Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod Roman10 » Pia 16. Okt 2009 11:01:10

Prosím Vás, aké potrubie možem použiť v dome ako rozvod vody od studne? Može to byť aj nejaká pevnejšia hadica, čo sa používa na polievanie záhrady? Samozrejme vačší priemer. Alebo niečo také ako je prívod vody do domu? Tá čierná hadica s modrým prúžkom...?
Ďakujem.
Naposledy upravil emkac dňa Str 21. Okt 2009 0:54:23, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "potrubie na vodu zo studne"
Roman10
 




Re: potrubie na vodu zo studne

Poslaťod deko » Pia 16. Okt 2009 11:09:50

ta cierna hadica s modrym pruzkom (RPe) by mala byt lacnejsia a odolnejsia ako ta zelena hadica s mnohymi bielymi pruzkami.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: potrubie na vodu zo studne

Poslaťod opek » Pia 16. Okt 2009 12:41:45

To akoze vazne chcete robit rozvody vody zo zahradnej hadice? Tie modre (cierne s modrym pasom (PE) beriem. Na rozvody v dome sa pouziva vacsinou take nieco http://www.profistavba.cz/sk/Rura-plast ... -plastove/. Lacne, rychle, prezije vas :drink
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: potrubie na vodu zo studne

Poslaťod joko » Pia 16. Okt 2009 13:30:02

opek píše:To akoze vazne chcete robit rozvody vody zo zahradnej hadice? Tie modre (cierne s modrym pasom (PE) beriem. Na rozvody v dome sa pouziva vacsinou take nieco http://www.profistavba.cz/sk/Rura-plast ... -plastove/. Lacne, rychle, prezije vas :drink

Plne súhlasím s Opekom aj Dekom, no iba upresním. Do zeme od studne do stavby - pokiaľ je to ponorka a nie samonasávací - tak RPe čierne aspoň 32x4 mm,v dome PPR podľa linku. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: potrubie na vodu zo studne

Poslaťod Mich » Uto 27. Okt 2009 22:04:46

joko píše:
opek píše:To akoze vazne chcete robit rozvody vody zo zahradnej hadice? Tie modre (cierne s modrym pasom (PE) beriem. Na rozvody v dome sa pouziva vacsinou take nieco http://www.profistavba.cz/sk/Rura-plast ... -plastove/. Lacne, rychle, prezije vas :drink

Plne súhlasím s Opekom aj Dekom, no iba upresním. Do zeme od studne do stavby - pokiaľ je to ponorka a nie samonasávací - tak RPe čierne aspoň 32x4 mm,v dome PPR podľa linku. :ano:


Ako to myslis "pokiaľ je to ponorka a nie samonasávací " ? Ak je samonasavaci tak aku hadicu?
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod joko » Str 28. Okt 2009 19:59:44

Myslel som to tak, že všeobecne sa považuje na sanie tvrdostenná rúra. Bežne sa používala pozinková rúra, ja som pre a seba sanie spravil z PPR 32. Netvrdím že RPe je vyslovene zlá, no hrozí že pri veľkom podtlaku v oblúkoch, kde je pnutie v rúre, tak sa tvar rúry zdeformuje a zníži svoj objem. Samozrejme je to skôr teória, ale aj prakticky sa to môže stať. Ja osobne by som RPE na sanie neodporúčal.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod Mich » Str 28. Okt 2009 23:20:32

joko píše:Myslel som to tak, že všeobecne sa považuje na sanie tvrdostenná rúra. Bežne sa používala pozinková rúra, ja som pre a seba sanie spravil z PPR 32. Netvrdím že RPe je vyslovene zlá, no hrozí že pri veľkom podtlaku v oblúkoch, kde je pnutie v rúre, tak sa tvar rúry zdeformuje a zníži svoj objem. Samozrejme je to skôr teória, ale aj prakticky sa to môže stať. Ja osobne by som RPE na sanie neodporúčal.


Myslim , ze chapem. Takze za sacim cerpadlom (vodarnou) uz moze kludne byt ta RPe.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.

S týmto príspevkom autora Mich súhlasil
joko
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod juraj.novo » Štv 31. Júl 2014 22:03:00

Chcem sa spýtať, mám ponorku a tlakovú nádrž na vodu mám v pivnici. Je možné že by som dal rozbočovacie koleno v studni a odtiaľ potiahnem hadicu do zadu za dom. Keď otvorím kohútik za domom zopne mi ponorku a bude tiecť voda?
juraj.novo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 09. Feb 2009 15:02:03
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod theb » Pia 01. Aug 2014 0:17:47

Ak tam nebudes mat prekazky v podobe spatnych ventilov v opacnom smere alebo gulovom ventile, tak tlakovy spinac by mal zariadit aj spustenie ponorky na odbocke, pretoze v celej sutave ti klesne tlak.
Ak ti klesne na minimalny nastaveny tlak a teda spustaci tlak, spinac zopne a ponorka sa spusti, kym opat cely system nenatlakuje na horny tlak, teda ako tlakovu nadobu, tak aj odbockovu vetvu.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod sigma » Pia 01. Aug 2014 8:50:22

Praveze na vetvu do zahrady (za T kus) by mal dat este v studni (v sachte) vypustaci ventil, aby to mohol zazimovat. To len na doplnenie.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod juraj.novo » Pia 01. Aug 2014 18:40:25

A ak mám pred tlakovou nádržou spätný ventil asi to fungovať nebude?.....a aký vypúšťací ventil by som mal dať na 32D rúru?
juraj.novo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 09. Feb 2009 15:02:03
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod ... » Pia 01. Aug 2014 19:09:40

juraj.novo píše:A ak mám pred tlakovou nádržou spätný ventil asi to fungovať nebude?.....a aký vypúšťací ventil by som mal dať na 32D rúru?


nie, spatnu klapku musis mat este pred akoukolvek odbockou, inac ti tlakovy spinac nemusi zaregistrovat pokles tlaku na privodnom potrubi
a vypustak si daj taky aby sa ti to nim dalo v pohode vypustit (cim mensi, tym dlhsie to vypustanie potrva)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod juraj.novo » Pia 01. Aug 2014 21:33:43

... píše:
juraj.novo píše:A ak mám pred tlakovou nádržou spätný ventil asi to fungovať nebude?.....a aký vypúšťací ventil by som mal dať na 32D rúru?


nie, spatnu klapku musis mat este pred akoukolvek odbockou, inac ti tlakovy spinac nemusi zaregistrovat pokles tlaku na privodnom potrubi
a vypustak si daj taky aby sa ti to nim dalo v pohode vypustit (cim mensi, tym dlhsie to vypustanie potrva)



ďakujem za radu.....
juraj.novo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 09. Feb 2009 15:02:03
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod joko » Pia 01. Aug 2014 22:32:46

Pravdepodobne bude treba tú spätnú klapku premiestniť hneď za ponorku, odstrániť to od expanznej nádrže a tlakového spínača.
Odporúčam dať koleno od čerpadla so závitom ( RPe 32/1" ), na závit klapku, za klapkou mosadzné T-kus, ďalej na obe vývody osadiť gulové ventily s odvodnením, a následne pokračovať do domu a do záhrady na polievanie. Takto by to malo byť bez problémov.
Ešte do tejto zostavy by som odporúčal ( ak to miesto dovolí ) vložiť filter na mechanické nečistoty ( blato - piesok ).
Ten vypúšťací ventil odporúčam dať 3/4" nech má na polievanie dostatočný prietok. Ak však chceš používať iba tú bežnú tenkú hadicu (čo sa bežne používa na polievanie ) tak stačí polcolový vypúšťací ventil. A ešte odporúčam (ak to cheš mať na dlhšiu dobu ) ten vypúšťací ventil kúpiť "točkový", lebo klasické guľové výtokové ventily majú bežnú životnosť tak dve zimy, po dvoch zimách už kvapkajú.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ake dat potrubie na vodu zo studne do domu?

Poslaťod ... » Sob 02. Aug 2014 13:33:07

joko píše:Odporúčam dať koleno od čerpadla so závitom ( RPe 32/1" ), na závit klapku, za klapkou mosadzné T-kus, ďalej na obe vývody osadiť gulové ventily s odvodnením, a následne pokračovať do domu a do záhrady na polievanie. Takto by to malo byť bez problémov.


pokial mu zostane tlakovy spinac pri expanzke v dome, tak na vetvu do domu (t.j. na trasu medzi cerpadlo a tlakovy spinac) by som ventil urcite nedaval, nahoda je blbec ale raz sa stane ze kvoli niecomu ju zatvori a pusti cerpadlo a to bude tlacit do aleluja a tlakovy spinac o nicom vediet nebude (a teda ani nebude vediet vypnut)....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť