Ake tepelne cerpadlo?

Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod markpol » Štv 16. Okt 2014 18:49:03

Neviem sa rozhodnut ktore z tepelnych cerpadiel by bolo pre mna najvyhodnejsie .
Najucinejsie je cerpadlo voda - voda , len sa chcem spytat aka by mala byt maximalna hlbka vrtu , aby sa to este oplatilo .

Ja mam vyvrtanu studnu , priemer 150 , len ta hlbka je az 24m , ale hladina v rure je 7 m .
Pocul som ze ta studna je dost hlboka pre tepelne cerpadlo a ze sa to uz neoplati ... :cry:
Chcem sa spytat ci by som mohol uvazovat on tomto druhe vykurovania a ci by sa muselo kupit vykonnejsie cerpadlo ktore by vytlacilo vodu az hore ku centralnej jednotke , alebo uvazovat o type cerpadla zem-voda , vzduch-voda.

Pocul som nazory , ze hlabka vrtu je najlepsia okolo 10 m cim vecsia hlbka tym vykonnejsie cerpadlo viac energie a podobne ci ako to je ??? :)

Dakujem .
markpol
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Štv 16. Okt 2014 17:04:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Ake tepelne cerpadlo ? ..

Poslaťod ... » Pia 17. Okt 2014 8:09:16

dolezita nie je hlbka vrtu ale vydatnost studne, co viem tak minimalne potrebujes nejakych 0.6 l/s (a jasne ze to zavisi od pozadovaneho vykonu)
okrem toho budes potrebovat este minimalne jednu druhu studnu do ktorej budes vodu vracat

co sa tyka narokov na prikon (v tomto pripade obehoveho) cerpadla, tak ten si mozes spocitat z pozadovanej dopravnej vysky (resp. z rozdielov tlakov); na samotne tepelne cerpadlo nepotrebujes mat vysoky tlak v primarnom okruhu, takze mozes uvazovat ako dopravnu vysku tych 7 metrov co mas od hladiny po povrch + pozadovany pretlak (kazda "atmosfera" zodpoveda cca 10 metrom vysky vodneho stlpca);

pokial urcite chces tepelne cerpadlo a mas dostatocnu vydatnost vodneho zdroja, tak nemas nad cim velmi spekulovat... (teda este moze byt problem aj ta stratova studna, v niektorych lokalitach vraj byva vacsi problem dostat vodu nazad do zeme ako ju odtial vytiahnut)...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo ? ..

Poslaťod MartinH » Pia 17. Okt 2014 10:25:08

TC voda/voda so studňou sa môže skomplikovať nielen spominanym nedostatkom vody a nizkou hladinou, ale aj pieskom vo vode, rozpustenym zelezom atd. Nieco su komplikacie, nieco vazne problemy.

Zem/voda s vrtmi je uzavrety okruh a žiadne prekvapenia nehrozia. Teda okrem uctu za vrty.

Osobne by som som volil voda/voda len v pripade velmi dobrych podmienok, inak zem/voda. Vzduch/voda ma nelaka ani trochu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo ? ..

Poslaťod ... » Pia 17. Okt 2014 10:39:35

MartinH píše:TC voda/voda so studňou sa môže skomplikovať nielen spominanym nedostatkom vody a nizkou hladinou, ale aj pieskom vo vode, rozpustenym zelezom atd. Nieco su komplikacie, nieco vazne problemy.

nedostatok vody je dost vazny problem :-)
hladina hlboko akurat zhorsi celkovu ucinnost systemu o nutnost dopravovat tu vodu vyssie (na druhej strane s hlbkou stupa teplota (vraj o stupen na cca 30-50 metrov hlbky) co posobi v prospech ucinnosti)
necistoty - zavisi od konstrukcie vymennika v primarnom okruhu a pripadnej moznosti ho rozobrat a vycistit; v kazdom pripade to ale je urcite komplikacia...
MartinH píše:Zem/voda s vrtmi je uzavrety okruh a žiadne prekvapenia nehrozia. Teda okrem uctu za vrty.

ako uzavrety hydraulicky okruh to ma este aj vyhodu potreby len relativne maleho vykonu (a prikonu) na obehove cerpadlo
nevyhodou moze byt v pripade nadmerneho dlhodobejsieho odberu tepla znizenie teploty vrtu a teda aj media v primarnom okruhu...
MartinH píše:Vzduch/voda ma nelaka ani trochu.

s tym som na tom podobne; na kurenie to ani nema velmi vyznam (okrem nizsich prvotnych nakladov), na ohrev vody by sa to teoreticky pouzit dalo (v lete je teplota primarneho media (vzduchu) na tom lepsie (20-40 stupnov celziovych) ako teplota vody/media v primarnom okruhu systemu so zdrojom v studni/vrte (10-15 stupnov celziovych)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo ? ..

Poslaťod theb » Pia 17. Okt 2014 17:27:47

Ano odvodova studna by mala mat o niekolko cisiel vacsi priemer, ako ta, z ktorej tahas. Ak mas niekde pobliz rieku tak odpadova voda by mala byt nizsie po toku rieky ako zdrojova.Daj pozor na to, aby si neschladzoval zdrojovu vodu, pretoze tym by ti efektivita cerpadla isla dolu. Myslim, ze voda zo studne by mala mat nejakych stabilnych 8 stupnov, navratova ma 4 stupne.

Zem/voda je asi najefektivnejsie zo vsetkych moznosti, len tie vrty treba najprv prefinancovat. Mozno este zvazit na leto nejaky lacny solar, ktorym by si si regeneroval vrty.

Vzduch/voda ma najslabsi vykon, ked ho najviac potrebujes (zimne obdobie), ale aj COP 3.7 je lepsie ako ciste kurenie elektrinou.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo ? ..

Poslaťod ... » Pia 17. Okt 2014 19:14:54

theb píše:Ano odvodova studna by mala mat o niekolko cisiel vacsi priemer, ako ta, z ktorej tahas.


zavisi od podlozia a jeho schopnosti tu vodu do seba pojat...
vacsi priemer ma vsak skor zmysel pri "obcasnych" odberoch (napriklad zasobovanie domu vodou) a malej vydatnosti, kedy sa ti vo vacsom priemere vytvori aj vacsia zasoba vody v case ked ju neodoberas (pri rovnakej uvazovanej vyske hladiny od dna sa ti tam pri vacsom priemere zmesti viac vody); na vsakovanie tam ma vyznam len vacsia plocha...

theb píše:Myslim, ze voda zo studne by mala mat nejakych stabilnych 8 stupnov, navratova ma 4 stupne.


tych par systemov co som zatial mal moznost vidiet mali studnicnu vodu s teplotou niekde okolo 12-13 stupnov; opat ale zavisi od podlozia... pod 10 to ale vraj nebyva...

theb píše:Zem/voda je asi najefektivnejsie zo vsetkych moznosti, len tie vrty treba najprv prefinancovat. Mozno este zvazit na leto nejaky lacny solar, ktorym by si si regeneroval vrty.


co sa tyka COP tak zemny vrt a voda zo studne mavaju +- rovnaku ucinnost, co som videl v prospektoch od TC tak sa to lisi obvykle o nejaku tu desatinu-dve (a to skor bude asi vplyv pohonu obehu primarneho okruhu :-P)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod Fachman » Štv 27. Nov 2014 0:36:09

Prečítal som si Vaše príspevky ale zdá sa mi, že tie odpovede nie sú vôbec objektívne. Samozrejme súhlasím s prioritami v rámci efektivity alebo COP, ale v každom prípade pri posudzovaní vhodnosti zdroja, je potrebné najprv vedieť prostredie, kde má byť daný objekt vybudovaný. Na výkon, investičné náklady a efektivitu zdroja jednoznačne vplývajú, parametre ako vonkajšia výpočtová teplota, počet dní vo vykurovacom období nadmorská výška, priemerná dená teplota a pod.. Bez týchto údajov sa nedá spraviť kvalifikovaný výpočet ani tep. strát objektu a v prípade čerpadiel vzduch-voda ani výkonu TČ vzduch-voda. Treba si ďalej uvedomiť, že dnes už na porovnanie celkovej efektivity zdroja, sa ako porovnávajúci parameter prednostne nepoužíva COP, ale podľa najnovšej normy EN14825 SCOP- čiže celoročný vykurovací faktor. Toto v sebe zahŕňa aj ostatné sprievodné energetické náklady spojené s prevádzkou tepelného čerpadla, ako napr. čerpadlá primáru, regulácia, celoročný stand-by režim, náklady na prípadnú regeneráciu, zdroja a pod., čo nahráva v prospech TČ vzduch-voda lebo tie takéto náklady nemajú. Výsledky týchto meraní trebárs na jednofázových TČ AC Heating Convert AW ukázali, že namerané SCOP týchto čerpadiel je až 4,62, čo ich zaradilo de en. triedy A+++, t.j. dosahujú úspor ktoré zvyčajne nedosahujú ani TČ zem-voda. Z tohto vlastne vyplýva, že na posúdenie vhodnosti aplikácie je v prvom rade potrebné poznať prostredie v ktorom má byť objekt osadený a až potom posudzovať a porovnávať vhodnosť zdroja. A uvedomme si ešte jednu dôležitú vec a to, že niekedy je lepšie na pár dní doplatiť spotrebu bivalentného zdroja, ako aplikovať predraženú inštaláciu v ktorej sa stratí výsledný efekt investície.
Fachman
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str 25. Sep 2013 21:39:04
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod MartinH » Štv 27. Nov 2014 1:09:09

Fachman píše: Treba si ďalej uvedomiť, že dnes už na porovnanie celkovej efektivity zdroja, sa ako porovnávajúci parameter prednostne nepoužíva COP, ale podľa najnovšej normy EN14825 SCOP- čiže celoročný vykurovací faktor. Toto v sebe zahŕňa aj ostatné sprievodné energetické náklady spojené s prevádzkou tepelného čerpadla, ako napr. čerpadlá primáru, regulácia, celoročný stand-by režim, náklady na prípadnú regeneráciu, zdroja a pod., čo nahráva v prospech TČ vzduch-voda lebo tie takéto náklady nemajú. Výsledky týchto meraní trebárs na jednofázových TČ XYZ ukázali, že namerané SCOP týchto čerpadiel je až 4,62, čo ich zaradilo de en. triedy A+++


Prepacte, ale citim zavan demagogie.
Prílohy
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod Fachman » Pon 01. Dec 2014 21:53:54

MartinH píše:
Fachman píše: Treba si ďalej uvedomiť, že dnes už na porovnanie celkovej efektivity zdroja, sa ako porovnávajúci parameter prednostne nepoužíva COP, ale podľa najnovšej normy EN14825 SCOP- čiže celoročný vykurovací faktor. Toto v sebe zahŕňa aj ostatné sprievodné energetické náklady spojené s prevádzkou tepelného čerpadla, ako napr. čerpadlá primáru, regulácia, celoročný stand-by režim, náklady na prípadnú regeneráciu, zdroja a pod., čo nahráva v prospech TČ vzduch-voda lebo tie takéto náklady nemajú. Výsledky týchto meraní trebárs na jednofázových TČ XYZ ukázali, že namerané SCOP týchto čerpadiel je až 4,62, čo ich zaradilo de en. triedy A+++


Prepacte, ale citim zavan demagogie.


To nie je žiadna demagogia, ale fakty. Tu je certifikát od certifikovanej skúšobne ehpa.
Obrázok

a tu je doplnok
Obrázok
Fachman
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str 25. Sep 2013 21:39:04
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod MartinH » Pon 01. Dec 2014 23:30:56

Fachman píše:
MartinH píše:
Fachman píše: Treba si ďalej uvedomiť, že dnes už na porovnanie celkovej efektivity zdroja, sa ako porovnávajúci parameter prednostne nepoužíva COP, ale podľa najnovšej normy EN14825 SCOP- čiže celoročný vykurovací faktor. Toto v sebe zahŕňa aj ostatné sprievodné energetické náklady spojené s prevádzkou tepelného čerpadla, ako napr. čerpadlá primáru, regulácia, celoročný stand-by režim, náklady na prípadnú regeneráciu, zdroja a pod., čo nahráva v prospech TČ vzduch-voda lebo tie takéto náklady nemajú. Výsledky týchto meraní trebárs na jednofázových TČ XYZ ukázali, že namerané SCOP týchto čerpadiel je až 4,62, čo ich zaradilo de en. triedy A+++


Prepacte, ale citim zavan demagogie.


To nie je žiadna demagogia, ale fakty. Tu je certifikát od certifikovanej skúšobne ehpa.


Napísali ste, že TČ vzduch/voda nemajú sprievodné energeticke náklady. Nemajú ventilátor na vzduch? Majú. To je obdoba čerpadla primáru, ale miesto litrov vody treba presúvať kubické metre vzduchu. Nemajú reguláciu? Majú. Potrebujú odmrazovať? Áno, potrebujú a ostatné typy tepelných čerpadiel to nepotrebujú. Tak ako je to teda s tým nahrávaním v prospech TČ vzduch-voda?! Žiadne nevidím. A už vôbec nie také, ktoré by eliminovalo hlavný hendikep, že teplo na kúrenie treba hlavne vtedy, keď je vzduch studený.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod tienik » Uto 02. Dec 2014 0:40:16

Sa mi paci toto predbiehanie v pocte "certifikatov" :-) To je presne ako ISO, nic to nehovori, ale papierov musi byt vela.
Ked si to dnes vezmeme, ci uz tepelne cerpadla, alebo napriklad auta - je to jeden cert. Nasa slavna EU chce aby bolo vsetko "zelene" a predpise uplne nezmyslene poziadavky cez este nezmyselnejsie normy.
Preto potom spotrebu auta meraju v takom idealnom stave, ze ju nikdy nikto v zivote nedokaze zopakovat pri realnom pouziti - v skratke, zaliepaju medzery karoserie, auto totalne odlahcia, vypnu dokonca aj alternator.....len aby papier bol OK.
Verim tomu ze podobne obhaja aj toto zazracne TC. Co ja viem napriklad, vymennik daju na veterne miesto, regulacia moze byt pre ucely merania tiez vypnuta, rozmrazovat nie je co, lebo sa bude merat za sucheho pocasia, atd......

Ale v skutocnom zivote ma MartinH pravdu. Ma to ventilator? ma. Ma to regulaciu? ma, Ma to odmrazovanie? ma. atd. Takze Fachman nam tu fakt maluje dakehosi certa na stenu :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod matthewcheck » Uto 02. Dec 2014 13:10:50

Nie som si tym isty, ale nezahrna (resp. nemal by zahrnat?) SCOP vsetky vstupne energie pocas sezony? a teda aj samotne rozmrazovanie, ventilator, regulaciu atd.?

Samozrejme pocas samotnych merani mozu byt podmienky upravene tak, aby k odmrazovaniu a vsetkym podobnym energiam navyse dochadzalo co najmenej ... Na druhej strane si neklamme a aj pri meraniach TC zem-voda/voda-voda sa vychadza z takmer idealnych podmienok, ktore v praxi nemusia a s najvacsou pravdepobosnostou ani nebudu az tak idealne - aj ked rozdiel medzi skutocnymi a idealnymi je v tomto pripade mensi ako pri TC vzduch-voda. Certifikaty samozrejme beriem s rezervou, na druhej strane nieco poukazat vedia ... teda ako pri priklade s autom, viem ze priemerna spotreba 4l/100km nebude, mozno ale bude 5l/100km, na rozdiel od papierovych 8l/100km (prakticky 9,5l/100km) u inej znacky ...

Tieto TC ale neobhajujem, neviem aky cert je za tym :), vybral som si ine (v inej teme som spominal) ...
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod MartinH » Uto 02. Dec 2014 18:16:11

matthewcheck píše:Nie som si tym isty, ale nezahrna (resp. nemal by zahrnat?) SCOP vsetky vstupne energie pocas sezony? a teda aj samotne rozmrazovanie, ventilator, regulaciu atd.?


Presnu definiciu neviem, mna zaujima viac fyzika. Na Frauenhofer Institut-e odmerali v rokoch 2007-2010 okolo stovky TC s cielom zistit ucinnost. Tu je PDF-ko v anglictine: http://wp-effizienz.ise.fraunhofer.de/d ... enz_en.pdf

77 TC bolo dobre porovnatelnych (dokoncene merania, bez solaru, s teplou vodou, atd)

Merali SPF (sezonny faktor) samotneho TC agregatu (SPF0), TC s obehovym cerpadlom primaru (SPF1). TC s elektrickym kurenim (bivalencia - SPF2) az po komplet zostavu s obehovymi cerpadlami kurenia (SPF3). Obrazok k tomu je na str. 18

Na grafy netreba vela aglictiny.
Na strane 26 su vysledky pre zem/voda. Priemer SPF0 = 4,19, SPF3 = 3,75.
Na strane 31 su vysledky pre vzduch/voda. Priemer SPF0 = 3,17, SPF3 = 2,74

SPF (podobne ako COP) je definovany ako pomer celkovej enegie a dodanej energie. 4,19kWh by sa mohlo pisat ako 1kWh elektriny + 3,19 kWh tepla získaného z prírody "zadarmo". Ak spomínanú zaplatenú elektriku odpočítame, réžia systému zem/voda nás pripraví o 14% získanej energie, ale réžia systému vzduch/voda o 20%.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod TomasHo » Str 03. Dec 2014 13:33:25

MartinH, vdaka za jedinu konkretnu vec v tejto diskusii - napriek tomu, ze studia sa realizovala v roku 2009.

Ja sa postavim na stranu cerpadiel vzduch-voda, nie za kazdych okolnosti, ale z pragmatickeho hladiska vo vacsine okolnosti. SCOP oproti inym typom aj so zapocitanim rezie nie je podla mna tak priepastne zly, aby sa oplatilo investovat financie a tolerovat vyssiu zlozitost systemu ZeVo alebo VoVo.

Bol by som rad, keby sa ozvali ti, ktori maju najma cerpadla ZeVo (zemny kolektor), a napisali, kolko ich realne stala instalacia, aky vplyv ma zemny kolektor na ich zahradu, a ci sa neobavaju pred kazdou zimou porusenia kolektora? Tento typ je podla mna slepa vyvojova vetva - zbytocne vysoke vstupne naklady, podchladzovanie produktivnej podnej pokryvky v zahrade (veduce k okliesteniu vegetacneho obdobia) a dlhodoba zranitelnost rurok natahanych v pode (korene, buduce zasahy v zahrade).
Cerpadlo VoVo ma zase v prvom rade zmysel tam a jedine tam, kde su splnene pomerne striktne podmienky - dostatok vody a relativne nizka cena vrtu/studne (alebo blizkost jazera).

Vyhoda cerpadla vzduch-voda je v relativne nizkych instalacnych nakladoch, velmi jednoduchej naprave pripadnych poruch (vonkajsia jednotka je excelentne dostupna) a dostatocne nizkych prevadzkovych nakladoch. Upozornujem na formulaciu dostatocne nizke prevadzkove naklady. Z pragmatickeho hladiska nema pre mna zmysel znizovat naklady na kurenie a ohrev TUV dajme tomu z 50 na 42 eur mesacne, pretoze tych 8 usetrenych eur nikdy nevyvazi vyssiu investiciu, nizsiu bezpecnost a ine nevyhody VoVo a ZeVo.

Iste, vzdy sa najde niekto, kto vyvali za elektromobil 32000e, aj ked by mu rovnaku sluzbu urobila oktavia za 20000e so spotrebou 5l/100km. Podla mojho nazoru, v cislach, kde sa pohybujeme, ma cerpadlo vzduch-voda aj napriek tomu, ze musi najviac kurit vtedy, ked je najchladnejsiu vzduch, stale dost vyhod, takze rozhodne nesuhlasim s MartinomH, ktory ho uplne zamietol.

Idealne by bolo vytvorit server (podobne ako napriklad spritmonitor.de), kde by ludia pisali skutocne investicne a prevadzkove naklady svojich TC aj s detailnymi podmienkami.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ake tepelne cerpadlo?

Poslaťod Fachman » Str 03. Dec 2014 22:13:40

matthewcheck píše:Nie som si tym isty, ale nezahrna (resp. nemal by zahrnat?) SCOP vsetky vstupne energie pocas sezony? a teda aj samotne rozmrazovanie, ventilator, regulaciu atd.?

Samozrejme pocas samotnych merani mozu byt podmienky upravene tak, aby k odmrazovaniu a vsetkym podobnym energiam navyse dochadzalo co najmenej ... Na druhej strane si neklamme a aj pri meraniach TC zem-voda/voda-voda sa vychadza z takmer idealnych podmienok, ktore v praxi nemusia a s najvacsou pravdepobosnostou ani nebudu az tak idealne - aj ked rozdiel medzi skutocnymi a idealnymi je v tomto pripade mensi ako pri TC vzduch-voda. Certifikaty samozrejme beriem s rezervou, na druhej strane nieco poukazat vedia ... teda ako pri priklade s autom, viem ze priemerna spotreba 4l/100km nebude, mozno ale bude 5l/100km, na rozdiel od papierovych 8l/100km (prakticky 9,5l/100km) u inej znacky ...

Tieto TC ale neobhajujem, neviem aky cert je za tym :), vybral som si ine (v inej teme som spominal) ...



V prípade ak by som chcel nejakým spôsobom zavádzat alebo zahmlievať neprikladám podklady. Nie som ani vedecký pracovník a ani neprednášam na univerzite, ale verím v technický pokrok. a keď už sme sa dostali k tým autám, tak asi každý z nás vie že prvé autá išli asi s rýchlosťou 40 km/h a spotrebu mali snáď aj 30-40 litrov. Súčasnú skutočnosť uvádzať nemusím, však všetci ju poznáte. Tak akurát nechápem že prečo si myslíte že v iných odvetviach priemyslu technický rozvoj nefunguje. Veď nie odjakživa lieta ľudstvo do vesmíru. Ale to sme mimo témy. Radšej priložím výňatok z článku AC Heating uverejneného na portáli tzb-info.cz, a pre tých ktorých by ten článok zaujímal celý prikladám aj link.

Citát: :) Změřen celoroční topný faktor SCOP. Výsledek: vyšší účinnost než mají systémy země-voda!
Provedli jsme ve státním Strojírenském zkušebním ústavu měření celoročního topného faktoru (SCOP) podle nejnovější normy EN14825. Výsledky ukázaly, že dosahujeme třídy A+++ u všech jednofázových modelů a třídy A++ u třífázových modelů. Celoroční topný faktor umožňuje porovnat tepelná čerpadla vzduch-voda objektivně se systémy země-voda. Naměřené SCOP 4,62 ukazuje, že tepelná čerpadla AC Heating jsou celkově úspornější než tepelná čerpadla země-voda, která obvykle dosahují nižších hodnot.
Norma, která se SCOP zahrnuje úplně vše: provoz oběhového čerpadla, provoz řídicího systému, elektroniky, celoroční stand-by režim, ohřev kompresoru, prostě všechno kompletní spotřebu elektrické energie a na druhé straně je toto dáno do poměru s celkově vyrobenou tepelnou energií. Právě proto lze pomocí SCOP porovnávat i tepelná čerpadla různých typů (země-voda, vzduch-voda). Zařízení s vyšším SCOP bude z hlediska celoročního provozu úspornější.
Toto je tedy definitivní konec spekulacím, zda je tepelné čerpadlo naše tepelné čerpadlo vzduch-voda více či méně úsporné. Výsledek je jasný: Tepelná čerpadla AC Heating jsou skutečným leaderem na trhu a dosahují vysoce nadprůměrné účinnosti, která předčí dokonce i systémy země-voda.

xCC – proč jsou naše zařízení tak úsporná
Zajímavá skutečnost z minulého odstavce je způsobena mnoha aspekty. Bezpochyby se jedná o použití těch nejkvalitnějších komponentů a o správný konstrukční návrh a dimenzování našich zařízení. Poslední důležitou věcí je řídicí systém xCC.
Každý systém pracuje správně, jen když je optimálně nastaven. Optimální nastavení je zajištěno jednak autoadaptivními mechanismy a také přehledností uživatelského rozhraní, díky kterému uživatel může řídicí systém nastavit přesně dle jeho potřeb. Tato skutečnost přináší další velké úspory při provozu tepelného čerpadla.
:)
Link: http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cer ... -zeme-voda
Fachman
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str 25. Sep 2013 21:39:04
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron