Žumpa

Žumpa

Poslaťod sharkon2 » Ned 10. Máj 2015 20:04:19

Zdravim, chceme spraviť žumpu pri rodinnom dome, kanalizaciu v obci nemame . Pytam sa, sme 6 členna rodina, v dome bude jedno WC. Do žumpy bude zvedena rura iba s toho WC-ka. Teda aku alebo kolko kubikovu žumpu potrebujem aby som nemusel volať fekal každy mesiac a aku by ste mi cenovo a kvalitne odporučali. dakujem
sharkon2
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 01. Feb 2015 21:43:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Žumpa

Poslaťod ... » Ned 10. Máj 2015 21:28:58

mne to evokuje viacej otazok a pripomienok ako odpovedi...
1. 6clenna rodina, a iba jedno wc ? u nas je na kazdom podlazi (ktore su 3) jedno wc a obcas sa stane ze niekto musi ist aj na to pivnicne, a to sme v dome (zatial) len 4ia.... a ten najmensi clen domacnosti pouziva stale plienky....
2. planujes tam zapojit "len" wc, co robis s tou inou vodou ? (kuchyna, vana/sprcha, umyvadlo vie naprodukovat tej odpadnej vody o dost viacej; a taka kuchynska je po chemickej stranke aj o dost spinavsia....)

inac pokial chces eliminovat navstevy fekalu, sprav si suche "wc"....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Žumpa

Poslaťod sharkon2 » Ned 10. Máj 2015 22:09:30

nič nepotrebujem len vedieť zhruba aku žumpu proste na to 1 WC -ko :D
sharkon2
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 01. Feb 2015 21:43:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Žumpa

Poslaťod deko » Ned 10. Máj 2015 22:17:18

jeden moj kamarat ma pre 4 clennu domacnost zumpu 16 m3. ma tam zvedene vsetko z domu. nasadil tam nejake bakterie, kazdy tyzden vytahuje normalnym baumaxovym kalovym cerpadlom tekutinu a leje ju na travnik (vraj to nesmrdi). fekal vola 2x za rok, aby vytiahol ten najhustejsi kal z dna - vzdy ho je tak 1-2 kubiky. travnik ma krasne zeleny a rastie ako z vody bez akehokolvek hnojenia.

mozno aj toto je zaujimavy pristup :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Žumpa

Poslaťod pepa » Pon 11. Máj 2015 7:13:06

... píše:mne to evokuje viacej otazok a pripomienok ako odpovedi...


Co sa v tom vrtas. Byvaju tam sice 6ti, ale len dvaja chodia na to wc, ostatni chodia pri potok. Co je na tom zvlastne ???

sharkon2 píše:nič nepotrebujem len vedieť zhruba aku žumpu proste na to 1 WC -ko :D


Drahy moj, na tvoju otazku ma ujo google vela odpovedi, ale ani jednu taku ako by si chcel.

Napriklad:
Problematiku návrhu veľkosti objemu žúmp rieši STN 756081 - Žumpy na splaškové odpadové vody. Táto norma presne rieši, aká má byť veľká žumpa. Je tam na to vzorec.
V = 0,001 * n * q *t
kde n je .......počet napojených obyvateľov na žumpu
q je ........... priemerná denná spotreba vody v litroch
t ...............je interval vyvozu

Pocet WC sa tu vobec neuvadza !!!

Toto uvadza obec Bernolakovo.
Výpočet žumpy pre 1.rodinný dom :
STN 75 6081 čl. 4.1 :
V= 0,001xn x q x tt
Kde
n – počet obyvateľov - 4 obyv.
q – špecifická potreba vody - 80 l.obyv.deň-1
tt – interval vyvážania - 60 dní
V= 0,001xn x q x tt = 0,001x4 x 80,0 x 60 = 19,2m3 x 10% rezerva = 21,1m3

Užitočný objem žumpy pre 1.rodinný dom sa navrhuje Vu= 21,0 m3.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Žumpa

Poslaťod raven » Pon 11. Máj 2015 9:43:38

deko píše:jeden moj kamarat ma pre 4 clennu domacnost zumpu 16 m3. ma tam zvedene vsetko z domu. nasadil tam nejake bakterie, kazdy tyzden vytahuje normalnym baumaxovym kalovym cerpadlom tekutinu a leje ju na travnik (vraj to nesmrdi). fekal vola 2x za rok, aby vytiahol ten najhustejsi kal z dna - vzdy ho je tak 1-2 kubiky. travnik ma krasne zeleny a rastie ako z vody bez akehokolvek hnojenia.

mozno aj toto je zaujimavy pristup :ano:


Neviem, či by som to takto riešil. Totiž chemikálie, ktoré sú v septiku, ktoré v domácnosti používa, žiadna baktéria nerozloží. A ak to púšťa sebe na dvor, tak to potom neskôr konzumuje aj so zeleninou, ktorú možno pestuje. Tak isto mu to steká do podzemných vôd, ktorými kontaminuje studne aj všetkým naokolo...
Aké pekné by to bolo, keby ľudia na Slovensku neboli prasce a nekontaminovali by životné prostredie všetkým naokolo...
To je tak, keď je niekto žgrlavý dať 20€ na vývoz fekálii raz za mesiac a radšej si s prepáčením "serie na dvor"... :drink
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Žumpa

Poslaťod raven » Pon 11. Máj 2015 9:46:48

sharkon2 píše:nič nepotrebujem len vedieť zhruba aku žumpu proste na to 1 WC -ko :D


Daj si 10m3 žumpu z ocele a budeš v pohode. Ak tam budeš púšťať len wc, tak ti to vydrží niekoľko mesiacov, pokiaľ budeš musieť volať fekál...

P.s.: Ostatnú odpadovú vodu púšťaš do trativodu? Či ňou polievaš záhradu?
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Žumpa

Poslaťod ivvan » Pon 11. Máj 2015 14:00:14

raven píše:To je tak, keď je niekto žgrlavý dať 20€ na vývoz fekálii raz za mesiac a radšej si s prepáčením "serie na dvor"... :drink

aj ked nie je človek žgrglavý tak by si sa čudoval ako vyvážanie hovnocucom funguje napríklad čo vidím po okolí. cucne žumpu a jednoducho ju ide vyliať na najbližšiu polnú cestu, čiže ten bordel ktorého si sa chcel zbaviť ti zriedený stečie aj tak do záhrady (alebo nejakému štastlivcovi pod kopcom).
ked som sa bol spýtať na najbližšiu čističku miestnych vodární a kanalizácii tak kukali ako puk, oni takú službu ako zvoz hovnocucom na čističku ani neposkytujú.

a čo sa týka tých chemikálií v splaškových vodách tak čo bývam 10 rokov na dedine, tak mi to príde ako najmenší problém, ľudia bežne parkujú autá z ktorých čurká olej a iné prevádzkové kvapaliny (nehovoriac o doma robených traktoroch z ktorých tečie všetko prúdom) vedla zeleninovej záhradky, ešte to tam aj umyjú Arvou (alebo dnešným ekvivalentom).
všeobecne je vedomie o škodlivosti látok na úrovni takej, že ked to dnes vypijem/zjem/nadýcham sa a nič sa mi nestalo, tak to je v poriadku. nejaké kumulovanie ťažkých kovov napríklad v tkanivách to je španielska dedina.
ľudia proste spália bordel, zjedia bordel a tešia sa že ušetrili. a potom tie ušetrené peniaze vyhodia za lieky aby im bolo tak ako by im bolo keby tie ujoviny nerobili.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Žumpa

Poslaťod raven » Pon 11. Máj 2015 14:45:21

U nás to funguje takto.

http://vodarne.eu/index.php?id=iste-obce

Podľa tohto projektu platíme 40€ za vývoz vodárňam. 20€ platím ja, 20€ platí obec. Do toho projektu sa môže každá obec pridať - stačí uzavrieť dohodu s vodárňami.
Odpadovú vodu nosia do najbližšej čističky vodární.
Neverím, že to takto funguje len u nás na východe. Distribučky budú mať všade rovnaké podmienky a ak si objednáš "hovnocuc", tak ti ho pošlú bez reptania.
Ono je to také slovenské - na všetko len pindať a vyhovárať sa, že "však to každý robí, tak prečo ja nie".
Začať treba od seba a nie sa pozerať na ostatných. Ak vidím, že niekto robí niečo protizákonné, proti prírode, tak zavolám naňho niekoho z polície a zo životného prostredia a je to. Ja určite nebudem trpieť to, aby mi v mojom okolí niekto lial obsah svojej žumpy len tak niekde, lebo je vychcaný a chce ušetriť. Alebo preto, lebo je jednoducho darebák, ktorého k daromnosti vychovali a nemal sa skadiaľ naučiť poriadku. Ak si videl hovnocuc, ktorý vylieva obsah nádrže na poľnú cestu, prečo si sa len tak prizeral a nič nespravil?
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Žumpa

Poslaťod ivvan » Pon 11. Máj 2015 16:02:00

prečo? lebo nie som don kichot aby som strávil svoj život presviedčaním ľudí, ktorí ma nechcú počúvať. robil som s ľudmi cca 10 rokov a mám už toho dosť na celý život.
ja osobne som platil 50 eur mesačne za vývoz žumpy, 2x otočka po 25 eur a je proste fakt, že ti to na čističku neodvezú a je to tak vo väčšine dedín na okolí. je to prax posvetená obcou/obcami, u nás je priamo hovnocuc vlastnený obcou a všetkým je jasné, že to končí v poliach.
je to o dlhodobej osvete a tu hlavne o peniazoch, človek čo má 500 v hrubom tak ani náhodou nedá 25-50 eur mesačne za hovnocuc a aj ked sa postaví kanalizácia tak sa budú zubami nechtami brániť pripojeniu ked zistia že stočné = zhruba dvojnásobok vodného.
čo mňa štve ovela viac ako hovná na poliach je pálenie bordelu, ktorý dýchame všetci, o tom sa rozprávam s každým naokolo a je vidno, že tí ľudia tomu proste nechápu alebo si to nechcú pripustiť, že ked pálim odpad z nábytkárne, tak škodím aj sebe.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Žumpa

Poslaťod joko » Pon 11. Máj 2015 17:10:11

Ahojte.
Nebudem reagovať na napísané, lebo ... Ako pán Verich povedal" Lidé sou rúzní, povačšinou hovada", a tým skutočnše nemám na mysli tých čo sem píšu (lebo tý to chcú meniť) ale o tých o kom píšu.
Pragmaticky, bez ohľadu na to , kto a čo chce do tej žumpy pustiť.
- Najprv vychádzam z toho, že koľko kalu mi fekál na raz odvezie? lebo načo budem mať 5 m3 žumpu, ak odvoz stojí rovnako a budem platiť dva razy odvoz za také isté množstvo. Bežné CAS má objem - staré tatry 8 m3 nové - man - mercedes 11 - max 12 m3
- Takže optimálna veľkosť 10 m3. Či interval bude 1x mesačne, alebo 1x ročne je irelevantné.
Druhý fenomén opisoval Pepa, a dávam mu za pravdu. Objem spotrebovanej vody na os./ deň. Slovenské higienické normy hovoria (priemer) o cca 120 / 150 l os./deň, samozrejme vrátane všetkého, a na podobnej báze dimenzujú aj ČOV, kde pre 4 osoby dimenzujú cca 800 l deň.
- Záverom je jednoduché sa spýtať členov rodiny, koľko krát včera spláchli, vynásobiť to cca 6 litrtami, a máš denný objem z 1 WC. Ak nechceš riešiť, že po použití WC si ruky aj opláchli, alebo pre umývadlo z WC spravíš extra odpad, tak Ti 10m3 žumpa naplní za cca štyri - šesť mesiacov.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Žumpa

Poslaťod jan45 » Uto 12. Máj 2015 8:00:20

ešte je riešenie, urobiť si koreňovú čov, dá sa to legálne, je to v cene žumpy a je to bez ďaľších poplatkov
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Žumpa

Poslaťod _luky_ » Uto 12. Máj 2015 10:25:14

jan45 píše:ešte je riešenie, urobiť si koreňovú čov, dá sa to legálne, je to v cene žumpy a je to bez ďaľších poplatkov

A není potřeba před kořenovku zařadit usazovací nádrž? Tj. vlastně septik - sice menší, ale i tak to nádrž.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Žumpa

Poslaťod Jano82 » Str 13. Máj 2015 19:18:56

Viete mi prosim niekto poradit ako "zamaskovat" liatinovy okruhly poklop zumpy, ktory mam teraz zarovno terenu na urovni travnika?

Natriet na zeleno...?, Kus umelej zelenej travy...?

Neviem.
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Žumpa

Poslaťod sigma » Str 13. Máj 2015 21:15:56

Umelu travu. Cim drahsiu = vyssiu, tym to bude nenapadnejsie.
Pochybujem, ze budes mat nizsiu travu ako 3cm, a umela trava nad 3cm je draha.
Musis ju ale prilepit, lebo Ti ju kosacka zdvihne. Je to aj krajsie, ak je to napevno a nie len ako pohodeny zvlneny koberec.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron