Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod dusanmt » Pia 15. Máj 2015 8:36:08

Ahojte,
odpad pre kanalizaciu mam pri obvodovej stene. Ako prvy rad priecok som daval Ytong 100 mm. Na to pojde Silka 100 mm. S jednou prieckou som skoncil cca. 17 cm od obvodovej steny a s druhou cca. 20,5 cm od obvodovej steny (vid obrazky). Priecka bude koncit cca. 1 cm od obvodovej steny, takze potrebujem preklenut cca. 16 a 19,5 cm. Silka ma dlzkovy modul 333 mm. Myslite, ze to bude OK, ked tam na konci bude trcat Silka nicim nepodopreta? V prvom pripade bude vacsia polovica Silky na Ytong tvarnici, ale v druhom pripade bude vacsia polovica "vo vzduchu". Alebo mam na stenu prikotvit nejaku konzolu, ktora to bude podopierat?
Dakujem za kazdu radu.
Prílohy
dusanmt
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Uto 24. Mar 2015 10:51:17
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod koso » Pia 15. Máj 2015 8:51:23

zaseknuť tvarnicu do steny....
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod dusanmt » Pia 15. Máj 2015 9:06:05

koso: Chcem mat prave trvale pruzny styk s obvodovou stenou (1 cm medzera vyplnena PUR penou + samozrejme kotvenie na murivove spojky)...
dusanmt
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Uto 24. Mar 2015 10:51:17
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod Kokxo » Pia 15. Máj 2015 10:45:41

Nemám rad trvalo pruzne spoje. Ja som lepil priamo na obvodovku - styk tehla, ytong, praskliny v rohoch po piatich rokoch nemám nikde. Do rohov som dával sietku.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod jezo » Pia 15. Máj 2015 11:09:16

Ani moji murari nemali radi pruzne spoje, vraj naco by to bolo. Na poschodi urobili priecky ked bola este podstojkovana deka. Ked sa stojky dali prec a strop (teda podlaha poschodia) mierne klesol, vsetky krasne poodtrhalo od ovodovych murov. Takze asi tak.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod ... » Pia 15. Máj 2015 11:18:19

dusanmt píše:koso: Chcem mat prave trvale pruzny styk s obvodovou stenou (1 cm medzera vyplnena PUR penou + samozrejme kotvenie na murivove spojky)...


budes mat dilatovanu aj omietku ? lebo bez toho to vyznam nema (a skor ti to sposobi jej praskanie)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod dusanmt » Pia 15. Máj 2015 12:24:04

Kokxo píše:Nemám rad trvalo pruzne spoje. Ja som lepil priamo na obvodovku - styk tehla, ytong, praskliny v rohoch po piatich rokoch nemám nikde. Do rohov som dával sietku.


Dlho som mal dilemu, ci lepit priecky o obvodovu stenu alebo spravit trvalo pruzny spoj. Nakoniec som sa rozhodol pre trvalo pruzny spoj. Je to tak aj odporucane v stavebnom postupe Ytong. A navyse sa jedna o dva rozne materialy s inou objemovou hmotnostou (Ytong/Silka), takze maju inu absorbciu vlhkosti a moze pri nich casom nastat ine dotvarovanie ci zmrstenie.
dusanmt
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Uto 24. Mar 2015 10:51:17
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod dusanmt » Pia 15. Máj 2015 12:27:45

... píše:budes mat dilatovanu aj omietku ? lebo bez toho to vyznam nema (a skor ti to sposobi jej praskanie)


Ano, chcem mat dilatovanu omietku v rohu. Skaru bud zatmelim alebo pouzijem nejaky profil (ak taky existuje).
dusanmt
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Uto 24. Mar 2015 10:51:17
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod jan45 » Uto 19. Máj 2015 8:28:00

nevedel som, že takáto triviálna vec sa dá tak vedecky poňať. Ako môže vzniknúť pružný spoj, ke´d sú tam kovové spony? Dotvarovanie rôznych materiálov: to znamená, že nepoužijete betonové preklady (alebo s betonovou výplňou)? V priečke je zárubňa, tá je určite z iného materiálu, bude oddilatovaná? Celá stavba je poňatá tak, že materiály na hrubú stavbu majú približne rovnakú rozťažnosť, preto sa môže do betónu pridávať oceľ. Ostatné materiály pre rozdielne funnkcie sa dilatujú, ale je to podmienené tepelnými rozdielmi, nie statickými.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Oslabenie priecky nad kanalizaciou pri obvodovej stene

Poslaťod tomas g » Ned 24. Máj 2015 13:24:29

jan45, tento krt s vami vobec nesuhlasim.
jan45 píše:Ako môže vzniknúť pružný spoj, ke´d sú tam kovové spony?

Kovova spona je z tenkeho plechu, ktory sa pri pohybe dokaze deformovat. Rovnako funguju aj zavesy pri sadrokartone - strop ma byt od stien oddilatovany, ked pride k pohybu zdeformuju sa zavesy nie profily a nepopraska sadrokarton.
jan45 píše:Dotvarovanie rôznych materiálov: to znamená, že nepoužijete betonové preklady (alebo s betonovou výplňou)?

Problemom je hlavnepovrch materialov - predpokladam, ze k zakladnemu dotvarovniu pride vo faze hrubej stavby, pred omietanim. Ak je to napr. ytongovy prefabrikat, tak nie je problem, lebo povrch je homogenny. Ak je to monolit, treba spoje materialov specialne presietkovat, aby sietka s lepidlom preniela vznikjuce napatie.
jan45 píše:V priečke je zárubňa, tá je určite z iného materiálu, bude oddilatovaná?

Dnes su zarubne vacsinou oblozkove, takze nie je problem. Ak je kovova, aj ta by mala byt oddilatovana
jan45 píše:Ostatné materiály pre rozdielne funnkcie sa dilatujú, ale je to podmienené tepelnými rozdielmi, nie statickými.

A este je to podmienene aj estetikou. Dnes sa pouzivaju hlavne tenkovrstvove omietky. Ked sa kedysi pouzivala hlavne tehla a 5cm omietky, tak sa veci riesili uple inac.

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasil
dusanmt
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron