problem so vsakovanim v vsakovacej jame

problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod fairies » Pon 27. Okt 2014 15:41:03

dobry den,
mame dost vazny problem.
dnes sme si zavolali hovnocuc a vycucol vsetko, co bolo v cisticke a aj vo vsakovacej jame. v jame ale neodteka ta voda, co je na spodu. aj to precistili, lebo to bolo upchate. ti experti, co nam robili vsakovacku nam urobili jamu zo skruzi /nie su predierkovane/. pravdepodobne tam nie je ani geotextilia. neviem aani kde by inak mala byt.
no a do tejto jamy ide voda aj zo strechy aj z cisticky, je to prepojene. a ked teraz tak prsalo, tak naplnilo asi tu jamu a islo to do cisticky a stalo to v oboch. nevieme ale teraz, ze co s tym. ta firma je nanic, neda sa s nou komunikovat. potrebujeme to riesit, kym nebude prsat, nech sa nestane to iste.. a znova 120 eur v kybli. planujeme, ze vedla urobime este jednu jamu, ta by mohla byt teoreticky len na strechu . a tuto nechame na cisticku. skusime tu jednu ruru nejako doviest k tej druhej. tiez ale nevieme ako to upchat, resp. ci tu ruru, co vedie zo strechy rozpojit na dve a nechat tuto vodu do ochoch. mame dost kamenov a betonu. myslite, ze sa to da vysypat nimi? a mame aj vela tehal, ktore sa asi nepouziju. su z buracky. tiez by tam mohli byt? mozu byt aj rozbite? resp. by sa to nakombinovalo? ja nerozumiem, co to vlastne tam mame tu jamu. ved vsade citam, ze ta jama vlastne ma byt zasypana a sluzit ako drenaz. naco my tam mame pristup, ze to vytiahol aj hovnocuc. a inak mame tam aj taku vetraciu sachtu, co tiez nevieme naco je...... nechapem co to bolo za expertov a co nam to urobili vlastne... a neda sa s nimi komunikovat. achjaj..
dakujemeeeeeee
fairies
 




Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod raven » Pon 27. Okt 2014 20:32:34

Je to dosť chaoticky napísané. Podľa mňa by viac pomohlo, keby ste to nafotili a dali sem. Jedenkrát vidieť je častokrát viac, ako stokrát počuť/čítať...:)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod sigma » Uto 28. Okt 2014 10:37:03

Lokalita, hlbka a typ zeminy v hlbke, kde konci jama, priemer skruzi - alebo plocha vsakovacej jamy. Podlozie pod jamou. Plocha, ktoru mate k dispozicii pre vykopanie novej jamy. Chybajuca geotextilia nemusi byt jediny problem.

Si zena, zavolaj k tomu chlapa. Prepac, ale napisat slohovu pracu, kde jediny fakt je 120 eur je malo.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod ivvan » Str 29. Okt 2014 10:47:18

trochu chaoticky ale porozumieť sa tomu dá, vsakovacia jama nevsakuje ;-) ak tam je ukončený odkvap aj odtok z čovky, tak to nestíha, čo tam máte za podložie, výšku spodnej vody? ak vykopeš vedla dalšiu jamu a nasypeš tam tehly/beton/zvyšky pri rovnakom podloží sa toho moc nezmení.

S týmto príspevkom autora ivvan súhlasil
sigma
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod joko » Str 29. Okt 2014 22:29:35

Obrovský problém vidím v tom, že ste spojili daždovú kanalizáciu so splaškovou. Ani v obecnej kanalizácii to nie je bežne dovolené spájať, a nie ešte v ČOV-ke. :grc To bolo iba otázka času, kedy sa to stane, a ak to takto necháte tak to bude stále častejšie, lebo trativod stále horšie bude vsakovať. Inak to dopadnúť ani nemohlo.
Jednoznačne tieto vetvy oddeliť, a odbočku od strechy zazátkovať, aby aspoň čistička fungovala. :dash
Daždák zvlášť do ineho trativodu. :!: :!:
Trativod:
Samozrejme všetko sa dá zakopať do zeme, ale otázka k čomu to bude slúžiť. Ak tam nasypete kameňe o objeme 2 m3 tak medzi nimi ostane možno 0,5 m3 priestoru na vodu. Ak tam dáte plné tehly z búračky, tak tam tej vody vlezie ešte menej. Trativod by mal mať čo najviac dutiny, priestoru pre nárazovú vodu z daždov a nie "smetisko". Proste dutinu do zeme , obalenú napr. geotextíliou , kam zaústi daždová kanalizácia, nechať tenkú rurku na odvetranie. A z čoho spraviť tú dutinu toho bolo popísané ozaj veľa. ale ako najlepší nápad mi pozdávajú betonové tvárnice, ale može byť takmer všetko čo nehnije a vytvorí priestor pre vodu.
Posledná otázka je objem trativodu, a tu vystanú otázky podložia, a lokalita, koľko vlahy priemerne tam padne, a ako to vsiakne podložie. Určite iné údaje budú na Čiernej vode a iné na Podunajskej nížine. To je základ na voľbu velkosti - objemu trativodu. Tie ostatné veci okolo sú často iba "kaleráby" a vyhodené peniaze.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod jan45 » Ned 02. Nov 2014 12:02:16

žiaľ je to urobené v rozpore s normou. je smutné, že ani projektanti neovládajú tieto veci. Vsakovanie z čov nesmie byť do studne, aj ked´ toto riešenie nie je úplne studňa. Záleží od výšky hladiny spodnej vody, ale rieši sa to podľa TNI CEN/TR 12566-2(786403),trubky min. 80mm, dľžka podľa druhu pôdy, ani vertikálny spôsob nemá byť hlbší ako 1,6m
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod sopecmario » Uto 04. Nov 2014 7:19:35

Tiez mame problemy so vsakovacou jamou. Vykopali sme ju 4m hlboku a vysyppali jednu Tatru kamena, lebo zem je velmi ilovita. Myslel som, ze na tej hlbke sa najde nejaka vsakovacia vrstva. Skutocnost je taka, ze na 4m hlbke sa nenajde centimeter, kde by to vsiaklo, a kludne mesiac budem mat rovnaku hladinu. Pri dazdoch sme mali velke problemy, ked voda valila z jamy von cez reviznu trubku.
Po dohode so starostom teraz prekopavam cely dvor a pojdeme s tym do potoka. Keby som to nechal tiect po pozemku, tak je vsetka voda u suseda. Blbe je, ze potok je za cestou, tak rozkopeme aj tu. Ale inak sa neda.
sopecmario
 
Príspevky: 237
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 8:28:02
Bydlisko: PU
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod deko » Uto 04. Nov 2014 22:43:23

sopecmario píše:Po dohode so starostom teraz prekopavam cely dvor a pojdeme s tym do potoka. Keby som to nechal tiect po pozemku, tak je vsetka voda u suseda.

no vyborne. zaroven sa dohodnite so starostom, co mu vdaka takejto dohode budete moct spravit ked dostanete pokutu od inspekcie zivotneho prostredia. :ano: lebo toto je ciste porusenie vsektych myslitelnych aj nemyslitelnych predpisov :dash
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod sopecmario » Str 05. Nov 2014 8:32:03

U mna ide len o dazdovu vodu zo strechy. Na ostatne mam zumpu. Kanalizacia bohuzial nie je.
Viete mi poradit, ako inak sa zbavit dazdovej vody, ked mam vsetky 1000l nadoby plne, nechcem robit zaplavu u susedov a trativod je dalsia zberna nadoba?
sopecmario
 
Príspevky: 237
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 8:28:02
Bydlisko: PU
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod _luky_ » Str 05. Nov 2014 9:12:38

V ČR se tomu říká "dešťová kanalizace". Ale je fakt, že starosta je asi jediný člověk, který se k tomu nemá co vyjadřovat...
Známý to má takto vyřešené - domluvili se v ulici (cca 8 domů) a vybudovali společnými silami dešť. kanalizaci do přilehlé odvodňovací strouhy. Je to ten případ, který má spodní vodu v 1m (v době, kdy my jsme koukali v 8,5m studni na suché dno) a jinak je to celkem rovina.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: problem so vsakovanim v vsakovacej jame

Poslaťod deko » Str 05. Nov 2014 21:23:23

sopecmario píše:U mna ide len o dazdovu vodu zo strechy. Na ostatne mam zumpu. Kanalizacia bohuzial nie je.
Viete mi poradit, ako inak sa zbavit dazdovej vody, ked mam vsetky 1000l nadoby plne, nechcem robit zaplavu u susedov a trativod je dalsia zberna nadoba?

ahaa, ja som myslel ze do toho potoka ma ist odpad z cov, o ktorom sa pisalo v uvode tohto vlakna. no pustit tam dazdovu vodu az taky problem nebude. ale osobne by som sa pre istotu zbehol opytat k spravcovi toho toku, ci je to ok - moze si totiz urcit podmienky, za ktorych sa to moze... :ano:

hint: bude to podla lokality niektora cast Slovenskeho vodohospodarskeho podniku.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia