Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod nika2810 » Pon 06. Okt 2014 11:53:10

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Už máme podanú žiadosť o stavebné povolenie, takže projekt je už hotový. Na jar chceme začať s výstavbou. Stále sa však nevieme rozhodnúť, aký zdroj vykurovania dáme. Plynovú prípojku sme nežiadali ani v projekte nie je (musela by sa ťahať cca 6O metrov). V projekte sa uvažuje s elektrickým kotlom, vodné podlahové vykurovanie + kachle v obývačke alebo s kotlom na tuhé palivo (žiadne peletky, len na drevo). Projektant nám v tomto bohužiaľ moc neporadil a teraz nás každý straší, že pri elektrike sa nedoplatíme. Ide o bungalov, 8,5 x 14,5. Obvodové múry termalica 300, sedlová strecha, drevený strop. Čo sa týka zateplenia tak do podlahy plánujeme dať polystyrén 20 cm, obvodové steny 15 - 17 cm, a strop 40 cm vaty, okná s trojsklom, rekuperáciu neplánujeme. V projekte máme vypočítanú mernú potrebu tepla na vykurovanie 5296,9 kWh/rok. Pri výpočte sa ale rátalo so zateplení stien 15 cm, podlahy len 8 cm a stropu 30 cm. Rozumiem, že sa nedá tak jednoznačne poradiť, ale mne postačí info, či je tá elektrika úplný nezmysel alebo to je v pohode, prípadne je lepší kotol na pevné palivo (máme naprojektovanú aj technickú miestnosť). Ďakujem vopred za hocijaké rady.
nika2810
 




Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod edo1 » Pon 06. Okt 2014 13:18:14

Radiť nebudem, len na predstavivosť napíšme naše čísla.
Bungalov 120m2 úžitková plocha, zateplenie- podlaha 25cm, steny 20cm vata, strop 58cm vata. Mám ale aktívnu rekuperáciu Nilan- vetrá, ohrieva teplú vodu a interierový vzduch. Máme aj krbovú vložku cca 4-6kW, kúrenie v zime cca 3-4x do týždňa. Okná trojsklá, väčšina orientovaná juhozápadne. Kúrenie podlahové- elektrokáble. Celá domácnosť len na elektrike, celková spotreba za min. rok 5500kW/h, /počet osôb 2dosp, 3deti- tento rok o cca 500kw/h spotreba vyššia pre 2 nové prírastky. :) Platba cca 800e rok: /kúrenie, teplá voda, varenia a všetko ostatné/. Len pre predstavu a rekuperáciu môžem len doporučiť,môj názor. E
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod tienik » Pon 06. Okt 2014 13:31:01

nika2810 píše:Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Už máme podanú žiadosť o stavebné povolenie, takže projekt je už hotový. Na jar chceme začať s výstavbou. Stále sa však nevieme rozhodnúť, aký zdroj vykurovania dáme. Plynovú prípojku sme nežiadali ani v projekte nie je (musela by sa ťahať cca 6O metrov). V projekte sa uvažuje s elektrickým kotlom, vodné podlahové vykurovanie + kachle v obývačke alebo s kotlom na tuhé palivo (žiadne peletky, len na drevo). Projektant nám v tomto bohužiaľ moc neporadil a teraz nás každý straší, že pri elektrike sa nedoplatíme. Ide o bungalov, 8,5 x 14,5. Obvodové múry termalica 300, sedlová strecha, drevený strop. Čo sa týka zateplenia tak do podlahy plánujeme dať polystyrén 20 cm, obvodové steny 15 - 17 cm, a strop 40 cm vaty, okná s trojsklom, rekuperáciu neplánujeme. V projekte máme vypočítanú mernú potrebu tepla na vykurovanie 5296,9 kWh/rok. Pri výpočte sa ale rátalo so zateplení stien 15 cm, podlahy len 8 cm a stropu 30 cm. Rozumiem, že sa nedá tak jednoznačne poradiť, ale mne postačí info, či je tá elektrika úplný nezmysel alebo to je v pohode, prípadne je lepší kotol na pevné palivo (máme naprojektovanú aj technickú miestnosť). Ďakujem vopred za hocijaké rady.



tak ja by som v prvom rade odporucil nekaslat na rekuperaciu. V dnesnej dobe viac menej dokonalych izolacii bez infiltracie a metodou zivota - dom pol dna prazdny je to podla mna nevyhnutnost pre zachovanie komfortu a kvality dychaneho vzduchu. Uspora tepla je podla mna len prijemny bonus k tomu vsetkemu.
Kukureniu, j aosobne nemam rad zbytocne transformacie, takze kurit vodu elektrikou nepovazujem za 100% riesenie. Pre mna pripada pri elektrike do uvahy len podlahovka (kable) alebo infra (panely).
Obe moznosti si myslim ze sme tu rozpitvali na prvocinitele, takze hor sa studovat :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod MartinH » Pon 06. Okt 2014 15:13:49

nika2810 píše:V projekte sa uvažuje s elektrickým kotlom, vodné podlahové vykurovanie + kachle v obývačke alebo s kotlom na tuhé palivo (žiadne peletky, len na drevo). Projektant nám v tomto bohužiaľ moc neporadil a teraz nás každý straší, že pri elektrike sa nedoplatíme. Ide o bungalov, 8,5 x 14,5. Obvodové múry termalica 300, sedlová strecha, drevený strop. Čo sa týka zateplenia tak do podlahy plánujeme dať polystyrén 20 cm, obvodové steny 15 - 17 cm, a strop 40 cm vaty, okná s trojsklom, rekuperáciu neplánujeme. V projekte máme vypočítanú mernú potrebu tepla na vykurovanie 5296,9 kWh/rok. Pri výpočte sa ale rátalo so zateplení stien 15 cm, podlahy len 8 cm a stropu 30 cm. Rozumiem, že sa nedá tak jednoznačne poradiť, ale mne postačí info, či je tá elektrika úplný nezmysel alebo to je v pohode, prípadne je lepší kotol na pevné palivo (máme naprojektovanú aj technickú miestnosť). Ďakujem vopred za hocijaké rady.


Máte malý dom, zateplenie OK (osobne by som do podlahy dal iba 15).
1. Rekuperáciu rozhodne áno
2. Podlahovka, voda, elektrokotol áno.
3. Zmieril by som sa s účtami za elektriku. Lacnejšie kúrenie vyžaduje investície, ktorá sa v takto malom dome nevyplatia.
4. Kachle v obývačke nie. Ak pevné palivo, tak pec do kotolne ("technickej miestnosti"). Treba zvážiť, je tam veľa faktorov. Napr. pracnosť. Niekomu nevadí, inému áno.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod nika2810 » Pon 06. Okt 2014 17:41:49

Ďakujem moc za odpovede. Problém je v tom, že rekuperácia nám nič nehovorí. Stavať ideme z vlastných zdrojov, takže musíme šetriť, kde sa dá, preto sme o rekuperácii neuvažovali. Ohľadom stavby si všetko spravíme sami (hrubú stavbu, dokončovačky, krov, všetko mám v rodine) ale rekuperácia - bod mrazu :) Skúsime o tom ešte niečo naštudovať a spraviť minimálne aspoň predprípravu. Posuniem to partnerovi. Posledné dni sme uvažovali už čisto len o pevnom palive. Sme z dediny, moji rodičia celý život kúria s drevom, to máme k dispozícii vo veľmi dobrej cene, tiež nám nevadí tá prácnosť ani každodenné zakurovanie, nemusíme mať ani splynovací kotol. Čiže mi skutočne chceme vybrať najrentabilnejší spôsob vykurovania, ktorý nás neprivedie na mizinu :) a tá práca okolo nám až tak nevadí. Skôr sa obávam tej kotolne v dome. Chcela som pridať aj pôdorys, ale som bohužiaľ taký antitalent, že sa mi to nepodarilo. V každom prípade moc moc ďakujem.
nika2810
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 06. Okt 2014 17:34:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod joko » Pon 06. Okt 2014 18:58:53

Ja navrhujem najjednoduchšiu - nie najlepšiu ani najlacnejšiu prevádzkovú verziu, ale cenovo dostupnú jednoduchú bezpracnú zostavu.
Elektrokotol Protherm , napr. Raja 9, so 100 litrovým výmenníkom na TUV. Vlani tieto zostavy predávali za 1100 Euro, komplet podlahovka cca 1000 euro, armatúry na prepojenie kotla s bojlerom cca 300, spolu nech to stojí aj s prácou max 2500 E a teoreticky je vyriešené.
Pri stratách okolo 4 kW to bohate bude stačiť, ohrev TUV bohate stíha, je to bezstarostný systém, čistá prevádzka. Samozrejme prevádzkové náklady budú vyššie ako pri lacnom dreve, ale je to celoročná prevádzka na TUV bez špiny v dome.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
fefe30
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod tienik » Pon 06. Okt 2014 22:28:50

nika2810 píše:Ďakujem moc za odpovede. Problém je v tom, že rekuperácia nám nič nehovorí. Stavať ideme z vlastných zdrojov, takže musíme šetriť, kde sa dá, preto sme o rekuperácii neuvažovali. Ohľadom stavby si všetko spravíme sami (hrubú stavbu, dokončovačky, krov, všetko mám v rodine) ale rekuperácia - bod mrazu :) Skúsime o tom ešte niečo naštudovať a spraviť minimálne aspoň predprípravu. Posuniem to partnerovi. Posledné dni sme uvažovali už čisto len o pevnom palive. Sme z dediny, moji rodičia celý život kúria s drevom, to máme k dispozícii vo veľmi dobrej cene, tiež nám nevadí tá prácnosť ani každodenné zakurovanie, nemusíme mať ani splynovací kotol. Čiže mi skutočne chceme vybrať najrentabilnejší spôsob vykurovania, ktorý nás neprivedie na mizinu :) a tá práca okolo nám až tak nevadí. Skôr sa obávam tej kotolne v dome. Chcela som pridať aj pôdorys, ale som bohužiaľ taký antitalent, že sa mi to nepodarilo. V každom prípade moc moc ďakujem.


celkom chapem ze rekuperacia vam nic nehovori - nie je to velmi rozsirena vec. Ale v podstate je to nejaky dalsi stupen vyvoja, ktory musel zakonite prist potom ako sa relativne k maximu vyhnali vsetky izolacie a "vzduchotesnosti" domu.
Neverila by si kolko ludi uz u mna skonstatovalo, ze by tu rekuperaciu dako "zniesli" aj u seba doma. Ono totiz clovek sa tazko o niecom necha presvedcit bez toho ze by sam mal moznost porovnat.
K tomu kureniu, dobre si to zvazte, skuste sa pozerat nielen na €, ale aj na cely sposob zivota. Aj ja pochadzam z dediny, tiez sa cely zivot mocem okolo domu a manualna praca mi nie je vobec cudzia, ale napriek tomu mam kurenie elektricke a plne automatizovane. A preco? Lebo za najdrahsiu vec som sa naucil povazovat cas. Ked si vezmem ze sme v podstate cely den v praci a skole, nemam srdce este kazdy v podstate vecer delit svoj cas medzi rodinu a pec. Proste dom ako celok musi sluzit mne a vyzadovat si odomna co najmenej casu na normalnu prevadzku - vtedy to povazujem za prinos.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
joko
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod pepa » Uto 07. Okt 2014 7:24:58

nika2810 píše: Ohľadom stavby si všetko spravíme sami (hrubú stavbu, dokončovačky, krov, všetko mám v rodine) ale rekuperácia - bod mrazu :) Skúsime o tom ešte niečo naštudovať a spraviť minimálne aspoň predprípravu. Posuniem to partnerovi. Posledné dni sme uvažovali už čisto len o pevnom palive. Sme z dediny, moji rodičia celý život kúria s drevom, to máme k dispozícii vo veľmi dobrej cene, tiež nám nevadí tá prácnosť ani každodenné zakurovanie


No ono kazda vec co si mozes do domu kupit moze byt vo vysledku fajn, prijemna, komfortna, nieco to usetri. Ale z toho co pises tak radim do kategorie, ze o rekuperacii budes rozmyslat az ako o poslednom prvku do domu. A nemusis si z toho nic robit. Navratnost tejto technologie je pomerne dlha, takze kvoli tomu, ze nieco usetris to nema zmysel. Ale ako komfortna zabavka pre mestskeho cloveka je to fajn. Ak na to peniaze mas, kupuj, ak nemas, kludne to skrtni ...

Inak co sa vypocitanej potreby tepla na kurenie tyka, tak spotreba bude celkom prijemne nizka. Samozrejme k tomu si pripocitaj naklady na TUV a beznu prevadzku. Keby ste mali plyn, tak by to bolo super, predsa cena za kwh z plynu je 2.5x-3x nizsia ako z elektriny. Ale ktovie ako to bude nadalej. Drevo je samozrejme este lacnejsie, ale ja som lenivy clovek a riesit kurenie na drevo by sa mi naozaj nechcelo. Takze by som siel to varianty ako pisal joko, jednoducha podlahovka bez bizuterie, lacny elektrokotol, elektricky bojler. Co usetrite za komin, krb, drevokotol, akumulacne nadoby, atd, dajte este do izolacie, podlaha 20, steny 25, strop 60cm ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod ... » Uto 07. Okt 2014 9:17:27

tienik píše:Kukureniu, j aosobne nemam rad zbytocne transformacie, takze kurit vodu elektrikou nepovazujem za 100% riesenie. Pre mna pripada pri elektrike do uvahy len podlahovka (kable) alebo infra (panely).
Obe moznosti si myslim ze sme tu rozpitvali na prvocinitele, takze hor sa studovat :-)


v tomto s tebou suhlasit nebudem, vodu mozes do buducna kurit cimkolvek a prerabka zdroja pri vodnej podlahovke nie je az tak komplikovana, v pripade ze do podlahy das kable, tak ak sa ukaze ze elektrika je prilis draha, tak pripadna zmena je este o dost drahsia a obtiazna...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod joko » Uto 07. Okt 2014 11:58:16

Ak vychadzame z faktu, ze v dome nebude plyn, tak rovnako dolezita otazka ako kurenie je aj otazka ohrevu vody. Ak vylucime akumulacnu nadrz, tak vylucujeme aj celorocny ohrev TUV na tuhe palivo. Takze ostava uz iba ohrev TUV na elektriku, a alternativa ci extra el. bojler a kotol na tuhe palivo, co nie je vhodne na podlahovku bez AN, alebo elektrokotol. Ak uz elektrokotol tak posledne rozhodnutie, ci elektricky bojler alebo el kotol a teplovodny vymennik.
Ak zacneme uvazovat o AN, tak mame podstatne vacsiu skalu moznosti s tuhym palivom, ale vstupne cenove naklady budu niekolkonasobne a navratnost otazna.
Preto bol moj navrh elektrokotol a podlahovka s teplovodnym vymennikom na TUV.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod nika2810 » Uto 07. Okt 2014 12:16:54

Už sa strácam, musíme si toho ešte veľa veľa naštudovať :)
nika2810
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 06. Okt 2014 17:34:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod tienik » Uto 07. Okt 2014 14:06:00

... píše:
tienik píše:Kukureniu, j aosobne nemam rad zbytocne transformacie, takze kurit vodu elektrikou nepovazujem za 100% riesenie. Pre mna pripada pri elektrike do uvahy len podlahovka (kable) alebo infra (panely).
Obe moznosti si myslim ze sme tu rozpitvali na prvocinitele, takze hor sa studovat :-)


v tomto s tebou suhlasit nebudem, vodu mozes do buducna kurit cimkolvek a prerabka zdroja pri vodnej podlahovke nie je az tak komplikovana, v pripade ze do podlahy das kable, tak ak sa ukaze ze elektrika je prilis draha, tak pripadna zmena je este o dost drahsia a obtiazna...


nevidim to ako velke obmedzenie. Podla mna aj u nas raz skonci era lacneho plynu a v nejakom horizonte sa bude riesit spotreba ENERGIE - bez ohladu akym nosicom ku mne dosla. Z tohoto pohladu je pre mna elektricke "priamovyhrevne" kurenie idealna vec zo strany jednoduchosti, spolahlivosti, regulovatelnosti aj prevadzkovej narocnosti. Sam iste uznas ze po technickej stranke je to viac menej idealne.
A kurenie drevom uz nejak z principu ako hlavny zdroj tepla neuznavam. Je mi proti srsti nicit zdrave stromy na takuto "somarinu" ked mame moznost vyuzit pre nas ovela zbytocnejsie veci (ako napriklad uran). Reci o obnovitelnych zdrojoch ma nejak tiez neberu - lebo vidim ako dlho taky strom rastie a ako to teraz vypada - zije sa metodou "palme, kym je co palit" ale to tak do nekonecna iste nepojde. Mojmu srdcu je blizsie dychat kyslik zo stromov a kurit si "produktom" z uranu :-)

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
ifitko
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod ... » Uto 07. Okt 2014 14:58:19

tienik píše:nevidim to ako velke obmedzenie. Podla mna aj u nas raz skonci era lacneho plynu a v nejakom horizonte sa bude riesit spotreba ENERGIE - bez ohladu akym nosicom ku mne dosla. Z tohoto pohladu je pre mna elektricke "priamovyhrevne" kurenie idealna vec zo strany jednoduchosti, spolahlivosti, regulovatelnosti aj prevadzkovej narocnosti. Sam iste uznas ze po technickej stranke je to viac menej idealne.
A kurenie drevom uz nejak z principu ako hlavny zdroj tepla neuznavam. Je mi proti srsti nicit zdrave stromy na takuto "somarinu" ked mame moznost vyuzit pre nas ovela zbytocnejsie veci (ako napriklad uran). Reci o obnovitelnych zdrojoch ma nejak tiez neberu - lebo vidim ako dlho taky strom rastie a ako to teraz vypada - zije sa metodou "palme, kym je co palit" ale to tak do nekonecna iste nepojde. Mojmu srdcu je blizsie dychat kyslik zo stromov a kurit si "produktom" z uranu :-)


ano, odporovy drot v podlahe je v principe najjednoduchsie a vcelku blbovzdorne riesenie

ale ono je to pre vacsinu otazkou toho co a kedy musis zaplatit... na druhej strane, aj keby doslo k tomu ze mozme mat kazdy pri dome malu JE (cisto teoreticky, vylucene to nie je, na pohon ponoriek a lodi sa to pouziva aj dnes), tak okrem elektriky ti to dodava aj kopu "odpadneho" tepla vo vodnom nosici, ktore v pripade tych lodi a ponoriek pchas do vody okolo, v pripade takych beznych JE ako napriklad bohunice ich mozes dodavat napriklad do HC na vykurovanie bytoviek... no a pride mi trochu od veci mat nutne vyssi vykon reaktora aby som dostal viac elektriky na vykurovanie rohozi, ako mat pokrytu "beznu" spotrebu EE domacnosti a tym odpadovym teplom v pripade potreby dokurovat (alebo ohrievat TUV)...

a nevies ako sa vyvinu ceny energii za rok ci 10... a moze sa (teoreticky) stat ze aj navratnost takych veci ako tepelne cerpadlo sa stane extra kratka, akurat ze TC ti nevie ohriat odporovy drot v podlahe, zato taku vodu ano...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod tienik » Uto 07. Okt 2014 15:41:07

... píše:ano, odporovy drot v podlahe je v principe najjednoduchsie a vcelku blbovzdorne riesenie

ale ono je to pre vacsinu otazkou toho co a kedy musis zaplatit... na druhej strane, aj keby doslo k tomu ze mozme mat kazdy pri dome malu JE (cisto teoreticky, vylucene to nie je, na pohon ponoriek a lodi sa to pouziva aj dnes), tak okrem elektriky ti to dodava aj kopu "odpadneho" tepla vo vodnom nosici, ktore v pripade tych lodi a ponoriek pchas do vody okolo, v pripade takych beznych JE ako napriklad bohunice ich mozes dodavat napriklad do HC na vykurovanie bytoviek... no a pride mi trochu od veci mat nutne vyssi vykon reaktora aby som dostal viac elektriky na vykurovanie rohozi, ako mat pokrytu "beznu" spotrebu EE domacnosti a tym odpadovym teplom v pripade potreby dokurovat (alebo ohrievat TUV)...

a nevies ako sa vyvinu ceny energii za rok ci 10... a moze sa (teoreticky) stat ze aj navratnost takych veci ako tepelne cerpadlo sa stane extra kratka, akurat ze TC ti nevie ohriat odporovy drot v podlahe, zato taku vodu ano...



vsetko je teoreticky mozne :-)
Zas nemyslel som mat doma JE, beriem to tak globalnejsie, asi chapes ako. Vyroba EE vo velkom je totiz vzdy efektivnejsia ako v malom.
Ja to beriem tak, na najblisie roky to na nic prevratne nevyzera, takze som spokojny. Ak ja neviem, nebudem mat pred dochodkom co robit, tak napriklad v ramci nudy si spravym stenove kurenie/chladenie a dam si TC....mozno.
Ale nateraz som spokojny - prevadzka v pohode, tepelna pohoda OK, servisne naklady nulove...... na cas moralnej zivotnosti mojich panelov som vysmiaty :-)

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
TomasHo
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký zdroj vykurovania vybrať do domu?

Poslaťod pepa » Uto 07. Okt 2014 16:56:25

Era lacneho plynu v USA este len zacala. Ono to casom prijde aj k nam ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia