Podlaha z betónu alebo OSB??

Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod favo222 » Uto 15. Júl 2014 9:13:54

Zdravím Vás.
Viete mi poradiť, do čoho sa pustiť?? Jedná sa o starú chalupu, dlhodobo teraz obývanú. Podlaha v dvoch izbách je teraz drevená. Chcel by som ju vyhodiť a dať niečo iné, ale??
Ktorú?? Ísť do OSB alebo do betónu. Jednu dosku som pokusne vytrhol, sú tam trámy, 100x100, vcelku zdravé. Teraz mám tam doplniť ešte po jednom medzi pôvodná trámy, teda by to bolo po 50cm a dať tam osb v hrúbke 25 mm, bez pero-drážky, ešte na to pôjde laminátová podlaha, alebo to všetko vytrhať komplet a dať tam betón. Dom má viac ako 100 rokov, Je podpivničený, pivnica nevyužívaná, klenbová (ako v dobrej vinárni :-) ) (tú neriešime). Čo vyjde najlacnejšie?? Jedna izba má 530*460 a druhá 470*320.
Ďakujem za každú dobrú radu. Dom je na záhorí. Prerábka by išla viacmenej svojpomocne..

Pýtal som sa aj na inom fóre, nechcem spamovať fóra, len potrebujem informácie. Ďakujem.
favo222
 




Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod eugen.lengyel » Str 27. Aug 2014 8:34:31

OSB:
+ dokazes si urobit aj sam
+ nemali by zatazit tramy a pivnicu viac ako dotrajsia podlaha => asi netreba volat statika
+/- cena za m2 pre 25mm je okolo 10E. Pozor 25mm OSB3 1250x2500 vazi 50kg!!!
-/+ neviem ako 25mm OSB na 50cm, ale 10mm sa urcite prehybaju. 25mm by mali byt ok, ale ja som laik.
- chyba akumulacna schopnost (ale stary dom ma hrube mury takze to nevadi)

Beton (asi si mal na mysli poter):
+ nebude sa prehybat
-/+ neviem cenu ani hrubku (asi 5-7cm)
- mal by sa na to pozriet statik

Co by som urobil ja? : Medzi tramy by som dal sypany EPS a na to nahodil OSB dosky.
Rozmyslal by som ale aj nad tymito kombinaciami:
1. 2 vrstvy 12 alebo 15mm OSB do kriza
2. 1 vrstva OSB na to fermacel do kriza.
Problemom su totiz miesta kde sa OSB spajaju. Existuje este poznost na tych miestach dat medzi tramy 'priecku', ktora ten spoj spevni.

Ak pojdes cestou OSB, tak si dobre rozmysli ako ich budes ukladat, aby si zbytocne vela nerezal a nekupoval zbytocne vela OSB.
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod jan45 » Sob 30. Aug 2014 10:43:37

25 podložená na 50 cm sa nebude prehýbať ani v jednej vrstve, treba ju skrutkovať na hranoly. Ak si dáte tú robotu a všetko otvoríte, treba na klenbu dať fóliu, položiť hranoly, žiadna izolácia (vzduch je najlepší izolant) osb alebo iné dosky. lepiše sú dve vrstvy, potom nemusia mať rovnakú hrúbku, kladené s posunom. Najdôležitejšia je fólia pod hranolmi, bráni prenikaniu pary (vlhkosti) z pivnice. Aj keď sa pivnica zdá suchá, je tam 80% vlhkosť a stále sa odparuje, pretože je tam konštantných 8-10st C.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod pepa » Sob 30. Aug 2014 15:26:58

Vzduch je najlepsi izolant ???
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod ... » Sob 30. Aug 2014 19:27:19

pepa píše:Vzduch je najlepsi izolant ???


najlepsim (tepelnym) izolantom je vakuum, resp. material s minimalnou tepelnou vodivostou), takze vzduch je celkom dobrym izolantom... akurat to ma este jednu podmienku a to je aby sa nehybal, preto sa ho vacsinou snazis uzavriet do nejakych komorok... vid porobetony, dutinkate tehly a pod...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod deko » Sob 30. Aug 2014 19:39:17

jan45 píše:vzduch je najlepší izolant

wov, v tom pripade je cele zateplenie domov uplne zbytocne, ved vsetky domy mame obklopene najlepsim izolantom. idem strhnut tie kubiky EPS z fasady, vyhodim vatu z podkrovia a budem setrit, setrit, setrit :yahoo

pozn. pod ciarou: moj prispevok mohol obsahovat velke davky ironie ba az sarkazmu.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod pepa » Sob 30. Aug 2014 19:53:30

... píše:
pepa píše:Vzduch je najlepsi izolant ???

vzduch je celkom dobrym izolantom... akurat to ma este jednu podmienku a to je aby sa nehybal


Oknari tvrdia, ze maximalna hrubka vzduchu, aby sa nehybal je 18mm. A to plati asi len pri vzacnych plynoch, bezny vzduch asi vyzaduje mensiu hrubku.

A celkovo to s tou vetou, ze vzduch je najlepsi izolant asi nebude nejake slavne. Ked si zoberiem, ze trojsklo 4-18-4-18-4 ma U=0.6, cize R=1.66. A 5cm sedeho polystyrenu ma R=1.56. Cize pri rovnakej hrubke je to iste, akurat, ze bezny vzduch s vyssim stupnom vlhkosti na tom bude ovela ovela horsie ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod Londoner » Ned 31. Aug 2014 2:24:16

Dovolim si trochu suhlasit s Janom45 ked uz ho tolko kamenujete, dolezite je asi zdoraznit "uzavrety vzduch". Ak sa nemylim, tak prave nieco take bolo pouzite v projekte kryteho lyziarskeho strediska v Dubaji. Stresna konstrukcia je akoby dvojplastova strecha: hlinikova krytina s reflexnou vrstvou, pod tym 15 cm izolacia a pod tym 5 metrov uzavretej vzduchovej medzery... A cuduj sa svete, ten sneh sa v tej arabskej pusti netopi... :ano:
Clovek by cakal, ze tam napchaju meter vakuovych panelov, ved dolarov maju dost, ale akosi im staci aj obycajny vzduch. :lol:
Vid: http://www.sciencechannel.com/tv-shows/ ... resort.htm
you don´t have to be perfect - you just need to pretend you are..
Londoner
 
Príspevky: 153
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 19. Dec 2008 18:42:53
Bydlisko: ZM, Londyn
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod euro_ » Ned 31. Aug 2014 20:49:32

Off topic: Takym tipickym prikladom pouzitia uzatvoreneho vzduchu ako izolacie je termoska. Flasa s dvoma plastami, medzi ktorymi je vzduch a zabezpeci, ze caj cez zimu ostane horuci a zmrzlina sa cez leto v nej neroztopi. :ano: Zahada je len v tom, ako to ta termoska rozozna, ci je leto, alebo zima? :lol:
man's home is his castle...until the queen arrives
Obrázok užívateľa
euro_
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Sob 03. Nov 2012 14:36:16
Bydlisko: Horna Nitra
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Podlaha z betónu alebo OSB??

Poslaťod _luky_ » Pon 01. Sep 2014 9:23:45

Pro vysvětlení: ano, hned po vakuu je nejlepší izolant vzduch (myšleno přenos tepla "vedením") . Ale nesmí se hejbat (přenos tepla "prouděním"=konvekcí). A proto jsou všechny izolace založené na tam, zabránit vzduchu proudit. vata, EPS, pěnosklo, ytong, cihlovzduch, chlupy na těle... To vše má za úkol vytvořit vrstvu vzduchu, který nemůže proudit.
Třetí způsob přenosu tepla je zářením. To jsou ty stříbrné folie, nerezové termosky...
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia