Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod Jojo23 » Štv 08. Máj 2014 8:18:05

Ahojte,

Mám takú dilemu vykosil som a poobrezával pozemok(bola to hotová džungla). Mám tam záujem stavať rodinný dom bungalov 9m x 12,5m. Len ma zarazila dosť nerovnosť tohoto terénu. Na foto kde je vidieť z boku susedov dom tak na začiatku jeho horného stredného vrchného okna plánujem stavbu smerom na dol. Ide mi to to či mám pozemok dať zrovnať pred stavbou(rsp kopaním základov) alebo až po. Nerád by som tam dal navoziť tatrovky a bolo by to zle. Pozemok chcem mať v úrovni ako ma sused garáž(v tej úrovni aj dom).Pre mňa vyhodnejšie by bolo vyrovnať pred stavbou..... ale obávam sa osadenia základov do takej zeme aj keď po zhutnení. Podotýkam jedná sa zatiaľ o bungalov bez pivníc. Čo vy na to majstri ?
Prílohy
Jojo23
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Ned 26. Jan 2014 12:05:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod ... » Štv 08. Máj 2014 9:00:52

pokial vies ako priestorovo a vyskovo osadit stavbu, tak zrovnavat ma vyznam az po dokonceni (aspon hrubej) stavby, dovtedy ti to tam aj tak este dost pomenia ci uz pri kopani zakladov, rozjazdia a pod. a ak to aj das zrovnat pred, budes to musiet aj tak spravit este aj po...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod Jojo23 » Štv 08. Máj 2014 9:05:20

Aha Takže zrovnať to vo výške tej utopenej časti..... vyhĺbiť základy a dať DT do výšky susedovho pozemku ? A potom neskôr vyrovnávať a navažovať hlinu pozemok ?
Jojo23
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Ned 26. Jan 2014 12:05:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod MartinH » Štv 08. Máj 2014 9:38:09

Len pripomeniem, co sa tu uz pisalo. Treba dat zmerat pozemok (vyskopis) a podla toho planovat. Nespoliehat sa na oko a odhad.

Ked bude jasny zaciatocny a cielovy stav, uz si s tym lahko poradite.

Ja by som terenne upravy robil co najneskor.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
euro_
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod TomasHo » Štv 08. Máj 2014 10:03:25

Ja som mal podobny problem, pozemok sa mi zdal rovny, navrhol som si dom, a potom som nechal urobit polohopis a prevysenie bolo skoro 3 metre.

Zakladova ryha musi byt v unosnej zemine, takze najlepsie v rastlom terene. Najlepsie by bolo navrhnut dom s ohladom na sucasny teren pozemku - nie je treba vsetko nasilu zrovnavat. Jednak su to hromady zeminy, jednak to potom este roky sada.

Tiez netreba zabudnut na to, ze dobra zemina je navrchu, a ak sa podari obratit vrstvy, a zostane hore nekvalitny podklad, tak to je na zaplakanie.

Takze, ako pise MartinH, najprv polohopis-vyskopis geodetovi, potom preskumat, ci sa do toho neda osadit dom bez nejakych vacsich terennych uprav, a v tretom rade, ked je zhruba navrhnuty dom, spocitat kubiky, ktore sa budu premiestnovat, a kam pojdu. Samotne terenne upravy sa daju robit aj potom, ako budu vykopane zaklady, alebo az postaveny cely dom. Akurat treba hutnit, alebo ratat so sadanim.

PS, ked to chces nechat 3-4 roky stat, tak si pozemok zrovnaj, a nechaj sadat, a stavaj neskor.

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
DuriM
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod Jojo23 » Štv 08. Máj 2014 10:43:32

Ďakujem za reakcie........vyškopis mám spravený....... už ho ma aj projektant.
Jojo23
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Ned 26. Jan 2014 12:05:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod Juraj K. » Sob 09. Máj 2015 7:59:31

[quote="TomasHo"]
Zakladova ryha musi byt v unosnej zemine, takze najlepsie v rastlom terene. Najlepsie by bolo navrhnut dom s ohladom na sucasny teren pozemku - nie je treba vsetko nasilu zrovnavat. Jednak su to hromady zeminy, jednak to potom este roky sada.


Kopali ste spodok (dno) základov do vodorovna, alebo mierne prevýšenie medzi hornou a dolnou časťou nie je na prekážku? Dom bude stať na miernom svahu (výškový rozdiel je cca 0,5 m na 16 m) a keď sme kopali základovú ryhu tak aj únosná zemina kopírovala vrch terénu. Mali ste niekto niečo podobné? Robili ste tzv. odskoky alebo dno základovej ryhy máte šikmé?
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod TomasHo » Sob 09. Máj 2015 8:42:36

Bagrista nemoze mat problem urobit zakladovu ryhu do vodoroviny. Nie som statik, ale mari sa mi, ze mi statik vravel, ze zaklady vzdy maju byt vodorovne, s kaskadami. Par cm nehra rolu, ale ked mas nivelak, preco to neurobit poriadne. Akurat pozeram, ze je akcia na nivelak leica: http://www.geoshop.sk/nivelacna-sada-le ... r-20-p1385 nevahal by som ani chvilu a okamzite kupoval. Na celom dome sa ti zide.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod Juraj K. » Sob 09. Máj 2015 9:16:14

TomasHo píše:Bagrista nemoze mat problem urobit zakladovu ryhu do vodoroviny. Nie som statik, ale mari sa mi, ze mi statik vravel, ze zaklady vzdy maju byt vodorovne, s kaskadami. Par cm nehra rolu, ale ked mas nivelak, preco to neurobit poriadne. Akurat pozeram, ze je akcia na nivelak leica: http://www.geoshop.sk/nivelacna-sada-le ... r-20-p1385 nevahal by som ani chvilu a okamzite kupoval. Na celom dome sa ti zide.


Diky
Asi je to tak ako píšeš, ale mňa by zaujímalo do akého sklonu je prípustný plynulý prechod a kedy už musia byť kaskády... A či má niekto skúsenosti, resp. ako ste to robili na miernom svahu?
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod TomasHo » Sob 09. Máj 2015 12:27:07

Na miernom svahu to predsa urobis tak, ze dno zakladu bude vodorovne (t.j. na celom dome mozno +-5cm, ale s nivelakom nie je problem urobit uplnu rovinu na centimeter), a v najnizsom bode pozemku bude hlbka zakladovej ryhy minimalne pod zamrznou hlbkou. Ergo, ak ti na dome robi pozemok 20cm, tak nerob kaskadu, ale urob zaklad, hlboky napriklad 90cm na plytkom konci a 110cm na hlbokom konci.
Neviem, ci mame inu definiciu vodorovnosti, ale vodorovnost znamena ziaden spad... Ako asi by sa nestalo nic, kebyze ten zaklad klesa tych 20cm, pokial vrch betonu bude vodorovny, ale neviem, ci to stoji za ten usetreny kubik betonu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod euro_ » Sob 09. Máj 2015 23:15:09

Aj ja mam taky" mierne "svahovity pozemok :| . Tiez sa my, sprvoti pri pohlade nan volnym okom, ten teren nezdal az taky svahovity. Az polohopis vyskopis odhalil realitu...cca 7% klesanie :roll:.
Projektantka navrhla kaskadu o vyske dvoch Dt-cok. download/file.php?id=6899&mode=view/varianta%20osadenia.jpg
No mne sa to takto moc nepaci. Rad by som sa tomu vyhol a nasiel ine riesenie? :ugeek:

No urcite nie sikmu zakladovu ryhu :nie:
man's home is his castle...until the queen arrives
Obrázok užívateľa
euro_
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Sob 03. Nov 2012 14:36:16
Bydlisko: Horna Nitra
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod ... » Sob 09. Máj 2015 23:21:42

euro_ píše:Aj ja mam taky" mierne "svahovity pozemok :| . Tiez sa my, sprvoti pri pohlade nan volnym okom, ten teren nezdal az taky svahovity. Az polohopis vyskopis odhalil realitu...cca 7% klesanie :roll:.
Projektantka navrhla kaskadu o vyske dvoch Dt-cok. download/file.php?id=6899&mode=view/varianta%20osadenia.jpg
No mne sa to takto moc nepaci. Rad by som sa tomu vyhol a nasiel ine riesenie? :ugeek:

No urcite nie sikmu zakladovu rihu :nie:


pokial to podpivnicis, tak takemuto problemu sa s istotou vyhnes :-)
inac to mas naozaj mierne, u nas je na dlzku (13m) domu vyskovy rozdiel ~3.5 - 4 metre....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod euro_ » Ned 10. Máj 2015 1:00:48

Pivnica by to elegantne vyriesila, to hej ale...
Pivnicu stavat v dnesnej dobe je luxus, stavba sa tym predrazi a efekt je minimalny.
V rodicovskom dome maju pivnicu a po case je len na tarchu. Vyzaduje sustavnu udrzbu a upratovanie, vyssie naklady na kurenie atd..a aj tak je tam neprijemne, vlhko, nevludne, no na :grc
Myslim, ze v sucastnosti pivnica je proste neefektivna investicia a neekonomicky zastavany priestor.
man's home is his castle...until the queen arrives
Obrázok užívateľa
euro_
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Sob 03. Nov 2012 14:36:16
Bydlisko: Horna Nitra
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod ... » Ned 10. Máj 2015 8:15:49

euro_ píše:Pivnica by to elegantne vyriesila, to hej ale...
Pivnicu stavat v dnesnej dobe je luxus, stavba sa tym predrazi a efekt je minimalny.
V rodicovskom dome maju pivnicu a po case je len na tarchu. Vyzaduje sustavnu udrzbu a upratovanie, vyssie naklady na kurenie atd..a aj tak je tam neprijemne, vlhko, nevludne, no na :grc
Myslim, ze v sucastnosti pivnica je proste neefektivna investicia a neekonomicky zastavany priestor.


ze to je o peniazoch si odhadol spravne, ale co sa vlastnosti priestoru tyka, tak s vynimkou toho ze tam bude (asi) menej prirodzeneho svetla sa to nijak nemusi lisit od zvysnej (obytnej) casti domu
to ze tam maju tvoji rodicia vlhko asi bude tym ze tam nemaju/maju zle hydroizolacie
ja som pivnicu chcel (a ono je to super dalsi priestor kde mozes mat technicke miestnosti, dielnu, ... ktore by ti v tej standardnej obytnej casti zaberali miesto, ktoreho nikdy nie je dost a ak ti UPI obmedzuje zastavanu plochu tak o to duplom), nehovoriac o tom ze v nasom terene by zaklady bez pivnice nevysli vyrazne lacnejsie...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Vyrovnanie pozemku pred alebo po stavbe

Poslaťod TomasHo » Ned 10. Máj 2015 13:29:50

ojoj euro, ty to budes mat pocas celej stavby tazke. Projektantka ti navrhla rozumne a realizovatelne riesenie. Drz sa ho a nevymyslaj. Ty tam nemas mierny spad ale prevysenie 1,8 metra na celom pozemku. Bagrista ti 50cm kaskadu v zakladoch urobi bez problemov. Kup si ten nivelak, nech to mozes kontrolovat, alebo zaplat dozora. Pri liati betonu treba idealne vyliat najprv spodnu cast, zrovnat vrch betonu do vodoroviny, do este makkeho polozit tie dve rady DT (rovno sa prilepia do betonu, ale pozor, beton tuhne rychlo, vsetko musi byt pripravene), a druhy den doliat hornu cast zakladov a rovno nakydat beton do tych dvoch radov, co uz mas urobene. Tak ti vznikne rovina, na ktoru polozis dalsie dva rady DT, a tie potom zalejes na tretikrat spolu s dekou.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť