BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod zahorak 676 » Str 10. Dec 2014 10:32:00

ako vnimate toto ?

http://www.bvsas.sk/sk/generalny-pardon ... ho-odtoku/

mam 5 zvodov na dome a 1 je napojeny na kanalizaciu pri plote ostatne trativod na pozemku v kruzi na tom davno trava atd..

rozmyslam ci to nahlasit ale asi by som aj chcel...

inak z tej ich zaidosti som uplny jelen...

Hz rocny priemer som na shmu nenasiel za malacky nikde...

Spôsob výpočtu množstva vôd z povrchového odtoku:
Množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie sa pre jednotlivé druhy plôch tvoriacich
nehnuteľnosť vypočíta podľa vzorca Q = Hz×S×ψ, kde je
Q: množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie,
Hz: ročný priemer z dlhodobého zrážkového úhrnu pre danú lokalitu, podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu vypočítaný z úhrnu zrážok za obdobie posledných piatich rokov,
S: veľkosť príslušnej pôdorysnej plochy, z ktorej vody z povrchového odtoku odtekajú do verejnej kanalizácie,
Ψ: súčiniteľ odtoku stanovený v závislosti od charakteru povrchu plochy.
Výpočet množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie pre konkrétnu nehnuteľnosť sa uvedie do formulára.

Druh povrchu
(kategória)
Plocha povrchov S (m2)
Súčiniteľ odtoku ψ
Redukovaná plocha
v m2 Sr=S(m2)×Ψ

A 0,90
SrA
B 0,40
SrB
C 0,05
SrC
redukovaná plocha spolu = plocha povrchov, z ktorých je odvádzaná zrážková voda do verejnej kanalizácie v m²×súčiniteľ odtoku
Kategória A: zastavané plochy a málo priepustné spevnené plochy (strechy, betónové, asfaltové povrchy a pod.)
Kategória B: čiastkové priepustné spevnené plochy napríklad dlažby vyškárované pieskom, štrkom, zatrávnené spevnené plochy a zatrávnené strechy
Kategória C: dobre priepustné plochy pokryté vegetáciou (trávniky, záhrady a pod.)

plochy pokryte vegetaciou akoze za travnik kde vsiakne na mojom pozemku do zeme chcu peniaze ? to hadam nie ved ak by vsiaklo do zeme do kanalizacie sa to asi nedostane tak dufam ze len keby travnik bol odvodneny a slo to do kanilzacie..

Cize ide mi len to aby to bolo v poriadku na 100 % chcem poriesit ten 1 zvod to potom zaratam akoze 5tinu strechy kedze 4 zvody koncia u mna na pozemku voda z nich nejde na ulicu ale ke uz na rurach zamkova travnik a podobne...

Dakujem za vsetky rady
zahorak 676
 




Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod ... » Str 10. Dec 2014 11:09:00

byt na tvojom mieste tak by som sa asi skor pokusil ten 5ty zvod ukoncit tiez kdesi u seba na pozemku a nechat vsakovat a neriesil paierovacky a nasledne aj platenie za dazdovu vodu... aj ked chapem ze zakopavat nejaku ruru v podmienkach upraveneho okolia domu nemusi byt uz prave to co chces....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
jan45
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod harctom » Štv 11. Dec 2014 9:22:31

"plochy pokryte vegetaciou akoze za travnik kde vsiakne na mojom pozemku do zeme chcu peniaze ? to hadam nie ved ak by vsiaklo do zeme do kanalizacie sa to asi nedostane tak dufam ze len keby travnik bol odvodneny a slo to do kanilzacie.."
ja platim tiez za vegetacne a travnate plochy a pritom vobec nemam odvodneny travnik, tiez sa pytam je to normalne? je to v C kategorii koef. 0,05.
T.z. ze ak si aj spravim odvod zo strechy do vsakovacej jamy tak vlastne stale musim platit tu kategoriu C z celeho pozemku ? VVS by sa mohla premenovat na Vychodosl. vydieracsku spolocnost...
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod Ludo » Štv 11. Dec 2014 10:59:58

robia a uctuju to, a tak
ako im to umoznuju ZAKONY
a tie niekto tvori a schvaluje....
a ze nemiesaj sem politiku :oops:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod harctom » Štv 11. Dec 2014 11:58:07

len pre zaujimavost, na stranke BVS som nasiel toto:
"Musím platiť za odvádzanie vôd z povrchového odtoku do verejnej kanalizácie, ak mám pod príslušnou odkvapovou rúrou umiestnený sud a s takto zachytenou vodou polievam záhradu?
Áno. Ak nechcete platiť za odvádzanie vôd z povrchového odtoku do verejnej kanalizácie je potrebné, aby ste znefunkčnili odvod zrážkovej vody do verejnej kanalizácie a oznámili nám to písomne (poštou, mailom, faxom). Jediný akceptovaný spôsob znefunkčnenia je, ak sa po vybratí rín vstup do kanalizačnej prípojky zabetónuje. Taktiež je potrebné zabezpečiť, aby po zabetónovaní vstupu zrážkové vody nestekali do verejnej kanalizácie iným spôsobom. Po potvrdení Vami uvedenej skutočnosti prešetrením pracovníkmi BVS, a. s., platbu za vody odvádzané z povrchového odtoku do verejnej kanalizácie zrušíme."
Hm...
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod raven » Štv 11. Dec 2014 12:21:38

Takže to zabetónuj a problém vyriešený. Platiť za to niekomu, že prší na môj pozemok? Na to by som sa im zvysoka v....l.
Tiež mám vodu od VVS, ale žeby som im niečo také platil? Mám výmer len za m3 vody a rovnaká suma za stočné.
To vážne existujú ľudia, čo im horeuvedený poplatok platia? Však to je choré...
Za to, že mi spadne sneh na dvor, by nejaký poplatok nechceli? :yahoo
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod TomasHo » Štv 11. Dec 2014 14:25:24

raven, neviem, comu sa tak cudujes. Popred moj dom tecie pri kazdom vacsom dazdi mensia rieka vdaka ludom, ktori si myslia, ze nezodpovedaju za zrazkovu vodu, ktora spadne na ich spevnene plochy a strechy. Kym som nepostavil mur, koncila tato voda z celej dediny na mojom pozemku a splavovala mi tam kamene a odpad, co kazdy hadzal do rigolu.

Ja vsetku vodu, ktora dopada na moj pozemok spracovavam, investoval som do zadrznej nadrze a vsakovania cez 2500 eur a nevidim dovod, aby sa niekto prizivoval na kanalizacnom systeme, ktory bol vybudovany primarne na nieco ine (splaskovu vodu), a riedil dazdovou vodou prostredie v komunalnej COV.

Takze ano, som za to, aby si platil aj za sneh, ktory spadne na tvoj dvor, pokial voda z neho odtecie na verejne priestranstvo. V Nemecku to tak, pokial mam spravnu informaciu, uz je.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod ... » Štv 11. Dec 2014 18:14:11

TomasHo píše:Takze ano, som za to, aby si platil aj za sneh, ktory spadne na tvoj dvor, pokial voda z neho odtecie na verejne priestranstvo. V Nemecku to tak, pokial mam spravnu informaciu, uz je.


a zaplatia tebe ked ta voda dotecie k tebe z verejneho priestranstva ? ci je to len dalsi sposob ako vybrat od ludi peniaze ?
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod Ludo » Pia 12. Dec 2014 9:54:17

hej, heh
je to dasli sposob
ved na takmer celom svete "mudre" hlavy rozmyslaju len o tom
ako, komu, preco nieco zdanit (zhromazdit peniaze na kopu)
dan zo zisku, dan z obratu, dan z pridanej hodnoty, spotrebna dan, dan z nehnutelnosti, povinne odvody, povinne poistenia, povinnost pripojit sa, povinne prehliadky,, povinna platba za znecistenie....povinne, zakonne...
nieco z toho sa da rozumne odovodnit, mnohe ani nie-proste zakon
sluzi to na to, aby bolo mozne az pod hrozbou straty slobody - zhromazdit peniaze, nieco si nechat, vela rozkradnut a zbytok prerozdelit
ale tento system je tu takmer od vzniku "civilizacii", takze to velmo neriesim,
aj ked .....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod ... » Pia 12. Dec 2014 10:30:09

TomasHo píše:Takze ano, som za to, aby si platil aj za sneh, ktory spadne na tvoj dvor, pokial voda z neho odtecie na verejne priestranstvo. V Nemecku to tak, pokial mam spravnu informaciu, uz je.


inac vcera pri cisteni koryta (v sucasnosti uz len obcasneho) potoka u nas na ulici ma tak napadlo, ze ci by si chcel podla tohto principu aby platil aj majitel pozemku kde ten potok prameni ? kedze pramene su tiez na sukromnych pozemkoch a az dalej to odteka na pozemky ktore su obecne....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod Ludo » Pia 12. Dec 2014 10:59:45

no a mozni tu mame malu pravnicku slucku
nic co je pod zemou-na tvojom pozemku nie je tvoje-teda ani ta voda
ale ona si potvora zo zeme vyraslila
a tecie po tvojom pozemku dalej
sakra
mal by mat stat ( v zastupeni napr,. vodarenskej spolocnosti) mat nejaku tarchu na tvojom pozemku?
alebo ty by si si mal pytat od nich nejaky poplatok za to, ze umoznujes vode tiect po tvojom?
alebo naopak, ty im budes platit za to, ze voda odteka?
alebo to len musis strpiet?

a co ked si z tej vody volaco vezmes?
kolko ? a preco?
ale nie, ved toto uz je vyriesene v paragrafe 6
http://www.svp.sk/svp/media/pdf/neregul ... platby.pdf
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod raven » Pia 12. Dec 2014 15:15:45

TomasHO
U nás je to riešené tak, že sa dažďová voda nesmie odvádzať do kanalizácie. Kontrolujú to a keď to niekto spraví, tak ho odpoja od kanalizácie. Každý dažďovú vodu zbiera do nádrží a sudov a polieva s tým kvety a záhrady.
Ľudia však rozmýšľajte troška - dažďovú vodu "pošlem" zadarmo a ešte za to zaplatím vodárňam a potom si kúpim vodu na polievanie... :nie:
Možno je to tým, že pochádzam z dediny a ľudia na dedinách trošku ináč rozmýšľajú, ako ľudia z miest, ktorí si postavia horizontálne králikárne na perifériách miest a vadí im všetko...
Keby nám tu chceli zaviesť také niečo, tak ich ženieme vidlami... :D. Je to len ďalší zo "zlepšovákov", ako od ľudí ťahať peniaze...
Odvodom dažďovej vody si vysúšame krajinu. Niekedy sa dažďová voda zadržiavala a znovu používala a teraz je niektorým na obtiaž. Ale príroda si svoju daň za takéto správanie určite vyberie, to si môžete byť istí... ;)

S týmto príspevkom autora raven súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod ... » Pia 12. Dec 2014 15:55:51

ja sa tiez snazim vsetku vodu co u mna spadne vratit zemi (a to som z mesta), ale chapem ze taki obyvatelia ciernej vody (chorvatsky grob) maju z vody des, kedze si postavili domy v oblasti kde boli volakedy mokriny a mociare a voda tam velmi vsakovat nechce, skor sa sama tlaci na povrch....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: BVS vypúšťanie vôd z povrchového odtoku otazky

Poslaťod TomasHo » Pia 12. Dec 2014 21:51:17

Decka, neviem, v com je problem:
@... : nehovorime tu predsa o potoku ani o prameni, ale o rigole, teda o umelom koryte pozdlz cesty, do ktoreho (aspon u nas) priteka dazdova voda z niekolkych bocnych ulic a mnohych dvorov. Hovorime o tom, ze krajina je zabetonovana, pozakryvana bramacom a padaju coraz vacsie narazove objemy vody.

@Ludo: mozeme sa pustit do diskusie o spravodlivosti zdanovania, ale v situacii, kde je zahustena vystavba a narazove zrazky predstavuju problem dolu po prude ma zmysel, aby producenti (alebo ti, ktori ich nezachytia u seba) platili za to, aby sa tie zrazkove vody menezovali inym sposobom. Hovori sa tomu aj zrazkova kanalizacia.

Teda zaverom. Niektori investuju do zelenych striech, aby sa zvysila zadrzna schopnost stavby a odpar zo strechy, ini sa na to vybodnu a rupnu tam cisty beton alebo skridlu. Niektori vybuduju zadrzne opatrenia na vsetku zrazkovu vodu, co im pada na pozemok, a ini sa snazia obabrat system a chvastaju sa ako uzasne nalozili prevadzkovatelovi kanalizacie, ked nezaplatili stocne za vodu, ktoru pustaju do jeho rur.

Predstavte si to inac. Predstavte si to, ze vlastnite celu krajinu a vsetky stavby. A zrazu sa vam niekde zacnu objavovat povodne z bleskovych zrazkovych udalosti. Ako zareagujete? Myslim, ze kazdy rozumny clovek zacne budovat zadrzne a vsakovacie opatrenia co najblizsie pri spade zrazkovej vody, a nikoho nenapadne kydat kubiky betonu pod desiatky stvorcov spevnenych ploch.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron