meranie teploty vody v bojleri

meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod cmelo » Ned 10. Aug 2014 18:49:03

riešil niekto digitálne meranie teploty vody v bojleri? resp.. diaľkové ovládanie nastavovanie teploty... optimálne cez net.. resp. lan
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod sup » Pon 11. Aug 2014 13:14:34

K comu je to dobre?
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod cmelo » Pon 11. Aug 2014 13:33:12

k tomu by som vedel nakoľko je zohriaty bojlér bez toho aby som tam musel chodiť...kotol na pevné palivo + FVE.. hlavne keď je škaredé počasie dlhšie obdobie ako teraz
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod sup » Pon 11. Aug 2014 21:59:22

Existuju solarne regulatory s LAN portom, googel mi ich nasiel hned niekolko. Ale ak si Arduino friendly, tak by som to riesil vlastnou aplikaciou a naprogramujes is ho podla potreby.
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod tienik » Pon 18. Aug 2014 13:59:34

Presne na toto tiez pouzivam Loxone :-)
Od zaciatku riadim ohrev vody pomocou jeho merania teploty, povodny termostat je len ako zaloha.
Ma to vyhodu, ze jednak presne vidim kolko je tam stupnov a viem spravne rozhodnut kedy ma ohrev fungovat.
A ked raz dam FVE panely, tak to bude viacmenej nutnost pre ekonomicku prevadzku takejto zostavy.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
secutec
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod cmelo » Pon 18. Aug 2014 21:28:55

vieš mi dať o tom bližšie informácie? mne by stačilo snímať teplotu v bojleri... mám Tatramat 150OVD...
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod _luky_ » Uto 19. Aug 2014 8:10:42

Jaká je vzdálenost bojler<>čtení teploty? Jestli by nestačil jakýkoli teploměr od číňana s 2m kabelem k teplotní sondě. Případně by se dal znásilnit i nějaký bezdrátový teploměr. K měření jedné teploty není potřeba hned tahat Arduino nebo Loxone...

Když jsem řešil regulaci u strejdy na chalupě, tak zespoda pod víkem je jímka pro čidla provozního a havarijního termostatu. Stačilo vyndat gumový špunt, vložit tepl.čidlo a špunt vrátit. Bylo tam ještě trochu místa.

Nakonec jsem ale musel čidlo přesunout nahoru - tam, kde je obvykle ten bimetalový teploměr. Totiž po každém umytí rukou se do spodní části bojleru nahrne voda o 10°C a rázem to vypadá, že je bojler studenej. Tedy pro správnou informaci o množství teplé vody by bylo třeba několik teploměrů v různých místech. Tím, že tam má cirkulaci TUV se bojler po nějaké době promíchá, takže to čidlo v horních 2/3 celkem dobře měří míru nabití bojleru.

Časem snad dopíšu další článek o řízení celé kotelny. Vypadá to tam teď trochu jinak: http://podskalou.blogspot.cz/2013/04/rizeni-cerpadla-topeni-kombinovaneho.html
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod tienik » Uto 19. Aug 2014 8:48:25

_luky_ píše:Jaká je vzdálenost bojler<>čtení teploty? Jestli by nestačil jakýkoli teploměr od číňana s 2m kabelem k teplotní sondě. Případně by se dal znásilnit i nějaký bezdrátový teploměr. K měření jedné teploty není potřeba hned tahat Arduino nebo Loxone...

Když jsem řešil regulaci u strejdy na chalupě, tak zespoda pod víkem je jímka pro čidla provozního a havarijního termostatu. Stačilo vyndat gumový špunt, vložit tepl.čidlo a špunt vrátit. Bylo tam ještě trochu místa.

Nakonec jsem ale musel čidlo přesunout nahoru - tam, kde je obvykle ten bimetalový teploměr. Totiž po každém umytí rukou se do spodní části bojleru nahrne voda o 10°C a rázem to vypadá, že je bojler studenej. Tedy pro správnou informaci o množství teplé vody by bylo třeba několik teploměrů v různých místech. Tím, že tam má cirkulaci TUV se bojler po nějaké době promíchá, takže to čidlo v horních 2/3 celkem dobře měří míru nabití bojleru.

Časem snad dopíšu další článek o řízení celé kotelny. Vypadá to tam teď trochu jinak: http://podskalou.blogspot.cz/2013/04/rizeni-cerpadla-topeni-kombinovaneho.html


vies, ono je to tak trosku aj vec pristupu k veci. Tvoje a moje riesenie ho mozu priam ukazkovo porovnat HW a SW riesenie problemu.
Kym Ty si laborovla z umiestnenim tepelnej sondy tak, ze si ju prekladal v ramci plasta bojlera a hladal to najlepsie miesto, ja som na to isiel inac.
Sondu som umiestnil do tej jimky termostatu - tak ako Ty v prvom pokuse. Samozrejme, hned som videl ako prudko kolise teplota vody v zavislosti od odberu. Ale zaroven som aj sledoval postupny ohrev, ked odber prestal a nefungovala ani spirala - proste ako si voda prirodzene odovzdavala teplo. No a konecna teplota sa vzdy odvijala od zostavajucej zasoby TUV - co je logicke pri tom ked vieme ze tepla voda je lahsia ako studena.
No a tieto moje poznatky som nasledne zhrnul do konfiguracie Loxonu tak, ze teraz viem na zaklade velkosti zmeny teploty v case usudit ze prave niekto pusta TUV a netreba nato reagovat. Tak isto viem ze ked sa po istom case ustali teplota v mieste cidla na nejakej casti nastavenej teploty, tak kolko zhruba % objemu mi este zostava v pouzitelnej teplote. No a ked to cele dam dohromady, celkom presne viem urcit okamih, kedy treba bojler zapnut tak, ze hreje len raz za den - v zvlastnych pripadoch 2x. Proste necvicim ho ako standardne dodavany bimetalovy termostat.
Samozrejme, do toho casom dojde aj FVE, ale to je uz dalsi pribeh. Kazdopadne, ja uz nebudem musiet menit nic na bojleri, cidla, stykac,....vsetko zostane, menit sa bude uz len SW nastavenie regulacie.
Je mi jasne, ze kupovat Loxone len pre bojler je divocina, ale na druhej strane, ked kolkorat vidim tie kotolne v RD, kde snad kazda vec ma nejaky vlastny termostat - samozrejme na 90% bez akejkovek vazby medzi sebou......to nema sancu rozumne nastavit nikto. Tam by sa uz Loxone v pohode uzivil.
Takze berte tieto moje prispevky len ako poukazanie na inu moznost. AK treba merat len teplotu, tak OK, cina doda vsetko potrebne. Ak ak uz treba regulovat a zladit dake 3 systemy, tam uz by som uvazoval komplexnejsie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod cmelo » Uto 19. Aug 2014 8:50:29

priestor nieje problém...akurát mám bojlér v pivnici a ja som na druhom poschodí...preto som to chcel cez LAN tú tam viem dotiahnúť
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod _luky_ » Uto 19. Aug 2014 11:08:37

tienik píše:vies, ono je to tak trosku aj vec pristupu k veci.
...

OK, no problem. Ta kotelna se vyvíjela postupně, tak mi tak nějak nezbývalo nic jiného. Byl jsem k tomu přizván až když to nefungovalo a "topenáři" si s tím nevěděli rady. Navíc tam jezdím jednou ročně a jinak to obsluhujou "pražáci" pro které je vrchol, že umí přiložit do kotle. Proto je teď celá regulace schovaná v zašroubované bedně, aby se v tom nikdo nehrabal.
Ale dotaz zněl "měřit teplotu" a né "řídit nabíjení bojleru třemi různými zdroji s proměnlivou dostupností". Tedy pokud jen chce vědět, že je čas zatopit, aby byla voda na koupání, vhodně umístěný teploměr by mohl stačit. Pokud by využil i automatizaci a je na to rozpočet, nevidím v nasazení Loxone žádný problém.

Mimo soutěž: Uvažuju i nad vlastní kotelnou a Loxone by se mi líbilo. Přesně z toho důvodu, že jen sladit regulátory na chalupě-ten Euroster, ADEX, kotel Atmos - bylo trochu náročný a stejně to nakonec funguje tak napůl. Nicméně Loxone by bylo třeba doplnit několika dalšími moduly a ve výsledku by to mohlo snadno zvýšit cenu kotelny o 50 - 100%. Takže se obávám, že mě čeká vlastní vývoj. Kolega tu má na stole nějaké moduly vlastní výroby s MODBUSem, což by bylo boží a navíc levný.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod cmelo » Uto 19. Aug 2014 11:26:15

presne ja potrebujem momentálne len zistiť teplotu optimálne na diaľku...najlepšie cez net...kúrenie je cez Viadrus U22 bez obehového čerpadla, do bojlera mám privedenú energiu z Wattroutra, avšak pri tomto premenlivom počasí a väčšom odbere vody sa asi 2-3x stalo že večer nebola teplá voda, lebo nechcem nechávať stále pustenú energiu od SEZ. Takto by som vedel, že je málo teplej vody tak pustím od SEZ a keď viem že to vydá tak nechám tak.
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod jablonko » Uto 19. Aug 2014 11:44:40

Ak chces len merat teplotu pozri ethernetovy teplomer od ceskej firmy papouch.com. Nam sa ich vyrobky osvedcili aj pri roznej inej domacej automatizacii (maju rozne snimace a prevodniky).
Obrázok užívateľa
jablonko
 
Príspevky: 79
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 13. Apr 2012 14:30:32
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod tienik » Uto 19. Aug 2014 11:53:20

_luky_ píše:OK, no problem. Ta kotelna se vyvíjela postupně, tak mi tak nějak nezbývalo nic jiného. Byl jsem k tomu přizván až když to nefungovalo a "topenáři" si s tím nevěděli rady.


tak presne vtedy sa do kotolni dostavam aj ja :-) lebo predtym som "velmi drahy elektrikar" ved kurenari hovorili ze to zapoja.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
stano99
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: meranie teploty vody v bojleri

Poslaťod _luky_ » Str 20. Aug 2014 8:06:25

tienik píše:
_luky_ píše:OK, no problem. Ta kotelna se vyvíjela postupně, tak mi tak nějak nezbývalo nic jiného. Byl jsem k tomu přizván až když to nefungovalo a "topenáři" si s tím nevěděli rady.


tak presne vtedy sa do kotolni dostavam aj ja :-) lebo predtym som "velmi drahy elektrikar" ved kurenari hovorili ze to zapoja.

Jo, jenže já se stal odborníkem na regulaci proti své vůli. Zašel jsem do knihovny pro skripta a knížky, pár večerů seděl u internetu a pak mi topenáři utekli z kotelny, že komu vlastně ani rozumět nechtějí a ať jim jen jasně řeknu, kam chci tu zpětnou klapku a že to tam prostě zavaří. Ale do té doby to bylo "na to není třeba projekt, to je jednoduché a děláme to furt".
Výsledkem byl nešťastnej strejda, kterej nechápal , proč ten kotel jednou týdně uvaří. Což se při plnění nemrznoucí směsí trochu prodraží...
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia