vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod matthewcheck » Pon 20. Júl 2015 15:34:09

Jedna pre elektrikarov & home automation fanusikov ... do domacej automatizacie sme naplanovali vyuzitie impulznych rele na ovladanie svetelnych obvodov. Tieto rele bude jednak spinat vypinac (= tlacitko) v izbe a zaroven aj inteligentny prvok (arduino, raspberry, etc.), ktory bude komunikovat s inymi systemami (ovladanie cez mobil, ...) a v pripade potreby spinat dany svetelny obvod. Z hladiska takehoto riesenia bude inteligentny prvok potrebovat vediet stav daneho obvodu a teda ci je momentalne v zopnutom/rozpojenom stave, aby ho mohol zobrazit pouzivatelovi a zaroven pouzivat tento stav pre ine vypocty.

Ako riesenie takehoto problemu mi bolo odporucane pouzitie impulzneho rele s integrovanou indikaciou stavu. Viete mi odporucit nejake konkretne vyrobky ktore by boli idealne na takuto aplikaciu? Najlepsie ak by sa nasli take, ktore sa budu dat priamo spinat pomocou arduino/raspberry a pod. jednotiek. Vidite nejaky problem v takomto rieseni?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod MartinH » Pon 20. Júl 2015 17:32:39

Prvy napad je pouzit rele s dvoma spinacimi kontaktami. Jeden na svetlo a druhy na signalizaciu. Ma to vsak hacik, o ktorom vela ludi ani netusi. Ak nie je zarucena dostatocna vzdialenost medzi kontaktami pre 230 V a pre signalizaciu, ide o porusenie podmienok pre SELV (napajanie bezpecnym napatim = druh ochrany proti urazu el. prudom). A ta vzdialenost sa nezvykne pisat.

Da sa to obist tak, ze z vyvodu na spominane svetlo (napr.) napajas zvonkove trafo (bezne moderne s dvojitou izolaciou) a z trafa beries signal do automatu (cez par suciastok, ale to je trivialna elektronika). Galvanicke oddelenie je potom podla normy. Cista praca, len tazkopadne.

Alternativa: impulzne rele bude na SELV a jeho vystup bude spinat silovy stykac. To je zase spotreba naviac (cievka stykaca).

Treba vzdy pamatat, ze mat spolu tesne vedla seba 230 V a "slaboprud" je vzdy potencialny problem (uvolni alebo odlomi sa drotik ...). Preto by som s tym nemal problem v prehladne vydrotovanom v rozvadzaci, ale zmotat to nejako do krabice pod omietku, to je mi silno proti srsti.

K otakze na typ: moj tip je Eltako.

:idea: Skus zvazit rele s tzv. centralnym ovladanim. Okrem funcie prepinania (ako bezne impulzne rele) ma aj vstupy na zapnutie a na vypnutie. To je pre Arduino a pod. velke zjednodusenie. Nemusis nutne vediet aktualny stav. Podstatne zjednodusenie, ak chces cez mobil alebo cez web "len" zapinat a vypinat.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod bakula » Pon 20. Júl 2015 17:52:40

matthewcheck píše: Viete mi odporucit nejake konkretne vyrobky ktore by boli idealne na takuto aplikaciu?


Konktretny vyrobok neviem, ja to mam poriesene nejak takto. Zapojenie detekuje ci obvodom prechadza prud, takze vies sledovat ci to zapnute svetlo aj svieti. Galvanicke oddelenie riesi optoclen.
Prílohy
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod theb » Pon 20. Júl 2015 23:23:25

Co sa tyka toho inteligentneho obvodu, prave ten by mal riesit rozpoznavanie stavu.
S raspberry velke skusenosti nemam, ale v Arduine je to jednoprikazovy problem rozriesenia. Jednoducho si v arduine nastavis pri starte v akom stave sa maju po zapnuti
nachadzat jednotlive stavy a potom to uz arduino riesi. Ak dostane impulz, zmeni stav na opacny. On/Off v tomto pripade nie je problem.
Existuju dosky k arduino, ktore dokazu ovladat aj silove napatia. Skus sa poobzerat po zahranicnych strankach. Na Slovensku to bud nie je, alebo je to az moc predrazene ;)
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod MartinH » Uto 21. Júl 2015 7:40:49

bakula píše:Galvanicke oddelenie riesi optoclen.


Len chcem doplnit, ze aj ten optoclen musi byt na plosaku ulozeny tak, aby boli dodrzane potrebne vzdialenosti medzi nebezpecnym a bezpecnym napatim. Pripajam par ilustracnych obrazkov.
Prílohy
PCB4.jpg
PCB4.jpg (7.95 KiB) Zobrazené 2017 krát
PCB3.jpg
PCB3.jpg (3.87 KiB) Zobrazené 2017 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod matthewcheck » Uto 21. Júl 2015 23:10:52

Dik chlapi za odpovede ... v podstate ale sme sa dostali niekam kam som az tak velmi zachadzat nechcel, a to je DYI riesenie a low level elektronika ... tomu by som sa teda chcel vyhnut co najviac ako to bude mozne (kedze mam v tejto oblasti este znacne medzery a do ostreho pouzivania v dome by som sa to bal nasadit). Co som teda hladal je odporucanie konkretneho produktu, pripadne aj presneho typu ktory mate odskusany a mohol by som ho pouzit, kedze nepoznam ani vyrobcov ani ich portfolia ... ak to vobec niekto takto pouziva

Najlepsie teda ak by sa jednalo o rele ktore sa da priamo spinat 5V z arduina a vedelo by to zopnut 230V svetelny obvod ... vysoke prudy tu teda nepredpokladam ... s nejakym indikatorom stavu ... to je vsetko co potrebujem

@theb: ono co sa arduina tyka, dalo by sa ako pises, pri impulznych rele ale dochadza k javu ze pri vypadku prudu si rele pamata stav ... to by potom pri opatovnom nabehu mohlo sposobovat problem, kedze arduino by sa nainicializovalo na default hodnotu a ta by nemusela zodpovedat realite ...

Nieco som cital este aj o Hall current senzoroch, ktore by mali vediet citat informaciu o pretekajucom prude ... Mohlo by to byt schodne riesenie pre zistenie ci je dany obvod zopnuty a zaroven (pri spravnom nastaveni a nakalibrovani) sledovat spotrebu energie - co uz by mohlo sluzit minimalne na statisticke ucely a optimalizaciu nakladov ...
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod MartinH » Uto 21. Júl 2015 23:45:28

Ak sa hras sa Arduinom/Raspberry alebo inym ovocim, bez praktickeho zvladnutia spinania jednosmerneho napatia tranzistorom (klasickym bipolarnym) a zapojenia s otvorenym kolektorom sa dostanes asi tak k blikaniu LEDiek a toceniu motorceka. Spinacie tranzistory su trivialne a internet je plny navodov.

Takze predpokladam, ze 5V vystupom cez tranzistor budes vediet spinat 12 alebo 24V DC. Potom si za vodou a mozes spinat relatka a stykace od vymyslu sveta. Napriklad Eltako ES12Z-200UC (bistabilne :ano:). Ma dva spinacie kontakty a v katalogu je druhy pouzity na signalizaciu, ALE info o tom, ze je dostatocne dobre oddeleny od prveho kontaktu som tam nenasiel. Alebo hocijake ine (Eaton, Hager, ....) s dodatocnym pomocnym kontaktom. Staci si pozriet katalog nejakej slusnej firmy a najdes plno sikovneho hardwaru na spinanie a prepinanie atd.

matthewcheck píše:Nieco som cital este aj o Hall current senzoroch, ktore by mali vediet citat informaciu o pretekajucom prude ...

Hallove sondy sa pouzivaju pri jednosmernom prude. Na nepriame meranie striedaveho prudu su standardom prudove transformatory (current transformer). Ak Ti ide len o stav prud tecie/netecie, pozri Eltako AR12DX.

:lol: Na elektrofakulte sa kedysi tradovala historka o studentovi, ktory miesto Hallov jav povedal na skuske Hallovo zjavenie :lol:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod kriloter » Str 22. Júl 2015 7:50:17

iskra bicom i/o
Nic ine pouzitelne som svojho casu nenasiel.
U impulzakov by som bral este do úvahy rychlost, su bud elektronicke alebo mechanicke. Elektronickym to chvilu trva a mne by to dost vadilo pri spinani osvetlenia v dome.
Preto sa treba poobzerat po mechanických kuskoch, tie idu okamzite na rozdiel od elektronických. Ale zas su hlucnejsie, zalezi kde je umiestneny rozvadzac.
A zvaz, ci vlastne potrebujes mat takto riesene vsetky svetla, nehovoriac o cene tychto impulzakov. Ja mam nakoniec inteligentních svetiel len zopar, tam kde to nejaky vyznam ma a vsetky ostatne mam cez klasicke mechanicke impulzaky s funkciou central off. Inteligentne teda akurat vypinam vsetky svetla a je to uplne postacujuce.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod theb » Str 22. Júl 2015 10:48:38

@theb: ono co sa arduina tyka, dalo by sa ako pises, pri impulznych rele ale dochadza k javu ze pri vypadku prudu si rele pamata stav ... to by potom pri opatovnom nabehu mohlo sposobovat problem, kedze arduino by sa nainicializovalo na default hodnotu a ta by nemusela zodpovedat realite ...


Rele o ktorom hovoris si ho pamatat moze, ale pri konstrukcii s arduinom mozes pouzit taketo nieco. Logiku ti bude robit pritom arduino, nie rele. Pri vypadku prudu ak budes mat arduino napojene zo siete a nie z baterie sa startuje do stavu, ktory si zvolis ako inicializacny stav.

Potom si jednotlivymi tlacitkami - impulzami arduino zacne zapinat vypinat jednotlive okruhy, tak ako mu to zadefinujes.

Existuju aj vacsie. Vacsie vsak uz klasicke Uno nezvladne, musis sa poobzerat po inych doskach.
Prílohy
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: vyber impulzneho rele s indikovanim stavu

Poslaťod matthewcheck » Str 22. Júl 2015 23:34:26

@kriloter: relevantna poznamka ... mam naplanovane 2 rozvadzace, jeden pre spodne poschodie, jedno pre vrchne ... ten na vrchnom sa bude nachadzat v satniku za spalnou, teda hlucnost je celkom dolezity aspekt ... aj ked je pravdou ze v case ked sa tam budem nachadzat bude zopnuti rele minimum, predsa len to moze v istych situaciach byt rusive ... nad impulznym som rozmyslal aj z dovodu nulovej spotreby v lubovolnom stave ... co sa obvodov tyka, momentalne neviem co vsetko bude automatizovane a zaratavane do pravidiel, mam v plane to v ramci hobby home automation vyvoja postupne doplnat, zo zaciatku to v podstate automatizovane nebude vobec ... preto som zvazoval to uz naraz vsetko spravit cez taketo rele a v buducnosti to uz nemusim riesit ... vyriesit by sa tym dal aj central off a v podstate cokolvek co mi napadne ... je az taky velky (cenovy) rozdiel medzi klasickym impulznym a takym s indikovanim stavu?

@MartinH: dik za tip, to eltako vyzera byt pouzitelne, akurat teda ak dobre citam tak na priamo cez 5V sa spinat neda a bude potrebna uz nejaka logika okolo ... ideal by bol s tymi 5V, ale neviem ci vobec nieco take (samozrejme v rozumnej cene) najdem ... co sa obvodov a elektr(on)iky tyka, som urcite za a mam aj zaujem sa v tychto veciach dostat dalej, momentalne vsak na to kapacity nemam a mal som to v plane spravit co najjednoduchsie ...

@theb: presne nieco taketo som mal v plane pouzit ked som si to na zaciatku rozvrhoval, tam ale vidim iny hacik, a sice revizia systemu ... k takemuto plosaku zrejme nenajdem potrebne certikacie a vyhlasenia o zhode na to aby som na to vedel dostat poctivu reviziu ... kamarat, ktory mi bude robit reviziu to chcel mat radsej poctivo a na jednej strane ho aj chapem, v prvom rade je vzdy bezpecnost a zdravie ... mam doma v sufliku aj nieco podobne: http://www.ebay.com/itm/5V-Eight-8-Chan ... OC:US:3160, spina to 250V do 10A, co by na svetla malo bohate stacit ... problem je vsak ako som spominal vyssie ... co sa tyka pamatania stavu, v podstate suhlasim, slo by to aj tak, impulzne by to s pamatanim si stavu malo o kus vymakanejsie ale nie je to nevyhnutne a slo by to aj cez default hodnoty ... je to teda na zvazeni a porovnani (velku mieru zohra aj cena medzi klasickym impulznym a takym co spomenul MartinH, pripadne inou znackou/produktom) a podla toho sa uvidi ...
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron