Stavba garáže

Re: Stavba garáže

Poslaťod deko » Pia 22. Nov 2013 15:32:27

jan janulo píše:Nemal EPS problem skor s mrazom ako s vlhkostou?

nie.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: Stavba garáže

Poslaťod DuriM » Pia 22. Nov 2013 23:56:06

Trochu sa zapojim. Ja mám pod doskou EPS 150S v hrúbke nakoniec 10cm. Doska 16 cm železobetón armovaný aj hore aj dole. To len pre ilustráciu. Ak vyslovene nestaviaš v oblasti kde ti spodná voda nesiaha až po základy domu, tak sa na ňu môžeš rovno vykašlať. 150 tka síce nemá parametre ako XPS čo sa týka difúzie, ale ani to nie je žiadna špongia. Čiže s tým problém určite nebude. Ak chceš byť úplny purista a nechceš vyhadzovať zbytočne peniaze za predražený XPS tak tam daj 200S a si na úrovni "perimetra". Ono žiaden dodávateľ ani všeobecné "ľudové" povedomie o parametroch EPS ti to síce nepovedia, no technické listy asi neklamú. EPS 200S má rovnaké parametre ako "perimeter" a je vhodný aj do styku s vodou bez pridanej izolácie. A o únosnosti ani nehovoriac. A teraz jedna perlička k difúzii. Koumáci v zahraničí robili myslím 10 ročné testy s EPS a XPS. A čuduj sa svete EPS dopadol omnoho lepšie čo sa týka zachovania si tepelno izolačných vlastností ako XPS. Problém je totiž práve tá dobrá čiže malá difúzia. Ono totiž ako ťažko sa tá vlhkosť do XPS dostáva tak presne tak isto z nej aj ťažko odchádza. Čiže ináč povedané, pekne si drží všetko čo nakoniec nasaje. Naproti tomu do EPS sa síce ľahšie dostane vodu dnu ale rovnako sa jej ľahšie zbaví. Čiže tepelno izolačné vlastnosti EPS sa z dlhodobého pohľadu zhoršia podstatne menej ako XPS. A toto som nevymyslel ja. Toto vraj skutočne otestovali.

S týmto príspevkom autora DuriM súhlasil
jan45
DuriM
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 1:28:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Stavba garáže

Poslaťod buggy » Pon 25. Nov 2013 23:10:39

DuriM
Spravne chapem, ze mas zelezobetonovu dosku, cize platnu na ktorej stoji dom? A pod nou si namiesto XPS pouzil EPS? To by ma velmi zaujimalo ak je to tak. Dik za info a sorry za offtopic.
buggy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Sob 18. Feb 2012 11:41:17
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Stavba garáže

Poslaťod DuriM » Uto 26. Nov 2013 21:34:37

buggy píše:DuriM
Spravne chapem, ze mas zelezobetonovu dosku, cize platnu na ktorej stoji dom? A pod nou si namiesto XPS pouzil EPS? To by ma velmi zaujimalo ak je to tak. Dik za info a sorry za offtopic.


No až také jednoduché to u mňa nie je. Už som to spomínal pri diskusii o projekte podľa ktorého sa to aj zrealizovalo, tak založenie nášho domu je skutočne zložité. Nemáme základy ako sa to chápe v bežnom ponímaní. Základ tvorí 17 betónových studní priemer 1m do hĺbky 1 až 3,5 m. Na nich je postavený železobetónový rám rozmerov 30 x 50 cm. Na ploche medzi rámom je zhutnené štrkové lôžko a na ňom je 150S EPS 10cm. Na to celom leží 16cm hrubá železobetónová platňa. Celé to má plochu cca 128m2. Na tomto potom stojí cca 200 tonový betónový barák. Tá váha je len odhadom. Dnes si to už presne nepamätám, ale ak si dobre spomínam, tak dom zhltol cca 150m3 betónu aj so základmi. Okolo rámu mám izoláciu 200S EPS. Pod rámom, medzi studňami je symbolických 5cm 200s EPS. Viac som nemal vtedy odvahu zo statického hľadiska. Dnes by som dal viac. Čistý tepelný most do základovej dosky (12 stup. C) tvoria studne. No to sa dá prežiť. Dnes vonku 2 stupne, vo vnútri bez kúrenia 13.
DuriM
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 1:28:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Stavba garáže

Poslaťod DuriM » Uto 26. Nov 2013 21:38:42

A jedna poznámka k EPS pod domom. K tomu mal super príspevky mara-mara na tzbinfo. On si dal s tým robotu a počítal a vyšlo mu, že "bežný" barák by sa mal dať postaviť dokonca aj na "obyčajný" fasádny 70 EPS. Samozrejme, že to neodporúčal, no 150S skutočne bohate stačí. Nie EPS je totiž problém, ale podklad pod ním. To mám vyskúšané vlastnou skúsenosťou.
DuriM
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 1:28:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Stavba garáže

Poslaťod Somebody » Uto 14. Okt 2014 20:40:52

Garáž je takmer hotová, na jar sa už len omietnu steny. zateplí strop,brána a na fasádu sa nahodí omietka. Nakoniec som zvolil pultovú strechu tvorenú asfaltovými pásmi, steny ytong 250 zateplené 100 mm EPS, podlaha 80 mm EPS 150, na strope bude 200 mm EPS a brána bude zateplená 150 mm EPS NEO. Brána je klasická výklopná, po zateplení bude mať lepšie parametre ako "zateplená " sekčná brána. Je tam aj malé okno trojsklo 0,6. Momentálne som s cenou na 2850 EURO, takže rozpočet 3300 EURO by som nemal výrazne prešvihnúť.
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Predchádzajúci

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron