Geologický prieskum

Geologický prieskum

Poslaťod palozke » Ned 06. Júl 2014 10:01:02

Chcel by som začať so stavbou rodinného domu. Domček by mal stáť v lokalite Nižná Hutka na mierne svahovitom pozemku. Asi 3 km vzdialenú obec Nižná Myšla asi pred 4 rokmi postihli značné zosuvy pôdy a došlo k poškodeniu rodinných domov. Kedže došlo k tomuto zosuvu celé naše územie je v zosuvnom pásme. Bol som sa na obecnom úrade informovať ako to je z novovýstavbou kedže sa v našej obci stavia o sto šesť. Starostka mi povedala že bez geologického prieskumu sa ani nemám púšťať do vybavovania SP.
Teraz teda, dám si vypracovať na pozemku inžiniersko-geologický prieskum, ale otázka znie, akú zodpovednosť bude niesť firma ktorá tento geologický prieskum bude realizovať a výsledky vyhodnotí? Dá mi na základe prieskumu jasné stanovisko typu: áno môžte stavať za takých a takých podmienok a domček bude v poriadku? A čo ak sa stane že predsa dôjde k poškodeniu domu v dôsledku zosuvu, bude niesť zodpovednosť firma s geolog. prieskumom resp statik ktorý na základe výsledkov prieskumu navrhne zakladanie stavby?
nechcem nič podceniť a som ochotný zaplatiť za kvalitný prieskum, ale tým pádom chcem mať aj nejaké záruky že domček bude OK, nechcem chodiť s infarktom pri každých dlhodobejších dažďoch.
A ešte jedna aký starý môže byť geologický prieskum, teda nejaká platnosť prieskumu vzhľadom k vybavovaniu stavebného povolenia a skutočnému začatiu stavebných prác.

Veľmi pekne ďakujem
palozke
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 06. Júl 2014 9:59:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Poslaťod bladerunner » Ned 06. Júl 2014 12:39:32

Zodpovedny si ty. Ty si sa rozhodol. Ak sa nieco stane, mozes sa potom s niekym natahovat, sudit, ale nikto ti druhy dom nepostavi, to je hadam jasne.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Geologický prieskum

Poslaťod emkac » Ned 06. Júl 2014 13:54:43

moj osobny nazor 1: ziadna firma ti nikdy neda zaruku, ze dom nepadne a ze za to ruci. Do uvahy pripada geologicky prieskum, statik, dozor, projektant, stavebna firma, kazdy potencionalne moze nieco pokazit a na sude sa budu vyhovarat jeden na druheho. A aj ked nakoniec sudom po par rokoch dokazes niekoho vinu, druhy dom z neho nedostanes.

moj predpoklad: geologicky prieskum budes "mozno" potrebovat kvoli poistovni, aby ti ten dom vobec poistila (ak ti ho v zaplavovej oblasti vobec poisti). A jedine z nej mas sancu ziskat peniaze, ak sa cosi stane.

moj osobny nazor 2: stavaj radsej na inom mieste. Prist o dom je riziko, ktore ti za to nestoji. Prist o rodinu v znicenom dome je riziko na n-tu.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Geologický prieskum

Poslaťod PrasinaPE » Ned 06. Júl 2014 22:56:57

Stavebnik:
Ten geologicky prieskum ti da informaciu v tom v akom stave sa nachadza geologicke podlozie. To je vsetko. Ostatne veci nasledujuce po tom si musis zvazit sam.
Neviem ci na tomto fore natrafis na geologa, ktory by ti blizsie opisal postup. skor su tu ludia co si dali robit geologicke prieskumy :| asi som ti moc nepomohol.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Geologický prieskum

Poslaťod deko » Pon 07. Júl 2014 19:39:45

geoprieskum odpovie na aktualnu situaciu. ta sa ale casom moze zmenit - staci ak niekto na nespravnom mieste postavi nejake obydlie a podmienky sa uplne zmenia... takisto sa moze prepadnut nejaka kaverna v zemi, voda po X rokoch moze vyplavit zeminu... tych moznosti je strasne vela, ziadny geolog neprevezme zodpovednost za buducnost, kedze ziadny geolog nema vestecku gulu :nie:

vsetci ale pozname to biblicke "kto stavia na piesku"...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Geologický prieskum

Poslaťod euro_ » Štv 17. Júl 2014 15:25:04

IGP sleduje nielen skumane uzemie (pozemok),ale aj celu sirsiu lokalitu skumaneho uzemia. Takze ak v susednej obci v minulosti vznikli geodynamicke javy (zosuvy), tak to bude v posudku spomenute a tym sa geo-firma kryje a nebube niest ziadne nasledky z dovodu potencialneho rizika vzniku geodynamickych javov na skumanom uzemi v buducnosti. :?
man's home is his castle...until the queen arrives
Obrázok užívateľa
euro_
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Sob 03. Nov 2012 14:36:16
Bydlisko: Horna Nitra
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Geologický prieskum

Poslaťod DuriM » Štv 17. Júl 2014 22:43:07

Správne sa tu písalo, že geologický prieskum je o zistení a popise aktuálneho stavu. Geológ ti nemôže dať stanovisko či môžeš stavať alebo nie. Stavať sa dá na čomkoľvek, záleží na stavbe. Dodnes stoja na piesku stavby z čias keď sme my tu v Európe obrazne "ešte lozili po stromoch". Ja mám dom na "strmom" svahu a na prevážne pieskovom a štrkopieskovom podloží, ktoré je v 10m hĺbke ukončené riečnym bahnom. Som pri rieke. K tomu je prispôsobené založenie domu. A na to geológ nemá vplyv. Až už vôbec nie na to či raz v budúcnosti si rieka opäť celé územie nevezme späť aj napriek všetkým priehradám a zaregulovaniu. Podobné je to aj so zosuvmi. Podložie na tvojom pozemku môže byť úplne super, ale ťažko môžeš vedieť, či na vrstevnici o 200m vyššie nie je práve zlom, ktorý zoberie celé územie zo sebou. Za to nik nepreberie zodpovednosť. V tomto prípade je ozaj jediná správna otázka (aj to sa tu spomína), či je stavba v danom území poistiteľná a či náklady na stavbu a hlavne na "bezpečné" založenie stavby sú vyvážené "prínosmi" pozemku či už emočnými alebo estetickými. Rozhodnutie je vždy na stavebníkovi. Dnes sa už stavia aj na tých najneuveriteľnejších miestach, no každá "sranda" niečo stojí.
DuriM
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 1:28:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Geologický prieskum

Poslaťod mirohr » Str 11. Feb 2015 14:11:24

palozke píše: A čo ak sa stane že predsa dôjde k poškodeniu domu v dôsledku zosuvu, bude niesť zodpovednosť firma s geolog. prieskumom resp statik ktorý na základe výsledkov prieskumu navrhne zakladanie stavby?


samozrejme, že aj zhotoviteľ geologických prác je zodpovedný za spôsobenú škodu... v praxi je to najmä ak zanedbá nejakú svoju povinnosť, uvedie do omylu a pod., pre tento účel by mali byť poistení
Obrázok užívateľa
mirohr
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 11. Feb 2015 12:21:08
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron