Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod TomasHo » Str 24. Jún 2015 11:37:26

Zdravím všetkých. Prestalo nám ísť čerpalo na vodu a premeraním som usúdil, že je niekde v prívodnom kábli skrat. Kábel je uložený v zemi pozdĺž HDPE rúr s vodou, v plastovej chráničke a v pieskovom lôžku. Buď ho niečo prehrýzlo, alebo precviklo, alebo sa nejako prepálil. Problém je, že nad ním už sú urobené všelijaké záhradné úpravy, terasové tvárnice, betónový obrubník a chodník, miestami vo výške až 1m nad káblom, takže spätné odkopanie by bolo veľmi komplikované.
Ako by ste riešili vedenie nového kábla? Vzdušné vedenie sa mi veľmi nepozdáva, aj keď tam bude časom skleník.
Ak by mal ísť do zeme, do akej hĺbky ho stačí zakopať?
Vďaka za tipy.
EDIT: fotky ukazujú, že je v chráničke, takže by bola možnosť pretiahnuť nový kábel. Môže však byť problém aj niekde inde? Zdá sa, že prerážajú žily navzájom do seba (odpor medzi modrou a žlto-zelenou je 0 ohm).
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod MartinH » Str 24. Jún 2015 12:09:44

Ak si nic netlkol do zeme, je extremne nepravdepodobne, ze sa kabel skratoval sam od seba. Si si isty, ze skrat je v kabli? Mal si odpojene oba konce pri merani? Da sa vobec druhy koniec odpojit, alebo je to kabel od cerpadla v jednom kuse?

Existuju meraky, ktorymi sa da zistit vzdialenost skratu. Len treba najst niekoho, kto taky ma :mrgreen:

K samotnej otazke - 35cm a do dobrej chranicky. Alternativne pieskove lozko, ale chranicka je jednoduchsia. Zhora nejake dlazdice alebo vystrazna folia. Folia sa dava kusok vyssie, ked do nej zakopnes, aby kabel bol este kryty.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod TomasHo » Str 24. Jún 2015 12:53:29

Tak problem je vyrieseny, MartinH, vdaka za radu. Kabel som odpojil v skrini aj v sachte, a ukazalo sa, ze je chvalabohu dobry. Problem bol v plavakovom spinaci, ktory ma matuce farby vodicov. Snad to vie kazdy okrem mna, ale ked tam je hneda-modra-cierna, tak sa zrejme ma vstupna faza zapojit na cierny, a vystupna je potom hneda, lebo ak sa vstupna faza privedie na hnedy vodic, tak pri vysokej hladine ju spinac dava do cierneho a pri nizkej do modreho. Takze ked klesla hladina, faza sa objavila na modrom, ktory som ja veselo v skrinkach hnal dalej ako nulak.
Asi si za to mozem sam, ze som neprestudoval navod.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod matthewcheck » Str 24. Jún 2015 13:27:22

a ty si uz siel hned kopat ryhy pre novy :)
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod TomasHo » Str 24. Jún 2015 13:36:19

Nechcelo sa mi do nadrze s dvomi kubikmi vody. Je to tam ako v krypte. Stojis v cizmach vo vode, a niekto zabuchne poklop a zacne pomaly nadrz napustat vodou... Tlmene vykriky vonku prehlusia auta ludi, vracajucich sa z prace. Postupne sa krik meni na bublanie, a potom uz len cez poklop, pritazeny betonovymi tvarnicami, zacne pomaly von presakovat voda... : )

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
sigma
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod theb » Str 24. Jún 2015 21:20:03

Nemal si manzelke povedat, ze mas vysoku zivotnu poistku ;)
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Pretrhnutý kábel - v akej hĺbke zakopať nový?

Poslaťod TomasHo » Štv 25. Jún 2015 7:52:49

Nemam ziadnu poistku, jej motivacia bola uplne ina : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron