Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod marek_kokso » Str 18. Sep 2013 12:14:45

user píše:A nebude problém s uchytením profilu SDK do 100 mm priečky ak tam bude menší presah? Viem, že podstatná časť bude držať na závesoch, ale v mieste styku SDK s priečkou bude asi potrebné konštrukciu uchytiť do priečky.

Nebude tam žiadny problém, celá váha konštrukcie visí na závesoch. UD profily po obvode nie sú nosné, ani sa k nim neskrutkujú SDK dosky.
Prečo chceš murovať až nad SDK?
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat




Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 12:41:19

Kvôli spomínaným UD profilom, ale keďže nie sú nosné, tak mi postačí murovať po SDK konštrukciu.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod marek_kokso » Str 18. Sep 2013 12:59:02

SDK konštrukciu je lepšie robiť vcelku cez viac miestností, ušetríš si kopec roboty. Čiže najprv kotvy/závesy, potom vatu, potom nacvakáš CD profily, potom parozábranu, potom naťahať káble pre osvetlenie, potom SDK dosky a nakoniec domurovať priečku tesne pod SDK a medzeru vyplniť montážnou penou.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod yoyo » Str 18. Sep 2013 13:09:03

user píše:A nebude problém s uchytením profilu SDK do 100 mm priečky ak tam bude menší presah? Viem, že podstatná časť bude držať na závesoch, ale v mieste styku SDK s priečkou bude asi potrebné konštrukciu uchytiť do priečky.

to je prave UD profil, ktory tam das. Preto som vravel - je dobre si rozmsyliet ci budes mat jednoduchu,alebo dvojitu konstrukciu -> tym padom vies kolko cm ti nabehne + nejake cm ti priaju aj zavesy. Takze osobn esi myslim, ze by s tym problem nemal byt, lebo to UDcko nebudes chytat hned na urovni pod kliestinu, ale o nieco nizsie. Cize vsetko je zavisle od toho ako sa bude robit SDK.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 13:10:39

Priečky by som chcel stihnúť ešte tento rok, neviem však či mi nebudú zavadzať, keď budem robiť SDK konštrukciu. Ak by som ich ukončil 2 rady pod SDK (500 mm) tak by som tam konštrukciu a SDK mal dostať. Potom by sa to domurovalo.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod yoyo » Str 18. Sep 2013 13:21:57

to treba zvazit hned na zaciatku - ci najprv SDK a az potom priecky resp. opacne. Ak najprv SDK a potom priecky, potery omietky a pod... -> nezabudaj na mokre procesy, ktore nie su extra vhodne pre SDK. Netvrdim ze sa to neda, ale je to zavisle od viacerych veci - ake omietky, aky poter -> kolko vlhkosti z toho bude. Aky SDK pouzijes... a pod.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 13:33:54

yoyo

Prvé budú priečky, ale vynechám tam priestor, aby som neskôr mohol SDK vytvoriť celoplošne.

Aká je to dvojitá konštrukcia SDK, resp. kedy sa používa?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Pia 27. Sep 2013 19:27:49

Hľadal som na nete fotky realizácie SDK v podkroví pred vymurovaním priečok, ale vo všetkých prípadoch sa najprv vymurujú priečky nad úroveň SDK konštrukcie a až následne sa zhotoví SDK ako napr. tu:

http://www.bubo.estranky.sk/fotoalbum/0 ... /strechaZ/

Chystám sa práve na priečky a stále sa neviem rozhodnúť, či ich vymurovať nad SDK konštrukciu alebo pod. Ako ste to riešili, ktoré riešenie je najlepšie?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod stano99 » Sob 28. Sep 2013 21:30:46

Najlepsie riesenie nie je. Kazdy ma svoje. Ja som dal priecky vyssie ako SDK.
Obrázok užívateľa
stano99
 
Príspevky: 187
Obrázky: 0
Registrovaný: Pon 08. Nov 2010 12:37:18
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 02. Okt 2013 7:47:23

V pracovných postupoch YTONG je spoj nosné murivo/priečka riešený pružne (pena/vlna). Na videu YTONG je uvedený aj pevný spoj, kedy sa priečka prilepí lepidlom k nosnému murivu. Môžem takto priečky lepiť k obvodovým/nosným múrom? V minulosti sa používalo len takéto riešenie a aj bez použitia sieťky nedochádzalo k vzniku prasklín v spojoch.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod dusanmt » Štv 07. Máj 2015 14:17:17

user píše:V pracovných postupoch YTONG je spoj nosné murivo/priečka riešený pružne (pena/vlna). Na videu YTONG je uvedený aj pevný spoj, kedy sa priečka prilepí lepidlom k nosnému murivu. Môžem takto priečky lepiť k obvodovým/nosným múrom? V minulosti sa používalo len takéto riešenie a aj bez použitia sieťky nedochádzalo k vzniku prasklín v spojoch.


Aj ked je to stara tema, zaujimalo by ma, ako si to nakoniec urobil?

Ja potrebujem napojit priecku Silka 100 mm na obvodovu stenu Ytong 250 mm a neviem sa rozhodnut, ci pouzit pevny alebo pruzny spoj. Ytong ma konstrukcny detail c. 10303, kde su obidva sposoby - pevny aj pruzny. Pruzny je odporucany. Pevny maju v tom detaile k stene 250 mm (moj pripad) a pruzny maju k stene 300 mm a zelezobetonovej stene. Neviem, ci pevny/pruzny spoj zalezi aj od typu a hrubky obvodovej steny... Ale nikde som nenasiel konstrukcny detail napojenia priecky Silka 100 mm k obvodovej stene Ytong 250 mm. Napr. KM Beta a Kalksandstein (VPC tehly) maju napojenie priecky na stenu pevnym spojom - na lepidlo + nerezove spojky. Tak isto Wienerberger ma v pracovnych postupoch napojenie priecky na stenu na pevno s pomocou malty. Ten pruzny spoj som nasiel najma pri Ytongu alebo Porfixe.

Laicky si myslim, ze pruzny spoj je dolezity pri strope - strop moze mat prehyb. Ale nejako mi nejde do hlavy, preco by mal byt pruzny aj pri styku obvodova stena - priecka. Vsak obvodova stena si nemoze "sadnut" ani sa zmrstit (teda aspon myslim). Keby si sadla, tak praskne zakladova doska. I ked pri roznych objemovych hmotnostiach (Ytong/Silka) mozu tie steny pracovat odlisne...
Ak ste mali aj ostatni vnutorne priecky zo Silky a obvodove/nosne steny z Ytongu, akym sposobom ste riesili styk priecka-stena?
Dakujem za kazdu odpoved.
dusanmt
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Uto 24. Mar 2015 10:51:17
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod sigma » Štv 07. Máj 2015 19:41:48

obvodova stena sa nemoze zmrstit? Pri tepelnych zmenach preberaju fugy dilatacnu funkciu, ale nad oknami je preklad, a ten dilatuje vcelku. Pod oknom preklad nie je, tam sa to sprava inak. Vravis si, ze teplotne zmeny nie su velke? Rano (v zime) mam vonku pod polystyrenom aj 10°C a vecer, ked prikurim je pri strope 28°C
Dalsie zmeny suvisia s vysusovanim a nasiakavanim vzdusnej vlhkosti - asi sa to periodicky opakuje pocas roka.
Silika a Ytong su rozne materialy, takze tam v pripade teplotnych zmien sa bude jeden material roztahovat rychlejsie, ako druhy. Ak vysekas kapsy a zapustis do ytongu priecku, v rohu Ti to urcite nepraskne. Mozno to praskne v najslabsom mieste, ale zase viditelnom.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Pia 08. Máj 2015 12:12:38

dusanmt

V mojom pripade sa jednalo o napojenie priecky z ytongu 100 na nosny stlp tvoreny silkou. Priecku som do silky kotvil v kazdom druhom rade pomocou nerezovych kotviacich prvkov, pricom bocnu stenu tvarnice som prilepil k silke stavebnym lepidlom na porobeton. Omietky mam zatial len rok, ale praskliny nepozorujem.

Sigma

Tie teplotne rozdiely pod eps by nemali byt take velke, alebo asi skor to zavisi od hrubky izolacie. Pri konstantnej priemernej celorocnej vnutornej teplote cca. 22 stupnov bude pod eps teplota nizsia max. o 2 - 3 stupne pri vonkajsej teplote 10 stupnov, aspon v mojom pripade.
V minulosti sa priecky murovali na pevno k nosnym stenam a nikde nic nepraskalo, preco ytong odporuca pouzit penu alebo vlnu?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Predchádzajúci

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron