Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod raven » Pia 10. Apr 2015 10:07:36

Dobrý deň...:).
Nakoľko som odpoveď na moje otázky nikde nenašiel, tak by som sa chcel opýtať Vás všetkých, ktorí toto osvedčenie vlastnia, ale hlavne pána tienik-a, niekoľko otázok ohľadom skúšok na revízneho technika. Zaujímalo by ma, ako skúšky prebiehajú, čo všetko je potrebné ovládať a splniť k úspešnému absolvovaniu skúšky na revízneho technika (paragraf 24).
Nakoľko v organizácii, ktorej pracujem, vykonávam revízie a OPaOS, čo by som mal doštudovať na skúšku k TISR?
Normy, vyhlášky, zákony, BOZP, prvá pomoc - tie veci mám naštudované, kvôli terajšiemu zamestnaniu.
Čo som si pozisťoval, tak budem musieť doniesť na TI potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti a o prácach vo výškach, doklad o vzdelaní, potvrdenie o praxi v danej oblasti a potvrdenie o odbornej príprave k skúškam.
Tak isto hľadám odpoveď na tému projektant elektro. Potrebujem k tomu špeciálne oprávnenie, alebo stačí oprávnenie revízneho technika a viazaná živnosť? Plus aké programy si vybrať? Zatiaľ som vyskúšal Autocad LT a Autocad Electric, Proficad a Cenekon na naceňovanie stavieb...

Všetky tieto otázky kladiem preto, lebo by som chcel začať robiť na seba a neostať v zamestnaneckom pomere.
Za chvíľku budem mať 30 a rozmýšľam nad vlastným životom a spôsobom, ako sa mať lepšie. V dohľadnej dobe budem mať väčší obnos peňazí a rozmýšľam, ako ich "minúť" efektívne.
Namiesto toho, aby som si kúpil nové auto (ktoré nepotrebujem), alebo by som šiel na dovolenku(kde nechcem ísť), by som radšej začal podnikať v tejto oblasti a investoval do výbavy a meracích prístrojov a do svojho vzdelania. Chcel by som robiť svoju robotu poctivo, a ak by sa dalo, chcel by som neskôr aj zamestnať ľudí. Možno, že si poviete, že aha - mladé ucho - nevie veľa o živote a pokúša svoje šťastie.
Chcel by som to ale robiť. Skúšky stoja peniaze, meracie prístroje tak isto, takže si myslím, že teraz je to najlepšia doba pre mňa začať robiť niečo, čo ma baví a v budúcnosti ma to môže živiť. Viem, že je to ťažký chlebík, ale mám rád výzvy a verím tomu, že je to oblasť, ktorá má budúcnosť.
Verím tomu, že tu pribudne množstvo odpovedí k téme a v prípade, že to bude čo i len trošku reálne a možné a neznesiete ma pod čiernu zem, tak svoj plán aj zrealizujem...:)
Vopred ďakujem za odpovede... :ano:
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat




Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod tienik » Pia 10. Apr 2015 10:26:52

Ta skusim :-)
Skusky na revizaka budes robit na TISR, to asi vies. Budes tam podvat prihlasku, idealne je zaniest ju osobne a hned sa aj porozpravat. Neviem kam pojdes, ale tu v BA su tam velmi pristupni ludia a kludie Ti vysvetlia co a ako. Dostanes taky zoznam noriem a zakonov co by si mal ovladat. Nasledne by si mal absolvovat odbornu pripravu. Velmi odporucam zaplatit si ju priamo na TISR, aj ked mozno nebude najlacnejsia. Ale k informaciam co sa dostanes priamo tam, sa inac velmi tazko dopracujes. Ide hlavne o skusenosti a priklady chyb na reviziach a tak. Treba si uvedomit, ze ak budes mat niekedy "pruser", bude to TISR co to bude riesit. Takze je dobre mat info z prvej ruky co ako ma vypadat.
Inac priprava nie je nic takzke, ak samozrejme nie si len elektrikar-teoretik. Ak mas za sebou daku prax a zmysel pre dodrziavanie predpisov, bude to viacmenej len taka "povinna jazda" ale davaj si pozor na vsetky tie perlicky a detaily co Ti povedia - opakujem ze k tomu a v takom mnozstve sa inde nedopracujes.
Ak chces dnes projektovat, tak ak to nebude projekt pre stavebne povolenie, tak Ti staci aby si sa rano zobudil a povedal si "idem projektovat". ALe ked uz budes na TISR, daj si ziadost aj na certifikat v zmysle STN EN ISO/IEC 17024: 2004
NIe je to sice v SR povinne, ale minimalne to pre investora je doklad ze tu pracu beries fakt vazne. A co je podstatne, tento certifikat je vyzadovany pri praci za hranicami SR - kde uz kusok dospeli. Je nato test a otazky dost podobne revizakovi, tak preco to nespravit jednym vrzom.

Co sa tyka veku, sme na tom skoro rovnako :-), ja som tu o dakych 5 rokov dlhsie :-). Vsetky + a - si musis zvazit sam. Ja Ti len tak na pomoc mozem, teda skor musim, povedat ze ciste projektovanie Ta bohuzial neuzivi. Ked tak urcite musis minimalne nieco k tomu pridat, tie revizie by mohli byt OK. Ale ja len pevne verim ze nova legislativa bude pre nas priaznivejsia, aby robotu mali aj skutocny revizaci, nie len "stolovy peciatkovaci" ktory nerobia ani h...o a tam padom vytvaraju dojem ze ja mojou cenou zdieram ludi, ked chcem za poctivu reviziu co ja viem 200€ a takyto somar podpise aj vlastny rosudok smrti za 20€. Ale pripravuje sa zmena, len teda dufam ze to tak aj prejde.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod raven » Pia 10. Apr 2015 10:45:41

TISR navštívim s najväčšou pravdepodobnosťou v KE.
Chcel by som robiť projektovanie hlavne pre stavebné povolenia, takže si tú žiadosť na certifikát určite podám.
Chcem k tomu pridať aj naceňovanie stavieb, tak dúfam, že ma to nejak skromne uživí. Nepotrebujem mať päťcifernú výplatu...:).
Mám elektro maturitu, robím v oblasti od 19tich, takže nejaký ten rozvádzač som už pozapájal... :) .
V súčasnosti u zamestnávateľa mám skúšky revízneho technika za sebou. Moje oprávnenie sa však vzťahuje len pre môjho zamestnávateľa a pre vonkajší svet neplatí, takže moju okrúhlu pečiatku inde ako u nás nevyužijem...:).
Sme taký štát v štáte a máme vlastné predpisy a normy.
Preto by som chcel mať RT aj pre "normálny svet"... :D

BTW:

1. Je lepšie si založiť s.r.o., alebo len živnosť pre konkrétnu činnosť?
2. Ako to +/- vychádza cenovo? Skúšky, meracie prístroje, oprávnenia?
3. Meracie prístroje je lepšie kúpiť osobitne na meranie jednotlivých veličín, alebo je lepšie nejaké all in one riešenie(pozeral som na MI 2086 Eurotest 61557 napríklad)?
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod tienik » Pia 10. Apr 2015 11:12:19

Ak chces robit PSP, tak potrebujes skusky zo SKSI, certifikat nestaci.
Tie este ani ja nemam, lebo nebol dovod a ....nechcelo sa mi len tak :-)

Podla toho co pises, dobre predpokladam ze si niekde pri zeleznici. alebo v bani? Lebo len tieto dva "mikrosvety" maju ine predpisy.
Inac, opravnenie klasickeho revizaka sa vzdy vydava na osobu - nikdy nie na firmu. To ze to plati firma nie je podstatne, papier je vzdy na cloveka.

S.r.o. je urcite bezpecnejsie ako zivnost
skusky su dakych par 100€, nepamatam presne. Pristroje tazko povedat.
Na klasicke instalcie urcite nic nepokazsi zdruzenym, ja idem kupovat napriklad Megger 1835, ma dobre referencie a paci sa mi aj ovladanie a prehladnost.
Casom iste bude treba nieco na spotrebice, potom termokamera......nazbiera sa :-)
Kazdopadne, na zaciatko staci ten zdruzeny a PC na pisanie, casom dozbrojis podla potreby
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod raven » Pia 10. Apr 2015 11:36:25

Tesne vedľa, robím u MOSR. Preto nám osvedčenia vydávajú len pre organizáciu a inde je neplatná. Normy sú trošku prísnejšie, ale aj tak je osvedčenie platné len tam - na revíznej správe ku kolaudácii by som nepochodil... :lol:
Papier je na moje meno, ale platí len pre zariadenia a objekty v pôsobnosti organizácie...
Skúsim si pozisťovať informácie u SKSI a doplním tu, čo je potrebné ku skúškam ku nim - ak by to niekto potreboval...
BTW:
Takže ak správne počítam, tak založenie s.r.o. namiesto živnosti, merák, poplatky a som niekde pri hodnotách 7 až 10 k€ ako vstupná investícia... Je tu ale týmpádom výhoda obmedzeného ručenia oproti živnosti, kde ručím všetkým, čo mám...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod tienik » Pia 10. Apr 2015 11:45:03

tak tak.
Nemame este tie 1€ sro?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod raven » Pia 10. Apr 2015 11:56:47

Veľmi sa ani neoplatí. Je dobrá akurát pre špekulantov...

http://www.etrend.sk/podnikanie/jednoeu ... niami.html

Škoda, že sa na to robil zákon tak "slovensky". Mohla to byť skvelá šanca pre začínajúce firmy...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod ... » Pia 10. Apr 2015 15:35:20

nezabudni este na minimalnu dan co si teraz na podnikatelov vymysleli.... to ti tiez este dost zneprijemni zivot...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Revízny technik & projektant elektro - skúšky

Poslaťod k+k » Pia 10. Apr 2015 15:38:06

v tomto odbore jednoznacne s.r.o. :)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia