NAS - domace ulozisko - rozne otazky

NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod emkac » Štv 09. Apr 2015 16:54:44

viem, ze uz sa v teme mam-v-dome-ethernet-co-s-nim-rady-tipy-t4309.html pripadne v umiestnenie-datoveho-uloziska-t8139.html nieco ohladom NAS preberalo, ale mam k tomu este nejake dotazy

budem mat v dome kvazi serverovnu, t.j. na jedno mieste nejaky rack, patch panel, NAS, router, switcha a pod. a este neviem co.....

moja predstava NASu je, ze to bude nejaky seriozny server, ktory bude mat OKREM spravovania nejakych sietovych diskov este aj dalsie funkcie
akurat neviem, ci tie funkcie viem riesit v NASe alebo potrebujem na to separe zariadenia

napr. poziadavka prehravania roznych filmov z disku - dokaze to NAS? asi nie, ten bude (asi) s LANkou spojeny s nieco v obyvacke, a to bude prehravat vsetko mozne aj nemozne z disku z NASu
ci potrebujem nejaky multimedialny prehravac ala Popcorn Hour alebo?

vyhodnocovanie, upozornovanie par roznych vstupov z 1wire - napr. ukladanie teploty v miestnosti v pravidelnych intervaloch, alebo senzor na otvorenie bazenoveho krytu a nejake varovanie, ked je splnena nejaka ina podmienka (napr. zapnutie alarmu, vypnutie nejakeho svetla a pod.)
dokaze to? ci na to treba Raspberry Pi?

obsluha vonkajsich kamier - nechcem kupit nejaky full na mieru predrazeny system, ale napr. z dx.com kupa par kamier, tie prepojit LANkou s (asi) NASom, ktory bude ukladat ich zaznam..... ale napr. len za podmienky, ked je zapnuty alarm..... ale nie vzdy (ved to je zbytocne), ale len pri pohybe.... tu mi raz niekto povedal, ze kamery s detektorom pohybu su kravina, ze je lepsie sledovat ten zaznam a pri zmene obrazu (ergo pohyb), sa zacne zaznam ukladat.... toto by mal asi nejaky obsluzny soft riesit, to moze byt na NAS? ci?

pristup zvonku - cez mobil/PC sa chcem napr. z prace k sebe pripojit do siete a sledovat, co sa deje - napr. pozriet kamery, pozriet teplotu bazena, zapnut pripadne exterierove zaluzie a pod..... vie byt NAS ako pristupovy bod s firewallom do mojej siete

zalohovanie - toto predpokladam NAS uz zvladne, aby udaje z diskov, co tam budu (najma nejake dolezite), zalohoval na ine miesto (napr. v pripade kradeze nepridme o kamerove zaznamy)..... a je jedno, ci je to ine miesto mimo dom, pozemok alebo kontinent....


pripadne na co este vyuzit NAS?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod zahradnik » Štv 09. Apr 2015 19:47:06

emkac píše:napr. poziadavka prehravania roznych filmov z disku - dokaze to NAS? asi nie, ten bude (asi) s LANkou spojeny s nieco v obyvacke, a to bude prehravat vsetko mozne aj nemozne z disku z NASu
ci potrebujem nejaky multimedialny prehravac ala Popcorn Hour alebo


pozeraj sa po NAS, ktore ma funkciu DLNA...
na NAS si vytvoris adresar, ktory mas nastaveny ako zdielany, priradis mu funkciu DLNA (vlastne opacne funkcii DLNA povies ktory adresar je ten "jej").. a ak mas TV s funkciou DLNA tak ti TV tento adresar uvidi a vie ho precitat.. (ano, TV musi byt pripojitelne do siete cez LAN alebo cez WIFI...)

rovnako funguje aj zdielanie multimedii pod WIN VISTA/7/8 ale ti musi bezat PC...

osobne mam starsie NAS NetGear DUO, tuto funkciu ma a je to fajn... do tohto NAS do prislusneho adresara davam videa vo formate aby to TV vedel precitat a prehrat...
ano, su aj DVD prehravace, ktore maju funkciu DLNA a vedia zobrazit a prehrat tento obsah...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod zahradnik » Štv 09. Apr 2015 19:57:53

emkac píše:
vyhodnocovanie, upozornovanie par roznych vstupov z 1wire - napr. ukladanie teploty v miestnosti v pravidelnych intervaloch, alebo senzor na otvorenie bazenoveho krytu a nejake varovanie, ked je splnena nejaka ina podmienka (napr. zapnutie alarmu, vypnutie nejakeho svetla a pod.)
dokaze to? ci na to treba Raspberry Pi?

obsluha vonkajsich kamier - nechcem kupit nejaky full na mieru predrazeny system, ale napr. z dx.com kupa par kamier, tie prepojit LANkou s (asi) NASom, ktory bude ukladat ich zaznam..... ale napr. len za podmienky, ked je zapnuty alarm..... ale nie vzdy (ved to je zbytocne), ale len pri pohybe.... tu mi raz niekto povedal, ze kamery s detektorom pohybu su kravina, ze je lepsie sledovat ten zaznam a pri zmene obrazu (ergo pohyb), sa zacne zaznam ukladat.... toto by mal asi nejaky obsluzny soft riesit, to moze byt na NAS? ci?


nie, toto nevie, toto je zalezitost obsluzneho SW, ktory obsluhuje kamery... pripadne soft, ktory obsluhuje cidla...

co sa tyka softu na kamery...
deteektor pohybu.. to na objasnenie, to je klasicke cidlo ako na tych svietidlach, ale kamery funguju inak...
kamery bud zaznamenavaju nonstop video alebo ukladaju len snimky, ktore sa zmenia (soft pozera, ci sa aktualny snimok zmenil od predchadzajuceho, ak ano, tak ho ulozi.. niektore softy su aj take, ze si vies povedat, ktora oblast sa vyhodnucuje a porovnava a zaznamenava (mame firemne parkovisko, ktore je vedla hlavnej cesty, ale zaznamenavame a vyhodnocujeme len ten pohyb, co je na parkovisku, nie na hlvnej ceste)..
tieto snimky soft uklada na disk a vies si ich stiahnut vo forme videa... aspon to co mame nasadene co viem.. viem, ze uz su aj rozne IP kamery, a ako tam to celkom funguje, tak to uz neviem celkom, ale budem vediet, budeme robit update a upgrade kameroveho systemu...
pdmienovat to este nejakym zapnutym alarmom a pod, tak to neviem, asi skor nie...

NAS toto urcite neriesi aby obsluhoval kamery...
ale NAS ti moze sluzit ako zaznamove medium, ak to obsluzny soft vie... (predpokladam, ze ani nie, lebo vsetky tie zaznamniky maju vstavany disk a maju vlastnu strukturu ukladania a vlastne pristupove prava (niekto moze prehravat, iny aj mazat a pod)... takze to by pri NAS bolo komplikovane
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod zahradnik » Štv 09. Apr 2015 20:05:27

emkac píše:
pripadne na co este vyuzit NAS?


osobne NAS vyuzivam...
- ako server DLNA ... na videa, fotografie, hudbu a tu prehravam na TV.... vyhoda DLNA je, ze je to nezavisle na systeme (WIN, APPLE, ANDROID, LINUX...)

- NAS sa da vyuzit aj ako FTP server, teda mozem tam z roboty posielat udaje a nemusim pouzit USB kluc a znovu to kopirovat... ale!!! musis v tom pripade vystavit NAS do verejnej casti internetu, teda aj chranit vnutornu cast (PC a pod).. treba kvalitny antivir..

- NAS sa da vyuizit aj ako tlacovy server ale osobne mam radsej tlaciaren s integrovanym LAN

- niektore NAS maju funkciu USB BACKUP.. teda ma to port USB a ked tam das USB kluc, tak ho automaticku cely kluc skopiruju na urcite miesto v NAS...

- a na co hlavne vyuzivam NAS.. na zalohovanie... kedze NAS ma mirror na diskoch, tak mam udaje zrkadlene (kopiruju sa naraz na dva disku, ak vypadne jeden, vzdy mam aj druhu kopiu - pozor, ale neplati to o vedomom vymazani udajov, ak ja vymazem na jednom disku, tak sa zmaze aj z druheho disku, to nie je zlyhanie disku, ale zlyhanie jednotlivca :))funguje mi to tak, ze vnoci sa mi na PC spusti zalohovaci soft, a tam mam nastavene, co sa mi ma zazalohovat na NAS... ide mi hlavne o ucto, a pod, ktore mam a ktore pouzivam... ano, uz mi takto zaloha na NAS zachranila 30.3. v niektorom roku data na danove priznanie :)
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod ... » Štv 09. Apr 2015 20:52:56

vzhladom na tvoje poziadavky by som sa mozno zamyslel aj nad prevadzkou nejakeho pc (idealne optimalizovaneho na nizku spotrebu) 24x7, to ti moze zabezpecovat tak sluzby sietoveho uloziska ako aj obsluhovat tie kamery (aj so vsetkymi podmienkami ktore si vymyslis a dokazes do toho nastavit) alebo riesit ine serverove veci
takto nejak to mam inac riesene ja; mam PC s nizkospotrebovou verziu procesora i3 beziace na linuxe; 6 diskov v poliach (takze tiez to riesi problem zlyhania disku) a zaroven mi to robi aj server smerom do inetu (kedze mam doma symetricky 100mbit a dostatok verejnych IP)
cela ta sranda vcetne switchu (managovatelny 28portovy fullgigovy), radia a dalsieho digitalneho folkloru okolo mi zozerie cca 2.3 kw za den
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod zahradnik » Štv 09. Apr 2015 21:23:05

... píše:vzhladom na tvoje poziadavky by som sa mozno zamyslel aj nad prevadzkou nejakeho pc (idealne optimalizovaneho na nizku spotrebu) 24x7, to ti moze zabezpecovat tak sluzby sietoveho uloziska ako aj obsluhovat tie kamery (aj so vsetkymi podmienkami ktore si vymyslis a dokazes do toho nastavit) alebo riesit ine serverove veci
takto nejak to mam inac riesene ja; mam PC s nizkospotrebovou verziu procesora i3 beziace na linuxe; 6 diskov v poliach (takze tiez to riesi problem zlyhania disku) a zaroven mi to robi aj server smerom do inetu (kedze mam doma symetricky 100mbit a dostatok verejnych IP)
cela ta sranda vcetne switchu (managovatelny 28portovy fullgigovy), radia a dalsieho digitalneho folkloru okolo mi zozerie cca 2.3 kw za den


mas nejaku specialnu distribuciu?
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod tienik » Štv 09. Apr 2015 21:59:01

Ja pouzivam Ubuntu server 64

Bezi mi tam:
sietove disky pre vsetky PC
servioo dlna server pre TV
SW nahravajuci kamery
zalohovaci SW zalohujuci moje ine servery

veci ako FTP a planovane stahovanie su samozrejmost co sa neoplati ani pisat snad.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Poslaťod bakosmi » Štv 09. Apr 2015 23:29:35

Asus brix 4-jadro celeron j1900. Cent OS 7. Zber teplot, vlhkosti z arduina, web server, development server, dlna server, nas a backup v jednom. Smiesna spotreba.
bakosmi
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Str 12. Mar 2014 21:07:42
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod ... » Pia 10. Apr 2015 8:04:55

zahradnik píše:mas nejaku specialnu distribuciu?


pouzivam gentoo
vyhovuje mi distribucia vo forme zdrojakov a kompilacia vsetkeho podla custom nastavenych options
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod zahradnik » Pia 10. Apr 2015 11:48:35

... píše:
zahradnik píše:mas nejaku specialnu distribuciu?


pouzivam gentoo
vyhovuje mi distribucia vo forme zdrojakov a kompilacia vsetkeho podla custom nastavenych options



gentoo som mal na firemnom serveri, tam to bezalo dva roky bez zasahu... az odisla UPS a server sa dobrovolne vypol :(
chce to viac rozmyslat, a hladat informacie, co sa tyka nastavenia a prace, ale suhlasim, vysledkom je absolutne rychly a spolahlivy server

"hotove" NAS som zvolil z dovodu jednoduchosti...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod MartinH » Pia 10. Apr 2015 16:17:01

Vsetko toto Linuxovy admin zvladne. Emkac, ale ak nie si admin, budes si musiet nejakeho dobreho najst a potom je to otazka dovery. Admin moze vsetko. Raz sme riesili pre velkeho zakaznika problem, ze ich firemny admin cital postu vedenia a donasal konkurencii.

K technickym otazkam. Suhlas, ze stroj beziaci doma 24/7 sa vybera podla spotreby. Pre funkciu NAS je zase dobre ujasnit si, aku odolnost dat voci porucham chces mat. Mozno ziadnu. Alebo RAID1 (moze sa pokazit 1 disk z 2), RAID5 (1 disk z N) a RAID6 (2 disky z N). To vsetko sa musi do skrinky zmestit. Existuje aj hot spare - prazdny disk pripraveny nahradit pokazeny disk okamzite.

Pri poruche zdroja moze odist cely stroj aj s jeho N diskami. Da sa robit aj RAID1 po sieti - dva Linuxy, druhy v inej casti domu (resp. firemneho arealu, ci sveta).

Tiez by sa dal NAS optimalizovat aj na vykon (hybrid SSD + HDD, stripping, atd.), ale pre domace potreby to vidim ako strateny cas a peniaze.

Integrovat firewall a NAS je proti zasadam bezpecnosti, ale doma sa to nemusi brat tak prisne, ak sa nebudu poskytovat sluzby do Internetu.

Pre ADSL pripojenie velmi dorazne odporucam prepnut tu malu krabicku (ADSL modem) do rezimu bridge a nadvazovat spojenie z Linuxu, aby modem nemal verejnu IP adresu. Tieto male cinske zariadenia su derave ako reseto. Moj ma peknu vlastnost, ze ked dam cez telnet zle heslo, napise mi, ake ma byt spravne :o :dash, takze si heslo vobec nemusim pamatat.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod Bororo » Pia 10. Apr 2015 20:26:28

najmenej prace je s NAS. poriesis ulozisko, DLNA, prehliadac fotiek, videa, mail server, download server, osobny cloud (dobra vec na automaticke zalohovanie smartfonov) a mnzostvo inych funkcii so zanedbatelnou spotrebou. dokonca aj licencia na 2 kamery byva v zaklade. osobne odporucam pozriet Synology alebo Qnap.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod _luky_ » Pon 13. Apr 2015 11:53:03

Mam D-link DNS 325.
Dva disky zrcadlené, mám tam všechna data. Jsem paranoidní, takže to není připojené ven do internetu. Ale pravda je, že bych si rád data zálohoval ještě na nějaké "geograficky vzdálené" místo. Blesk do domu a pod. prostě dva disky v jedné krabici nevyřeší. Proč jsem tak paranoidní? Mám spoustu fotek z hor, výletů a pod a nerad bych o ně přišel.
Pro vzdálený přístup si plánuji udělat VPN server a domů se připojovat přes něj. K těmto účelům plánuji znásilnit Raspberry nebo nějaký Mikrotik.
Umí DLNA, FTP, dowload manager(http,torrent..), streaming audio (jako internetové radio).
Jdou tam i nějaké add-on aplikace, ale nedělám si iluze, že by se u D-linku nějak přetrhli s tvorbou aplikací. Jinak to běží na linuxu, takže zdatný admin si chybějící funkce může doplnit. Na netu se dají nějaké diskuse na toto téma najít.

Jestli chceš kamery, doporučuji IP kamery - minulý týden jsem zapojoval Hikvision 2332. Umí všechno co potřebuješ. (kovové pouzdro IP65, detekce pohybu v obraze, video na NAS, fotky na FTP/email, silné přisvícení, 3MPix,PoE 48V) Pak není třeba žádný speciální software, server apod.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: NAS - domace ulozisko - rozne otazky

Poslaťod theb » Pon 13. Apr 2015 16:57:05

Tak vsetko zavisi od toho, kolko vela casu chces na vsetko minut. Ak to chces zapojit a pouzivat, tak si musis kupit viacero serepeticiek, ktore ti to zvladnu.

Alebo sa s tym pohras a mozes si spravit vsetko v jednom, akurat viacej casu budes do toho musiet vlozit.
Aj firewall, aj DNS aj intranetove ulozisko moze sediet fyzicky na jednom zeleze a budu od seba oddelene. Napr. AIX, HPUX, ... Vytvoris si separatne virtualne servery, ktore nebudu poprepajane a tak ked ti niekto zhodi DNS, tak ti nemusi zhodit nic ine, pretoze sa tam jednoducho nedostane.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron