Linear 322

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Str 11. Feb 2015 19:34:28

joko, len jednu vec - podla knihy, ktoru mam, nemecka norma (a zdravy rozum) zakazuje podrezat vodorovne stenu. Tvoji kolegovia by to mali vediet a nedopustit, aby sa to dialo. Na dvoch domoch sme to neustriehli, a z priecky 15cm sa stala priecka stojaca na 7 cm. Doma to mame vsetko predsadene. Samozrejme, ze so snahou o zuzenie nosneho muriva, ktoreho dovody popisali ini vyssie a lepsie, musi ist snaha o zosuladenie celeho projektu. Skoda prevelka byva, ze architekt nekonzultuje so statikom, vodarom, elektrikarom, ale nacmara nieco, a zmestite sa do toho.
Po mojich skusenostiach je najdolezitejsou osobou statik, ktory musi v time spolupracovat s dobrym projektantom, a profesistami.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Linear 322

Poslaťod joko » Str 11. Feb 2015 22:28:09

TomasHo píše:joko, len jednu vec - podla knihy, ktoru mam, nemecka norma (a zdravy rozum) zakazuje podrezat vodorovne stenu. Tvoji kolegovia by to mali vediet a nedopustit, aby sa to dialo. Na dvoch domoch sme to neustriehli, a z priecky 15cm sa stala priecka stojaca na 7 cm. Doma to mame vsetko predsadene. Samozrejme, ze so snahou o zuzenie nosneho muriva, ktoreho dovody popisali ini vyssie a lepsie, musi ist snaha o zosuladenie celeho projektu. Skoda prevelka byva, ze architekt nekonzultuje so statikom, vodarom, elektrikarom, ale nacmara nieco, a zmestite sa do toho.
Po mojich skusenostiach je najdolezitejsou osobou statik, ktory musi v time spolupracovat s dobrym projektantom, a profesistami.

O tomto samozrejme viem, a každého investora upozorňujem na to, že odmietam niesť zodpovednosť za poškodenie priečok.
Ale majiteľom a zákazníkom je on.
Ako najvypuklejší príklad bolo "podrezanie" priečky v celej 3,5 m dlžke, kde som mal zapustiť do 11 cm priečky 110 mm rúru (aspoň koľko sa dá) tak som spodný rad priečky stenšil z 11 na 4 cm, s tým, že na zvyšok rúry čo vyčnieva zo steny sa primuruje 7 cm prímurovka. :cry:
Ale v každom dome sa seká do priečok, pozri si projekt za projektom, aj na tomto projekte máš dva razy dvojumývadlo kreslené k 10 cm priečke, takmer každý sprchový kút má aspoň jednu, alebo oba steny ku priečkam, a batérie sú osadené na + 110, s daždom až do + 220 cm Kedy sa tam primuruje , aby sa nesekala priečka? Dopájanie umývadiel na poschodí, kedy sa zmestí odpadová rúra do podlahy? Tam máš bežne jednu stupačku do jednej kúpeľne. Ako dopojíš aj WC , aj vaňu, aj umývadlo do jednej stupačky v podlahe? Je to takmer nemožné.
Mal som stavbu, kde stupačka o priemere 110 mm vyústila zo spodnej priečky cez deku 170 cm od WC, v strede kúpeľky na poschodí. Komplet podlaha 15 cm. Ako to myslela pani projektantka? ešte podotýkam individuálny projekt :dash :grc .
Alebo Ti spravia prechod cez hornú deku cez venec na stupačku, dajú aj XPS ako prechod, ale je to iba 5 cm široké, a z oboch strán armovanie 4 * 16 mm roksor. Ako to bolo projektované pri armovaní? má sa sploštiť 110 mm rúra na 50 mm , alebo rezať armovanie vo venci :grc Sprcha projektovaná do okna, alebo sprcha v podkroví, pod šikminou, kde nižšia stana bola cca 150 cm a vyššia cca 200 cm vysoká. Kto sa tam bude sprchovať? :netusim Je to zábava. :drink
Poukazujem iba na "nepredvídavosť" a neprofesionalitu jednotlivcov, kedy dodatočná úprava sa už nedá bez problémov spraviť.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Štv 12. Feb 2015 9:48:58

joko, to je skoro komedia : ) ale nechces hadam povedat, ze stavebnik moze nariadit staticky nebezpecne opatrenia na stavbe - ako realizator systemu predsa mas vzdy moznost vyhlasit, ze k danemu ukonu potrebujes suhlas stavebneho dozora a statika. To by malo umlcat kazdeho bezneho stavebnika.
Druha vec je, preco nepouzivaju projektanti viac navrhove systemy BIM, to by malo osetrit konflikty, o ktorych hovoris?
Pamatam si, ze som ako fagan s otvorenymi ustami pozeral zaciatkom 90tych rokov na vystavach na Archicad, kym my sme mali doma 386tku s EGA grafikou. Niekedy sa mi zda, ze projektanti pouzivaju zhruba taku zostavu dodnes.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Linear 322

Poslaťod jan45 » Štv 12. Feb 2015 10:34:54

divíte sa? Pred pár dňami sa ma pýtal autorizovaný inžinier stredného veku, čo je koreňová čov, na Slovensku nie je ani jeden program na projektovanie kčov, nemajú ho ani vysoké školy. 80% výstavby RD dnes nemá a ani nikdy nebude mať verejnú kanalizáciu, aležumpy, ktoré nie je kam vyvážať sa navrhujú a povoľujú ďalej.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Linear 322

Poslaťod joko » Štv 12. Feb 2015 20:33:05

Tomáš, môžeš povedať investorovi , že to nespravíš, ale on Ti povie, že to spraví iný.
V tomto prípade sme sa zhodli v tom, že ak náhodou sa priečka zrúti, tak to postavia znovu. Na moje šťastie ostala na mieste, ba do konca tým že to bol Heluz, tak som to lúpal po vrstvách a dokázal som to v tejto stene "nepreraziť" :ano:
Pri podomietkovej sprchovej batérii však sekáč bolo vidieť aj z druhej strany priečky. :cry:
Ide mi však podstatne viac o prípravu počas hrubej stavby, lebo kým tam prídem ja, tak už sa veľa meniť nedá. Vtedy už hľadáme to najmenšie zlo.
Veď riešíme prípravu, čo je v rukách projektanta. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Linear 322

Poslaťod ... » Štv 12. Feb 2015 20:46:26

na druhej strane, ked sa pozries na "moderne" domy, tak to skor vyzera tak ze architekti sutazia kto vymysli vacsiu blbinu (ale asi nechcu aby sa prislo na to ze najlepsie je postavit vekmi overene tvary budov a oni zostanu bez prace...)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Pia 13. Feb 2015 10:09:03

joko píše:Tomáš, môžeš povedať investorovi , že to nespravíš, ale on Ti povie, že to spraví iný.


joko joko : ) v takom pripade si ty ten "iny", co to urobil. Aj ked urcite je horsie, ked to podrezanie profesista sam navrhne alebo dokonca bez vedomia stavebnika urobi (co sa stalo nam).

Suhlasim vsak s tym, ze prave vo faze projektu je najlepsie riesit vedenie vsetkych rur. Pierre, ked budes mat projekt, hod ukazku, nech vidime, co ti predavaju.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Linear 322

Poslaťod joko » Pia 13. Feb 2015 18:36:37

Hovoríme stále o projektovaní, čo konfrontujem s praxou, nič osobné:
Tento konkrétny dom bol navrhnutý s jedním odtokom fí 110 mm v rohu a tam mal byť aj WC. Sprchový kút mal vyť na opačnej stene kúleľne , obvodovom múre, 3,5 m od vtoku kanála. Celá podlaha 15 cm. V strede projektovaného sprchového kúta okno. Tak investor otočil zariadovacie predmety, a pod okno dal WC, a miesto WC sprchu. Akurát nebolo kam dať pripojenie odpadu k WC, tak investor sa rozhodol, že portubie schová do prímurovky k 10 cm priečke. Keď kanalizácia bola hotová, tak zistil, že prímurovka nad kanálom sa nezmestí k parapete okna nad WC (iba 10 cm ), tak potrubie sa rozobralo, a zasekalo sa 6 cm do 10 cm priečky, a primurovalo sa (alebo bude) 7 cm prímurovka, čo už prekryje kanál a trochu spevní podrezanú priačku.
Chyba nebola ani v investorovi, lebo on to nemusí vedieť, realizátor hrubej stavby to postavil podľa projektov, no Čierným Petrom (nechcem písať Erik Lakatoš) bol projektant, kto navrhol do okna sprchu, bez odpadu, 3,5 m od vtoku kanalizácie :drink
Ja som bol iba Zaprášeným Petrom.
Ešte stále hovoríme o príprave a projektovaní. :drink
Sekať treba v každom dome, a ako bolo písané, čo zaberú múry navyše, to chýba v "špajzi" :ano: , preto by bolo dobré vopred vedieť, že ku stenám, kam pôjde sanita, aj pri dome Linear 322 pridať tých 5 cm navyše (napr pri dvojumývadlách, lebo čo z tej priečky ostane po zasekaní vodovodov a kanalizácií), nech ešte z tej priečky niečo ostane, aby tú sanitu uniesla. :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Pierre » Sob 14. Feb 2015 17:31:32

Uff zaujimava a celkom podnetna debata sa mi tu rozbehla :) co sa tyka murov tak pod 250 mm by som nesiel aj keby mi to schvalia kvoli takemu nejakemu psychickemu bloku ze by sa mi to uz ozaj zdalo slabe :) inak priecky mam v plane davat vsetky tiez asi 200 kvoli hluku a kvoli vyssie napisanym veciam. videl som 110 priecku u kamarata na dome a obaja sme nadavali na projektanta :) Ked sa dohodnem s kamaratom a dohodnem zmeny s promiprojektom tak poslem nahlad to je jasne :)
inak dakujem za vsetky dotazy zase som o kusok mudrejsi a vyhnem sa hlupym chybam pri stavbe.
pozyvam na pivec :) :drink :drink
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Linear 322

Poslaťod MartinH » Sob 14. Feb 2015 20:29:06

Pierre píše: inak priecky mam v plane davat vsetky tiez asi 200 kvoli hluku a kvoli vyssie napisanym veciam.

Je velky rozdiel, ze 200 mm coho. Teda kvoli hluku.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Linear 322

Poslaťod tienik » Sob 14. Feb 2015 22:33:14

Tak skusim hodit do placu aj pohlad projektanta. Sice nie som stavbar, ani RD nie su moja priorita, ale mam bohate skusenosti zo stavby velkych rozvodni a inych energetickych celkov.
Podla mne je ale jedna vec rovnaka, krizom cez vsetky odvetvia a druhy stavieb - konkretne casovy rozvrh celeho projektu od napadu po stavbu.
Ja vzdy kazdemu tvrdim, ze najlahsie sa nam "stavia" z ceruzkou v ruke nad vykresmi pri rozvoniavajucej kave. Vtedy je vsetko jednoduche, mozeme menit, skusat, doladovat - proste tazka pohoda.
Len aka je realita? Nekonecne vyberove konania, leb "manager" ma v tom jasno najnizsia cena = najlepsie riesenie. Kym skoncia natahovacky o cenu, kopa casu je v cudu. Potom to pride k nam, praca rozsahom na dva mesiace, my mame na nu pri najlepsom dva tyzdne. Mame cas skusat, ladit, vymyslat? Nemame, takze vznikne "projekt" kde nie je do detailu vyriesene nic, ale to nevadi, hlavne ze je lacny. No a potom to dalej poznate - staci precitat prispevky hore, ako to dopada v reali.
Toto je ta vec co potrebuje zmenu, ale to chce celkovo iny pristup a iny pohlad na hodnotu kazdej prace. Lebo z 90% co manager to nazor "vsak co je na tom tazke urobit par ciar". A kym sa nezbavime takehoto plevelu, inac to nebude.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasili - 2
joko, WYSIWYG
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Pierre » Sob 14. Feb 2015 23:46:00

MartinH píše:
Pierre píše: inak priecky mam v plane davat vsetky tiez asi 200 kvoli hluku a kvoli vyssie napisanym veciam.

Je velky rozdiel, ze 200 mm coho. Teda kvoli hluku.

Ytong komplet stavba. Moja podmienka je ze menej ako 150 priecka proste nebude.

@tienik tak ja sa nikam neponahlam , davam dokopy informacie a robim si obrazok o tom ako by to malo byt. To ze realita bude ina s tym ratam ale proste snazim sa priblizit k tomu aby to bolo co najlepsie.
Tak ako ma jeden uzivatel v podpise .. Vdaka bohu za toto forum. Tolko podstatnych informacii na jednom mieste je na nezaplatenie :)
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Linear 322

Poslaťod MartinH » Ned 15. Feb 2015 9:32:23

Pierre píše:
MartinH píše:
Pierre píše: inak priecky mam v plane davat vsetky tiez asi 200 kvoli hluku a kvoli vyssie napisanym veciam.

Je velky rozdiel, ze 200 mm coho. Teda kvoli hluku.

Ytong komplet stavba. Moja podmienka je ze menej ako 150 priecka proste nebude.


Prave ten hluk je moja jedina vyhrada proti Ytongu. 150-ka ma Rw iba 41 dB. To je stale velmi malo. Silka (od tej istej firmy) ma pri rovnakej hrubke Rw 52 dB. Tehla je niekde medzi tym. dB je logaritmicka jednotka. (pre zvuk: +6dB je 2x lepsie, +12dB je 4x lepsie, +18dB je 8x lepsie).

Takze pre rovnaky vysledok treba spravit polmetrovu priecku z Ytongu :dash aleb dat Silku 150-ku.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Pierre » Ned 15. Feb 2015 9:57:33

Zase som o nieco mudrejsi :) Dame 160 silku. Tie izby chcem proste oddelit hlukovo. Este stale mozem veci menit takze neni problem.
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Ned 15. Feb 2015 10:18:12

Odhlucnenie ries radsej komplexne, aby sa ti potom hluk neniesol nejako cez stropy alebo dvere. Ked uz das tazke priecky (co je urcite dobra vec: nam napriklad 15cm ytong priecky stacia, ale hluk prechadza cez dve elektroskatule, kde elektrikar priecku prerazil skrz), tak nezabudni patricne riesit aj dvere (tazke kridla), stropy, dal by som napriklad celoplosne koberce na zem, a tak.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Posudzovanie návrhov domov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron