individuálny projekt milano

individuálny projekt milano

Poslaťod 7milano7 » Ned 26. Júl 2015 16:35:20

Zdravím všetkých ,
toto je môj prvý náčrt projektu ,len taká moja predstava o veľkosti a rozložení miestností . Rozmery sú len orientačné . Zastavaná plocha by mala byť 12000 x 8500. Budem rád ku každej pripomienke . Momentálne môžem do toho investovať 75 000eur. Tak uvítam každú radu . Hlavne sa chcem zamerať na čo najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti ,hneď od základov tie sa už ťažko dorábajú potom .Zariadenie je možne vymeniť aj o pár rokov za lepšie :-)
Ešte neviem či montovaný alebo murovaný to sa rozhoduje čo bude výhodnejšie . Základy : doska alebo pásy ? pri montovanom vruty alebo piliere ? Obvodové murivo asi Ytong čo najužší koľko dovolí statik tak asi 250 možo 200 uvidím, na to eps asi 250mm . Teraz neviem koľko dať do podlahy ? a základov ? Strechu by som chcel plochú prípadne pultovú tiež bude záležať čo je cenovo výhodnejšie a tiež nemám jasno koľko izolácie tam dať . Tu sa odporúča 50cm čo si neviem predstaviť ako ju tam uložiť . Chcel by som urobiť všetky prípravy a rozvody pre budúcnosť ako rekuperacia , solar , tepelné čerpadlo a pod. že v budúcnosti by sa len dokúpili mašiny :-) Tiež nemám jasno aké veľké okná a ích umiestnenie, hlavne v obývačke s jedálňou . Tam uvažujem presklenie asi 4000 x 2300 s dverami na terasu . Neviem či to radšej rozdeliť na 2x 2000 otvor ? Vykurovanie je tiež len úvaha asi len niečo na elektrinu, plyn neplánujem. Ďalšie nejasnosti budem dopĺňať priebežne . Ďakujem
Prílohy
7milano7
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:22:34
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: individuálny projekt milano

Poslaťod TomasHo » Ned 26. Júl 2015 17:19:20

Pomohla by situacia na pozemku (ako daleko su okolite stavby a hrany pozemku). Nechcem, aby si sa urazil, ale mne to pride dost tuctove, prvoplanove. Vychadzam z toho, ze nas dom presiel 12timi verziami a tie prve vyzerali nejako takto : )
1. Okna do vsetkych stran. Spalnove na zapad. Detska na sever. To nemoze byt dobre. Mozno by som urobil brainstorming s nejakym architektom, a vymyslel nejake originalne, neobvykle riesenia, ktore mozu na pozemku fungovat, aby sa naplno vyuzili svetove strany.
2. Rozmery miestnosti by som navrhol presne na mieru realnemu nabytku. Nikde ani centimeter naviac. Najma v obyvacko-kuchyni krici hluchy priestor uprostred. Vidim, ze si sa snazil riesit roh v kuchyni. Zbav sa ho uplne. Zvazil by som pult/ostrov. Ostrov je vyborna vec, okolo ktorej sa da nahanat s deckami.
3. Denna/nocna cast nie je dostatocne oddelena. Minimalne dvere do zadveria by som dal. Spalna usti takmer priamo naproti vchodu.
4. Malo uloznych priestorov, malo technickej, na tie technologie, ktore tam vyhladovo chces dat. Ziadny priestor na bicykle/zahradny bordel, palivove drevo (aspon vyklenok).
5. Po stavebno-technickej stranke je to prilis siroke. Potrebujes stredovu nosnu priecku, a statik ti mozno da stlp doprostred obyvacky. Susedia maju, nem dobre.
6. Pultova strecha na tento rozpon, nem dobre.
7. Ci montovany alebo murovany je momentalne jedno. Najprv treba ujasnit hmoty a dispoziciu, pocitat s rozponmi najlepsie tak do 5,5m, nech by to islo, tak aj podorys do L.
8. Nezabudnut rovno v projekte na vonkajsie stacionarne tienenie a ochranu pred dazdom. (terasa, vchod, ochozy, atd.). Usetris si zbytocne ohlasky a dolepovanie konstrukcii. Z vlastnej skusenosti hovorim.
9. Sukromna pripomienka - je podla mna uplne jedno, ci to bude drevene alebo murovane, ale okna nedavaj plastove, zainvestuj aspon do drevohliniku.
10. Rataj komplet dokonceny dom (vratane vnutorneho vybavenia, nabytku, technologii, oplotenia pozemku, zahradnych uprav, vsetko maximalne svojpomocou), cca 1000eur/m2 zast. plochy. Je to len odhad, ale ak mas 75000, pocitaj, ze za to nepostavis vyrazne viac nez 85-90m2 v takom menej kompletnom vybaveni. Aby ste potom nemuseli prudko brzdit niekde vo faze, ked bude treba robit fasadu, vonkajsie chodniky alebo branu. Vidim, ze chces zhruba 102m2 zastavanej, tak si nachystaj urcite cez 100 tisic, zvlast, ak chces dat stavat firme. Mimochodom, nezanedbavaj hrubku muriva. Ak chces obvodove mury 50 cm, vnutorne priecky minimalne 15cm, vnutorna nosna minimalne 27cm, tak to dost pohne s tvojimi vnutornymi dispoziciami.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod MartinH » Str 29. Júl 2015 8:02:52

Neda sa diskutovat naraz o vsetkom. Daj vnutornu dispoziciu ako jednu temu. Ostatne postupne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod tomas g » Str 29. Júl 2015 10:50:53

Väčšinu pripomienok už napísal TomasHo. Ak chceš šetriť, možno by som zvažoval aj poschodový dom. Bez informácie o pozemku a bez osadenia sa k tomu ťažšie vyjadruje.
Nezvyknem sem linkovať svoje projekty, ale keď som videl tento dom nedalo mi to, lebo práve teraz sa zaoberám lacnými domami.

POZOR, v tomto príspevku sú umiestňované produkty :-) (ak admin uzná za vhodné, nech cenzuruje)

S kamarátmi z realizačnej drevostavbárskej firmy sa už nejaký čas snažíme vyhovieť klientom s minimálnym rozpočtom, ale pri zachovaní kvality a energetického štandardu (neuznávam papierové domy za 30.000). Najlacnejší som pre nich zatiaľ nakreslil asi tento bungalov za cca 62.000,-€: http://cubile.sk/projekt-dom-1/p15 . Teraz sa snažíme zmestiť s týmto holodomom do 50.000,-: http://www.goo.gl/GxykPy

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasil
TomasHo
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod _luky_ » Str 29. Júl 2015 13:06:10

tomas g píše: Najlacnejší som pre nich zatiaľ nakreslil asi tento bungalov za cca 62.000,-€: http://cubile.sk/projekt-dom-1/p15 .

Zvídavá otázka: Jaký smysl mají ty výklenky vpředu a vzadu na domě orientovaném na nízkou cenu? Laickým pohledem odhaduji, že bez nich ten dům bude stát totožné peníze (možná i méně) a získám cca 10m2, tj. v podstatě jeden pokoj navíc. Tuším, že v ČR musí mít ložnice pro dva alespoň 12m2, tj. takhle je to maximálně pro 3 člennou rodinu. Pro 4 člennou tam chybí 1,35m2, to je trochu škoda. (Nemá to být vyvolání flamu, jsem prostě zvědavý. Protože jinak mi ta dispozice přijde velmi racionální.)
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod TomasHo » Str 29. Júl 2015 15:25:58

Mne sa ten dom tomasa g paci, ak by sa orientoval terasou priamo na juh.

Vyznam vyklenkov vidim v tom, ze kryju pred dazdom a poskytuju pasivne zatienenie. Na severnej strane moze byt naukladane drevo (ak sa uvazuje s kachlami), na juznej, ako vidno z vizualizacie, previs prekryva pri vysokom slnku okna.

Hovorim z vlastnej skusenosti domu, ktory nema takmer ziadne previsy. Dodatocne dolepujem kadejake striesky.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod _luky_ » Str 29. Júl 2015 17:47:53

TomasHo píše:Vyznam vyklenkov vidim v tom, ze kryju pred dazdom a poskytuju pasivne zatienenie. Na severnej strane moze byt naukladane drevo (ak sa uvazuje s kachlami), na juznej, ako vidno z vizualizacie, previs prekryva pri vysokom slnku okna.

Hovorim z vlastnej skusenosti domu, ktory nema takmer ziadne previsy. Dodatocne dolepujem kadejake striesky.

Podle tvých vlastních slov (1000E/m2 zast.plochy) mluvíme o 10 000E, které zaplatíme, ale ten užitný vnitřní prostor za ty peníze nedostaneme. Za to by se dala postavit celkem slušná stodola, kam by vešlo spousta dřeva a dalších věcí.
Pasivní zastínění se dá řešit přesahem střechy, ne? Laickým odhadem by to bylo o dost levnější, protože se nezvětší základy, obvodové zdivo s izolací... Stejně to největší okno ve výklenku není.
Chápu, že bez těch výklenků obložených dřevem by ten dům byl "architektonicky nudný", ale u "nízkorozpočtového" domu by to snad nevadilo.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod TomasHo » Str 29. Júl 2015 23:51:30

luky, tie vyklenky predsa nie su v zastavanej ploche, takze sa na ne nerozratavaju celkove naklady : ) a de facto su to presahy strechy, nie? Len sa snazim obhajit tomasove architektonicke riesenie. Ak chces kompaktny dom bez vyklenkov, tak mne osobne sa celkom paci napriklad Ecobase od Fordomu (teda najma na vizualizaciach, s tou vegetacnou strechou) (http://www.fordom.sk/katalog-domov/dom_104). Aj ked ten ma zase na moj vkus okna do prilis vela stran, a cena je tiez troska ina.

BTW, na to velke okno mimo vyklenku by som kazdopadne dal vonkajsie zaluzie a terasu prekryl pergolou s moznostou natiahnutia solarnej plachty.

Ale ved tomas g by vedel povedat, na co tam tie vyklenky dal, nie?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod tomas g » Štv 30. Júl 2015 1:03:59

Luky, naozaj som to bral nie ako vyklenky, ale ako presah strechy :-) Z vlastnej skusenosti viem, ze mat aspon kusok takehoto polochraneneho priestoru pri dome je velmi uzitocne. Ak by som o tento priestor zvacsil izby, uz je ta stavba zase o nieco drahsia a pridem o ten kryty priestor - aj ked rozumiem tvojim argumentom. Dalsim dovodom bolo architektonicke ozvlastnenie. Vzdy je to o individualnom rozhodovani aku srandu som este ochotny zaplatit a co uz povazujem za zbytocne. Vzdy sa snazime, aby nase domy (aj ked su co najlacnejsie) mali nejaku "dusu". Kto chce ist uplne na minimum, vyberie si tu bielu kocku, ktoru som dal v druhom odkaze - este aj pri nej som sa snazil, aby to nebola uplna unimobunka, ale mala v sebe nejaky for - napriklad tie rozhadzane stvorcove okna. V konecnom dosledku, tieto domy su skor ako odrazovy mostik, klienti vacsinou aj tak pozaduju nejake zmeny podla svojich preferencii.

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasili - 2
drepo, TomasHo
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod _luky_ » Štv 30. Júl 2015 22:04:38

OK, díky za vysvětlení. Přišlo mi, že obvodová stěna i střecha bude totožná. Obvod základů by byl také stejný, tak mi přišlo, že bez výklenků by šlo o stejné náklady, ale větší vnitřní prostor.
Krytý prostor u vchodu a na terase je k nezaplacení, to chápu. A je fakt, že bez toho by ten dům byl opravdu jen krabice. Dobře promyšlené. :-)
Jsem jen zvědavý, stavět se nechystám. Koupil jsem starší dům a dneska jsem štukoval. Jsem totiž skrblík a zedníci chtěli moc peněz. Ale příští dům bude novostavba.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod ... » Štv 30. Júl 2015 22:20:37

ja som zas zastanca tych "krabic", ak si odmyslis specificke tvary ako kopula ci gulovy zvrchlik (ktore sa tazsie realizuju ale tiez aj horsie zariaduju v interieri); tak kocka, pripadne kvader s rozumnym pomerom stien je najrozumnejsi tvar kde je potrebna minimalna plocha obvodovych stien k zaujatemu objemu (a teda napriklad aj najnizsie vykurovacie naklady prepocitane na m2 pri rovnakej skladbe steny)

PS: problematiku prilepenia striesky pri vchode budem musiet riesit aj ja, ale urcite by som to ani v buducnosti neriesil vyklenkom; strieska bude mat samostatnu nosnu konstrukciu nijak nezasahujucu do fasady domu (maximalne tak mozno prilepim silikonom :-D)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod 7milano7 » Pia 20. Nov 2015 19:37:26

Zdravím ,
konečne pozemok vo vlastníctve, tak prikladám upravený projekt aj osadenie na pozemku ako by to asi mohlo byť . Môžte pripomienkovať . Garáž je len v projekte ale s dôvodu financii stavať sa nebude teraz .
Prílohy
7milano7
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:22:34
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod Kokxo » Pia 20. Nov 2015 20:20:04

Garaz stavaj spolu s domom, ja som tiez nepostavil naraz, odvtedy preslo 6 rokov a este stale ju nemam postavenu. :dash
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod ... » Pia 20. Nov 2015 22:00:02

tiez suhlasim s tym ze ak tu garaz chces, stavaj (aspon v podobe hrubej stavby) zaroven s domom, neskor sa ti to bude tazie dorabat a celkove naklady budu vyssie...

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
drepo
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: individuálny projekt milano

Poslaťod MartinH » Pia 20. Nov 2015 22:25:47

A hypoteky su teraz najlacnejsie v historii.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Ďalší

Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron