Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod KoMiKo » Pon 13. Júl 2015 23:30:34

Ahojte,

dnes som si všimol zaujímavú vec. Plynový kotol (Geminox THRi 1-10) nahreje TUV v zásobníku (Dražice OKC 160 NTR, stacionárny), ktorý stojí na podlahe pod kotlom. Po nahriatí sa kotol vypne. Vzápätí ale začne vykurovacia voda (nie TUV) vo výmenníku zásobníka samotiažou cirkulovať spätne cez kotol, čím krásne ohrieva celý kotol a postupne mi cez špirálu výmenníka ochladzuje draho zohriatu TUV v zásobníku :cry: .
Myslím si, že nejaká spätná klapka v okruhu vykurovacej vody medzi výmenníkom zásobníka a kotlom by to mohla vyriešiť. Pozeral som však rôzne doporučené zapojenia, ktoré publikuje Geminox aj Dražice, ale nikde som v okruhu vykurovacej vody spätnú klapku nevidel zapojenú. Je zapojenie takejto spätnej klapky blbosť, alebo je u mňa nejaký iný problém, napr. s trojcestným ventilom v kotli, alebo si všímam to, čo si nikto iný nevšíma a mal by som sa liečiť :D?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod bladerunner » Uto 14. Júl 2015 8:57:48

KoMiKo píše:....začne vykurovacia voda (nie TUV) vo výmenníku zásobníka samotiažou cirkulovať spätne cez kotol, čím krásne ohrieva celý kotol a postupne mi cez špirálu výmenníka ochladzuje draho zohriatu TUV v zásobníku .....

podľa mňa sa ohreje prívod aj spiatočka a tým aj kotol a koniec. tomu asi nezabrániš. nejaká ďalšia cirkulácia by tam už nemala byť.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod pzad » Uto 14. Júl 2015 9:47:53

Preco ten kotol neprepne trojcestny ventil spat na vykurovaci okruh (myslim, ze moj kotol to tak robi) ? Potom by to uz vychladzovat nemalo.
pzad
 
Príspevky: 49
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 9:26:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod KoMiKo » Uto 14. Júl 2015 10:09:08

bladerunner píše:podľa mňa sa ohreje prívod aj spiatočka a tým aj kotol a koniec. tomu asi nezabrániš. nejaká ďalšia cirkulácia by tam už nemala byť.

Práve že nie. Po nahriatí vody na 45°C a vypnutí kotla som zatvoril guľový ventil medzi kotlom a výmenníkom. Prívod, spiatočka aj kotol sa po určitom čase ochladili, kotol ukazoval 25°C. Keď som potom ventil otvoril, prívod a následne aj spiatočka sa rýchlo (cca do minúty) ohriali a teplota v kotli stúpla postupne až na 40°C.
pzad píše:Preco ten kotol neprepne trojcestny ventil spat na vykurovaci okruh (myslim, ze moj kotol to tak robi) ? Potom by to uz vychladzovat nemalo.

Súhlas, tiež si myslím, že po nahriatí by mal trojcestný ventil prepnúť späť a prerušiť cirkuláciu. Skúsim to nejako preveriť.

Ostatní majitelia Geminoxu tento problém nemajú?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod petob » Str 15. Júl 2015 10:47:20

uh..ja mam geminox zem-17c a hned poobede ked pridem z prace to pojdem skontrolovat a dam vediet...
petob
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 11:07:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod joko » Str 15. Júl 2015 23:27:17

Kalpky sa do týchto systémov nik neodporúča, tie sa majú dať iba pri recirkulačnom čerpadle TUV. Tiež som predpokladal, že tento fenomen by mal riešiť systém kotla, ak si tam použil originál vyrobky a diely, ktoré tam výrobca chce dať.
Mám za sebou už asi päť prepojení s Prothermom, no tam sa nik nesťažoval, a asi tie originál trojcestné ventily tento fenomen riešia.
Inak nepredpokladám že by v samotnom kotly pred čerpadlom bola klapka, to by sa nedal kotol komplet vypustiť.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod koso » Štv 16. Júl 2015 7:44:13

kedysi tu niekto spominal spraviť take zniženie na napojenych trubkach. - ako vstupuje z kotla vykurovacia voda do boilera tak tam dať taku slučku kde by sa naschval privodna trubka dala pod uroven vystupnej trubky z boilera (na nejaku kratku trasu) a potom ju zase vratiť na napojenie do boilera - potom by sa samotiažne spravanie mohlo eliminovať...
(hmm neviem či som to napisal pochopitelne :D )
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod KoMiKo » Štv 16. Júl 2015 12:49:04

Tak som sa v technickom manuáli riadiacej jednotky Siemens LMU54.../LMU64... dopracoval k informácii:
"When there is no more demand for heat, the diverting valve will maintain the operating position it had assumed last."
... Keď už nie je požiadavka na teplo, prepínací ventil zostane v poslednej pozícii...
V Geminoxe mi to technik potvrdil, už vedia, že to je blbosť, lebo to vybíja zásobník TUV. Dá sa to zmeniť, asi nastavením niektorého z parametrov LMU, ale nechcel prezradiť ako :cry: .
Treba si zavolať servisáka (inými slovami, zaplatiť za opravenie nelogicky nastavenej defaultnej hodnoty).

S týmto príspevkom autora KoMiKo súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod joko » Štv 16. Júl 2015 21:01:42

Niečo podobné som predpokladal. Otázkou bolo - je, že riadenie trojcestného ventilu je elektronické, alebo elektromagnetické. Lebo vždy by mala byť jedna poloha OFF-ON ktorá je pri berzprúdovom stave stála. To znamená, že ak je to elektromagnetický ventil, a ostáva v zlej polohe, tak bude potrebovať nom-stop prúd, aby ostal v "neprirodzenej" polohe, a tak v kuse odoberal el. energiu v kludovom stave.
S Kriloter-om sme riešili el. mag. ventil pri hlavnom uzávery vodovodu. A práve tam, a on zistil, že ak chce mať otvorený hlavný uzáver vody, tak to potrebuje stály príkon, lebo v bezprúdovom stave ventil ostane zatvorený. Samozrejme ročné náklady len na to, aby ventil bol otvorený stojí nemalé peniaze. On sa múdro rozhodol, a vymenili sme za ventil, ktorý v kľudovom stave ostal otvorený - teda bez prúdu a s prúdom ostáva zatvorený iba vtedy, ak dom zabezpečí na alarm. Je to vždy menej.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod MartinH » Štv 16. Júl 2015 22:09:28

joko píše:S Kriloter-om sme riešili el. mag. ventil pri hlavnom uzávery vodovodu. A práve tam, a on zistil, že ak chce mať otvorený hlavný uzáver vody, tak to potrebuje stály príkon, lebo v bezprúdovom stave ventil ostane zatvorený. Samozrejme ročné náklady len na to, aby ventil bol otvorený stojí nemalé peniaze. On sa múdro rozhodol, a vymenili sme za ventil, ktorý v kľudovom stave ostal otvorený - teda bez prúdu a s prúdom ostáva zatvorený iba vtedy, ak dom zabezpečí na alarm. Je to vždy menej.


Joko :drink , je to mimo temu o zasobniku, ale ventil, co si montoval u mna na hlavnom privode vody ma dve stabilne polohy a elektriku potrebuje len na zmenu stavu (otvorit, zavriet). Elektriku to setri, ale ovladaci system je zlozitejsi. Sorry za odbocku, mozno to niekomu pomoze.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod joko » Pia 17. Júl 2015 16:00:56

MartinH píše:
joko píše:S Kriloter-om sme riešili el. mag. ventil pri hlavnom uzávery vodovodu. A práve tam, a on zistil, že ak chce mať otvorený hlavný uzáver vody, tak to potrebuje stály príkon, lebo v bezprúdovom stave ventil ostane zatvorený. Samozrejme ročné náklady len na to, aby ventil bol otvorený stojí nemalé peniaze. On sa múdro rozhodol, a vymenili sme za ventil, ktorý v kľudovom stave ostal otvorený - teda bez prúdu a s prúdom ostáva zatvorený iba vtedy, ak dom zabezpečí na alarm. Je to vždy menej.


Joko :drink , je to mimo temu o zasobniku, ale ventil, co si montoval u mna na hlavnom privode vody ma dve stabilne polohy a elektriku potrebuje len na zmenu stavu (otvorit, zavriet). Elektriku to setri, ale ovladaci system je zlozitejsi. Sorry za odbocku, mozno to niekomu pomoze.


Je pravdepodobné, že aj Kriloterovi sme podobné montovali, ale to ovládanie nie je elektromagnetické, ale elektronické ( dúfam že nepíšem bludy.) Ty máš Honeywell, ak sa nemýlim, on má Regulus, ale mali sme niečo z Enta, ktoré potrebovalo stály príkon, aby bol otvorený. Proste pružina to v kľude zatvárala, a el. magnet to otváral.
Predpokladám, že to patrí aj ktejto téme k preto, že ovládanie trojcestného vyntilu môže byť, a pravdepodobne aj je príčinou ochladenia výmenníka TUV.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Poslaťod Libor1 » Štv 23. Júl 2015 11:53:18

Mal som rovnaky problem, vyriesil som to spatnou klapkkou vo vyhrevnom potrubi na navrate do kotla. Takto som to nasiel publikovane. Funguje to viac rokov.

Odoslané z XT1039 pomocou Tapatalku
Libor1
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Ned 23. Jan 2011 10:54:40
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod KoMiKo » Pon 27. Júl 2015 12:29:31

Libor1 píše:Mal som rovnaky problem, vyriesil som to spatnou klapkkou vo vyhrevnom potrubi na navrate do kotla. Takto som to nasiel publikovane. Funguje to viac rokov.

Určite aj to je riešenie, ale primárne je u mňa problém v tom trojcestnom ventile, ktorý aj po nabití zásobníka zostane v polohe pre prípravu TUV.
Dá sa to zmeniť nastavením LMU, riadok 587(KonfigRg8), bit 2(UVSetHz) z hodnoty 0 na hodnotu 1, potom sa ventil po nabití zásobníka TUV prepne do polohu na vykurovanie a znemožní spätnú cirkuláciu samotiažou.
Bohužiaľ tento parameter nie je z QAA73 dostupný na žiadnej úrovni a musí sa to urobiť cez PC a OCI490, takže som bol nútený zavolať servisáka. Mal by prísť tento týždeň, potom dám vedieť, ako to dopadlo.

Teraz neviem, či mám tento problém iba ja, alebo aj ostatní majitelia Geminoxu? U mňa som to zistil tak, že kotol po nabití zásobníka TUV vypol, ale ani po dlhej dobe nevychladol a ukazoval stále teplotu cca 40°C a viac. Prívod aj spiatočka od kotla k zásobníku TUV boli stále teplé.
Po odkrytovaní kotla je vidieť, že páčka na trojcestnom ventile zostáva stále dole, v polohe pre prípravu TUV.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod janter » Pon 27. Júl 2015 14:32:23

Podla popisu, co si dal, to iste robi aj u mna, lenze je to Junkers. Asi nevies, akym magickym nastavenim sa to da opravit na Junkerse?:)
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zásobník TUV sa ochladzuje cez kotol

Poslaťod M0f0 » Pon 27. Júl 2015 14:39:54

myslim ze mam ten isty stav, ale nejak som to zatial neriesil, kotol ukazuje teplotu okolo 37°C
M0f0
 
Príspevky: 171
Registrovaný: Str 26. Okt 2011 11:52:53
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť