Co vsetko moze odobrit stavebny dozor?

Co vsetko moze odobrit stavebny dozor?

Poslaťod mirecc » Uto 17. Feb 2009 16:44:53

Zaujimalo by ma, že ktore veci,co ste robili inak ako boli v projekte moze udobrit len stavebny dozor a co uz musi napr. projektant, statik a pod. Napr. zmenu konstrukcie obvodovych stien, z projektovych napr. 37 tehly na tehlu 25cm, zvysenie izolacie na podlahe, stenach, podkrovi, pridanie 1 radu tvranic kvoli zvyseniu podkrovia, posunutie okien, dveri, nenosnych priecok atd. Viem, ze sa daju hlasit zmeny pred dokoncenim, ale neviem ake ..
prip. aj ked uz mam SP na murovany dom a rozhodnem sa nakoniec pre montovany a urobi sa prepis na drevodom, co potom - staci razitko dozoru, alebo nanovo SP?
Viem ze idealne je dat si urobit ind. projekt na ktorom uz nemusis nic menit, ale mozu sa stat aj tieto veci a co potom? :)
Dakujem, urcite s tym mate dost skusenosti
Naposledy upravil emkac dňa Uto 17. Feb 2009 17:01:28, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
mirecc
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 15:42:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Co vsetko moze udobrit stavebny dozor?

Poslaťod emkac » Uto 17. Feb 2009 16:58:02

Uff, takze. Akakolvek zmena v projekte musi byt kvoli autorskym pravam odobrena projektantom. Ale staci aj tak vseobecne, napr. "zmena priecky na poschodi".
Zmena do budovy, ktora ma vplyv na statitku, musi byt odobrena statikom.
Ostatne su na Tebe, dozor len pomaha.

mirecc píše:Napr. zmenu konstrukcie obvodovych stien, z projektovych napr. 37 tehly na tehlu 25cm, zvysenie izolacie na podlahe, stenach, podkrovi, pridanie 1 radu tvranic kvoli zvyseniu podkrovia, posunutie okien, dveri, nenosnych priecok atd. Viem, ze sa daju hlasit zmeny pred dokoncenim, ale neviem ake ..
prip. aj ked uz mam SP na murovany dom a rozhodnem sa nakoniec pre montovany a urobi sa prepis na drevodom, co potom - staci razitko dozoru, alebo nanovo SP?


Postupne.
Zmena muriva a pod. - statik. Ale ak mas predimenzovany projekt, tak aj projektant. Ja som volal do kancelarie, ci mozem dat namiesto tehly 38 hrubku 30. A projektant povedal ze ano, ze je tam rezerva. Ale keby som isiel na 25, asi by uz chcel statika.
Zvysenie izolacie v podlahe - len na Teba. ale Ty musis domysliet, ze zvysenie podlahy = vyssie dat okna a vyssie mury a pod.
Na stenach - Tvoje rozhodnutie.
V podkrovi - Tvoje rozhodnutie, len musis opat domysliet suvislosti - ako SDK a pod.
Posunutie okien a dveri - projektant. Lebo autorske prava. Pokial zmena nie je taka obrovska, ze musi to posudit statik.
Posunutie priecok - projektant. Lebo autorske prava.
Zvysenie podkrovia - Zavisi od toho kedy. Ak pred stavenym povolenim, tak projektant. A musi to byt napisane v projekte. Ak uz SP mas, tak to zmenit oficialne mozes iba zmenou pred dokoncenim.
Zmena murovaneho domu na dreveny, tak je to ASI novy projekt. Ale neviem ako toto riesit. Teda ak neratam moznost zatajenia.

Skratka dozor nic neodobruje. Len pre Tvoj pocit, ze si na nieco nezabudol. On ma strazit to, ze ked pridas do podlahy 15 cm EPS, tak musis spravit o jeden rad tehal viac, aby si mal vyssie okna a dvere a pod. Lebo Ty to vediet kvazi nemusis.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron