Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod TomasHo » Sob 12. Júl 2014 10:15:06

joko, pises, ze studna mala klapku, ale logicke je, ze chranit treba ten dolezitejsi zdroj, ktorym je pitna voda - jednosmerna klapka mala byt tam a cerpadlo by to nepretlacilo.

Ja sa priznam, ze mam spojenu dazdovu vetvu s pitnou. Viem, ze je to zakazane a je to riziko, a preto je tam niekolko ochran - gulove ventily, klapka (aby za ziadnych okolnosti netiekla voda do pitneho rozvodu) a rozdiel tlakov - obecna voda ma 4 bary, moje cerpadlo maximalne 2.

Pouzitie je take, ze v pripade nedostatku dazdovej vody sa napajaju zahradne rozvody pitnou.

Myslim, ze zakon je v tomto pripade jasny a aj taketo prepojenie zakazuje, ale domnievam sa, ze cielom je ochrana pitnej vody a ak to clovek takto chape a urobi pre to vsetko, co je technicky mozne, tak je podla mna naplneny zakon ked nie v litere, tak aspon v duchu.

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
joko
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod ... » Sob 12. Júl 2014 15:29:34

joko píše: bol som svedkom prípadu, kde v šachte bola prepojená ponorka cez dva ventily s obecnou vodou. Klasicky celý dom fungoval na studňu, a obecná bola iba záloha.
Jedného dňa vypadla elektrika, a studňa prestala fungovať. Pani domáca - poučená - otvorila ventil z obecnej vody, a fungovala ďalej, veď studňa mala klapku.,
Elektriku znovu zapli, ale do šachty už nikto nešiel. A tak po štyroch dňoch non- stop čerpania studňovej vody do obecnej ma volali, že treba sa pozrieť na čerpadlo, lebo ide v kuse. Čerpadlo tlačilo takmer 4 bary, a obecná voda iba dva a pól, a tak tlakový spínač nemal prečo vypnúť. Jediný problém bol vodomer, ktorý sa točil opačne,vynuloval sa a zasekol sa na 999m2.
Takže nehovorme o tom, či to môže byť prepojené, alebo má to byť zakázané. Je to zakázané. :(


hehe, keby som nieco taketo vyviedol ja, tak prvy problem by asi zacali mat ludia na spodku ulice, kedze ja tlacim vodu na 4.5 atmosfery ale vzhladom na to ze som na kopci (obecna voda ma u mna len nejakych 0.2-0.5 atmosfery) ked by sa k tomu pricital vyskovy rozdiel tak u tych dole by to slo na nejakych 9 atmosfer co by im uz zrejme zacalo robit problemy mechanickeho razu na bateriach :-)
na druhej strane pokial by bol dlhsie odber a cerpadlo by nevedelo natlacit dlhodobo nad minimalny bezpecny tlak, tak by ho menic vypol...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod TomasHo » Ned 13. Júl 2014 9:40:29

... píše:kedze ja tlacim vodu na 4.5 atmosfery ale vzhladom na to ze som na kopci (obecna voda ma u mna len nejakych 0.2-0.5 atmosfery) ked by sa k tomu pricital vyskovy rozdiel tak u tych dole by to slo na nejakych 9 atmosfer co by im uz zrejme zacalo robit problemy mechanickeho razu na bateriach :-)


Ciste z technickeho hladiska by ma zaujimalo, ci to je naozaj takto. Joko? Moj sedliacky rozum mi vravi, ze stupne tlak v celom stlpci rovnako a cerpadlo ti vypne pri 4,5 atm, takze dole by nebolo 9 atmosfer, ale tiez 4,5. Moc tomu nerozumiem, ale to by bolo moc jednoduche - hocikto by zapojil na kopci malicke cerpadlo do okruhu pitnej vody a dole by povyrazalo aj diery do striech...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod ... » Ned 13. Júl 2014 10:55:06

TomasHo píše:Ciste z technickeho hladiska by ma zaujimalo, ci to je naozaj takto. Joko? Moj sedliacky rozum mi vravi, ze stupne tlak v celom stlpci rovnako a cerpadlo ti vypne pri 4,5 atm, takze dole by nebolo 9 atmosfer, ale tiez 4,5. Moc tomu nerozumiem, ale to by bolo moc jednoduche - hocikto by zapojil na kopci malicke cerpadlo do okruhu pitnej vody a dole by povyrazalo aj diery do striech...


ja som na kopci a kazdych 10 metrov vyskovych mas 1 atmosferu; tak ako sa ku mne dostane vodarenska voda s minimalnym hydrostatickym tlakom (pretoze sa nachadzam akurat niekde na hranici vytlaku ATSky); tak presne v opacnom garde by sa dostala moja studnicna voda s vysokym hydrostatickym tlakom k tym co su pripojeni o par desiatok (vyskovych) metrov nizsie...
druha vec je hydrodynamika, t.j. co by to robilo co sa prietokov a naslednych poklesov tlaku z toho vyplyvajucich tyka...

PS: teraz som na rychlo pozrel do projektu vodovodu, len medzi (mojou) technickou miestnostou a vodomernou sachtou na ulici mam 29 vyskovych metrov....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
joko
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod joko » Ned 13. Júl 2014 23:01:32

V tomto prípade má pravdu " ... " (Ale iba teoreticky, v praxi by situlácia bola komplikovanejšia)
Tie tlaky sa spočítajú.
Samozrejme je pravda aj to, že primárny zdroj by prestal tlačiť, nakoľko jeho tlakový spínač by vôbec namal zapínať, a malé čerpadlo by nestačilo zasobovať odber celej ulice. Takže na dolnom konci by tlak v systéme mal kolísať v závyslosti na okamžitom odbere, na výkone hriešného čerpadla, atd ...
Ale ak berieme do úvahy čiste teóriu a fizyku, tak všetky poistné ventily v dolných domoch ,( kde nie je regulátor tlaku ) by museli non-stop tiect, lebo tie držia iba 6,3 barov.

A to, že či dať, alebo nedať spätnú klapku:
- voľakedy klapka bola súčasťou vodomernej súpravy. dnes už nieje. Otvorte su vodomernú šachtu, či ju tam máte?
- nie každý stavbár nechá spraviť studňu súčastne so stavbou domu, a pri dodatočnom zhotovení a prepojení studne v dome tá klapka tam už nie je vždy namontovaná.
- Priznajte sa, všetkým robili domové rozvody vody odborníci znalý problematiku? nechceli ste vy sami spraviť prepoj dvoch zdrojov ? kto nechcel ušetriť stočné, a nechal si napojiť WC na úžitkovú vodu?
- ak vidím v dome vodovod spravený z PPR, a majú aj studňu, tak takmer pravidlom je, že systémi sú spojené do jedného, a sú oddelené iba dvomi často aj navarenými gulovými ventilmi. Veď za dom a jeho prevedenie zodpovedá majiteľ a nie inštalatér ! :grc
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod TomasHo » Ned 13. Júl 2014 23:33:38

joko, vdaka za odpoved, to dava zmysel.

Myslim, ze pri vodomere klapku nemam, a budem to prerabat,lebo mi tam hrdzaveju pozink tvarovky, takze ju tam dam, to je rozumne riesenie.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Studňa ako jediný zdroj pitnej vody

Poslaťod jan45 » Str 16. Júl 2014 11:38:07

my tieto próblémy pri stavbe väčšinou neriešime, pretože všade je dostatok pitnej vody a aj vodný zákon sa ku tomu tak stavia, ale sú prostredia, kde dvojité rozvody sú bežné a potrebné. U nás tieto dva rozvoddy nesmú byť spojené, je to pre bezpečnosť ostatných. Hovoriť o prepojení iných systémov (ˇUK) s verejným vodovodom je bezpredmetné, UK netlačí do verejného systému trvale, max pretlak z expanzky, niekoľko desiatok litrov a už hlási poruchu systému, čerpadlo pôjde až do poruchy. Každý nový dom by mal mať rozvod technickej vody a pitnej vody + TPÚV ale k tomu sa ešte musíme dopracovať. Celá východná Európa rieši alternatívne spôsoby decentralizovaného čistenia odpadovej vody (napr. koreňové čov, ale sú aj iné spôsoby), len my sa tvárime, že žumpy sú jediné riešenie.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia