Zrusenie radiatora

Zrusenie radiatora

Poslaťod PrasinaPE » Ned 17. Máj 2015 13:10:15

Ahojte,
prosim o radu. Mozem zrusit teplovodny radiator v bytovke? Som na najvrchnejsom poschodi.Spolu mam 4 radiatory a 1 je nepotrebny.
Mozem ho zrusit a tie dve hadicky niecim prepojit? Neovplyvnim tym celkovu sustavu? Bytovka je napojena na centralnu teplaren.
Aky postup mam zvolit. Dakujem vopred za rady.
Prílohy
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod bladerunner » Ned 17. Máj 2015 17:52:50

Najlepšie bude zájsť k susedovi (susedke ;) ) , ktorý je pod tebou na návštevu a tam to strihnúť a zablendovať. Tým zrušíš tie rúrky u seba a aj u suseda od jeho radiátora k stropu. U suseda by potom mal byť na radiátore odvzdušňovací ventil.
Ale ak ti ten radiátor nezavadzia, asi by som ho nerušil.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod Mirek z Ke » Ned 17. Máj 2015 19:53:47

Ak tie rúrky tam nebudú vadiť, škoda ich odstrihnúť, je tam uzatvárací hkus, tým sa uzavrie prívod i spiatočka a radiator sa môže zdemontovať, netreba to ničím prepojovať.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod PrasinaPE » Ned 17. Máj 2015 21:41:18

ked uzatvorim privod a spiatocku tam neprerusim tym tok celej sustavy?
rozvody su vedene v podlahe, so susedom to nebude suvisiet asi.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod ... » Ned 17. Máj 2015 22:17:42

PrasinaPE píše:ked uzatvorim privod a spiatocku tam neprerusim tym tok celej sustavy?
rozvody su vedene v podlahe, so susedom to nebude suvisiet asi.


mozes vyskusat; pokial tam ale nemas "jednorurovy" rozvod (=seriovo za sebou pozapajane radiatory) tak by sa ti to stat nemalo...
a vzhladom na kopu problemov s tym jednorurovym systemom teda vela bytoviek kde by to tak bolo robene nepoznam... (teda presnejsie poznal som jednu, vystavba v prvej polovici 60tych rokov ale aj tam to uz vymenili za "klasiku" s 2ma ruramil kedze stacilo ze jeden z obyvatelov zavrel radiator a cela vetva so 6timi bytmi nad sebou bola bez tepla a tiez ten co bol na zaciatku mal tepla dost a ten co na konci malo (a vyregulovat sa to nedalo))
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod Mirek z Ke » Ned 17. Máj 2015 22:18:29

Veď ten rozvod ide len k tomu jednému radiátoru, to ako keby sa len uzavrel ventil na radiátore. Keby z toho radiátora pokračovali rúrky ďalej, to by bolo iné, ale tak sa to nerobí.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod joko » Ned 17. Máj 2015 23:49:18

Ja tu vidím iba jediný problém, a to odpustenie vody z radiátora. Určite sa to dá aj bez problémov , centrálne z celého bytu, alebo stupačky, ale škoda, že sa to nedá odpustiť iba samostatne z tohoto radiátora, lebo rúrky idú do podlahy as nie kolmo do steny.
Demontovaním radiátora neovplyvníš systém, môžeš ho bez následkov odstrániť.
Ak si chceš nechať otvorené zadné dvierka na vrátenie radiárora v budúcnosti, tak skutočne stačí na tom H- kuse tie guľové ventilčeky dať to vodorovnej polohy a systém uzatvoríš vodotesne, len vodu musíš odpustiť z radiátora niekde inde než pod parkety.
Neradím, ale ak sa rozhodneš zrušiť aj pripojovacie rúrky , tak máš šancu - vypustiť celý svoj byt, odstrihnúť rúrky cca 4 cm nad podlahou, a buď lisovanou 16 mm zátkou, alebo závitovou 16 mm zátkou zavrieť tie rúrky. Následne napustíš systém, a odvzdušníš na ostatných radiátoroch. Podľa materiálu a spôsobe pripojenia to bude systém samostatný byt, a tak susedov, ani ich stupačky to neovplyvní. Odstavíš - vypustíš iba vlastný byt, a po odstránení radiátora (zatvorení H-kusu) znovu otvoríš pripojovacie vyntily a odvzdušníš systém. Na jeseň bude kúriť všetko ostatné.
Ak Ti nevadia tie pripojovacie rúrky k radiátoru, tak vypustíš svoj byt o poschodie nižšie - pri stupačkách najdeš ventily na odstavenie svojho bytu a vypúšťací ventil svojho bytu,otvoríš odvzdušňovák na demontovanom radiátore, aby sa vyprázdnil, demontuješ radiátor na horných maticiach, ktoré sú pri samotnom radiátory ( 30 mm vidlicový klúč) následne zatvoríš ventilky na H - kuse ( zárezy do vodorovnej polohy) a napustíš systém. Práca na 30 minút. Ak chceš byť frajer, tak do tých prevlečných matíc vrátiš miesto radiátora 3/4 colové mosadzné zátky. Nebudú tesniť, lebo protikus je eurokonus, ale nedostane sa tam špina počas 20 rokov, kým tam nebude radiátor.
Na demontáž potrebuješ hadicu na odpustenie vody s 3/4 " maticou na vypúšťák, 30 mm vidličák a miesto kam odpustíš vodu. Buď susedom pod sebou do WC, alebo cez schodisko von oknom na ulicu v daždi, aby ľudia na ulici netušili že tečie aj iná než daždová voda. :lol:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod Mirek z Ke » Pon 18. Máj 2015 11:48:17

Možno nemusí vypúšťať ani celý systém, ak má radiátor na spodu zátku, tú len povolí a do nejakej pripravenej nádoby ho vypustí.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod joko » Pon 18. Máj 2015 19:29:05

Mirek z Ke píše:Možno nemusí vypúšťať ani celý systém, ak má radiátor na spodu zátku, tú len povolí a do nejakej pripravenej nádoby ho vypustí.

Ako pozbiera vodu, ak povolí matice a voda bude tiecť po rúrach pod parkety? Samozrejme že aj tak sa dá, ale ak si nechce spraviť skodu, tak je lepšie vodu odpustiť. Môže zobrať radiátor aj s vodou, ale vtedy mu vytečie voda z ostatných radiátorov. :nie:
Je tu ešte jeden spôsob, ale to sem ani nebudem písať, lebo tiež hrozí zaplavenie parkiet. Takže odpustenie vody je istota. :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod sigma » Pon 18. Máj 2015 20:38:12

Keby napisal, ci tam ma rozdelovac s ventilmi na vstupe a vystupe. Zohnal by som kompresor a vyfukol ten jeden okruh (bars aj cely system), potom by pod radiator stacila handra.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod Mirek z Ke » Uto 19. Máj 2015 11:17:41

Tak neviem aký má radiátor, ale aj pri spodnom pripojení majú radiátory zboku otvory, hore odvzdušňovák a ventil, dole len zátky. Uzavrie h-kus, povolí jednu spodnú zátku, napr. pod odvzdušňovákom, otvori odvzd. a keď vytečie voda až potom povoli matice, tam neostane skoro žiadna voda. Pre istotu môže dať kolo rúrok staršiu handru. Ja som tak robil a žiaden problém. Ak nemá problém s odpustením vody, nech spraví tak.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod joko » Uto 19. Máj 2015 20:32:40

Mirek z Ke píše:Tak neviem aký má radiátor, ale aj pri spodnom pripojení majú radiátory zboku otvory, hore odvzdušňovák a ventil, dole len zátky. Uzavrie h-kus, povolí jednu spodnú zátku, napr. pod odvzdušňovákom, otvori odvzd. a keď vytečie voda až potom povoli matice, tam neostane skoro žiadna voda. Pre istotu môže dať kolo rúrok staršiu handru. Ja som tak robil a žiaden problém. Ak nemá problém s odpustením vody, nech spraví tak.

Máš pravdu , :oops: na túto alternatívu som nemyslel, aj keď radiátor je pravdepodovne VK, tak tie zátky tam má. Ak hore neotvorí hneď odvzdušňovák, tak tá voda bude pomali vytekat, - kontrolovane. No pri demontáži mu aj tak vytečie voda, ktorá ostane od vypusťáku po dno radiátora. Musí rychlo povoliť matice, najprv stupačku, tam bude cca 3 dcl vody, a po uvolnení spiatočky radiátor rychlo postaviť, aby nevytiekol. Ale ešte stále nevieme, či tie rúry tam nechá, alebo ich chce odstrániť.
Mi mu radíme a on nereaguje. :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zrusenie radiatora

Poslaťod PrasinaPE » Pon 25. Máj 2015 18:58:44

Potrubie je tahane urcite v podlahe a tie vyvody tam zostanu, takze len zdemontujem radiator. Cas ma netlaci, tak si to to mozem dokladne zorganizovat,
dakujem vsetkym za vycerpavajuce odpovede. :ano:
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron