Skladba rovnej strechy

Skladba rovnej strechy

Poslaťod Pierre » Pon 23. Feb 2015 9:06:43

Pozdravujem pani majstri. Vcera ma pan projektant dostal s otazkou na ktoru musim dneska odpovedat. Kresli projekt na bungalov 16*11 podorys cca podobny z projektu ktory sa rozoberal v inej teme. Ideme robit rovnu strechu s galeriou v strede nad obyvackou. Projektant mi tam navrhoval drevený trámový hr 200(hranoly/tep izol) na to OSB 25 a polystyren 200 + spádové kliny. Len ja mam dilemu ci nedat radsej monolit a na to zvnutra cca 30cm vaty a zvrchu este tie spadove dosky aby som sa dostal cez 40cm na strope. Foliu by som chcel davat fatrafol. Je lepsie ju zatazit alebo len pouzit kotvenie do strechy.
Urcite viem ze odpovede tu na moje otazky su ale dneska musim dat verdikt aby sme sa pohli dalej a nemam moc casu aby som mohol prelusrovat forum. Koho by to pripadne nahnevalo tak toho pozyvam :drink :) Dobre vztahy su na nezaplatenie :)
Dakujem
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Skladba rovnej strechy

Poslaťod TomasHo » Pon 23. Feb 2015 9:35:50

Ja by som ti poradil, aby si sa nenechal tlacit do rozhodnuti bez dostatocnych informacii. Mas moznost poziadat projektanta, aby sam na zaklade svojich skusenosti zhodnotil obe konstrukcne riesenia. Na tvojom mieste by som ho usmernil, aby ich posudil podla parametrov:

1. naklady
2. narocnost zhotovenia/naslednej udrzby
3. riziko poruch (napr. kondenz, zatekanie, staticke poruchy)

Mozno napadne niekoho este nejaky dolezity parameter. Ja osobne mam na dome priblizne oba typy krovu, ale mal som na to dobry dovod - betonovy strop s polystyrenom a spadovym poterom z polystyrenbetonu (namiesto klinov) je pod vegetacnou strechou (tam je fatrafol pritazeny), na hlavnom krove, ktory je dreveny, je zase v krokvach 38cm izolacie a fatrafol je kotveny. Dalej na garazi nie je ziadna izolacia, len fatrafol kotveny do OSB. Vsetky tri riesenia funguju, takze ti zostava najst nejaky rozhodovaci parameter, podla ktoreho pojdes.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Skladba rovnej strechy

Poslaťod Pierre » Pon 23. Feb 2015 9:39:58

No natlacit sa do toho nenecham. Stale sa mi tak viacej asi pozdava monolit z betonu alebo tie stropne systemy co ma napr ytong. V podstate momentalne ide o to aby som vyriesil problem z hladiska izolacie , co je pre riesenie NED lepsie, resp kde by som to mohol skorej dojebabrat :)
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skladba rovnej strechy

Poslaťod TomasHo » Pon 23. Feb 2015 10:44:31

Ja ti radim, aby si sa rozhodol, ked budes mat jasne stanovene vyberove parametre a dostatok informacii. Hovoris, ze by si mohol pokazit izolaciu - budes si to robit sam? Lebo ja by som napriklad chcel vidiet technicke riesenie, ze je pod betonovym stropom zavesenych 30cm vaty. Na com bude lezat? Ako do toho zakotvis pripadne zariadovacie predmety (uz aj len luster). Ako bude riesena parozabrana. Ako bude nadvazovat tato vnutorna izolacia stropu na vonkajsiu izolaciu stien. Proste toto by chcelo projektanta, ktory navrhne riesenie a vysvetli ti vyhody a nevyhody.
Neda sa do toho ist stylom "mam lepsi pocit z betonu alebo ytongu". Na tej galerii ako to ty volas drevena konstrukcia nepredstavuje ziadny problem. Ostatok stropu moze byt aj betonovy.
Zateplenie by som urcite riesil zhora. Ostane ti pekny a unosny beton v interieri, nemas problem s prestupom pary (lebo na beton das este asfaltovu poistnu hydroizolaciu/parozabranu), na to izolaciu, spad, fatrafol. Ovsem treba ratat s vysokou atikou (tak 50cm), aby sa to tam vsetko voslo.
Samotna galeria moze byt zastresena drevenou konstrukciou (krokvami) na betonovom venci (netreba ani pomurnice), s tym, ze tam bude spad, z interieru dreveny podhlad (nech aj omietnuty), a pod krokvami, nad krokvami a medzi nimi dostatok izolacie. Prevetravacia medzera, zaklop, fatrafol. Atiku tam nie je treba.

Projektant musi pamatat na odvod dazdovej vody, lebo na vacsich plochach ten spad robi celkom dost.

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
_luky_
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Skladba rovnej strechy

Poslaťod matthewcheck » Pon 23. Feb 2015 12:07:38

Asi ako pise TomasHo ... hore by som dal pultovu, zvysok monolit ... hore tym padom nemusis dvihat atiku a vznikne ti pekny presah pultovej strechy ... na ten typ projektu sa to hodi
Monolit je vo vseobecnosti blbuvzdornejsia, zaroven vsak casovo narocnejsia verzia, pultova strecha je ale (zvycajne) lacnejsia ...
Vatu pod monolit nie ... :nie:
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia