Rozvody rekuperácie PAUL

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod TomasHo » Pia 20. Feb 2015 11:12:42

@kriloter, ja mam tesnu servoklapku aj na nasavani aj na vyduchu, a keby som mal kolme potrubie dohora (komin) tak tam urcite klapku dam, a pred nu ten zberac kondenzu, co je hore v linku.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod kriloter » Pia 20. Feb 2015 14:52:35

TomasHo píše:@kriloter, ja mam tesnu servoklapku aj na nasavani aj na vyduchu, a keby som mal kolme potrubie dohora (komin) tak tam urcite klapku dam, a pred nu ten zberac kondenzu, co je hore v linku.


zberac kondenzu mam, klapku asi dohodim, ale len netesnu ... hm, ktovie ake je prudenie vzduchu v potrubi, ked su ventilatory vypnute a vonku fuka, hadam to nebude az take tragicke, ze by mi to drasticky navysilo straty vetranim
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod TomasHo » Pia 20. Feb 2015 16:50:14

netesna klapka ti je nanic. Daj tam tesnu, lebo sanie vetra a narazy su velmi silne. Ake su dovody, pre ktore sa branis tesnej klapke so servom?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Poslaťod kriloter » Pia 20. Feb 2015 20:39:08

To je na dlhsie, potreboval by som aby to fungovalo samostatne, bez serva a to tesna klapka nebude
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod TomasHo » Sob 21. Feb 2015 0:57:17

Kriloter, nerozumiem ti. Ak tvoja vzduchotechnika vie ovladat klapky, tak ich tam urcite daj. Ak ich nevie ovladat a chces tam dat netesnu klapku (asi rucne ovladanu, neviem), tak to tam mozes rovno dat klapku tesnu, lebo ta netesna ako keby tam vobec nebola.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod tienik » Sob 21. Feb 2015 10:47:29

Tak skusim moju skusenost.
Vyskusal som postupne snad vsetky moznosti behu a ovladania vetrania. A posledny stav, beziaci celu zimu je, ze okrem speci okolnosti sa jednotka nevypina. To jest, niet kedy a naco cosi zatvarat. Len menim rychlost v rozmedzi 10 - 50%
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod TomasHo » Sob 21. Feb 2015 13:48:32

Tienik, nerozumiem ani tebe - ze mas teraz rezim jednotky "neustale ON" neznamena, ze na vstupnom a vystupnom potrubi nemoze byt po jednej tesnej klapke - mne to pride ako tvrdit, ze nepotrebujem na aute zamky, lebo parkujem vacsinou v garazi. Jednoducho mi to pride ako zakladna ochrana jednotky a vzduchovych rozvodov v dome... Ale podobna cudna diskusia sa na ceskom fore odohravala ohladom tesnej klapky na nasavani do kachli/kozubu. Mechanicka klapka stoji nech 15 eur, servo si nepamatam, ale z hladiska celkovych nakladov zanedbatelne.
Inac, ten rezim nepretrzitej prevadzky ma zaujima - preco si sa pren rozhodol? Pocital si objemy vymeny vzduchu a nejake pripadne tepelne straty? Stale mi to pride take cudne, aby nieco v dome stale takto bezalo, ale na druhej strane, obehove cerpadlo podlahovky ide tiez celu vykurovaciu sezonu...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod ... » Sob 21. Feb 2015 17:03:58

TomasHo píše:Ale podobna cudna diskusia sa na ceskom fore odohravala ohladom tesnej klapky na nasavani do kachli/kozubu. Mechanicka klapka stoji nech 15 eur, servo si nepamatam, ale z hladiska celkovych nakladov zanedbatelne.

tesna zatka do rury mi ostala ako zvysok po realicii kupelni, nasavanie hned vedla dveri, takze ked to chcem otvorit/zatvorit tak len otvorim dvere a premiestnim zatku z rury do zadveria alebo naopak :-)

TomasHo píše:Inac, ten rezim nepretrzitej prevadzky ma zaujima - preco si sa pren rozhodol? Pocital si objemy vymeny vzduchu a nejake pripadne tepelne straty? Stale mi to pride take cudne, aby nieco v dome stale takto bezalo, ale na druhej strane, obehove cerpadlo podlahovky ide tiez celu vykurovaciu sezonu...


mne je divne bezat obehovku podlahy celu vykurovaciu sezonu, zdroj tepla mi nekuri ani v najvacsich zimach viac ako nejaku hodinu-dve denne a nevidim dovod hnat podlahou vodu stale... riadiaca jednotka od TC si obehovku na podlahe zapne kratku chvilu pred spustenim samotneho TC a vypne po dochadeni vymennika...
zato pri rekuperacke nechat bezat stale na nizky vykon vyznam mat moze (nemam ale zatial vlastnu skusenost)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod tienik » Sob 21. Feb 2015 18:14:28

Ako je asi o mne zname, som skor elektrikar ako vzduchotechnik :-). Takze priznavam sa, ze nejakymi vypoctami som za nenicil. Zas na druhej strane nie je pre mna problem zmenit algoritmy riadenia aj 10x denne ked ma cosi "osvieti". Takze k nepretrzitemu chodu som dospel metodou "skusim, takto som to este neprevadzkoval". Mam take 3 zasadne parametre ktore sledujem:
1. Cerstvost vzduchu
2. Vlhkost vzduchu niekde v priestore
3. Zrazanie vody na stresnom okne v kupelni v tazkych situaciach.

A zodpovedne musim prehlasit ze teraz je fakt vsetko OK, nepocitujem potrebu to nateraz menit.
V skratke, zakladny rezim domu je 10%, v exponovanych casoch sa dviha az do 50%. Pri prikladani do krbu sa okamzite stopne odtah a pocas nasej nepritomnosti je pevne danych 10%, ak nie sme doma viac ako 24h, tak sa prejde na vetranue 2x denne.
Takze aj keby som mal klapky zadarmo, naozaj mi ich netreba - niet ich kedy zatvorit pri beznej prevadzke
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod tienik » Sob 21. Feb 2015 18:59:01

Ako je asi o mne zname, som skor elektrikar ako vzduchotechnik :-). Takze priznavam sa, ze nejakymi vypoctami som za nenicil. Zas na druhej strane nie je pre mna problem zmenit algoritmy riadenia aj 10x denne ked ma cosi "osvieti". Takze k nepretrzitemu chodu som dospel metodou "skusim, takto som to este neprevadzkoval". Mam take 3 zasadne parametre ktore sledujem:
1. Cerstvost vzduchu
2. Vlhkost vzduchu niekde v priestore
3. Zrazanie vody na stresnom okne v kupelni v tazkych situaciach.

A zodpovedne musim prehlasit ze teraz je fakt vsetko OK, nepocitujem potrebu to nateraz menit.
V skratke, zakladny rezim domu je 10%, v exponovanych casoch sa dviha az do 50%. Pri prikladani do krbu sa okamzite stopne odtah a pocas nasej nepritomnosti je pevne danych 10%, ak nie sme doma viac ako 24h, tak sa prejde na vetranue 2x denne.
Takze aj keby som mal klapky zadarmo, naozaj mi ich netreba - niet ich kedy zatvorit pri beznej prevadzke
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod tienik » Sob 21. Feb 2015 19:02:09

Ako je asi o mne zname, som skor elektrikar ako vzduchotechnik :-). Takze priznavam sa, ze nejakymi vypoctami som za nenicil. Zas na druhej strane nie je pre mna problem zmenit algoritmy riadenia aj 10x denne ked ma cosi "osvieti". Takze k nepretrzitemu chodu som dospel metodou "skusim, takto som to este neprevadzkoval". Mam take 3 zasadne parametre ktore sledujem:
1. Cerstvost vzduchu
2. Vlhkost vzduchu niekde v priestore
3. Zrazanie vody na stresnom okne v kupelni v tazkych situaciach.

A zodpovedne musim prehlasit ze teraz je fakt vsetko OK, nepocitujem potrebu to nateraz menit.
V skratke, zakladny rezim domu je 10%, v exponovanych casoch sa dviha az do 50%. Pri prikladani do krbu sa okamzite stopne odtah a pocas nasej nepritomnosti je pevne danych 10%, ak nie sme doma viac ako 24h, tak sa prejde na vetranue 2x denne.
Takze aj keby som mal klapky zadarmo, naozaj mi ich netreba - niet ich kedy zatvorit pri beznej prevadzke
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Poslaťod kriloter » Sob 21. Feb 2015 23:51:31

Jednotka klapky ovladat nevie, to neznamena, ze by som si s tym neporadil. Rucne ovladana? Ved netesna funguje samostatne, prudom vzduchu, ci? Kazdy digestor ma netesnu samocinnu spatnu klapku ...
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Poslaťod kriloter » Ned 22. Feb 2015 0:06:38

Inak, by ma zaujimalo, kolko ludi ma spatnu klapku so servom na vyfuku rekuperacie, podla mna mizive percento.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Rozvody rekuperácie PAUL

Poslaťod TomasHo » Ned 22. Feb 2015 8:31:37

kriloter, napriklad ja mam : ) Dlho som nemal na vyfuku vonkajsiu mriezku, a pri silnych vetroch mi tam tiekla dazdova voda, hmyz sice neliezol (neviem o tom aspon), ale povazujem to za zaklad ochrany jednotky a domu, ze vsetko je utesnene.
Klapka na digestore, o ktorej hovoris nie je netesna, ale spatna, a moze byt aj tesna (http://www.multivac.cz/produkty/zpetne-klapky-tesne). Spatnu klapku moze otvorit podtlak zvonka alebo pretlak zvnutra. Rozdiel medzi tesnou a netesnou klapkou je, ze tesna ma gumove tesnenie a netesna je podobna ako kominova, teda ze okolo nej prudi vzduch. Neviem, na co je dobra, okrem mierneho obmedzenia prietoku.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Poslaťod kriloter » Ned 22. Feb 2015 9:01:05

Je mi jasne, ze mas ☺. Samocinna tesna podla mna musi klast vacsi odpor a ked k tomu este pripocitam gravitaciu, kedze je potrubie zvisle, obavam sa ci by sa ta klapka vobec otvorila pri nizkych prietokoch.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat




Predchádzajúci

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia