teplovodny krb + akum. nadrz

teplovodny krb + akum. nadrz

Poslaťod vinohradnik » Pon 30. Mar 2015 20:03:29

Pozdravujem,

Popozeral som vsetky prispevky k akumulacnym nadrziam a bol tu jeden pan - ESDE - ktory sa v tom podla odpovedi a komentarov ku konkretnym realizaciam vyznal a problematike rozumel. Len tu uz asi nie je - potreboval by som nejake rady a skusenosti od niekoho kto s tymto systemom uz ma za sebou jednu dve zimy.

Rad by som riesil system s akumulacnou nadrzou:

Vstupy: Tepl. krbova vlozka / solarne panely / el.spirala
Vystupy: TUV, radiatory

cele je to do mensieho rodineho domu v nizkoenergetickom standarde teda nie pasivny ani uplne ND.

Dakujem za tipy pripadne dalsie otazky rad zodpoviem.
vinohradnik
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pon 30. Mar 2015 19:56:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: teplovodny krb + akum. nadrz

Poslaťod tienik » Uto 31. Mar 2015 11:59:44

Ahoj,

nejak to nejde dohromady. Ak to je NE dom, tak "svata" trojka krb + solar + elektrika sa nezaplati absolutne nikdy.
Chce to cisla a pocitat, nie pozivat metodu "setrim, nech to stoji co to stoji"

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
_luky_
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: teplovodny krb + akum. nadrz

Poslaťod stano99 » Uto 31. Mar 2015 15:48:20

Slolar kludne vynechaj. neoplati sa. Prepocitaj co to stoji a kolko potrebujes na ohrev TUV počas roka. Mne vyšla návratnosť 17 rokov...
Ja mam primar PLYN, ako zaloha teplovodny krb no tuto zimu to bolo naopak :) Prvy rok ma bavilo kuriť. Elektrika je otazna, ale možno sa vyplatí. Hlavne ak by si mal realizovat nejaku dlhu plynovu pripojka a pod. ja som uz ja mal na pozemku. Plyn aj elektrika davaju rovnake Kilowaty. Len cena je rozdielna. Ja mam len 300L bojler, nie akumulač. nádrž. - neoplatila sa. zvlášť ak maš radiatory! Krby mi najprv nahreje TUV, potom sa prepne na radiatory. Ešte sa mi nepodarilo prekúriť krb... ako mnohí ma odrádzali na tomto fore + projektanti+instalater. Radiatory to v pohode odvádzaju. System som si sám vymyslel, konzultoval s pár ludmi(aj s technikom co blokuje .cz:) ), zobral rizika na vedomie(v podstate ziadne)). V lete TUV nahrievam plynom - spotreba pár m3. Teraz sa chodia vsetci pozerat ako sa da na kureni usetrit (revizak od kotla, krbar, návštevy,...). Na Conecu nikohoko nenajdes co by ti nakresil nieco na com usetris kopu penazi - minimum elektroniky a drahych suciastok. Nikomu sa nechce rozmyslat a hned vsetci daju ako prve AKU. nadrz, no pri radiatoroch je zbytocná!!!! Ale pokial fakt nedas plyn, tak elektrokotol namiesto patrony v AKU nadrzi je otazna. Ale to uz potom co najmensiu aku nadrz.... je to na tebe. Hlavne rozmyslaj.... a pocitaj.... Good luck.
Obrázok užívateľa
stano99
 
Príspevky: 187
Obrázky: 0
Registrovaný: Pon 08. Nov 2010 12:37:18
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: teplovodny krb + akum. nadrz

Poslaťod Mongol » Pon 13. Apr 2015 12:00:33

Prevadzkujem v dome teplovodny krb a AN 1000l uz 2 zimy.

Ma to svoje specifika - kotolna v obyvacke, prehrievanie obyvacky. Ak idem v zime prec na 2 dni, tak sa vratim do zimy...

Nemam spiraly. Solary su hlupost, navratnost mi vysla cez 20rokov (najlacnejsie ploche, bez akumulacky a bojlera tie uz mam)- zatial sme 2 dospelaci iba. TUV v lete ohrievam elektrikou.

To prijemne teplo ak hori v krbe je zaujimave, romanticke, krasne. Ale, zvazoval by som aj splynovaci kotol na drevo.
Mongol
 
Príspevky: 188
Registrovaný: Štv 07. Apr 2011 9:39:02
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 19 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia