Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod vladoj » Str 01. Okt 2014 19:47:15

Máme pozemok približne 40mx50m, na ktorom je na východnej hranici asi 29m od cesty veľký asi 70 ročný dub. Veľmi sa nám páči ten dub a chceli by sme mať pri ňom terasu a takú oddychovú zónu. Domček a jeho rozloženie by sme chceli mať také ako je na obrázkoch.
Chcel by som Vás poprosiť o názor na umiestnenie a rozloženie domu. Poprípade skúsenosti s výstupom na terasu a jej umiestnenie severozápadne.

vladoj
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 01. Okt 2014 17:45:44
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod kriloter » Štv 02. Okt 2014 20:39:27

Len tak narychlo co som si vsimol, obyvacka a dve izby okna na zapad, lepsie by bolo myslim na juh.
Ak to zostane takto, vonkajsie zaluzie su nevyhnutnost.
Otocil by som to o 90 stupnov proti smeru hodinovych ruciciek a terasu na sever. Juzne okna sa elegantne odtienia dostatocnym presahom strechy. Okno v spalni bude na vychod co je ideal.
No len potom to bude skoro tak isto ako to mam ja :-).

S týmto príspevkom autora kriloter súhlasil
vladoj
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod ivvan » Štv 02. Okt 2014 21:08:54

ked sa bude hrať futbal, tak aby ste časom nemali radšej druhú stranu záhrady :-)
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod vladoj » Štv 02. Okt 2014 22:03:24

Tym ze je ten pozemok velky tak by sme skusili zvolit take netypicke natocenie. Do obrazku som aj naznacil polohu slnka pocas letneho a zimneho slnovratu. Stredna poloha je 12:00 v tieto dni.
Prílohy
vladoj
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 01. Okt 2014 17:45:44
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod ... » Štv 02. Okt 2014 22:46:56

vladoj píše:Tym ze je ten pozemok velky tak by sme skusili zvolit take netypicke natocenie. Do obrazku som aj naznacil polohu slnka pocas letneho a zimneho slnovratu. Stredna poloha je 12:00 v tieto dni.


nezabudni ze vzhladom na posun casu (CET-CEST) je slnko v lete "najvyssie" az niekedy okolo 13tej :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod vladoj » Štv 02. Okt 2014 23:37:58

Ani neviem preco sme sa predtym tomu natoceniu branili ale ja sa celkom viem stotoznit teraz s tym dat to takto.
vladoj
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 01. Okt 2014 17:45:44
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod TomasHo » Pia 03. Okt 2014 8:18:58

vladoj, ak tomu spravne rozumiem, tak od juhu mate cestu. Je frekventovana? Ja by som rozhodne dom osadil tak, aby bola vacsina miestnosti otocena na juh, teda nejaky liniovy projekt (ze su izby v podstate v rade vedla seba). Juh je v nasej zemepisnej sirke najlepsia svetova strana - dostatocne zatienenie dosiahnes asi metrovym presahom strechy, kedy ti strecha kryje fasadu pri letnom slnovrate, ale neprekaza pri zimnom. Ak by to teda slo, osadil by som dom az niekde dozadu pozemku. Na severnu stranu by som povedzme situoval technicke miesnosti, chodby a mozno nejaku tu spalnu, ale z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze juzna kupelna je skvela vec, takze tu by som orientoval na juh. Do prednej casti pozemku, hned k ceste by som mozno umiestnil garaz+dielnu+sklad, cim by sa odtienila cesta. To futbalove ihrisko by mne osobne dost prekazalo, takze by som to tiez odtienil nejakou zelenou.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod fefe30 » Pia 03. Okt 2014 8:41:21

Máš krásny široký pozemok, nerozumiem prečo chceš stavať taký úzky dom. Ako na hotelovej chodbe. Nepremýšlaš nad štvorcom? (14mx14m). Lepšie usporiadaš izby, aj terasu môžeš mať pod strechou a dom bude lepšie riešený. Veľa stavebníkov je limitovaná pozemkom, ty nie.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod vladoj » Pia 03. Okt 2014 9:01:26

TomasHo píše:vladoj, ak tomu spravne rozumiem, tak od juhu mate cestu. Je frekventovana? Ja by som rozhodne dom osadil tak, aby bola vacsina miestnosti otocena na juh, teda nejaky liniovy projekt (ze su izby v podstate v rade vedla seba). Juh je v nasej zemepisnej sirke najlepsia svetova strana - dostatocne zatienenie dosiahnes asi metrovym presahom strechy, kedy ti strecha kryje fasadu pri letnom slnovrate, ale neprekaza pri zimnom. Ak by to teda slo, osadil by som dom az niekde dozadu pozemku. Na severnu stranu by som povedzme situoval technicke miesnosti, chodby a mozno nejaku tu spalnu, ale z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze juzna kupelna je skvela vec, takze tu by som orientoval na juh. Do prednej casti pozemku, hned k ceste by som mozno umiestnil garaz+dielnu+sklad, cim by sa odtienila cesta. To futbalove ihrisko by mne osobne dost prekazalo, takze by som to tiez odtienil nejakou zelenou.


Ano cesta je na juhu ale vobec nie je frekventovana. Je to vedlajsa cesta kde su zahrady a asi 10 domov a je to v dedine s asi 900 obyvatelmi. Takze ani to futbalove ihrisko nie je rusne. Celkom na tu severnu stranu to tlacit nechceme kvoly velkej vzdialenosti od brany a velkej otvorenej ploche. Takto sa nam ta plocha rozdeli. Na tej severnej strane chcem mat ovodny sad, malu zahradku a pri tom strome taku oddychovu cast. Popri celej severnej hranici kamarat chova danielov a maju tam vybeh. Ten dom je aj tak asi 15m od juznej hranici. Rozmer domu je 16mx9m.
vladoj
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 01. Okt 2014 17:45:44
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Individualny projekt a osadenie - VladoJ

Poslaťod TomasHo » Pia 03. Okt 2014 14:12:25

OK, daj to do stredu, ako to mas, ale to co hovori fefe30 by som nebral - stvorcovy dom nie je dobry, pretoze jedina strana, ktoru potrebujes plne vyuzit z hladiska solarnych ziskov je juh, a ty si tam mozes dovolit uzky dom. Mne sa napriklad velmi pozdaval tento projekt od fordomu (http://fordom.sk/katalog-domov/dom_105). S panmi som sa bavil v Nitre na vystave, a velmi rozumne hovorili. Tiez som hovoril s ludmi od createrry, ktori sa zaoberaju projektovanim pasivnych domov. Mozno som neprisiel vo vhodnom case, ale prisli mi ich projekty na tej drahsej strane spektra. Takze som si navrhol a postavil dom prakticky sam, ale pri dalsom dome by som urcite spolupracoval s dobrym architektom/statikom/technologom.

Ten dom co som linkol by nevyhovoval celkom tvojmu pozemku, lebo ma vstup zo severu, ale dal by sa prerobit. Mne sa velmi paci. Skus oslovit createrru alebo fordom, ze co by stal projekt. Pre tvoju informaciu, ja som isiel lacnou cestou (co som si teda sam myslel), teda ze si dom nakreslim sam, urobim si model v sketchupe a necham to nakreslit projektantovi. No, stalo ma to do 3000 eur, lebo sme projekt prerabali, plus nejake tie peniaze za dorobenie statiky. Rozhodne by som dal 6000 eur dobremu projektantovi, ktory by ma upozornil na dolezite detaily a technologicke problemy.

Ale urcite, urcite by som navrhol dom pre pozemok - stavias to len raz, tak preco to neurobit poriadne. Hlavne nezabudni zohladnit kazdy detail z hladiska orientacie na svetove strany. Ja som vyrastal v detskej orientovanej na zapad, a nikdy viac. Zapad je fajn strana na okno do pracovne, okno do satnika a tak podobne. Vychod je vyborny na spalnu, ak vstavas skoro, alebo kuchynu. Ja mam vsetky okna otocene na juh a vyrazne sa tym zjednodusuje napriklad manazment tepla v dome - vsetky miestnosti maju priblizne rovnaku krivku tepelnej zmeny v case, takze mi staci jedna teplota v podlahovke pre cely dom.

Ten dub je vyborny, ale ak by to inac neslo, tak by som okolo neho spravil terasu s kozubom a posedenim, nemusi tam vyslovene ustit francuzske okno z obyvacky.

Drzim palce pri navrhu a stavbe!

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
vladoj
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron