Ochrana - bezpečnosť pri praci

Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod Mich » Sob 02. Jún 2012 9:47:25

Do uši sa mi dostala jedna udalosť ked pri stavbe rodinneho domu svojpomocne spadol zo strechy fuškar a važne sa zranil. Stavbník mal potom vela problemov s uradmi aj trestnopravneho charakteru.

Viem sa ja ako stavebník nejako ochraniť pred dôsledkami pracovného úrazu ludí , ktorých si zavolám na stavbu? Stačí im dať niečo podpísať ? Máte skusenosti ?

:?:
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod Eval » Štv 14. Jún 2012 8:29:54

Ja som to riešil poistením právnej odpovednosti s výstavbou a používaním nehnuteľnosti.
Dáke papiere ti spochybní ktorýkoľvek "právnik".
Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod joko » Sob 16. Jún 2012 13:19:10

Ak sa nemýlim, tak určite pomôže, a možno aj postačuje "Zmluva o dielo" s dodavateľom prác, a mohlo by to byť v suchu. V zmluve bude zakotvené, že práce ze si zabezpečuje - zaistuje sám, o BOZP sa postará sám, prípadne je poistený voči spôsobeným škodám na stavbe .
A po tom treba hladať dodavateľov, ktorí takúto zmluvu podpíšu. :lol: :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod tienik » Ned 17. Jún 2012 20:41:28

myslim ze ak si beries na stavbu zivnostnika, tak je to OK. Za svoju bezpecnost zodpoveda sam, ak v zmluve o dielo nie je povedane ine.
Ale ako je to z fuskarom....to fakt neviem, ked tam vlastne v podstate ani nebol... ci?

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
joko
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod joko » Ned 17. Jún 2012 22:36:17

tienik píše:myslim ze ak si beries na stavbu zivnostnika, tak je to OK. Za svoju bezpecnost zodpoveda sam, ak v zmluve o dielo nie je povedane ine.
Ale ako je to z fuskarom....to fakt neviem, ked tam vlastne v podstate ani nebol... ci?

Ide o to, že každá sranda niečo stojí. Moja ročná poistka na spôsobené škody stojí cca 240 E , a zatiaľ iba jeden investor sa ma spýtal, či som poistený? Zmluvu o dielo chcú taktiež iba na veľkých stavbách. Ten fuškár to má zadarmo, a ešte za nič nezodpovedá. Ale skús tieto náklady zarátať do ceny práce. Už si nezaujímavý, "drahý", lebo Fero Nohavica to spraví lacnejšie. Právne vedomie menších investorov aj je aj tu deravá. Väčšina sa až dodatočne pýta, "ak to vlastne malo byť na začiatku?" .
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod tienik » Ned 17. Jún 2012 23:41:23

joko píše:Ide o to, že každá sranda niečo stojí. Moja ročná poistka na spôsobené škody stojí cca 240 E , a zatiaľ iba jeden investor sa ma spýtal, či som poistený? Zmluvu o dielo chcú taktiež iba na veľkých stavbách. Ten fuškár to má zadarmo, a ešte za nič nezodpovedá. Ale skús tieto náklady zarátať do ceny práce. Už si nezaujímavý, "drahý", lebo Fero Nohavica to spraví lacnejšie. Právne vedomie menších investorov aj je aj tu deravá. Väčšina sa až dodatočne pýta, "ak to vlastne malo byť na začiatku?" .


ano Joko, viem o com pises. Aj ja mam uzavrtu poistku "na blbost" (aspon tak to my volame) a ta rocna cena je este niekde vyssie. Zatial to boli, chvalabohu, len vyhodene peniaze. Ale fakt si ma prinutil rozmyslat a dosiel som na to ze u mna nikdy nikoho nezaujmalo ci ju mam.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod joko » Pon 18. Jún 2012 23:35:08

Ja som bol na dvoch stavbách, kde vodou boli spôsobené škody do cca 20 - možno 25 tísíc Eur, kde do stavby natieklo z pripojeného kotla cez odtrhnutú hadicu 80 m3 vody (podľa nového vodomeru) a vysušenie stavby stálo 20 000 Ečok. Druhá stavba bola staršieho dáta, tam si investor nárokoval na 750 000 Sk na sanovanie a odstránenie škôd spôsobené vadnou montážou vodovodnej prípojky , a následne opravou HI základov, pivnice, a inventáru v nej.
Ja odídem zo stavby, a neviem čo praskne po mne, v štádiu stavby. Ručím celým svojim majetkom, tak prečo by som mal znášať takéto škody? Dúfam, že budem tiež zbytočne platiť ako Ty. Nech sú to vyhodené peniaze! Ale kľudnejšie spávam.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ochrana - bezpečnosť pri praci

Poslaťod vetrovsky » Uto 21. Okt 2014 8:23:05

Odpovědnost za bezpečnost práce nese vždy zadavatel stavby či investor. Nevím, jak je tu u vás na Slovensku, ale myslím, že stejně jako u nás v Čechách. Tzn., že povinnost zajistit koordinátora BOZP na staveništi nařizují zadavatelům staveb (investorům) takzvané limity. Kdybyste si chtěli o této problematice něco načíst, zkuste například http://www.bezpecnostprace.info/item/kdo-je-koordinator-bozp-na-stavenisti-a-kdy-ho-budete-potrebovat, české zákony by měly být podle mě dosti podobné jako slovenské.
vetrovsky
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 21. Okt 2014 8:17:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron