samotiaz - podmienky a doporucenia

samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod ja » Str 03. Nov 2010 16:52:22

ako urobit primarny okruh medzi kotlom a akumulacnou nadobou tak, aby bol samotiazny?
1. AN vo vyssej polohe ako kotol
2. velke prierezy potrubi, aspon 5/4"
3. vystup z kotla k AN viest co najvyssie, tj pri plafone kotolne a odtial potom dolu k vstupu do AN

ma niekto este nejaky napad?
ja
 




Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod joko » Štv 04. Nov 2010 21:25:03

Ideálne by bolo, aby medzi zdrojom tepla a AN bolo jedno podlažie, teda tie tri metre. Nám to fungovalo aj s 26 medenými rúrami, ale AN bol takmer nad zdrojom o poschodie vyššie. (Chalupa bez elektriky.)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod ziletka » Str 08. Dec 2010 14:52:06

co v pripade ze sa akumulacka neda dat o 3 metre vyssie?
Je mozna samotiaz ked spodok AN bude tesne nad vyvodom horucej vody z krbu?
Ak bude spodok AN nizsie ako vyvod z krbu tak ju nedokazem nabit celu?
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod koso » Str 08. Dec 2010 15:46:16

my mame samotiažne robeny cely system, a vyvody z boilera mame len asi 0,5m nad vyvodom z kotla a vpohode sa vykuri.
ziletka píše:Je mozna samotiaz ked spodok AN bude tesne nad vyvodom horucej vody z krbu?

podla mna je samotiaž možna aj ked bude akumulačka len o niečo vyššie ako vyvod studenej vody nie teplej. takže tvoj pripad by mal funguvat uplne vpohode.
ziletka píše:Ak bude spodok AN nizsie ako vyvod z krbu tak ju nedokazem nabit celu?

podla mna ide o to aby privod do akumulacky studenej vody bol vyssie ako je vyvod z kotla studenej vody a tiež to iste by som povedal aj o teplej (vykurovacej) vode aby akumulačka mala tento privod vyssie ako je vyvod z kotla. ak bude toto splnene, tak si myslim ze akumulacka sa dokaze nabit cela...

ja píše:3. vystup z kotla k AN viest co najvyssie, tj pri plafone kotolne a odtial potom dolu k vstupu do AN

neviem ci toto nieje skor na skodu aby som si zbytocne predlzoval trasu medzi kotlom a akumulackou, tiez tam bude viac kolien, vacsi odpor pre pretekajucu vodu... - ja by som dal len rovno (aj sikmo) od kotla do akumulacky - podla mna lepsie ako robit vode odpor (mame takto robeny jeden radiator v pivnici (tak ako to popisujes ze najprv hore a potom dole) a ten nam slabo kuri - a myslim ze je to sposobene tymto)

nie som ale kurenar, tak snad tieto moje vyplody niekto potvrdi alebo vyvráti...
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod joko » Str 08. Dec 2010 21:10:59

ziletka píše:co v pripade ze sa akumulacka neda dat o 3 metre vyssie?
Je mozna samotiaz ked spodok AN bude tesne nad vyvodom horucej vody z krbu?
Ak bude spodok AN nizsie ako vyvod z krbu tak ju nedokazem nabit celu?

Ja som uviedol príklad, čo sme robili u priateľa na chalupe bez elektriky. Tam to funguje na 1.
Ako podobný príklad by som uviedol, že pred 50 rokmi, kedy etážové kúrenie bolo samozrejmosťou, tak podľa možnosti každý sa snažil kotol dávať do suterénu a rozvod viedol v izbách pod stropom a spiatočku nad podlahou.
Ak AN bude tesne nad zdrojom tak to bude samozrejme tiež fungovať, len tú cirkuláciu nedokážem odhadnúť. Samotnú cirkuláciu spôsobuje gravitácia, a tu tie výškové rozdiely budú malé tak efekt netuším. Samozrejme je pravda, že čim je trasa rovnejšia a strmšia tak tie odpory na cirkuláciu sú menšie. Pre tie účely vtedy zvyšovali priemery potrubia. To že spodok AN bude nižšieako zdroj, tak môže spôsobiť, že k cirkulácii vôbec nedojde, resp. bode minimálna a tým nastane prehriatie vložky v krbe. Ale tieto informácie prosím ber od vodára a nie kúrenára. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod ziletka » Pia 15. Júl 2011 10:17:15

koso píše:podla mna ide o to aby privod do akumulacky studenej vody bol vyssie ako je vyvod z kotla studenej vody a tiež to iste by som povedal aj o teplej (vykurovacej) vode aby akumulačka mala tento privod vyssie ako je vyvod z kotla. ak bude toto splnene, tak si myslim ze akumulacka sa dokaze nabit cela...

Nakoniec to budem mat takto zrealizovane tak som zvedavy ci to bude fungovat tak ako ma. Kurenar tvrdi ze bude. Samozrejme za podmienok ze priemery rur budu 1" a pojdu v spade.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod -rq- » Pia 15. Júl 2011 15:52:31

joko píše:Ako podobný príklad by som uviedol, že pred 50 rokmi, kedy etážové kúrenie bolo samozrejmosťou, tak podľa možnosti každý sa snažil kotol dávať do suterénu a rozvod viedol v izbách pod stropom a spiatočku nad podlahou.
Ak AN bude tesne nad zdrojom tak to bude samozrejme tiež fungovať, len tú cirkuláciu nedokážem odhadnúť. Samotnú cirkuláciu spôsobuje gravitácia, a tu tie výškové rozdiely budú malé tak efekt


presne tak. rozvod sa daval hore k stropu kvoli tomu, ze sa voda ciastocne ochladila a teda stlpec chladnejsej mal vacsiu vahu (gravitaciu) a tym trochu prispieval k samotiazi. pokial ide o umiestnenie zdroja tepla (kotla, alebo krboveho vymenika) plati prakticke pravidlo, ze tazisko AN musi byt aspon meter vyssie ako tazisko zdroja tepla. ked je v AN este nevyhriata voda, obvykle nie je samotiaz problem, ked sa blizi k maximu, tak samotiazny ucinok sa znizuje...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: samotiaz - podmienky a doporucenia

Poslaťod deko » Ned 28. Dec 2014 22:34:36

ziletka píše:Nakoniec to budem mat takto zrealizovane tak som zvedavy ci to bude fungovat tak ako ma. Kurenar tvrdi ze bude. Samozrejme za podmienok ze priemery rur budu 1" a pojdu v spade.

ako si to nakoniec vyriesil? a ako to funguje?

pomaly zacinam dumat nad mojim novym domom a kurenie spolu s ohrevom vody nezavislym od centralnych rozvodov energie ma u mna dost vysoku prioritu (po mojich skusenostiach s celodennym vypadkom dodavky pred 2 rokmi).

v zasade tam chcem velku pec, na ktorej sa bude dat lezat a spat (ano, som pecival :yahoo ), varit a piect a bude sluzit na samotiazny ohrev vody v akumulackach. dom ale bude prizemny a technicka miestnost s akumulacnymi kachlami bude hned vedla kuchyne s pecou.

kurenie tam bude podlahove, cerpadlo bude pohanat fotovoltika napojena na nejaky akumulator. samotiazny ohrev ale chcem, aby za ziadnych okolnosti nehrozilo znicenie vymennika v peci. :idea:

dakujem.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron