Žumpa

Re: Žumpa

Poslaťod Juraj K. » Štv 14. Máj 2015 7:34:34

[quote="joko"]Ahojte.

Pragmaticky, bez ohľadu na to , kto a čo chce do tej žumpy pustiť.
- Najprv vychádzam z toho, že koľko kalu mi fekál na raz odvezie? lebo načo budem mať 5 m3 žumpu, ak odvoz stojí rovnako a budem platiť dva razy odvoz za také isté množstvo. Bežné CAS má objem - staré tatry 8 m3 nové - man - mercedes 11 - max 12 m3
- Takže optimálna veľkosť 10 m3. Či interval bude 1x mesačne, alebo 1x ročne je irelevantné.

Ja som uvažoval podobne. Mám cca. 14 - 15 m3 a to z dôvodu, aby som to nemusel stále sledovať a z druhej strany aby hovnocuc nebehal poloprázdny. Už keď vidím, že je tam viac ako 10 m3 tak objednávam fekál a ešte mám dostatočnú rezervu na to kým príde.

Z odkazu, ktorý tu dal "raven" vyberám:

VVS, a.s. má právo nerealizovať vývoz žúmp z dôvodu nevyhovujúcich technických a prevádzkových podmienok v prípade:

a) ak je vzdialenosť žumpy od prístupovej cesty viac ako 10 m, resp. 15 m podľa typu vozidla, ktorým disponuje VVS, a.s.;
b) ak sa v žumpe z dôvodu dlhodobého nevyprázdňovania nachádza zahustený kal;
c) ak nie je umožnený prístup vozidla do dvora alebo ak zákazník pri prijímaní objednávky nepotvrdil súhlas so vstupom vozidla na pozemok;
d) ak zákazník nepodal správne informácie o objeme odpadovej vody v žumpe, resp. ak objem žumpy je viac ako 11 m3; :kill
e) ak zákazník poskytol VVS, a.s. informácie, ktoré nie sú v súlade so skutočnosťou zistenou pri realizácii vývozu.
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: Žumpa

Poslaťod raven » Štv 14. Máj 2015 20:23:03

VVS bude realizovať vývoz žumpy, ale odnesie ti max 10m3.
Preto som si kúpil 10m3 kovovú žumpu - VVS mi berie stále, keď mám 9m3 - mám stále 1m3 rezervu - mám plavák, ktorý mi ukazuje naplnenosť žumpy...:)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Žumpa

Poslaťod jan45 » Pon 18. Máj 2015 6:20:43

_luky_ píše:
jan45 píše:ešte je riešenie, urobiť si koreňovú čov, dá sa to legálne, je to v cene žumpy a je to bez ďaľších poplatkov

A není potřeba před kořenovku zařadit usazovací nádrž? Tj. vlastně septik - sice menší, ale i tak to nádrž.

áno, ale stačí kontajner 1m3, ale septik je lepší.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Žumpa

Poslaťod raven » Pon 18. Máj 2015 10:23:12

A pri tej koreňovej ČOV nehrozí zapchatie? Poprípade nefunkčnosť cez zimu?
Prečítal som ti dosť o koreňových ČOV a neviem si totiž dosť dobre predstaviť jej funkčnosť v mesiacoch november až marec s 1m3 kontajnerom, ak produkujem čo ja viem 10m3 odpadovej vody za 2 mesiace...
Má ju niekto z tunajších členov fóra dlhšie obdobie? Ak áno - bol by som rád, ak by sa podelil o skúsenosti...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Žumpa

Poslaťod jan45 » Uto 19. Máj 2015 8:17:01

o koreňových čov čítam 20 rokov, ale prax je o inom. Preberáme literatúru zo zahraničia a prvé skúsenosti v našich geografických podmienkach boli iné. Z nášho prostredia literatúru nepoznám ( aj Čechy majú iné podmienky) celkovo funguje na Slovensku okolo 30čov, 7 väčších. Zima: Literatúra doporučuje zaliatie štrku zdvihnutím hladiny, pod ľadom ďalej pracuje čov, nezamrzne. Ale skutočnosť je taká, že po zaliatí sa vyplaví toaletný papier a vytvorí na jar nechutnú škrupinu z buničiny, ktorú treba odstrániť. Netreba zatápať.Čistiaci účinok čov zabezpečujú z 85% baktéerie, 15% rastliny, v zime o toľko klesne účinnosť. Normová čov má obsah vody cca 12m3, takže denná produkcia 400l sa tam zdrží asi 30dní. Predradený septik je požiadavka normy, objem nie je predpísaný, ale cieľom je zachytiť pevné časti a usadiť nerozpustné látky, ktoré kolmatujú zemný filter. Mám možnosť sledovať čov, ktoré som urobil, jednu prakticky prevádzkujem (nie je moja) 6 rokov. dnes už máme prijeté normy o ktoré sa dá legálne oprieť a nemusím sa pri návrhu odvolávať na zahraničnú literatúru.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Žumpa

Poslaťod Jano82 » Sob 06. Jún 2015 17:42:01

Chcel by som poradit pripadne vyvratit moj napad. V skratke.
Staval som na kopci, planoval som inak teren, zumpu mam velmi hlboko, navazka cca 140 cm zeme, zumpa je 12 m3 velka, osadena bola hotova, horna platna je 20 cm zelezobeton ( ale armovanie som nevidel...)

Vsetko je OK, pre pokoj v dusi rozmyslam nejake podopretie zvnutra zumpy...
Je nejaka moznost? Material, realizacia...

Dakujem.
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Žumpa

Poslaťod joko » Sob 06. Jún 2015 21:12:44

Lešenárske ocelové stojky mi napadli ako prvé.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Žumpa

Poslaťod Jano82 » Sob 06. Jún 2015 21:40:07

Lesenarske stojky napadli aj mna.

1.A realizacia? Ked vytiahnem kal nezadusi sa tam clovek...?

2. Zivotnost takych stojek ?
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Žumpa

Poslaťod ivvan » Sob 06. Jún 2015 23:08:14

mne sa upchalo potrubie vedúce do žumpy už v žumpe, nedočiahol som tam perom zvnútra z domu, tak som po vyčerpaní obsahu žumpy musel dovnútra to prešťurnúť odtial.
kedže som už zopár príbehov v čiernej kronike o tomto čítal, tak som to nechal po vyčerpaní luftovať ventilátorom a bolo to v pohode. každopádne istenie lanom niekým zvrchu, aj ked v tvojom prípade ak tam máš ešte 140cm prielez tak to poteš košte robiť v takých podmienkach, zrovna dvakrát sa mi tam nechcelo ani bez tej navážky nad hlavou, ak človek nie je jaskyniar tak je to kus sebazaprenia, radšej som osobne natieral strechu ako toto :-)
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Žumpa

Poslaťod _luky_ » Ned 07. Jún 2015 8:06:06

nerez, železobeton nebo plast. Železo zmizí "velmi rychle". Co takhle nahoru vybetonovat ještě jednu desku?
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Žumpa

Poslaťod Jano82 » Ned 07. Jún 2015 10:20:32

Druha platna by bola mozna le za cenu rozkopania celeho dvora, zavlah, zahonov atd. Priznam sa ze do toho sa mi uz teda vobec nechce.

to "luky": a kolko to je velmi rychlo kym "zmizne" v zumpe napr. taka ocelova stojka?
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Žumpa

Poslaťod joko » Ned 07. Jún 2015 11:55:02

Jano82 píše:Druha platna by bola mozna le za cenu rozkopania celeho dvora, zavlah, zahonov atd. Priznam sa ze do toho sa mi uz teda vobec nechce.

to "luky": a kolko to je velmi rychlo kym "zmizne" v zumpe napr. taka ocelova stojka?

Ak sa nemýlim, tak tie stojky sú pozinkované, hrubostenné - nosné , preto ma napadly. Druhá výhoda, že sa dajú výškovo nastaviť na všetky dlžky.
Životnosť ja odhadujem tak 20 a viac rokov.
A do žumpy stačí potápačský oblek a dýchací prístroj. Dve stojky sú nastavené a komplet osadené za cca 15 min.
Bez dýchacieho prístroja jedine s ventilátorom, lebo bioplyn nie je dýchateľná zmes. Inhalovaním pôsobí závrate a bolesti hlavy.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Žumpa

Poslaťod Juraj K. » Ned 07. Jún 2015 12:38:55

Jano82 píše:Chcel by som poradit pripadne vyvratit moj napad. V skratke.
Staval som na kopci, planoval som inak teren, zumpu mam velmi hlboko, navazka cca 140 cm zeme, zumpa je 12 m3 velka, osadena bola hotova, horna platna je 20 cm zelezobeton ( ale armovanie som nevidel...)


Dakujem.


Čo znamená, že osadená bola hotová? To si ju kúpil od nejakého výrobcu? Ak áno tak si zisti parametre ako zaťažiteľnosť stropu a pod.
Ale osobne sa mi nechce veriť, že by tam armatúra nebola!
Píšeš že je 12 m3 veľká ale dosť dôležitý údaj je aj rozmer stropu...
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Žumpa

Poslaťod Jano82 » Ned 07. Jún 2015 18:52:58

Osadena bola spodna vana a na nu polozena zelezobetonova platna. Rozmer celej zumpy je 4x2,4x1,65 m (d x s x v). Armatura tam je ale neviem presne aka.Kupoval som to z Cadce a priniesol to Polsky kamion.
Presne parametre nemam. Dodavatel povedal ze by to malo vydrzat ale matematicky prepocet nemam...Ale hlavne je to uz jedno. Riesim skor to podopretie aj ked mozno zbytocne.
Takze kolko moze taka stojka vydrzat v tej vode??
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Žumpa

Poslaťod _luky_ » Pon 08. Jún 2015 8:13:50

Jano82 píše:to "luky": a kolko to je velmi rychlo kym "zmizne" v zumpe napr. taka ocelova stojka?

Vycházím z 2 věcí:
1) načtené zkušenosti lidí s DČOV. Četl jsem i o člověku co měl vyvedené odvětrání kanalizace do okapového svodu a vydrželo to jednotky roků než ten svod proreznul. A to byly jen výpary!
2) Koupil jsem dům z 1972, na jímce je poklop cca 8mm a je skrz něj vidět na polovině plochy (běžná konstrukční ocel, bez povrchové úpravy)
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron