Ako zrealizovat trativod?

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Uto 12. Aug 2014 19:25:56

Romi píše:dakujem joko,
ako zrealizovat to odvetranie? Ako hlboko do tvarnic treba vlozit tu odvetravacku?

Stačí to prepychnúť iba cez geotex + 5 cm, aby si nezmenšoval objem trativodu. čím hlbšie to pychnech tým skôr sa ti začne vytláčať cez ňu voda pri naplnení.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Štv 14. Aug 2014 10:12:04

Poradite nejaku odvetravaciu hlavicu na 50mm potrubie? Umiestnim ju asi do odkvapoveho chodnika vedla lapaca, tak by nebolo zle keby to aj nejako vyzeralo, zatial som nic rozumne nenasiel, idealne aby bola cierna. Vdaka
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod pepa » Štv 14. Aug 2014 13:51:00

A to to chces vytiahnut az uplne hore, aby to bolo viditelne ? Preco to neuzavries zatkou a nenavrtas dookola zopar dier a cele to prisyp kamenmi, aby to nebolo vidiet ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko

S týmto príspevkom autora pepa súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Štv 14. Aug 2014 13:53:45

pepa píše:A to to chces vytiahnut az uplne hore, aby to bolo viditelne ? Preco to neuzavries zatkou a nenavrtas dookola zopar dier a cele to prisyp kamenmi, aby to nebolo vidiet ...


uvazujem s obidvomi moznostami, len som chcel vidiet nejake hlavice, ale dost silno je to naklonene k rieseniu ako si pisal ty a sigma, zatka+diery+zasyp kamenom :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod jan45 » Sob 16. Aug 2014 9:21:30

aké odvetranie, veď voda vteká do priestoru, ktorý je porézny všetkými smermi, priteká voda, vytláča vzduch. Teoreticky, ak urobíte trativod z akéhokoľvek drahého zariadenia v nepriepustnej zemine, v prvej fáze absorbuje vodu veľkosti svojho objemu (ani to nie, pretože tam bude voda stále). Strecha 100 m2 búrka 20mm dažďa , naprší 2m3 vody, jama 1,5x1,5x1,5 zasypaná štrkom s poréznosťou 0,4-05 má objem cca1,7m3, krátky čas búrky neumožní odtečenie a voda musí vystúpiť na povrch. Taká extrémna situácia vznikne len ne íloch, ostatné stačia časť vody odviesť už počas dažďa, ale po nasýtení tiež pôsobia ako zátka. Ďaľší extrém je napr. Čierna voda , tam je taká vysoká hladina spodnej vody, že o vsakovaní nemôžu hovoriť. Dokonca by som tvrdil. že je lepšie nechať vodu odtekať po povrchu do najbližšieho recippientu ako vsakovacími jamami vytvárať tlaky a zavodňovať vrstvy, ktoré môžu spôsobiť šmyky na sklonených svahoch.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod tienik » Pon 18. Aug 2014 13:56:37

ja mam doma dve vsakovacky, rozmery tak cca 1,5x1,5x3 su len jednoducho naplnene strkom, samozrejme geotextilia a tak. Privod vody mam 125 rurou do T kusu, kde do jamy ide cca 2m rura smerom dole cez strk a smerom hore je len 50 cm trubka toho casu pokusne uzavreta zatkou bez gumicky. Do kazdej vsakovacky idu dva zvody z plochy cca 4x12 - do jednej este plus garaz.
No za viac ako rok cinnosti sa ani pri najprudsich dazdoch (a to sme ich teraz par okolo Senca mali) nestalo aby voda pretiekla, alebo aby vyhodilo zatku, pripadne malo iny problem. Z toho asi vyvodim to, ze tie zatky tam zostanu ako su - ako nejake "podzemne" kontrolne sachty (ak by raz bolo treba potrubie cistit) ale odvetranim to komplikovat nebudem. V tychto strkoch to zjavne nie je potrebne - vzduch ma kam zdrhnut. Nehovorim, ak ma niekto il, bude to veselsie, ale vramci BA - SC priestoru by sa to malo dat prezit aj bez vetrania.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
joko
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Pon 18. Aug 2014 22:15:16

Mne hlavne ide o to, že ak forum beriem ako " učebnicu", tak ako východisko nesmiem brať Žitný ostrov - Podunajskú nížinu . Trativody sa robia aj v Chorvátskom Grobe, ale aj na celom slovensku, kde podložie nie je štrk, a vsakovanie nie je tak ideálne ako u nás.
Ako príklad zas uvediem: záhrada na tvrdom podklade, trativod z daždov, spojené s letnou kuchynkou a malou kúpeľkou. Trativod podstivo prekrytý. Pri daždoch sa voda tlačí do sprchového kúta, napriek tomu, že je cca 20 cm nad úrovňou terénu ( ale pod úrovňou zvodov z domu). Ak by mal odvetranie, tak voda by vyvierala nad terén cez odvetrávanie a nie do sprchového kúta.
To odvetranie za 1.00 Euro vždy stojí za to, i keď tam bude zátka bez gumičky na úrovni terénu v trávniku.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod tienik » Pon 18. Aug 2014 23:07:46

Joko je mi jasne ako to myslis, Preto som aj presne definoval kde je moj dom - aby nevznikla milna predstava o univerzalnosti riesenia. Je mi jasne ze su v SR kadejake podmienky. Ze nam tu "dole" staci jama zasypana strkom a mozme v pohode vsakovat aj dopravne vedenie hasicov, ale zas mame aj miesta kde ani najdrahsi system vsakovacich tvarnic a tunelov nie je uplne 100% riesenie. Ale chcel som poukazat nato, aby si to clovek prebral ako celok a zvazil vsetky aspekty - nech si nelamu ludia hlavu zbytocne, ked su teda aj miesta kde to odvetranie nema ani technicky zmysel. Ako som aj pisal, ani ja som nebol 100% presvedceny o (ne)potrebnosti odvetrania u nas, tak som si nechal zadne dvierka.
Ale preto som tu popisal moje sledovanie, ze niekomu v okoli to snad zjednodusi zivot.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
joko
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod jan45 » Uto 26. Aug 2014 22:27:11

to je zámena pojmov, nejde o odvetranie, ale prepad, a nemá byť pri stene, ale na konci trativodu nanajnižšom mieste terénu. Súčasne slúži na kontrolu funkčnosti. Niečo ako vetračky na kčov.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod eugen.lengyel » Uto 16. Sep 2014 8:37:41

Chcem sa spytat, davali ste niekto trativod pod chodnik (zamkovu dlazbu)? Mam to tak, ze ani velmi nemam kam dat trativod, najviac by mi to vyhovovalo pod zamkovou dlazbou, len neviem ci je to ok.
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Str 17. Sep 2014 21:27:47

eugen.lengyel píše:Chcem sa spytat, davali ste niekto trativod pod chodnik (zamkovu dlazbu)? Mam to tak, ze ani velmi nemam kam dat trativod, najviac by mi to vyhovovalo pod zamkovou dlazbou, len neviem ci je to ok.

Nevidím to ako šťastné riešenie, najmä z dôvodu životnosti chodníka. Dusenie podložia zámkovej dlažby nad trativodom, premáčanie pôdy nad trativodom a pod chodníkom, po dlhom používaní je možné, že trativod sa upchá a bude to treba otvoriť.
Takže ak je iná možnosť tak ja osobne to neodporúčam, ale ak nemáš na výber, tak treba brať do úvahy tieto faktory a trativod k tomu prispôsobiť. :nie:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Pia 10. Okt 2014 21:05:24

Zdravim vospolok, chystam sa osadit kanalizacne vpuste alebo cistiace kusy alebo ako sa to odborne nazyva, voda z odkvapov do trativodu ... konkretne tieto http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/d56 ... 50x250.jpg .
Otazka znie, ci to treba podbetonovat/zabetonovat, v navode pisu zabetonovat az po vrch, ale to sa mi velmi nepozdava. Ako ste to robili?
Vdaka
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Pia 10. Okt 2014 21:38:04

kriloter píše:Zdravim vospolok, chystam sa osadit kanalizacne vpuste alebo cistiace kusy alebo ako sa to odborne nazyva, voda z odkvapov do trativodu ... konkretne tieto http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/d56 ... 50x250.jpg .
Otazka znie, ci to treba podbetonovat/zabetonovat, v navode pisu zabetonovat az po vrch, ale to sa mi velmi nepozdava. Ako ste to robili?
Vdaka

Volá sa to "lapač strešných splavenín" a ešte som sa nestretol s tým, aby to niekto betonoval. Je to ideálne obsypať pieskom alebo 0-4 strkom a riadne to udupať, ale s betonom som sa ešte nestretol. Tým nechcem povedať, že sa to nemá betonovať. Ak to zabetonuješ už sa určite nepohne - neklesne.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Pia 10. Okt 2014 21:59:03

dik, o starost menej, piesku mam habadej :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod fairies » Pon 27. Okt 2014 16:26:51

a nedali by sa pouzit tehly miesto prepraviek, blokov atd? dakujem
fairies
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pon 27. Okt 2014 16:24:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron