrdili, že brečtan ani za svet.
Pretože je nudný, tmavozelený, že to už si tam môžu dať rovno vojenskú celtu. Potom som ich však informoval o kultivare "Golden Heart". Je to paanšovaný brečtan, ako už názov napovedá - so zlatým, ergo žltým srdcom. A brali ho všetkými desiatimi :-)
Ako všetky panašované rastliny, aj Golden Heart je trochu ochudobnený o tú výraznú vlastnosť brečtana - vegetovať úplne perfektne aj v tieni.
G. H. stráca v úplnom tieni svoj zlatý stred, naozaj potrebuje viac slnka.
Čo sa týka umiestnenia, embe potrebuje nechať zarásť betónový plot, čo je OK. Určite by som brečtan nedával na pletivový plot (prípadne len obmedzene, ako obrubu, alebo len na stĺpiky), ale dá sa údržbou (nožnice, plotostrih) umravniť a udržať v prijateľnom rozsahu. Keď treba, dá sa výrazne zmladiť a rýchlo dorastie.
Za negatívum brečtanu sa považuje celková jedovatosť rastliny - najmä však jedovatosť plodov. Brečtan síce kvitne až po cca 70 rokoch, ale to platí pre rastlinu vypestovanú zo semena. Ja osobne som zažil, že mi kvitol 5 ročný brečtan. Ten však bol rozmonožovaný odrezkami. V záhrade je aj tak dosť jedovatých prvkov (prírodných aj syntetických) a deti treba edukovať, prípadne na ne dohliadať.

No a keď som si pozrel vizuál embeho favorizovanej Pyrostegie, tak mi napadla ďalšia alternatíva: Pyracantha coccinea, teda hlohyňa šarlátová. Má aj tŕne :-) Nie je popínavá, plody má oranžové, resp. šarlátové ako napovedá meno, ale na môj vkus má široký vzrast. Tiež sa dá umravniť a príslušným náradím udržať v rozumnom raste, ale s tým drevom a tŕňami je väčšia starosť, než s brečtanom. Myslím, že potom je nevyhnutnosťou dobrý drvič odpadu, alebo trpezlivosť a sušenie dreva pre krbové účely ;-).
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron