Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod emkac » Str 22. Apr 2015 17:12:10

ahojte,

z nazvu temy je jasne, o co asi ide :)

priecka je Ytong 15
a moja poziadavka je nejake sklopne sedatko v sprchovom kute, nieco taketo:

ako to uchytit?

samotne sedatko ma nosnost 150kg, cize celkom mi bude postacovat, ked to uchytenie v ytongu zvladne "len" 150kg
podla nacrtu je to na dve skrutky, cize ist do standardnej hmozdinky je nerealne

detto chemicka kotva sa mi moc nepaci, ta stena 15cm vyzera fakt tenko :)


pripravu tam teraz viem urobit skoro akukolvek, kedze mi este neomietli (mam cca 2 tyzdne na to cas)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod bakula » Str 22. Apr 2015 17:32:26

Ja som vsetko tazke do Ytongu kotvil takto:
https://www.youtube.com/watch?v=efcIbk_cov0
Jednoducha montaz natlcies to kladivom (ziadne vrtanie) a dotiahnes.
bakula
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 19. Mar 2013 10:21:05
Bydlisko: SSR
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod ... » Str 22. Apr 2015 21:28:23

ako ak uz presne vies kde bude, mozes si z druhej strany steny dat vacsi plech a donho uchytit zavitove tyce, tie bud mozes nechat trcat zo steny a potom to normalne prichytit maticami; alebo si ich ukoncit v stene a natocit na to spojku - do tej to potom vies uchytavat metrickymi skrutkami (akurat tu spojku by som na tej zavitovej tyci este asi fixol kontramatkou)
a taketo riesenie by unieslo aj slona :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod emkac » Str 22. Apr 2015 21:38:32

presne miesto viem..... ale ak tam dam plech a zavitove tyce, tak to musim vsadit do tej Ytongovej priecky
nech je to cele schovane pod omietkou

co je znizenie 15 cm na 12 cm cca, ak beriem ze 3cm bude mat plech a trciaca zavitova tyc s matkou


vnutornu stranu ale musim tak ci tak poriesit az s tym sedatkou, aby som vedel, ci mam nechat trcat tyce, spojky, samca, samicu a pod. :)


toto riesenie vlastne aj poznam, pouzil som ho na uchytenie basketbaloveho kosa o zahradny domcek, tam akurat na druhej strane trcia tyce zo steny, nic sa neschovavalo pod omietku
detto takto mam prichytenu parabolu na fasade na EPS (a drzi to ako slon)

toto som ale chcel ako poslednu moznost, lebo to znaci kopec zhanania a roboty :)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod Kokxo » Str 22. Apr 2015 22:11:00

Bude to kotvene cez obklad? Ak hej, dal by som tam hmozdiny alebo nieco s tou chemickou kotvou.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod Majo 2 » Str 22. Apr 2015 23:36:35

Tiez by som s tym mal psychicky problem uchytit nieco hentake na 2 skrutky.
Bojler cca. 200 kg mam na 2 skrutkach 240 mm.
Este mozne riesenie by bolo osadit pod sedatko plechovu dosku napriklad taku ako sa pouzivaju na krove, tu ukotvit viacerymi hmozdenkami ci chem. kotvami a do tej dosky vyvrtat diery na sedatko a este pred namontovanim tejto dosky osadit aj hmozdenky do ktorych sa bude sedatko upevnovat.
Nejaky 3 mm plech obklad prekryje.
Ak su na sedatku take skrutky ako byvaju na umyvadlach samozrejme osadit rovno zavitovu tyc.
Ale ak ozaj su tak by som iba prevrtal stenu pouzil chemicku kotvu a z druhej strany steny zapustil matky s podlozkami.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod TomasHo » Štv 23. Apr 2015 10:39:38

@bakula, TOXy by som neodporucil.
@... presne tak by som to urobil, zozadu aj spredu zasekat do steny kus hrubej pasoviny s dvomi dierami, dat dve zavitove tyce, stiahnut poistnymi maticami a priprava je hotova.

Do hotoveho taketo veci do ytongu jedine na zavitove tyce do chemickej kotvy.

Ja som popisal svoje skusenosti s kotvenim do ytongu v tomto prispevku: cim-kotvit-do-ytongu-t7481-60.html?hilit=kotvenie%20do%20ytongu#p79039
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod _luky_ » Pia 24. Apr 2015 10:34:04

emkac píše:co je znizenie 15 cm na 12 cm cca, ak beriem ze 3cm bude mat plech a trciaca zavitova tyc s matkou

Ještě se dá závitová tyč do plechu zavařit - pak to nebude 3cm, ale jen 1cm. Osobně jsem něco takového (ve větším) už dělal. Je potřeba udělat díru a tyč zavařit z obou stran. Oslabení stěny se dá dohnat plochou - čím ta deska bude vyšší, tím menší síla bude na příčku působit (delší páka = menší síla).
http://podskalou.blogspot.cz

S týmto príspevkom autora _luky_ súhlasil
Wlado
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod emkac » Pon 27. Apr 2015 8:15:41

no.... nemam kedy kupit sedatko a spravit celu torturu s plechom na opacnej strane steny
a presne rozmery na strankach nie su, len montazne postupy a navod a pod.

taktiez sa obavam dopredu nachystat 4 zavitove tyce napevno, aby na to to sedatko (ktore btw este nemam), presne dosadlo

podla navodu su to vsak 4 skrutky a ked spravim chemicku kotvu, tak 4 kotvy v ytongu by tych 150kg zvladnut mohli
http://forum.tzb-info.cz/107273-pevnost-ytong-steny - 2 kotvy o hlbke 10cm zvladnu vraj 2,6kn (nenasiel som zdroj, ale tak som asi aj s rezervou, aj ked vzdialenosti kotiev od seba su mensie :))

vytrhnutia zo steny sa asi obavat nemusim, to skor ze vylupnem cely kus ytongu :D

ci?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod Kokxo » Pon 27. Apr 2015 9:15:32

Ešte si zabudol, že tam bude obklad, ktorý tiež prenesie, udrži určitú váhu.

Ak dačo, však to potom opravíš :P

Ja by som to urobil tak ako píšeš.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod emkac » Pia 29. Apr 2016 20:08:54

no dnes som kupil sedatko :D
iba rok mi to trvalo :dash

akurat som stale nevymyslel sposob, ako to uchytit


logicky uz neexistuje moznost dat na druhu strany plech a pod.
cize mam 3 alternativy:

a) chemicka kotva, dat ich cca do hlbky 10 cm, do toho zavitove tyce o priemere 6, kedze viac sa mi nezmesti do sedatka
nasledne na ne nasadit nejake ozdobne matky, kedze originalne je to nachystane na skrutky so zapustenenymi hlavami

tu je ale problem to, ze sa mi to dost blbo bude robit....
vyvrtam 4 diery, dam dnu 4x tie sitka
nachystam 4 zavitove tyce, nasadim ich na to sedatko, pripevnim tam, taby boli pevne spojene so sedatkom
dam do sitiek chemicku kotvu a nasadim sedatkom vsetky styri zavitove tyce dnu naraz
nemozem to totiz robit po jednej, lebo sa mi to urcite nepodari dat presne tak, aby to pasovalo na sedatko

je s tym kopec problemov, ak dam viac chemie, tak mi bude vytekat, ak sa pokazi kvazi jeden spoj, tak naraz zatuhnu 4 a pod....

b) ujo v Hornbachu odporucal, ze nemam ist tymto sposobom, ale ze mam vyvrtat trosku vacsiu dieru, dat dnu chemiu, do toho natlacit nejake ize s vnutornym zavitom a nasledne pouzijem metricke skrutky so zapustenymi hlavami a pekne to tam pripevnim... akurat to nejake ize s vnutronym zavitom oni nemaju a v Ente na mna kukali ako na zjavenie
mozno tym bolo myslene toto: http://www.allmedia.sk/upevnovacia-a-ko ... rny-zavit/
akurat mi je to naprd, lebo 6mm priemer ma iba kratke ize, to dlhe ize ma 8mm a to by som musel rozsirit sedatko

otazna je aj pevnost, navyse to je urcene do betonu


c) pouzit speci hmozdniku do Ytongu

tu mam na vyber viacero moznosti, ale... ale nejako sa mi nepozdava ziadna
vide sem: http://www.ytong.cz/cs/docs/ytong_kotve ... y_list.pdf

je tam priecka 150mm, co je podla vsetkeho P2-500
doporucene zatazenie v kN na jednu kotvu je 0,8
a to plati aj pre toto http://vruty-fischer.cz/18118-kotva-pro ... tml#detail aj pre toto http://www.fischer-sk.sk/Uvodna-stranka ... ctdetails/
podla uja z Hornbachu hento druhe je urcene na cca 40kg, co mi pri styroch vrtuch pride 160 kg nejako malo.... staci ked si niekto prudko sadne a je zle

ale ked pozeram na technicke udaje, tak tych 0,8 kN krat 4 je cca 3,2.... aj ked sa vravi, ze ak je viac kotiev, je tam nosnost vacsia, stale neviem, ci je to postacujuce

najma ked si otvorim manual k tomu sedatku a tam je, ze prilozene skruty su pre beton ci tehlu, pre ine pouzite speci, pricom "unosnost prichytky pri vytiahnuti musi byt min. 6,5kN"

to som jaksi nepochopil... ked ma jedna kotva v porobetone cca 0,8, chemicka kotva cca 0,9 a testom 2, tak ako mam sakra docielit 6,5???
ked ma sedatko nosnost cca 150kg, preco potrebuje unosnost 6,5kN, co je tusim 650 kg pre 1 vrt???
a preco mi ujo v hornbachu tvrdi, ze jedna FUR skurtka ma nosnost 40 kg, ked podla toho dokumentu ma 0,8, co je 80 kg????

tak som sa zasa niekde stratil :mrgreen: :mrgreen:

najde sa nejaka dobra dusa, co ma odstrati? :drink
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod ... » Pia 29. Apr 2016 22:22:19

emkac píše:najma ked si otvorim manual k tomu sedatku a tam je, ze prilozene skruty su pre beton ci tehlu, pre ine pouzite speci, pricom "unosnost prichytky pri vytiahnuti musi byt min. 6,5kN"

to som jaksi nepochopil... ked ma jedna kotva v porobetone cca 0,8, chemicka kotva cca 0,9 a testom 2, tak ako mam sakra docielit 6,5???
ked ma sedatko nosnost cca 150kg, preco potrebuje unosnost 6,5kN, co je tusim 650 kg pre 1 vrt???


neviem ake bulharske konstanty su tam pouzite pre bezpecnost ani nakolko je rozlozene zatazenie (tah, strih, ohyb), ale v kazdom pripade ti viem povedat ze razy (v tomto pripade silove) vedia byt riadna potvora... uz len ked uvolnis uz "prilozeny" predmet na podlozke (teda zrusis uchop predmetu ktoreho povrch je od povrchu podlozky vzdialeny presne 0) tak raz z tohoto ukonu ma 2x vacsiu hodnotu ako nasledna sila ktorou ten predmet bude posobit na podlozku ked tam bude lezat lezi
nehovoriac o tom ked tam dosadnes s "rozbehom"
(nakoniec, v elektrike to je asi nazornejsie, spinacie prudy napriklad pri motoroch byvaju tiez kludne o rad vyssie ako su normalne pracovne prudy; akurat ze ak nemas nejaky pruzny prvok ktory ti bude tlmit raz, tak v pripade mechaniky to musis mat dimenzovane na ten extrem; nemas tam moznost dat poistku so slimacikom :-))
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod theb » Pia 29. Apr 2016 23:33:34

Mne to tak pripadlo, ze to a) je najrozumnejsie.

Pripad c) nechavam na tvojom zvazeni, pretoze to si musis preratat a musis vediet co a ako prave a iba ty.
Moznost b) mi prijde ako skomplikovanejsia verzia a), pretoze to one a izee tam musis dat takisto napresno, pretoze tam inak nezasrobujes tu tyc podla svojich vyvodov na sedatku,
takze mas o jedno "kur...",ved vies co, navyse v celom systeme.

Zavitove tyce do chemickej kotvy s ozdobnymi maticami mi prijde ako dobra volba.

Zase ked si postavil uz druhy dom, verim tomu, ze dokazes si oznacit 4 dierky, vyvrtat dierky a zatapnut tam chem. kotvou 4 zavitove tyce.
Daj si sedatko pomocou vodovahy do roviny, ceruzkou si obkresli otvory, vyvrtas dierky a trafit sa s vrtackou snad nebude problem, drzat kolmo na stenu (poloz si na nu uholnik, malicku vodnu vahu alebo cojaviemco). Chemicka kotva ti zacne drzat cca do 1-2 minut. To sedatko nemoze mat 20 kg.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod MartinH » Sob 30. Apr 2016 11:20:12

Stale to bude sedatko, kam sa budes bat sadnut, resp. niekoho blizkeho posadit. Daj do sprchy stolicku na 4 nohach.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako pevne uchytit sedatko v sprchovom kute do Ytongu

Poslaťod emkac » Pia 08. Júl 2016 20:47:35

ha! iba cca dva mesiace mi trvalo, nez som sedatko namontoval :D

takze podme postupne

a) sedatko som dal do potrebnej vysky (to bola fuska vobec urcit :)), vyznacil diery na stene, zarovnal laserovym nivelakom a vyvrtal 4 diery
a cez diery prepchal zavitove tyce (tusim osmicky)


b) kedze na sedatku boli diery max na 6tku skrutku a ja som mal osmicky tyce, musel som rozsirit diery na sedatku

c) nasledne som zistil, ze spodna diera skrz ytong na zavitovku je uplne zbytocna, kedze tam nemozem nechat nic trcat, konstrukcia sedatka zavadzia
takze do spodnej diery som dal dlhu 10 cm hmozdinku ytongovu nejaku roztahovaciu

d) z druhej strany som si obreslil miesto plechu a vysekal

e) do dier v stene dal farbou zagebzene koliky a preniesol farbu na plech

f) diery vyrtal a plech nasadil na zavitove tyce... sokujuco to sadlo hned na prvy sup
g) poznacil si fixkou, kde zrezat

h) v sprchaci som nastokol sedatko na tyce, dal silikon a pritlacil... dal ozdobne ciapockove matice na roxory, zatiahol a isiel dotahovat zo strany plechu

a potom to prislo.... jednako som zistil, ze nemam sancu to utiahnut sam, lebo sa mi otacala cela tyc.... - nastastie som mal pri dome pomocnika, co rozhrnal hlinu, tak ten helfol
druhako som nemal naradie, kedze som mal len jeden utahovak pre seba :D, nastastie som nejaky vyhrabal z hlbokeho zakutia skladiska
tretako som mal naprd odrezane zavitove tyce, takze skrutky nesli vobec na tyc nasadit a za pochodu som musel pilnikovat
a do stvorice mi ani za svet nesla jedna skrutka dotiahnut, zasekla sa...

vo finale som na druhy den tu jednu tyc vytiahol, dal dam nejake podlozky a potom to dokazal pekne utiahnut z oboch stran

i) vysledok:



ked si na to sadnem, skor povoli konstrukcia sedatka, ako cokolvek ine :)
neverim, ze to ma nosnost spominanych 150kg... teda ta moja konstrukcia ano, ale sedatko mi pride krehke


j) uz len dufat, ze na tom plechu vydrzi omietka :D :D
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť