bublinky v prietokomeroch

bublinky v prietokomeroch

Poslaťod yoyo » Štv 30. Okt 2014 10:27:18

Vcera som skusobne zapol kurenie. V niektorych prietokomeroch pozorujem, ze voda je len do polovicky prietokomeru a od polovice hore je prazdno resp. bublina. Tak si davam otazku, ci je to sposobene tym, ze mam este zavzdusneny system, alebo je to vecou toho, ze cerpadlo nestiha. Tie bubliny su vacsinou len na okruhoch, ktore su dlhsie - cca 100m (max mam 109m).
Skusal som samozrejme odvzdusnovat, ale ziaden vzduch z rozvodov uz nevychadza aj ked odvzdusnujem dlshiu chvilu.

vdaka
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod TomasHo » Štv 30. Okt 2014 14:56:58

Skus dat na rozdelovace automaticke odvzdusnovace?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod yoyo » Štv 30. Okt 2014 15:02:43

TomasHo píše:Skus dat na rozdelovace automaticke odvzdusnovace?

ako to prosim ta vyzera? vies mi poslat nejaky link?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod joko » Štv 30. Okt 2014 22:00:33

Z prietokomerov vzduch nemá kam hore uniknúť, môže to strhať sebou iba prietok vody. Ak je prietok pomalý, tak tá bublina tam ostane. Nemá to takmer nič spoločné so zavzdušnením systému. Po čase sa možno bublinka vyplaví, možno sa rozpustí vo vode, možno narastie. Ale vypustiť sa odtiaľ nedá. Prietokomer hore nemá otvor.
Občas , pri preplachovaní nových systémov zatváram jednotlivé okruhy, aby som zvýšil prietok v iných okruhoch, tak tá bublinka sa možno týmto spôsobom mohla vyplaviť, že zatvoríš ostatné okruhy, necháš napr dve otvorené , a možno sa zbavíš bubliniek. Druhá alternatíva je, že že žatvoríš dvere na rozdelovači, a bublinky už nevidíš, a tak ani neexistujú. S funkčnostou systému to nemá nič spoločné.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod TomasHo » Pia 31. Okt 2014 10:37:41

yoyo píše:
TomasHo píše:Skus dat na rozdelovace automaticke odvzdusnovace?

ako to prosim ta vyzera? vies mi poslat nejaky link?


ja mam konkretne taketo: https://kotly.com.pl/produkt-automatick ... .html?l=cz
(neviem, kde ich kupili, len som namatkovo vygooglil podobny ventil)

Mam ich namontovane na rezervnej pozicii rozdelovacov, v hornej napustacej vetve tam, kde byva normalne prietokomer, a v dolnej odtokovej vetve tam, kde byva uzatvaraci ventil okruhu. Pod kazdym odvzdusnovacim ventilom (tam, kde byva pripojena normalne rurka okruhu) su vypustacie/napustacie ventily, pre pripad potreby. Teda rozdelovace hore aj dole su dimenzovane o jeden okruh viac, nez sme potrebovali. V prietokomeroch bublinky nemam.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod joko » Pia 31. Okt 2014 14:07:33

Predpokladam ze mas rezdelovac Uponor nerez, tam je to tak isto, ale v originali su manualne odvzdusnovaky, a tie boli menene za automaticke. Rozdiel je hlavne v tom, ze som manualne nevidel svojvolne tiect, ale automaticke uz ano. Inak takmer vsetky kotle maju integrovai automaticky odvzdusnovak, ktory male bublinky v pohode odvzdusni, ale pri novych kureniach mu treba pomoct.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod joko » Sob 01. Nov 2014 22:18:05

Ospravedlňujem sa za svoje tvrdenia v predchádzajúcom príspevku. :oops: Včera som robil okolo kotla Protherm, a mal iba manuálne odvzdušnenie, takže pravdepodobne je automatické odvzdušnenie na zberaci opodstatnené, a pokiaľ tesní a netečie, tak aj výhodnejšie. No v každom prípade nepoznám výrobcu, ktorý by na rozdelovač od výroby dával automatické odvzdušnenie. Ostáva jedine vymeniť manuálne za automat.
To však neovplyvní bublinky v prietokomeroch, ale odvzdušnenie celého systému.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod bladerunner » Ned 02. Nov 2014 16:34:07

joko, asi máš slabý prehľad :lol:
Prílohy
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod kriloter » Ned 02. Nov 2014 16:55:25

joko píše:Ospravedlňujem sa za svoje tvrdenia v predchádzajúcom príspevku. :oops: Včera som robil okolo kotla Protherm, a mal iba manuálne odvzdušnenie, takže pravdepodobne je automatické odvzdušnenie na zberaci opodstatnené, a pokiaľ tesní a netečie, tak aj výhodnejšie. No v každom prípade nepoznám výrobcu, ktorý by na rozdelovač od výroby dával automatické odvzdušnenie. Ostáva jedine vymeniť manuálne za automat.
To však neovplyvní bublinky v prietokomeroch, ale odvzdušnenie celého systému.


Automaticky odvzdusnovaci ventil je ten co si nasiel na cerpadle kotla (raja 6k), staci ho otvorit. Vcera ako som tlakoval si spokojne odfukoval ☺.

Odoslané z GT-I9195 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod joko » Ned 02. Nov 2014 20:18:22

bladerunner píše:joko, asi máš slabý prehľad :lol:

Samozrejme, že nemôžem poznať všetky značky, napr. aj Heizung má na obrázkoch automat, ale napr. Henco používa úplne totožné rozdelovače ako Ivar, jedine nálepka je iná, a automat nemá. Taktiež ani Ivar to nemusí dať na všetky rozdelovače. Záleží na cene. Dokúpiť a vymeniť sa vždy dá.

To Kriloter: ja som odvzdušnil aj čerpadlo cez ten automat, ale ak to necháš otvorené, tak pod deklom nemáš nad tým kontrolu, ( ja som sa to neodvážil nechať otvorené) ak to zatvoríš tak automat má tak malý objem, že to na začiatku pustenia systému nestačí . Ak tam budeš tak to nechaj otvorená - to šedé, a ak to bude dlhodobo spolahlivo fungovať, tak to nechaj otvorené, kým to úplne nestýchne.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod bladerunner » Ned 02. Nov 2014 20:30:28

šak ja nič v zlom, len sranda.
IVAR /2x/ zhodou okolností mám /tuším rovnaký typ ako na obr./ a myslel som , že automatické odvzdušňovaky sú štandard, ale tiež som už videl montáže od "renomovaných" /drahých/ firiem a samozrejme bez odvzdušňovacích automatických ventilov.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod kriloter » Ned 02. Nov 2014 20:39:41

bladerunner: maju nejaky vyznam tie manometre? ked tlak v systeme ukazuje kotol? Tie automaticke odvzdusnovaky sa daju zavriet?

joko: je to otvorene, bez problemov zatial, uz je to aj ticho :-). ak nezabudnem tak to zavriem casom

S týmto príspevkom autora kriloter súhlasil
joko
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod bladerunner » Ned 02. Nov 2014 20:45:44

to je teplomer na vstupe aj výstupe :x
odvzdušŇovaky sa dajú zavrieť tým čudlíkom na vrchu
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: bublinky v prietokomeroch

Poslaťod kriloter » Ned 02. Nov 2014 20:53:50

bladerunner píše:to je teplomer na vstupe aj výstupe :x
odvzdušŇovaky sa dajú zavrieť tým čudlíkom na vrchu


jaj no vidis
rychlejsie prsty ako rozum :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron