Lokalne rekuperacne jednotky

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod tienik » Pon 16. Feb 2015 9:54:57

tak skusim upresnit

1) vsetko "zelezne" som bral z Elektrodesingu, rury som mal ine a v pohode pasovalo - staci porovnat rozmery. Este ako perlicka, rozdelovace som chcel mierne modifikovane oproti katalogu a normalne mi to vyrobili v tej iste cene - vraj ked sedi mnozstvo plechu, ostatne neriesili.
3) vid 1)
4) to je uz vec riesenia. Ja mam na kazdom podlazi 5 privodov a 5 odvodov. Ale to schodisko jednoznacne odporucam odsavat. Fakt je to dost podstatne pre kvalitu vzduchu po akcii "vyprazanie"

A dobre si premysli aj vyvedenie sania a vyfuku do exterieru.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod matthewcheck » Pon 16. Feb 2015 10:40:39

Super, dik ...
Na co treba davat pozor pri sani a vyfuku? Sanie som planoval dat na stranu suseda, cca severo-vychod, predpokladam a verim v co najnizsiu moznu zamorenost pachmi ... bude to na I. NP kde mam technicku miestnost, do akej vysky je najlepsie ho umiestnit? Co sa vyfuku tyka, neviem ci je to hlupost ale napadlo mi ci by sa teplo z vyfuku nedalo vyuzit ako zdroj tepla pre tepelne cerpadlo vzduch-voda, a teda ci by sa nemohol nasmerovat smerom na vonkajsiu jednotku TC (juhovychodna strana). Otazne je ci by vlhkost obsiahnuta vo vyfukovom vzduchu (predpokladam ze dost vysoka) nesposobovala castejsie namrzanie a naslednu castejsiu potrebu odmrazovania vonkajsej jednotky a teda v konecnom dosledku zhorsenie parametrov. Riesil to niekto?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod TomasHo » Pon 16. Feb 2015 11:23:03

Ak budes mat VZT jednotku s rekuperaciou, tak vyfukovany vzduch by mal mat teplotu podobnu, resp. o 1-2 stupne vyssiu, nez vonkajsi vzduch, takze nepredpokladam, ze by sa dal rozumne vyuzivat na vonkajsej jednotke TC. Co sa vlhkosti tyka, ta by sa mala vyzrazat vnutri jednotky, z ktorej je kondenz odvedeny do kanalizacie.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod ... » Pon 16. Feb 2015 11:46:27

este si treba dat pozor aj na to, aby nasavanie z exterieru nebolo v ceste dymu z komina u susedov ktory kuria uhlim, pneumatikami, odpadnym drevom a pod. :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod TomasHo » Pon 16. Feb 2015 13:19:52

... píše:este si treba dat pozor aj na to, aby nasavanie z exterieru nebolo v ceste dymu z komina u susedov ktory kuria uhlim, pneumatikami, odpadnym drevom a pod. :-)


u nas kuria (klasicka dedina) a filter to troska zachytava, vnutri smrad nemame.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod tienik » Pon 16. Feb 2015 15:27:20

Presne to treba zvazit. Aby si nahodou nesal domov nejake svinstvo. Tak isto nasavanie z juhu nie je to prave - kedze v lete je to potom skor na gril.
Tak isto treba slusne poriesit prechod potrubia stenou. A samozrejme, podla okolnosti aj nejaku tu ochranu proti stekaniu vody do potrubia, pripadne vrabcom a tak.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod ivvan » Uto 17. Feb 2015 22:23:58

TomasHo píše:u nas kuria (klasicka dedina) a filter to troska zachytava, vnutri smrad nemame.

aký tam máš filter? už som sa na to xkrát pýtal aj tu na fóre myslím a nedostal som nejakú rozumnú odpoved že aká je kvalita vzduchu v interiéri pri bývaní na klasickej dedine kde už skoro každý kúri drevom (v lepšom prípade).
ja by som bol za rekuperáciu všetkými desiatimi ale ked tu sa rozumne počas vykurovacej sezóny nedá vetrať, vetrám systémom že otvoriť okno, vystrčiť nos aka pachový senzor a podla rozboru vyvetrať. Nejaký uhlíkový filter odstráni pachy a čo zvyšok? Ja ten bordel dýchať nemienim, je tam hepa13 filter alebo čo sa tam zvykne dávať?
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod Maxo » Str 18. Feb 2015 0:58:22

Take tie textilne filtre , uz neviem presny nazov. Vo vzducharskej firme mi ich dali asi 2m2 gratis. Atrea ma presne oznacenie nepamatam presne. Vzduchari vraveli ze
je to iste ale pravdou je ze Atreacky origo filter bol jemnejsi. Sprvu ma to trapilo ze nemam original ale uz ma netrapi. Mam ich zadara, menim castejsie. Tie filtre malinko smradu vedia pohltit. Treba si uvedomit ze rekuperackou sa nevetra ako oknom. Vetra sa pomaly a dlho. Vonku musi byt velky smrad aby pri 50 m3 / hod mi ho natahalo dnu. Ano vetram nonstop na minime. Ktosi pisal ze musim mat nizku vlhost v dome. Ano mam pod RV 50 percent , ale nesposobuje to nikomu problem.
p.s. mam priemerny dom - u mna je rekuperacia o vetrani a pohodli a nie o uspore energie. Tesne pred spanim si i ja i deti este ochladzujeme izbu kde sa spi. Ano otvorime okno na 5-10 min a schladime izbu na cca 18. st. Lepsie sa spi. Pozor, tesne pred spanim, ine cinnosti napr pisanie na forum pri 18 nie je celkom OK ;)
P.s. prave som nasiel celkom dobry blog http://blog.zdravydom.sk/rizika-riadene ... iou-tepla/ chlapik tam spomina karbotex. p.s. predam nepouzity origo atreacky predohrev. Po dvoch rokoch som ho este nepouzil a neverim ze pouzijem. 3/4 nakupnej ceny.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod ivvan » Štv 19. Feb 2015 22:59:09

tak mne stačí ked sedím v pracovni pri pootvorenej vetračke a okamžite viem, že niekto zakúril, neviem či som na tie smrady citlivejší ale jednoducho mi to vadí. nie ten smrad ako taký ale ten pocit čo za bordel v tom je čo musím dýchať.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod TomasHo » Pia 20. Feb 2015 9:56:59

@ivvan, zavisi samozrejme kolko a akeho smradu vonku je. Ja som kupoval filtracnu tkaninu na metraz v rempe - asi tri druhy na skusku, ale uz sa nepamatam, ci bola G4 alebo G3. Takmer urcite nie F5, a rozhodne nie HEPA. Myslim, ze by to vzduchotechnika pri danej ploche filtra ani nepretlacila, ale mozno sa mylim. Pocitovo mi staci trieda, ktora tam je (teda zachytenie hrubych necistot), a to, ako som vravel, sa vonku kuri kadecim.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod matthewcheck » Ned 22. Feb 2015 21:54:12

Tak znizovanie UD profilov mame uz ciastocne za sebou, slo to celkom dobre, akurat chvilu trvalo kym sme prisli na to ako dostat dole profily kde uz nebolo mozne vykrutit skrutku z hmozdinky ... este nam zopalo zopar izieb, no malo by to uz byt v pohode ... teda celkom dobre to slo najma dovtedy kym sme neprevrtali zvislu kanalizacnu odpadovu ruru veducu do kupelne na II. NP ... :dash ... to ako to opravit uz riesim v inej teme :netusim ... potom uz bola nalada o nieco horsia :?

Chcel som sa este opytat ... uz som sa pytal predtym, ale nikto neodpovedal:
1) do akej vysky mam naplanovat privod/odvod do RJ?
2) akym sposobom ste uchytavali rurky na strop? Predpokladam ze volne ich polozit na CD profily asi nebude to prave orechove kvoli prenosu hlucnosti na konstrukciu SDK ... ci?

Chystam sa objednat Poliair priamo zo skladu v Gbeloch, som zvedavy za kolko aj dovezu, predsa len z KE na zahorie to je trocha daleko ... aj ked nepochybujem ze vylet by to bol pekny ... cenu dali 2.36€/bm s DPH + doprava, co myslim ze nie je na zahodenie, elektrodesign predava za 4€/bm, co je takmer 2x tolko ...
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod tompap » Ned 22. Feb 2015 22:25:46

[quote="matthewcheck"]
Chystam sa objednat Poliair priamo zo skladu v Gbeloch, som zvedavy za kolko aj dovezu, predsa len z KE na zahorie to je trocha daleko ... aj ked nepochybujem ze vylet by to bol pekny ... cenu dali 2.36€/bm s DPH + doprava, co myslim ze nie je na zahodenie, elektrodesign predava za 4€/bm, co je takmer 2x tolko ...[/quot

Tiez sa chystam kupovat rozvody. Zlozime sa na dopravu do BA?
Poslal som Ti SS ;)
tompap
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pia 06. Aug 2010 13:47:00
Bydlisko: Bratislava vidiek
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod matthewcheck » Uto 24. Feb 2015 10:49:39

Tak elektrodesign (ED) po osobnej navsteve dal zlavu na vsetky komponenty 25%, cim prichadzaju znova do hry, teda na zelezo urcite, na rury sa este rozhodujem ... Nenasiel som informaciu o tom ze by to ich potrubie ED Flex PRO bolo antistaticke, vie to niekto potvrdit? Pisu ze je specialne navrhnute na vzduchotechnicke rozvody, predpokladam teda ze by malo byt v pohode ... Pripadne este o nieco lacnejsie sa da kupit potrubie cez obchod rekuperaciashop.sk, maju tam AirFlex, vraj hygienicky upravene a obsahujuce ionty striebra a teda trvalu? ochranu pred mikrobmi ... Akurat teda riskujem ze nebude pasovat na zelezo z elektrodesignu, co by asi nemal byt problem? Chlapik z ED tvrdil ze je lepsie na vyustky pouzivat samostatne krabice a teda nespajat v miestnostiach kde su vedene 2 rury (napr. kupelna) to do jedneho stropneho boxu ale dat to na 2 ... ako ste robili vy?

Ked som pocital rury, tak mi to do domu vychadza na nejakych 268m ... co uz teda je celkom dost ... Projekt na VZT sa mi velmi platit nechce, kym nemusim ... zaujimalo by ma teda ci to bezne rekuperacne jednotky zvladnu, kedze odpor bude zrejme o nieco vyssi pri takom mnozstve ... ci znova zbytocne obavy? RJ este vybranu nemam ...
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod tienik » Uto 24. Feb 2015 11:05:54

ja mam zelezo z ED a rury z toho hromadneho nakupu co sme tu realizovali a vsetko sedi ako r.t na serbel :-)
Ja by som sa toho nebal.
A vyustky - maju urcite viac ako dvnasobnu plochu oproti prierezu potrubia - takze kludne 2 do 1dnej. Iste, pre ED je lepsie ked kupis na kazdu ruru zvlast. A ide aj o vzhlad, nech nemas kupelnu jak reseto.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Lokalne rekuperacne jednotky

Poslaťod matthewcheck » Uto 24. Feb 2015 11:58:25

Hej, to ze je to pre ED lepsie predat viac mi bolo jasne, argumentoval to najma privodom, kde nemas velky privod vzduchu na 1 box a teda pri samostatnych boxoch by to malo byt "menej poznatelne a citelne" ako pri dvojitom ...
Mozno to vykombinujem, na odtah necham 1 dvojity, a na privod do izieb kde su po 2 privody dam samostatne ... :netusim

Este ma zaujima jedna vec, tie dvojite stropne boxy maju vysku nejakych 80 + 260mm, ja vsak budem mat SDK od stropu spusteny na nejakych 120 - 130mm ... predpokladam teda ze zvysok sa odreze?
Je lepsie dat pre dvojite boxy co najsirsi vyustok (150mm), ci staci aj uzsie? (100, 125mm)?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť