Chovat ovce?

Chovat ovce?

Poslaťod ... » Pia 03. Júl 2015 11:15:09

uz nejaku dobu sa pohravam s myslienkou nechat spasat travnate porasty oveckami, pre jednoduchost asi v rezime na jar nejake kupit a na jesen hodit do gulasu (aj ked nevylucujem ani rezim zimovania, len je s tym o hodny kus prace viacej) a zaujimalo by ma ci s tym ma niekto skusenosti; hlavne ma zaujima ze kolko oviec sa na aku plochu vie zmestit bez nutnosti dokrmovat aby sa to tam stihalo regenerovat...
Naposledy upravil emkac dňa Sob 04. Júl 2015 14:29:39, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "ovce"
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: ovce

Poslaťod _luky_ » Pia 03. Júl 2015 11:41:20

Nějaká zkušenost by byla.
- Mít ovce i přes zimu je celkem asi 10x větší práce, než tu trávu jednou týdně posekat. Pokud bys na jaře koupil a na podzim namlel do klobás, tak se náročnost velmi sníží, ale nevěřím, že to může být úspora práce v porovnání se sekáním trávy.
- Rychlost růstu trávy je během roku silně proměnlivá. Tedy sekání a/nebo dokrmování se nevyhneš.
- Je s tím nějaké papírování. Pokud nejsou sousedi prudiči, dá se to v malém dělat "na černo".

O jak velkou plochu se jedná?
Jakou máš k dispozici techniku? Křovinořez, sekačka na vysokou trávu, mulčovač...
Jak to máš daleko od domu? Budeš tam 2x denně chodit.
Je tam elektřina, voda, něco se střechou nebo aspoň stromy? Elektřina na ohradník, voda na pití, stín na schování.
Jsou tam ovocné stromy? (pokud se nažerou spadaných jablek, nafouknou se a můžou chcípnout)
Jsou tam porosty, které by se neměly zničit? (keře, ovocné stromy) Berou to i s větvema...
Máš sousedy? Někomu to může vadit, že občas smrdí a bečí.
Chodí okolo lidi na procházky? "Hele mámo, jak ten náš vlčák je pěkně prohání..." "My jsme jim dali pár rohlíků a oni jsou nějaký nafouklý..."

Nechci tě tím odradit. Sám jsem ovce několik let choval, přinášelo mi to velkou radost. Ale stojí to velké množství času a peněz.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: ovce

Poslaťod ... » Pia 03. Júl 2015 12:21:03

_luky_ píše:Nějaká zkušenost by byla.
- Mít ovce i přes zimu je celkem asi 10x větší práce, než tu trávu jednou týdně posekat. Pokud bys na jaře koupil a na podzim namlel do klobás, tak se náročnost velmi sníží, ale nevěřím, že to může být úspora práce v porovnání se sekáním trávy.
- Rychlost růstu trávy je během roku silně proměnlivá. Tedy sekání a/nebo dokrmování se nevyhneš.
- Je s tím nějaké papírování. Pokud nejsou sousedi prudiči, dá se to v malém dělat "na černo".

okolo domu nepestujem anglicky travnik, takze kosacku to vidi tak cca 1x do mesiaca :-)
na druhej strane mam aj teraz vcelku velku kopu majoveho sena a je mi dost luto to len tak skompostovat...
a tiez este je otazne ako z nich spravit jedlo (volakedy som zvierata nemal problem zabit a vypitvat, ale v poslednych rokoch mi to nejak velmi nechyba a aj ked maso jem, vrazdit vlastnorucne zvieratka sa mi velmi nechce :-))

hej, na nezavlazovanych plochach ta trava teraz prilis nerastie, vzdy sa len kusok povytiahne po dazdoch :-)

co za papierovanie s tym je ?
_luky_ píše:

O jak velkou plochu se jedná?

cca 6-8arov (je mi jasne ze pre ovce nic moc :-))
_luky_ píše:Jakou máš k dispozici techniku? Křovinořez, sekačka na vysokou trávu, mulčovač...

krovinorez, v terene kde sme to je jedniny ucinny nastroj na travnate porasty
_luky_ píše:Jak to máš daleko od domu? Budeš tam 2x denně chodit.

par krokov od domu
_luky_ píše:Je tam elektřina, voda, něco se střechou nebo aspoň stromy? Elektřina na ohradník, voda na pití, stín na schování.

elektrina a pitna voda vzhladom an to ze to je pri dome nie je problem; ze budem musiet stlct nejaky pristresok aby sa mali kam schovat mi je jasne... okrem toho na dotknutom pozemku je velka ceresna, je oploteny pletivom
_luky_ píše:Jsou tam ovocné stromy? (pokud se nažerou spadaných jablek, nafouknou se a můžou chcípnout)

okrem ceresne tam nie je nic, len kvantum travy (je to pozemok susedov, ktorym sa on starat nechce (nepotrebuju to) a ked som sa ich pytal na ovce tak boli za)
_luky_ píše:Jsou tam porosty, které by se neměly zničit? (keře, ovocné stromy) Berou to i s větvema...

v casti kam by som ich pustil nie, do vinohradov ich hnat nebudem (tam by som ale vedel ziskavat seno)
_luky_ píše:Máš sousedy? Někomu to může vadit, že občas smrdí a bečí.

priamo susediaci dalsi pozemok s obyvatelmi je len jeden; okrem toho sme v extravilane, tak snad to preziju :-)
_luky_ píše:Chodí okolo lidi na procházky? Hele mámo, jak ten náš vlčák je pěkně prohání... My jsme jim dali pár rohlíků a oni jsou nějaký nafouklý...

obcas k nam niekto sice zabludi, ale to len dojde zospodu od obecnej cesty a ked zisti za dalej sa neda tak sa vrati kadial prisiel a ked sa nam zadari spravit dole brana tak ani to nebude :-) inac sme celkom pekne izolovani, aj ked na skok do mesta :-)
_luky_ píše:
Nechci tě tím odradit. Sám jsem ovce několik let choval, přinášelo mi to velkou radost. Ale stojí to velké množství času a peněz.

je mi jasne, chov roznych zvierat som si mal uz moznost vyskusat, akurat vzdy to boli troska mensie jedince ako je ovecka....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: ovce

Poslaťod _luky_ » Pia 03. Júl 2015 15:06:40

Je to hodně věcí, no pokusím se odpovědět.

- Nečekej moc masa. Vlastně je zajímavá jen kýta a přední - tj. 4 kusy masa. Zbytek jsou kosti potažené kůží.
- Moje poznámka k náročnosti porovnané se sekáním 1x týdně byla k tomu, že když to teď sekáš 1x měsíčně, tak si představ, že to bude asi o dva řády náročnější. Tedy nejde chovat ovce z důvodu ušetření práce. Resp. jsou tací, kdo chovem práci ušetří, ale bylo mi líto té pastviny i zvířat (pastviny bez trávy, zato plné bodláků a kopřiv, ovce zanedbané, nemocné, bez vody, nefunkční ohrada...).
- Jde o to, že na jaře to roste jako o život, pak přijdou sucha a tráva není. Pak zaprší a za týden v tom ty ovce zase nenajdeš. A trávu vyšší než 10-20 ty ovce nežerou. Prakticky se to dělá tak, že máš víc pastviny než potřebuješ a co ti přeroste posekáš na seno.
- 6-8arů? To je 600-800m2 jestli se nemýlím. Dva kusy a stejně ti bude tráva chybět. To je fakt malej pozemek. Dva kusy je minimum. Ovce je stádové zvíře a samotné jehně by se trápilo.
- Papírování: situaci na SK neznám. ALe v EU je to všude stejný. V ČR musí být všechny ovce registrovaný. Tj každá ovce má v uchu číslo. Existuje centrální registr. Zřídíš si "hospodářství", do kterého ovce přesuneš od prodávajícího. Po porážce nahlásíš "domácí porážku". Vcelku snadné, ale je potřeba v tom držet pořádek. Druhá varianta - prodávající nahlásí "domácí porážka", uřízne číslo a od té chvíle je ta ovce úředně mrtvá.
Kdybys ovce choval (rozmnožoval) a nebo byl podnikatel, administrativa samozřejmě roste.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: ovce

Poslaťod ivvan » Pia 03. Júl 2015 16:07:04

luky, choval si nejaké mäsové plemeno?
ja sa s tým pohrávam tiež, túto jar som to nestihol, ale susedia hej, majú pár barančekov valašiek na jesenný guláš a hlavne na čo som bol zvedavý bolo bečanie, zaujímavé že zatial sú ticho, ale ked občas zabečia tak je to v zastavanej oblasti dosť veľký hluk, nechcel by som to počúvať pol dňa.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: ovce

Poslaťod deko » Pia 03. Júl 2015 19:56:02

lol cakal som 6-8 hektarov. to by sa uz dalo nieco vydumat. takto to je fakt iba na ten krovinorez, inak tam bude po par tyzdnoch doslova pust a zvierata budu hladne ako cenkovej deti na trinastej strane.

o rezime "na jar kupim dva baranky, na jesen ich zabijem" ma zmysel uvazovat pri minimalne tridsiatich aroch, v suchsich oblastiach radsej viac, pri vacsej vlhkosti kusok menej.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: ovce

Poslaťod ivvan » Pia 03. Júl 2015 22:33:25

tí moji susedia majú dvoch barankov na necelej tisícke m2, plus tam majú habadej inej hydiny, morky, husy, sliepky. od pohľadu to už teraz vyzerá byť vypasené, ale stále zelené.
hladné zatial nebudú, lebo vedla majú nevypasenú lúku, tak by hádam bečali a ťahali sa tam.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: ovce

Poslaťod _luky_ » Sob 04. Júl 2015 13:29:01

ivvan píše:luky, choval si nejaké mäsové plemeno?

Jo, SUFFOLK
Obrázok
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat





Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť