Zavesenie ponorného čerpadla

Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod KoMiKo » Uto 07. Júl 2015 14:07:54

K vŕtanej studni mám pripravené čerpadlo ST 1809. Studňa má 20 m, stĺpec vody cca 13 m. Dolných 5 m je perforácia, takže čerpadlo bude zavesené v hĺbke asi 14 m (6 m od dna). Výtlačné potrubie je PE hadica 5/4".
Práve riešim dilemu, ako ho zavesiť. Predajcovia čerpadiel sa zhodujú iba v jednom, nemalo by visieť za elektrický kábel :D.
Jedna skupina tvrdí, že čerpadlo má visieť na lane, ktoré drží váhu čerpadla aj s váhou výtlačnej hadice so stĺpcom vody, druhá zase, že čerpadlo má visieť na výtlačnom potrubí a lano má zostať voľné, lebo má iba poisťovaciu funkciu.
Skôr sa prikláňam k druhej skupine, lebo moje čerpadlo má iba jedno očko pre uchytenie lana na boku hrdla a ak ho zavesím na lano, váha výtlačného potrubia aj s vodou ho vychýli, takže sa asi spodok čerpadla oprie o stenu studne. Keď som ho takto skúšal, bolo tak vychýlené, že ani zabudovaná spätná klapka vôbec nefungovala a po vypnutí voda hlučne stiekla späť.

Aký máte názor prípadne skúsenosti so zavesením čerpadla na výtlačnú hadicu? Môže byť zavesené prostredníctvom bežnej plastovej spojky:
pespojka.jpg
pespojka.jpg (34.01 KiB) Zobrazené 3309 krát

alebo radšej použiť spojku mosadznú?
Nehrozí pri zapínaní a vypínaní čerpadla že sa spojka ulomí, alebo sa nábehmi čerpadla do rotácie postupne uvolní závit?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod sigma » Uto 07. Júl 2015 14:46:08

Lano je len na istenie. Len aby sa nenamotalo do cerpadla. (vretenoveho)
Problem vidim, len v tom, ze mosadzna spojka + 5/4 PE hadica ma dlhsiu zivotnost ako akekolvek lano (plusminus). A keby sa nieco utrhlo, kabel by mal uniest tych par kilov na vytiahnutie cerpadla, ak nie je prehoreny.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod bigben » Uto 07. Júl 2015 15:49:51

V prvom rade treba za cerpadlo dat spatnu klapku, moze byt mosadzna. Ta co je osadena v cerpadle je len tak akoze (informcia od predajcu, ktory je seriozny a dlho robi s cerpadlami). Cerpadlo by som vesal na nerezove lanko. Staci tenke 3-4mm. Ale aj lanove svorky nerezove.... Ja osobne by som vesal vahu na lano, nie na hadicu. Ak budu zavity riadne utiahnute tak sa nepovolia. Ak bude frekvencny menic, tak razy nebudu takmer ziadne....

S týmto príspevkom autora bigben súhlasil
joko
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod janter » Uto 07. Júl 2015 16:15:54

Ja som vesal cerpadlo do studne minuly tyzden na nerezove lanko, dve svorky dole, dve hore. Cela vaha aj s vytlacnou hadicou (v mojom pripade 1") visi na tom lanku. Velmi pravdepodobne je to cerpadlo vychylene do boku, ale funguje to. Na cerpadlo som spatnu klapku nedaval, v obchode mi povedali, ze staci ta zabudovana (mam ST-1814). Samozrejme hore este pred 5-cestnou tvarovkou je mosadzna spatna klapka.
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod joko » Uto 07. Júl 2015 18:39:31

Ponorné čerpadlo sa veší na lano, - najlepšie nerezové, alebo silonové. Tie spoje na potrubie by sa časom vytrhly od rezonancie a vodných rázov. Ak máš jedno oko na čerpadle , tak priviažeš lano k rúre - dáš tam dve slučky na rúru , a už sa nebude vychylovať. Klapku ano, ako Bigben písal, Takže lano max našponovať, aby si potrubie dvýhal a všetko vyselo na lane. Ja to tak robím.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod KoMiKo » Uto 07. Júl 2015 22:44:25

Takže sme 2 (zavesiť za potrubie):3(zavesiť za lano). Ale, ako vždy, Jokove doporučenie dáva zmysel a slučky okolo potrubia asi vyriešia problém vychylovania. Práve z možnosti utrhnutia alebo uvolnenia spojky som mal pri zavesení za potrubie najväčšiu obavu.
Joko: Ak čerpadlo zavesím za lano, potom tá spojka na PE hadicu môže byť plastová, alebo radšej mosadz?

Čo sa týka spätnej klapky - plánujem to urobiť presne ako Janter - kvalitná klapka s nerezovým tanierom je už pripravená pred 5-cestnou tvarovkou a myslím si, že spolu s klapkou na čerpadle (aj keď tá určite nie je nič moc) by to mohlo stačiť, keďže medzi nimi je iba cca 15 m výtlačného potrubia.

Ešte teda zvážim použitie ďalšej klapky. Ak áno, tak ju umiestniť hneď na výtlačné hrdlo čerpadla, alebo vyššie?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod theb » Str 08. Júl 2015 0:14:52

Suhlas s Jokom, aj ked ho nepotrebuje samozrejme. On je tu naozaj majster :)

Co sa vsak tyka lana. Osobne by som sa obaval nerezoveho. Voda byva agresivna a mam osobnu skusenost, ze lanko sa po rokoch roztrhlo. Teraz to skusam so silonovym.
Ono ta vytlacna hadica vsak postaci na vytiahnutie ponorneho cerpadla z vrtu. Typek, co mi to cerpadlo doniesol zevraj prezil historku, kde na potrubi vytiahli zaseknutu ponorku z vrtu aj s castou rozpazovazovacej rury. Sice tomu neverim, ale on mi to lano nechcel dat, ale nakoniec ako investor som zvitazil :)
Zatial druhy rok, mam to zavesene na lane, iba plastovu (just taku z obrazka) spojku, hned za nou spatna klapka, drzi to v pohode :ano:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod MartinH » Str 08. Júl 2015 8:19:09

theb píše:Co sa vsak tyka lana. Osobne by som sa obaval nerezoveho. Voda byva agresivna a mam osobnu skusenost, ze lanko sa po rokoch roztrhlo. Teraz to skusam so silonovym.


Tento svet je zlozity :? a nie je nerez ako nerez.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Korozivzdorn%C3%A1_ocel
Naposledy upravil MartinH dňa Str 08. Júl 2015 13:22:32, celkovo upravené 1
Dôvod: oprava formatovacej znacky [quote]
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod vlado.sk » Str 08. Júl 2015 9:25:15

Chalani čerpadlo sa predsa vešia na zavesne zariadenie na cerpadlo ;) je to original produkt, ma ho v ponuke takmer kazdy distributor cerpadiel na Slovensku, vacsinou pod vlastnou znackou.
Ma to uchyty zo sucheho zipsu na kabel (kazdeho 1,5m), nenatiahne sa vo vode, nie je tazke, lahko sa snim pracuje a predava sa v 5, 10, 15 atd metrovych dlzkach podla toho kolko potrebujes.
vyzera to takto neako> http://vo.aquacentrum.sk/e-shop/Zavesne ... ENIE--20m/
a ozaj ze ked si zavolas do najblizsej predajne s cerpadlami vo svojom meste tak urcite ho budu mat alebo vedia objednat lebo to ponuka ozaj kazdy velkoobchod.
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod KoMiKo » Str 08. Júl 2015 9:59:31

vlado.sk píše:Chalani čerpadlo sa predsa vešia na zavesne zariadenie na cerpadlo ;) ...

Dnes som našiel stránku, kde sa firma zaoberajuca sa studňami trošku viacej rozpisala ohľadom zavesenia ponorného čerpadla. Aj podľa nich, ak je použité PE hadica, vešia sa na lano. Je tu spomínané aj popruhové závesné zariadenie ;)

"...Ponorná čerpadla mohou být ve studni zavěšena jen na pozinkovaném potrubí (vzhledem ke kvalitě a ceně již dnes nedoporučujeme). Pokud je k jejich napojení použita černá polyetylénová hadice (PE) nebo šedý hostalen (PPR), musí být čerpadlo zavěšeno na samostatném závěsu. Nejlépe lano z umělého vlákna (PP, Pad) o průměru nejméně 6 mm (velmi nevhodné a nešikovné jsou i speciálně vyráběné popruhové závěsy čerpadel). Čím je lano silnější, tím lépe se vytahuje (vše je po nějaké době používání slizké a plné vody). Nikdy nezavěšujeme čerpadlo na řetěz, saturnu nebo ocelové (i nerezové) lanko (i když to výrobce doporučuje). Lano se pod poklopem upevňuje do vhodného kotevního bodu (trubka, oko, hák), tak, aby bylo možné z povrchu upravit výšku čerpadla nad dnem (lano se může časem protáhnout). Nosné lano je krajně nevhodné spojovat s výtlačným potrubím (k tomu přichytáváme jen kabel čerpadla). Jednak má jinou roztažnost a pak se zbavujete možnosti pohodlného vystředění čerpadla ve studni. Je to jedním z kritérií, jak při montáži čerpadla do studny rozpoznat odbornou firmu.
Ke kotevnímu bodu pod poklopem připevníme také závěsné lano od kolena potrubí (přechod mezi vodorovnou a svislou částí potrubí). Bez tohoto zavěšení se vodorovná trubka ve výstupu ze skruží láme (je to patrné až po určité době). Místo kolena potrubí je často vhodné použít T-kus s vypouštěcím kohoutem, kterým pak lze pohodlně odvodnit celý systém do studny..."

Zdroj: http://www.kopane-studny.cz/xumcer.html
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod vlado.sk » Str 08. Júl 2015 10:54:34

"... (velmi nevhodné a nešikovné jsou i speciálně vyráběné popruhové závěsy čerpadel)"

samozrejme kazdy ma na to svoj nazor, tychto panov nepoznam a z ich popisu som neprisiel nato preco to je nesikovne a nevhodne :( povedat ze je nieco zle ale nepovedat preco...no neviem :roll:
v kazdom pripade viem ze sa to pouziva, aj ked kvoli cene menej ako PPV lanka (ktore sa ale natiahnu vo vode aj o 20% podla udajov vyrobcu) a co poznam teda dost vodarov nikdy s nimi nemal nikto problemy, ci uz so spolahlivostou alebo zlou instalaciou.
V kazdom pripade kazdy nech si zavesi na co uzna za vhodne, ja som sa len podelil o skusenost ;)
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod janter » Str 08. Júl 2015 10:55:35

A ako presne si predstavuju to "pohodlné vystředění čerpadla ve studni"? :)

Inak to dodatocne "ukotvenie" toho kusku vodorovneho potrubia napadlo aj mne, ale zatial som nevymyslel ako to najlepsie spravit.
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod KoMiKo » Str 08. Júl 2015 11:22:26

Ja to tiež beriem s rezervou, tiež neviem prečo majú výhrady nie len voči popruhom, ale aj voči nerezovým lankám. Iba som sa chcel podeliť o zdroj informácií, ktorý som našiel. Problém je, že mnoho informácií si protirečí a nakoniec si človek aj tak musí vybrať podľa svojho zdravého sedliackeho rozumu, teda, ak mi po absolvovaní stavby ešte nejaký zostal :D .

S týmto príspevkom autora KoMiKo súhlasil
janter
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod joko » Str 08. Júl 2015 20:24:36

KoMiKo píše:Takže sme 2 (zavesiť za potrubie):3(zavesiť za lano). Ale, ako vždy, Jokove doporučenie dáva zmysel a slučky okolo potrubia asi vyriešia problém vychylovania. Práve z možnosti utrhnutia alebo uvolnenia spojky som mal pri zavesení za potrubie najväčšiu obavu.
Joko: Ak čerpadlo zavesím za lano, potom tá spojka na PE hadicu môže byť plastová, alebo radšej mosadz?

Čo sa týka spätnej klapky - plánujem to urobiť presne ako Janter - kvalitná klapka s nerezovým tanierom je už pripravená pred 5-cestnou tvarovkou a myslím si, že spolu s klapkou na čerpadle (aj keď tá určite nie je nič moc) by to mohlo stačiť, keďže medzi nimi je iba cca 15 m výtlačného potrubia.

Ešte teda zvážim použitie ďalšej klapky. Ak áno, tak ju umiestniť hneď na výtlačné hrdlo čerpadla, alebo vyššie?


Ahoj. pýtal si sa , tak odpoviem. Uprednosťňujem a kupujem plastové, a to z jediného dôvodu (lebo ja tie drahšie mosadzné neplatím, ale platí zákazník) , že do plastovej spojky potrubie zasunieš cca 30 mm, a to cca 20 mm za tesniací krúžok, pri mozadznej to zasúvaš iba cca 10 - 12 mm za krúžuk.
Z praktického hľadiska tým že mosadz menej zasúvaš, tak pri napnutej rúre sa podstatne horšie skladá ako plast, ale to je druhoradé , prvoradá je spolahlivosť. Pri mosadzi zabezpečiací krúžok je tvrdý - nepružný , ale hlavne drží na 4 milimetroch kým plastové držia na 12 milimetroch potrubia
Z praxe:
raz sa mi vytiahla z plastu rúra, ale to som prerábal a skladal dve rôzne značky, a chcel som ponechať namontované časti a doplnil som iba nové tesnenie a bielu vložku . Celého ma to oblialo. Po výmene starých častí za nové už to drží do dnes.
Opravoval som aj roztrhnutý mosadzný spoj po niekom inom, (neosádzal som to ja ), nedokážem povedať či to bolo dobre alebo zle nainštalované, ale proste spoj sa roztrhol 50 cm pod zemou sám od seba. Nebolo nič poškodené, len potrubie sa vytiahlo, a spoj striekal.
K lanám: Videl som aj tú "gurtňu s trhacím zipom. Položme si otázku - Kto si to kúpi? Napriek tomu, že nepoznám cenový rozdiel medzi gurtňou a lanom. Ja odporúčam silonové lano o hrúbke 10 - 14 mm, len treba brať do úvahy, že lano pruží !!! :!: pri zapnutí čerpadlo nadskočí - nie vždy ale stáva sa to :cry: No pravda je aj to, že kým nerezové lano odhnije, to silonové bude ešte neporušené.
Klapku ak dáš navyše, tak vylepšíš systém ( ale ak to máš už na päťotvorovom aj v čerpadle tak už ďalšiu nie), ale nebýva problém ani vytiahnúť čerpadlo pre pokazenú klapku. Ja dávam najčastejšie klapku k čerpadlu, nakoľko drží celý systém pod jedným tlakom od čerpadla, a nevznikajú tak veľké "vodné rázy" pri zapnutí čerpadla a dotlačenie tlaku ku klapke. Pri samonasávacom čerpadle vždy koš a klapku dole. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zavesenie ponorného čerpadla

Poslaťod igi_bb » Str 08. Júl 2015 21:34:24

Dva tyzdne dozadu som menil v studni staru ponorku na pozinkovanom potrubi za novu. Pouzili sme "zavesne zariadenie" a mozem odporucit. Kabel, LDPE rura aj lano su spolu pokope. Na novej ponorke boli dve ocka po stranach. Lano sme uchytili o obe a teda nehrozilo, ze by ponorka bola vychylena do niektorej strany. Urcite lepsi system ako uchytavat stahovacimi paskami. Tento sposob som pouzil na druhej ponorke, ktora je len na polievanie zahrady. Skoda, ze som vtedy nevedel o "zavesnom zariadeni"...

S týmto príspevkom autora igi_bb súhlasil
joko
igi_bb
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Štv 04. Dec 2008 11:25:45
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 9 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron