Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod Bororo » Ned 12. Okt 2014 20:10:11

Dobrý večer priatelia,
chcel by som poznať váš názor, ako najpevnejšie upevniť do betónového základu pilier pre jednokrídlovú bránu, dĺžka ramena 300 cm, váha do 200kg.
Pilier bude umiestnený tesne vedľa susedovho plota, bude mať v spodnej časti prírubu 20x20x0,5cm, rozmer piliera 15x10x200cm, sú v ňom 4 diery D12mm, vzdialené od seba 15cm.
Základ bude široký 30cm, hlboký 80cm.

Obrázok

Čo použiť na ukotvenie? Závitové tyče dĺžky XX cm do chemickej malty, alebo špeciálne rozperné oceľové kotvy do betónu?
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod martin1312 » Ned 12. Okt 2014 23:45:39

Najpevnejšie by bolo stĺpik zabetónovať pri betónovaní základu. Ale predpokladám, že základ už máš hotový. Takto ako to je navrhnuté moc neverím, že to tie 4 skrutky udržia (200kg na 3m je celkom dobrá páka, aj keď jasné, že hmotnosť nie je priamo na konci, spriemerovať by sa to dalo ako 200kg priamo na 1,5m páke). Ak tam nemáš možnosť to podoprieť do trojuholníka (teda opak podopretia, aby to bolo zo zadnej strany), tak moc možností ma nenapadá.
Iba čo ti poradím, ak nechceš aby sa ti stĺpiky (resp. základy) na oboch stranách brány po pár rokoch začali rozchádzať, potiahni základ popod celú bránku aby bol spojený aj so stĺpikom na druhej strane.
martin1312
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Pon 10. Feb 2014 20:39:14
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod Bororo » Pon 13. Okt 2014 6:57:46

dakujem. zaklad bude pod celou sirkou otvoru.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod pepa » Pon 13. Okt 2014 7:44:43

Len tak na okraj. Asi ti velmi nepozem. Ale podobny problem som riesil s upevenim samonosnej brany, mam tam 2 voziky, kazdy 4 diery. Nakoniec som to dal na chemicku kotvu a zavitove tyce M12. Ale tiez sa mi zdalo, ze tam musi byt riadna paka. Vaha brany tiez asi 200kg. Ale zatial to drzi. Lenze u teba ta paka bude asi este vacsia. U mna ta brana vzdy na jeden vozik tlaci a druhy taha.

Ked som sa rozhodoval medzi chemickou kotvou alebo ocelovou kotvou, tak som toho precital strasne vela. Ale nejake seriozne testy som nenasiel. Jedine, kvoli comu som potom vybral chemiu bolo, ze je to v zemi. Je tam vlhko, moze to zatiect a kovova kotva moze hrdzaviet a znizi sa jej pevnost na steny a moze sa vytahovat. Chemia by to mala utesnit, ale treba vybrat chemiu do vlhka. Tie najlacnejsie nie su vhodne to trvalo vlhkeho prostredia ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod TomasHo » Pon 13. Okt 2014 13:09:26

ja by som urcite volil chemicku kotvu. Treba si pozriet technicky list a overit parametre.
Dalej sa da relativne lahko spocitat moment, ktory posobi na jednu zavitovu tyc, a takisto sa da najst medza pevnosti zavitovej tyce v tahu.

Nemam cas to teraz hladat, ale ja osobne by som to vypocital a potom trocha predimenzoval - mozno vyjde vacsia zavitova tyc. Tiez treba zohladnit, ze tie tyce mas v rohoch zakladu a treba nechat odstup od hrany, inac ti to vylomi. Minimalnu vzdialenost najdes v technickom liste ku chemickej kotve. Ja som spravil taku chybu, ze som kotvil tyce 12mm asi 3-4 cm od okraja a uz pri vrtani kladivom mi ten zaklad praskol.

Dalsia moznost je zaliat predpripravenu vyzvaranu klietku s tycami do zakladu tak, aby po zaliati trcali, ked uz teda vies rozmery a vzdialenosti dier.

Ten moment nie je az taky desivy, v podstate posobi na vytiahnutie tyce a nie na strih, takze treba len dobre a cisto urobit chemicku kotvu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod fefe30 » Pon 13. Okt 2014 13:40:07

Tu je otázka, ako chceš bránu pripevniť na pilier. Či klasickými nastaviteľnými pántami ? Lebo potom pilier dostane dobre zabrať. Prednedávno som riešil niečo podobne, na nakoniec som skončil pri samonosnej bráne. Ale našiel som niečo a možno ti to pomôže. Keď chceš tažšiu krídlovú bránu, tak toto by to mohlo vyriešiť. Daj to google ložiskový záves 50mm

https://www.google.sk/images?client=ope ... d=0CBMQsAQ

Keď na bránu navaríš takéto ložiská a bude podoprená, tak na pilier nebude pôsobiť taká páka a tým pádom nemusí byť tak poriadne kotvený.
Ja som to chcel riešiť takto, no nakoniec mám namiesto krídlovej samonosnú bránu.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod Bororo » Pon 13. Okt 2014 21:48:21

Vďaka za rady. Chemickú kotvu a zavitovú tyč radi aj Fischer, no keď som pozeral ich chemicke kotvy, tak su veľké rozdiely napr. v minimálnej možnej vzdialenosti od okraja základu.
Bohužial moment pôsobenia na zavitovú tyč neviem vypočítať, aj keď som si stiahol program C-fix, kde by to malo ísť (možno sa to niekomu hodí
Kód: Vybrať všetko
http://cfix.ugfischer.com/apps/ugfischer.Cfixsuite-setup.exe
), ale nevedel som tam zadať ani výšku piliera a už vôbec nie akú tiaž spôsobuje 300cm 200kg brána.
Zalievať klietku som chcel na začiatku, ale prešlo ma to, keď som zistil, že je veľmi problematické dodržať aby predné strany pilerov boli v jednej rovine a súčasne aj samotná klietka bola vodorovne.
Tie ložiskové pánty som pozeral, avšak nechápem, ako taký záves zmierni zaťaženie piliera. Nie je to jedno, či je tam nastaviteľný záves alebo toto ložisko? Alebo je to myslené tak, že je ten spodný záves položený na základe a nesie celú váhu ramena?
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod pepa » Uto 14. Okt 2014 7:21:49

Ak nemas 100% kvalitny beton, tak potom na ocelovou kotvou vobec nemozes uvazovat. Ta vytvara vo vnutri ovela vacsi tlak ako chemicka kotva. A co sa tyka vrtania, tak myslim, ze vo vsetkych datasheetoch sa uvadza minimalna vzdialenost diery od okraja betonu 5cm. Ale u teba by to malo byt viac, takze v pohode. Vrtat pomaly, mensim vrtakom, postupne zvacsovat. Do hlbky minimalne 8cm, skusit urobit trochu konicku dieru. A co ti brani, navrtat tam viac dier ? Ved kludne mozes dat este nejake do stredu medzi tie diery co mas nakreslene. Ak budes mat otvorenu chemicku kotvu, tak uz ti to moze byt jedno, mozes ju aj cenu rovno minut ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod fefe30 » Uto 14. Okt 2014 8:52:19

Brána s ložiskovým závesom.

Obrázok

Podľa mňa, brána na takýchto závesoch bude nemej namáhať pilier, ako keď ju dáš na pánty. ALe možno sa mýlim.....

Inak, keď máš problém s osadením stlpika, tak nerozmýšlal si tam dať DT pilerové 25x25 resp. 30x30 a poriadne vystužiť.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod TomasHo » Uto 14. Okt 2014 10:14:34

Bororo,
loziskovy zaves (http://www.kovian.sk/Zavesy-a-panty/Loz ... 50-mm.html) prenasa kolmu zlozku zatazenia priamo do betonu, cim odlahcuje stlpik od klopiveho momentu, ale ma samozrejme hornu cast, ktora je nesena stlpikom, a ta znasa dynamicke zatazenie pri otvarani. Ak som to pochopil spravne, tebe ide prave o spojenie toho stlpiku so zakladom. A tiez ma upozornili vacsi odbornici, ze loziskovy zaves moze po case byt netesny, a ked na nom bude kazdu zimu stavat sneh, ktovie, ci vnutri casom neprehrdzavie.

Ja by som to pre pokoj duse riesil predsa tymi klietkami zaliatymi do betonu - urob si pripravok z dreveneho hranolu alebo kovoveho L-profilu v sirke celej brany, na ktory tie klietky privaris/prisrobujes, a podopri to cele tak, aby to bolo pevne a v rovine a potom zalej zaklady do betonu. Po vytvrdnuti odrez pripravok karboskou/odsrobuj od dreva a zostanu ti trcat z betonu zavitove tyce tam, kde treba. Beton by som lial lepsi, mozno az vrecovany s garantovanou pevnostou.

pepa sice radi dobre, vrtat postupne vacsie diery, a ja by som doplnil, ze pokial mozno tak do makkeho betonu, ale podla mna 5 cm od okraja na taketo zatazenie nestaci, teda pokial to nebude nejako prearmovane vnutri betonu. Rataj, ze moze do tej brany raz niekto tuknut, a ked ti odvali kus zakladu, budes to mat horsie, nez ked len ohne stlpik.

Ja som vyriesil zaklad brany tak, ze som vylial stlpiky z prosteho betonu do salungu cca 25x25 cm, a budem to kotvit zavitovymi tycami do chem. kotvy, ale urcite asi 8cm od okraja, a mozno 15cm do hlbky. Ovsem, na nosnej strane mam betonovy stlp, ktory branu bude niest.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako ukotviť oceľový pilier do betónu?

Poslaťod exminutes » Sob 27. Jún 2015 9:18:07

Ja by som to uchytil normálne chemickou kotvou napríklad: zmazany odkaz na chemicku kotvu s prerusenym tepelnym mostom a nevidím dôvod prečo by to nemalo držať a plniť svoj účel.


emkac: odkazy na komercne shopy su od novych pouzivatelov zakazane, odhliadnuc od toho, preco prave preruseny tepelny most???
exminutes
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 27. Jún 2015 9:16:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron