Ukoncenie nopovej folie

Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod lipo » Ned 12. Apr 2015 10:33:15

Ahojte,

ako vacsina z Vas sa chystam na exterier. Zaklady mam zakeplene, zatiahnute sietka s klebrom a nopova folia. Na ukoncenie nopovej folie mam zakupene na to urcene profily.
Okolo domu bude "okapovy chodnik", tzn. mam cca 30cm betonovy obrubnik a medzi obrubnik a zaklad domu (nopovu foliu) pojde geotextilia a drveny kamen (ci ine kamenivo).
Otazka #1: V akej vyske mam ukoncit danu nopovu foliu tou ukoncovacou listou? Ma byt ukoncovacie lista byt nad urovnou, kameniva?

Z inej strany domu:
Podobny scenar, avsak miesto okapoveho chodnika potrebebujem spravit dlazbu az ku domu / zakladu.
Otazka #2: V akej vyske mam ukoncit nopovu foliu tou ukoncovacou listou? Ma dana lista byt nad buducou urovnou chodnika?

Skusil som pridat obrazok kvoli lepsej nazornosti. Hlavne pre otazku cislo 2. Ma byt dlazka vo vyske cerveneho, alebo modreho obdlznika?

Dakujem za Vase potrehy.
Prílohy
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod raven » Ned 12. Apr 2015 19:59:52

Ukončenie má byť až nad úrovňou terénu cca 10cm. Ja to mám tiež tak. Vyzerá to síce horšie, ako keby to bolo zakryté, ale len takto to spĺňa svoju funkciu.
Chválim, že používaš ukončovacie lišty - po celom Slovensku som videl nopovku len prihrnutú zeminou, poprípade štrkom a pribitú s klincami - ľudia nemajú zmysel pre funkčnosť a detaily...
Good job ;-) :ano:
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod user » Ned 12. Apr 2015 20:35:02

raven

Nopovú fóliu mám ukončenú cca. 15 cm nad terénom, pripevnená je XPS pomocou ukončovacích nopových líšt. Okolo domu budú obrubníky a dekoračný kameň - riečny valúň alebo niečo podobné. Potrebujem ísť však vyššie, tzn. že vrch kameňa by prekrýval samotnú ukončovaciu lištu. Môžem tieto kamene prihrnúť k ukončovacej lište, problém so zatekaním dažďovej vody by nemal byť a keďže kamene sú väčšie taktiež s odvetraním by nemal byť problém
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod steve33 » Ned 12. Apr 2015 20:35:02

Inak jedna vec ma zaujima,ze aku funkciu splna nopovka pri dobre odvodnenej novostavbe :?: :dash :dash
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod Majo 2 » Ned 12. Apr 2015 20:45:33

To je dobra otazka ze na co je nopova folia.
V 95 % na to aby trochu odvetrala vodu a viac jej tam pustila bud z povrchu terenu alebo stekajucu zo steny.
V 5% iba odvetrava vodu ako Ravenovi ale problem je v tom ze napriklad moja folia je UV nestabilna a z tych 5% sa to po rokoch znizi.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod steve33 » Ned 12. Apr 2015 20:51:18

... u starsich domoch ktore tahaju vlhkost od zakladov to viem pochopit ale u novostavbe?
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod raven » Ned 12. Apr 2015 21:23:06

Ak budeš mať na dvore 10 cm vody, ako ja toto leto po búrke, tak prídeš na to...;-).
P.s.: nopovku mám pri spojoch zlepenú... :mrgreen:
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod ... » Ned 12. Apr 2015 22:29:39

raven píše:Ak budeš mať na dvore 10 cm vody, ako ja toto leto po búrke, tak prídeš na to...;-).
P.s.: nopovku mám pri spojoch zlepenú... :mrgreen:


ak budem mat na dvore 10 cm vody, bude to znamenat ze sa slovensko stalo primorskou krajinou (a cela podunajska nizina je pod vodou)
inac mi ta voda urcite odtecie dole svahom skor ako sa jej stihne spravit akakolvek vacsia vrstvicka (pri dome mam na kazdy meter dlzky cca 30 cm vysky)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod raven » Pon 13. Apr 2015 9:30:35

Tak to máš šťastie. Ja mám na svojom pozemku dokonalú rovinu a široko-ďaleko žiaden kopec.
Toto leto som pozeral takto :o , keď začalo liať a voda bola všade - nepamätám si takú prietrž, aká vtedy bola...
Ináč chudák deti v dedine - ak sa chcú sánkovať cez zimu, tak majú smolu...:)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod sigma » Pon 13. Apr 2015 9:52:40

Na sankovanie kopec nestaci. Posledne dve zimy na sankovatelny sneh (na juhozapade) boli skupe.

Dom mam na kopci, pivnicu nemam, nopovka je aby odklonila dazdovu vodu v okapnom chodniku od domu. Listu nemam, kamene tlacia nopovku na sokel. Okap fasady od sokla je dolezity, lebo ked tecie voda po celej stene, tak by mohla aj za listu zatiect - lebo je plastova a prichytena len srobmi.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ukoncenie nopovej folie

Poslaťod ... » Pon 13. Apr 2015 10:41:15

raven píše:Tak to máš šťastie. Ja mám na svojom pozemku dokonalú rovinu a široko-ďaleko žiaden kopec.
Toto leto som pozeral takto :o , keď začalo liať a voda bola všade - nepamätám si takú prietrž, aká vtedy bola...
Ináč chudák deti v dedine - ak sa chcú sánkovať cez zimu, tak majú smolu...:)


u nas ked lepsie prsi tak akurat dole pri ceste voda trocha prebagruje jarok; ja som na takom tom lokalnom hrebeni (vybezku z hlavneho) takze ani toto ma velmi neohrozi :-)
a ked prsi dost tak sa ta voda aj s hlinou a sutrami z niektorych dolin vie dovalit aj na raciansku (priamo racianske myto alebo aj cesta na ahoj su tak dobre vyustene) a zastavit aj elektricky :-)

sigma píše:Na sankovanie kopec nestaci. Posledne dve zimy na sankovatelny sneh (na juhozapade) boli skupe.

Dom mam na kopci, pivnicu nemam, nopovka je aby odklonila dazdovu vodu v okapnom chodniku od domu. Listu nemam, kamene tlacia nopovku na sokel. Okap fasady od sokla je dolezity, lebo ked tecie voda po celej stene, tak by mohla aj za listu zatiect - lebo je plastova a prichytena len srobmi.


zima 2013/2014 bola na sneh chudobna, ale 2014/2015 bolo snehu vcelku dost a aj sa dost dlho udrzal (aspon lokalita BA a karpatske kopce nad nou)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia