Linear 322

Linear 322

Poslaťod Pierre » Sob 07. Feb 2015 23:24:30

Zdravím užívateľov fóra :-) Tak to prišlo aj na mňa a rozhodli sme sa s priateľkou že začneme stavať rodinný dom.
Po dlhej dobe rozhodovania padlo rozhodnutie na projekt Linear 322
http://www.promiprojekt.sk/projekty/linear/linear-322/
Jedna otázka ktorá mňa trošku trápi je že o koľko predraží celkovú stavbu tá galéria nad obývačkou. Plánujem ísť cestou NED. Mal som plán stavať s 25 ytongom ale projektant mi povedal, že 30 je minimum lebo 25 nie je obvodová. Samozrejmosť je zateplenie základov a 20-25 cm zateplenie múrov a 20cm eps do podlahy a 40cm vata do stropov. Jediná otázka teda je, že či tá galéria bude ale nebude problém. Btw garáž ako taká zanikne a bude z nej pracovňa a ten vstup plánujeme zmeniť.
Ďakujem za všetky reakcie a podnety.
Ďakujem
Peter
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Linear 322

Poslaťod fabka2004 » Ned 08. Feb 2015 11:58:04

projektant evidentne sa statike nerozumie, projektu architektonickej stranke mozno ano, ale uz aj neprojektanti so zdravym sedliackym rozumom ktory okolo SvFSTU cestuju elektrickou vedia ratat na kalkulacke maju jasno v tom ze "30 je minimum lebo 25 nie je obvodová" toto je slusne povedane uvedenie do omylu ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Linear 322

Poslaťod steve33 » Ned 08. Feb 2015 12:45:45

Pierre: no ja ti neviem ale preco ja mam obvodovu Ytong 25 cm P4-500 aj ked to nie je obvodova :shock:
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Pierre » Ned 08. Feb 2015 12:55:10

Ja som povedal čo povedal projektant :) Keď mi to odobrí statik tak idem do 25, len ma teda stále trápi tá galéria nad obývačkou. Už som aj včera rozmýšľal, že či z nej nespraviť knižnicu. Otázka znie či rozmýšľam správne alebo či radšej nepreskočiť tú galériu a ušetriť si trápenie. Má niekto podobný typ ?
Ďakujem za reakcie .
P.
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Linear 322

Poslaťod fabka2004 » Ned 08. Feb 2015 12:57:47

otazka je ina: chcete galeriu?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Pierre » Ned 08. Feb 2015 13:02:05

Fabka chápem a viem kam mieriš. Odpoveď znie že chcem, ALE nestojí mi za nejaké komplikácie alebo podobné veci ktoré neskôr 10x oľutujem. Peňazí nie je moc tak rozmýšľam že ako ich otočiť čo najsprávnejšie. projektant ma od nej odhováral vraj je to náročné na vykurovanie a podobne . Keď tak nad tým rozmýšľam tuším ho vymením :)
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Linear 322

Poslaťod fabka2004 » Ned 08. Feb 2015 13:24:06

na co je Vam projektant ked uz mate vybraty projekt?

ak chcete galeriu tak potom nie je co riesit (ked mate na opicu, tak musite mat na banany) ... ak neviete ci chcete galeriu, tak navrhujem aspon zopar navstev novostavieb s galeriou vo Vasom sirsom okoli aby ste si ujasnili

zbezne som pozrel ten projekt a od stola viem prehlasit ze to unesie aj 20cm Ytong s velkou rezervou ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Ned 08. Feb 2015 14:15:50

Ja zvyseny strop nad obyvackou nevidim ako problem. Ak sa bude robit stropna doska z betonu, tak mozno liat cely strop na jeden krat, lebo steny okolo obyvacky su priebezne a jednoducho sa vytiahnu len trocha vyssie.
Inac sa mi projekt celkom paci, az na detail, ze nepozname orientaciu a okna to ma do vsetkych stran.

Tiez by som chcel upozornit, ze hrubky izolacii tam nevidim v takych dimenziach, ako ocakavas ty, a skutocne cisla s tym projektom trocha pohybu (inymi slovami, urcite by som pozadoval projekt na taku hrubku zateplenia, aku chces ty).

Co sa tyka hrubky steny, mam rovnaky nazor ako fabka. Nosne murivo moze byt aj z 250mm ytongu (ktory robi rozne materialy s roznou unosnostou).

Strechu budes robit vegetacnu?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Linear 322

Poslaťod tienik » Ned 08. Feb 2015 14:26:57

Kym tu bude pokracovat "chrlenie siry" na projktanta, neda mi aby osm sa "kolegu" trosku nezastal.
Nebudem konkretny na tento dom, ale vseobecne. Cim je limitovany projektant? Ked si odpustime veci do ktorych ma co hovorit investor (vzhlad, atd.....) prichadzame k technickym parametrom.
A tam, pokial nemam dva krat velku chut poznat Leopoldov aj zvnutra, mam tri zasadne body. Zakony, normy, technicke listy vyrobcu. Pricom presne v tom poradi moze ist sprisnovanie parametrov, nikdy ale nie zmaksovanie parametrov.
Takze vzate na tento pripad, ak sa dom ide robit z konkretneho materialu kde vyrobca doslovne napise ze "na nosne steny je urcena hrubka 30 a viac cm" tak proti tomu niet argumentu ani ziadneho vypoctu co by to mohol zmenit - pretoze ten technicky list je pre projektanta svaty (ak che byt na 100% kryty).
Vzate na moje pomery, ak mam svietidlo z krytim IP 68 teoreticky podla normy ho mozem montovat aj na ponorku, ale ak vyrobca v jeho technickom liste uvedie ze je len pre interier a tepotu od 15 do 25 stupnov, mozem ho dat maximalne tak do obyvacky.
Takze "aj od stola" treba rozmyslat v sirsich suvislostiach a nebrat len ako nejaku mantru ze mur musi byt za kazdu cenu tenky.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
Pierre
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Pierre » Ned 08. Feb 2015 16:01:41

Ako otázka znie, že keď to bude 30 ytong a nie 25 či sa parametre až tak drasticky zmenia ? resp teda zmysel prečo sa robia tenké múry. Orientácia je SV vstup. A vegetačnú strechu nechcem, kto by sa o to staral ? :D Inak čo som pozeral na jednom blogu tak stavali Linear 324 a nerobili nejaké špeciálnosti podľa foto a majú celkom nízke náklady na energie. Takže možno ani toto by nebola taká katastrofa keď by sa tam urobili izolácie.
Pierre
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Sob 17. Nov 2012 10:31:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Ned 08. Feb 2015 16:37:49

@ tienik, zastavas sa myslim projektanta na nespravnom mieste. Ak projektant povie, ze murivo od ytongu s hrubkou 25 cm nemozno pouzit na nosne steny, tak si zlahcuje pracu. Su technicke listy, z ktorych sa da zistit unosnost. Nechcem opakovat diskusiu v inom vlakne, ja mam stenu 25cm z ytongu a dom je poschodovy.

@ pierre. dovodov preco nechciet vegetacnu strechu je urcite viacero, ale starostlivost medzi ne nepatri. Spravne zalozena vegetacna strecha nevyzaduje udrzbu. Teda urcite nie ziadne zalievanie/kosenie ako si mozno niekto predstavuje. Co sa tyka vyberu muriva a jeho hrubky, je tu viacero diskusii, ktore sa tym zaoberaju. Ja by som ti poradil: stanov si naklady na kurenie, ktore ma tvoj dom dosahovat, a podla toho ti slusny projektant vie nastavit vsetky tepelnoizolacne parametre. Co sa tyka stavebneho materialu, dnes mozes stavat z cohokolvek a neurobis velku chybu. A tiez by ma zaujimalo, ze ak ide o katalogovy projekt, tak aky projektant v tom vystupuje? Pracovnik firmy, ktora projekt ponuka?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Linear 322

Poslaťod tienik » Ned 08. Feb 2015 17:30:37

TomasHo, ja som narocky pisal vseobecne - nemam chut a cas citat dokumentaciu od ytongu. Ale stale plati ze ak chcem pouzit vyrobok na stavbu MUSI to byt v sulade z technickym listom vyrobcu. To ze ty si vezmes len jeden parameter, teda tu unosnost, to Ta neopravnuje tvrdit ze vyrobca je vol a pouzijes to tak ci tak.
Takze dobry projektant musi vediet aj dobre pocitat, ale aj dobre citat. Za svoje dielo ruci po stranke bezpecneho navrhu cely zivot. Takze ak ma vsetkych pokope, tak reci typu " to musi stacit, vsak pisali na nete" bude vytrvalo ignorovat.
Je to uplne ina situacia, ako ked si to robis u seba doma - kde sa zodpovedas len sam sebe. Ak to robis ako pracu a beries za to €, tak tych vlkov co ti idu po krku je podstatne viac.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Linear 322

Poslaťod Majo 2 » Ned 08. Feb 2015 19:31:24

To je moc jednoduche bavit sa iba o unosnosti muriva.
Odolnost muru voci vyboceniu sa zmensujucou sirkou steny prudko znizuje a ak sa zoberie do uvahy nepresnost murovania, olamane rohy, zvislost steny, tak sa necudujem projektantom.
Tiez mam jednu stenu ktorej zvislost usla 2 cm.
Ak ma niekto uzku stenu a k tomu betonove piliere tak nech to laskavo oznami aby neuviedol neznalych do omylu.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Linear 322

Poslaťod TomasHo » Ned 08. Feb 2015 22:20:15

@tienik - chapem, ze si hovoril vseobecne, ale v tomto konkretnom pripade vyjadrenie projektanta nie je v sulade so skutocnostou. Ytong robi tvarnice pre nosne a obvodove murivo s hrubkou mensou ako 300mm. Ak sa ti nechce skumat technicke listy, tak nemut vodu a akceptuj. Ja mam poschodovy dom z 250mm tvarnic.

@majo 2 neviem naco je dobry tvoj prispevok. Krivu stenu ti spravne ozraty majsterko vyrobi aj z porothermu hrubky 45mm.

Je to take iste, ako keby pierre dajme tomu prisiel s tym, ze chce skrupinu z vibrobetonu hrubky 15cm a projektant mu povie, ze to nejde a nech to radsej robi z tehly. Vsetko ide, vsetko ma svoje okrajove parametre. Co sa zodpovednosti tyka, to by musel byt straasny pruser, aby sa projektant nemohol vyhovorit na statika, statik na zlu realizaciu (teda stavebneho dozora), stavebny dozor na stavebnu firmu, ta na dodavatela cementu a ten, kedze je z polska, je mimo obliga. Odporucam pozriet pripad kolapsu obchodneho centra Zolitude v Rige (2013).
Skor vynimkou je prepad vegetacnej strechy v objekte 3nity v BA, kde obvinili statika.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Linear 322

Poslaťod fabka2004 » Ned 08. Feb 2015 22:46:02

2 Pierre:

staci zadat do googlu spravne klucove slova a zistite ze z Ytongu 200mm sa postavili v zahranici (CZ, AT, SRN a pod) poschodove pasivy (v sulade s normami, specifikaciou, tecxhnickymi listami a pod),
staci zadat do googlu spravne klucove slova a zistite ze z Ytongu 250mm sa postavili v zahranici (CZ, AT, SRN a pod) 3 (citaj troj) poschodove domy

dokonca pri troche namahy zistite ze fy Ytong (Xella) sa tym chvali na svojom webe ... dokonca niektore domy postavila aj ona na svoju prezentaciu co sa da z Ytongu postavit

staci nazriet na stranku a zistite ktore su nosne a ktore nenosne, ktore obvodove a pod ... a zistite ze 250mm unesie viacej ako 300mm ... ale to by ste si museli dat namahu, alebo rozmyslat sedliackym rozumom ... vsetko podstatne najdete medzi riadkami

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasil
TomasHo
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Ďalší

Späť na Posudzovanie návrhov domov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron