zateplenie podlahy s xps nestandardne

zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod janco » Pon 02. Feb 2015 15:36:09

Zdravim,

chystam sa rodicom prerabat starsi dom z r. 1987. Dom je postaveny z palenej dierovanej tehly. Sucastou prerabky bude aj zmena dispozicie, kuchynu a obyvacku potrebujem dostat do suterenu kde bol v minulosti sklad. V suterene su podlahy spravene nasledovne z vonka dnu: betonova deka- asfaltova hydroizolacia- poter 2-3cm. Vyska miestnosti je 255cm, takze nejaka 10cm izolacia a poter hrubky 6-7cm neprichadza do uvahy. Nechce sa mi ist ani do burania betonu a vymyslania ako opravit hydroizolaciu. No a teraz moja kacirska myslienka- bolo by mozne nalepit na aktualny poter 3cm xps hrebenovym hladitkom, nasledne povedzme 2x presietkovat pod 45° uhlom ulozit sietku, na to hodit 3mm PE podlozku pod plavacku a ulozit na to 10mm plavajucu podlahu?
janco
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 20. Aug 2012 11:09:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod opek » Pon 02. Feb 2015 18:12:28

Nevidim dovod na sietkovanie... Ja by som dal podlahovy EPS kolko maximalne mozete a dve vrstvy OSB (druhu vrstvu priecne) s perodrazkou napr. hrubok 12 mm, potom napr. 3 mm mirelon a plavacka...
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod Ludo » Pon 02. Feb 2015 21:07:57

ano, hladajte nayov v"suchy poter"
prosto podlahovy eps a nanho osb doska a plavacka
ked je viavvc penazi- podlahovy eps by som zamenil ani nie za xps ako skor za polyuretanovy panel
predsa len pri tak tenkych iyolaciach ako sa tunak rozmysla je lepsie mat tam pu ako eps ci xps
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod MartinH » Uto 03. Feb 2015 11:37:49

Ludo píše:ked je viavvc penazi- podlahovy eps by som zamenil ani nie za xps ako skor za polyuretanovy panel
predsa len pri tak tenkych iyolaciach ako sa tunak rozmysla je lepsie mat tam pu ako eps ci xps


Vsak nemusia byt az tak tenke. Pri 255cm by nemal byt problem vyclenit 10cm na EPS.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod Ludo » Uto 03. Feb 2015 15:52:27

iste
ale ked by dal 10 cm pur panel-tak moze klast aj podlahovku :)
ale ano, pri klasickej rekonstrukcii 10 cm vcelku staci, na to osb a podlaha
a pri 255 cm povodnej vysky
ostane celkom dost priestoru a bude aj slusne zateplene
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod janco » Str 04. Feb 2015 15:23:47

Zdravím, ďakujem za odpovede. Práve tých 5cm čo som plánoval je tak maximum, čo si môžem dovoliť. Je tam aj mnoho iných súvislosti. 2x osb mi príde ako štandardné, dosť drahé riešenie pomeru. Preto ma napadla moja kacirska myšlienka. Musím porátať, čo to vyjde, ale mám pocit, že keď som to počítal naposledy, suchý poter vyšiel oveľa viac ako klasika betón. Tu vyvstáva aj otázka návratnosti investície... Preto som premýšľal nad samotným xps respektíve 200s.
janco
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 20. Aug 2012 11:09:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod _luky_ » Str 04. Feb 2015 16:37:28

Tak když nemáš výšku, musíš počítat s tím, že to bude dražší a horší než "běžný" systém.
Ale popořadě: nevidím přínos přestěrkování - jednak to není úplně zadarmo a jednak mi uniká funkce. Rozložení zatížení do plochy to určitě nezajistí.
Pokud chceš extrémně šetřit, dej 2 vrstvy tenké OSB nebo tenké překližky (třeba 8mm) na EPS. Ale pak musíš opatrně se všemi zátěžemi. Něco mi říká, že to bude pořád levnější než XPS + 2x stěrka a perlinka.

Mě to netrápí, ale ty bys tomu půl hodiny s ceníkama a kalkulačkou věnovat mohl. Pak si můžeš porovnat čísla a ne jenom nějaký pocity.

Jestli máš 255cm -10cm EPS -2cm OSB -0.5cm lino = 242.5cm. Jestli mě paměť nešálí, norma dovoluje v podkroví 240cm. Takže nevidím důvod tam nedat 10cm EPS.

Sám mám 40 let starý dům a do podlahy jsem těch 10cm dal, takže v tomhle případě to není jen teoretizování. Ale já mám dřevěnou podlahu na trámech. Takže jsem jí jen rozebral, vložil EPS co se vešlo, tj. 10cm a zase jsem to sešrouboval. Třeba by to i pro tebe byla vhodná skladba. Na těch prknech mám potom lino a koberec. Teplá a tichá podlaha s minimální investicí.

Roznášecí vrstva tam není jen tak pro nic za nic. Píšeš o kuchyni a obýváku - to je poměrně dost věcí, které stojí na nožičkách - to je bodové zatížení, které musíš roznést do plochy. Jinak budeš mít pod gaučem (a kuchyní, sporákem, skříní, stolem...) čtyři důlky.
http://podskalou.blogspot.cz

S týmto príspevkom autora _luky_ súhlasil
TomasHo
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod janco » Pia 06. Feb 2015 14:51:55

Takze, aby sme nehovorili len o pocitoch :D
podme pekne poporiadku:
plocha 60m2 (cca tolko potrebujem izolovat)
skladba 10cm 100S EPS+2x osb= 5,5(cena za stvorec)*60+ 4,48*120=867,6e (zanedbame lepidlo medzi osb a vruty)
skladba 5cm XPS+2x presietkovat = 0,05*60*100+ 120*1,5(kleber v ratane sietky)=480e

Rko vychadza malinko lepsie v prospech eps+osb.
nehovoriac o tom, ze keby som isiel hore 13cm, tak bud by som mal buduce dvere poodpilovane na vysku 187cm, alebo by som musel vsetky preklady v nosnych stenach nahradit pracne novymi a to ani neviem nacenit, ale par stoviek to bude urcite :D
Cize, je jasne, ze idealne by bolo ist systemom "suchy poter", je to overene a spolahlive. islo mi skor o to, ci by to neslo inak.
Ked nic ine nevymyslim, pojdem systemom 5cm EPS 100s+ 2xosb+ plavacka (cca 8cm), pocitam, ze to sa este vojdem, nieco dam z dveri dole+ ked vyberiem zarubne, ziskam este cca 4cm. rozdiel v spotrebe konstrukcie voci 10cm eps je zanedbatelnych(ide o rekonstrukciu) 257W.
Este mi napadlo- ako lepit dlazbu na OSB- viem ze existuje mnoho impregnatorov, respektive penetracnych naterov a osb, ale ma to niekto overene, ze to roky funguje?
Na zaver- nejde mi primarne o extremne setrenie, chcel som usetrit nejake cm na vyske.
janco
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 20. Aug 2012 11:09:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod _luky_ » Pia 06. Feb 2015 16:27:29

Bez spolehlivé roznášecí vrstvy bych to nedělal. Můj názor.

Ad překlady nad dveřmi - ověř si, kde jsou skutečně překlady. Třeba já jsem po dlouhém hledání našel překlady 10cm nad futrem. A to už jsem se smiřoval s tím, že tam prostě překlad není. Třeba budeš mít štěstí :-)

I těch 5cm EPS výrazně zvýší komfort, protože už to nebude totálně ledová podlaha.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod janco » Pia 06. Feb 2015 17:11:46

Tiez si myslim, ze 5cm EPS pri prestavbe, ked zaratame aj ostatne "izolanty"- osb+3mm PE pena+ 8mm plavacka to nie je az tak zle...V kazdom pripade, zatial sa nenasiel ziadny odvazlivec, co to robil mojim systemom, takze, pojdem asi do toho.
Este ohladne OSB a keramicka dlazba- ma to tak niekto spravene? funguje to a j po rokoch bez problemov?
janco
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 20. Aug 2012 11:09:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod MartinH » Pia 06. Feb 2015 21:15:37

janco píše:Este ohladne OSB a keramicka dlazba- ma to tak niekto spravene? funguje to a j po rokoch bez problemov?


Pozri S-board Floor. Je to vyrobcom urcene na rekonstrukciu a pod dlazbu, ale davam to sem len ako inspiraciu. OSB som nikdy nepouzil, netrufam si radit.
Prílohy
s-board-sk-k5.pdf
(548.89 KiB) 193 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod bigben » Pia 06. Feb 2015 21:28:09

systemy nna OSB+dlazbu su vymyslene, ma to skoro kazdy predajca stav.chemie. Ale ci to ma niekto aj realne vyskusane???? a bude to mastne (odhadujem), lepidlo a potrebne doplnky k nemu budu drahsie ako eps(xps), osb a dlazba dokopy. Nieco malo na strane 23: http://www.mapei.com/public/SK/linedocu ... nahlad.pdf
nieco tuna: http://www.ceresit.sk/files/systemove-r ... rieska.pdf
aj vyrobca dlazby RAKO nieco vie: http://www.rako.cz/rako-system/systemov ... lazba.html
v zasadde, ak bude osb podklad dostatocne pevny a bez pohybu - priehybu pri chodzi a zatazeni nabytkom, tak po pouziti solidneho adhezneho mostika a solidneho aj cementoveho lepidla bude robit dlazba ostudu iba v skarach, kde stale moze prichadzat k smykovemu napatiu. Takze idealne zaskarovat silikonom, co ale nebude prakticke. A podla mna nebude realne polozit velke rektifikovane kocky 40x40cm a viac s minimalnou skarou menej ako 2mm, pretoze do tych 2mm sa neda realne riadne natlacit skarovacka, leda ak ten silikon.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod Majo 2 » Ned 08. Feb 2015 19:40:01

Ja by som asi pristal na vysku miestnosti 240 cm.
Treba sa zamysliet aj nad inymi moznostami aby si nasiel tu spravnu.
Napriklad polystyrenbeton, liaty porobeton a mozno aj inaksie.
Asi by som uprednostnil XPS a beton.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: zateplenie podlahy s xps nestandardne

Poslaťod janco » Str 11. Feb 2015 17:53:46

O adheznych mostikoch viem, avsak, mam znameho, ktory natrel podbitie(OSB) kvalitnym adheznym mostikom- znacku nebudem menovat, na to natiahol kleber a omietku a po dvoch zimach to opravoval, pretoze sa to odtrhlo. Preto som sa pytal na realne skusenosti... Bojim sa kombinacii dlazba + osb... Ked budem nasim davat dlazbu, bude to 40x40, klasika keramicka, nerektifikovana, spara tak 3mm. Ten S board som pozeral, parametre v pohode, ale ta cena je neskutocna...
janco
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 20. Aug 2012 11:09:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia