Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Pon 30. Sep 2013 23:40:52

tienik píše:Pri tvojej hrubke izolacii by to pri troche stastia mohlo ist cez skryty zvod. Ale to musime overit ci sedi bezpecna vzdialenost. Pri najhorsom by to riesil HIV - aj ked to stoji dake to €.


Zrejme si myslel HVI :mrgreen: Pre neelektrikarov - to je drot s izolaciou, cez ktoru ani blesk len tak neprejde.

Bezpecna vzdialenost by mala byt dodrzana aj od vystuze v betone balkona, cez ktory ma zvod prejst durch (naozaj sa inak neda?). Bez HVI to bude tazky oriesok!
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod day » Uto 01. Okt 2013 11:00:12

HVI - hovorime o?
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=40859

cez ten beton, balkon by to bol problem, mam viazanu vystuz na 10cm, trafit sa presne by bol problem.

HIV, to radsej budem mat 3 zvody :P
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod tienik » Uto 01. Okt 2013 11:25:29

vidim, ze sa mi podaril preklep roka :-)
no co uz, prsty boli rychlejsie ako hlava
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod day » Pon 07. Apr 2014 18:46:20

ahojte,

jeden hrom.zvod som zle vyviedol a teraz ho namiesto v chodbe mam v kuchyni, mozem gulatinu nadpajat? ked ano, aku spojku zvolit?
ako viest potom gulatinu, v chranicke, ....
medzi rozvadzacom, kde potrebujem dostat gulatinu a kuchynou je cca 3,5m.

dakujem
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Pon 07. Apr 2014 20:06:31

day píše:jeden hrom.zvod som zle vyviedol a teraz ho namiesto v chodbe mam v kuchyni, mozem gulatinu nadpajat? ked ano, aku spojku zvolit?
ako viest potom gulatinu, v chranicke, ....
medzi rozvadzacom, kde potrebujem dostat gulatinu a kuchynou je cca 3,5m.


To asi nebude zvod, ale hlavne uzemnenie.

Nadpajat nie je problem, su na to svorky, casto sa volaju SS, odporuca sa dat dve svorky - pre istotu

Treba sa vyhnut prilisnemu ohybaniu - vzdy radsej velky polomer ohybu ako maly.

S chranickou neviem presne odpovedat alebo poradit :oops: Toto nie je bezna situacia a nepoznam standardny postup. Cez co pojde trasa? V podlahe? Ja by som pre seba dal radsej pasovinu (logicky bez chranicky) ako gulatinu, ale spravne by mal prist projektant na obhliadku a povedat co s tym.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod day » Pon 07. Apr 2014 22:48:08

Trasa? V podlahe, pod EPS
Ten velky obluk nedokazem dodrzat, uz som gulatinu ohybal z exterieru do interieru.

Dakujem
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Pon 07. Apr 2014 23:58:41

Skusme spekulovat, co "najhorsie" sa moze stat? Udrie velky blesk a cast prudu pojde cez uzemnenie a prepatovky do el. privodu. Pravdepodobnost je mala. Vacsina domov to nikdy nezazije, ale skusme si to predstavit.

Z hladiska oteplenia v EPS gulatina 8-ka asi nevyhovie. Preto gulatinu 10-ku alebo uz spominanu pasovinu.
Hladisko mechanickej "cukatury" tiez hovori v prospech niecoho pevneho.

Ostava tu problem elektromagnetickej vlny, ktora sa bude sirit z podlahy v kuchyni a moze nieco naindukovat v okoli. Pri zemi v kuchyni vsak nastastie ziadna citliva draha elektronika nebyva. Aj tak sa tam vela vymysliet neda .... jedine, ak by privodny kabel elektriny uplne nahodou vstupoval do domu niekde v blizkosti kuchyne. Prepatovky by potom isli za uzemnenim, nie uzemnenie za prepatovkami. Co tym myslim? Nejaky mini-rozvadzac s prepatovkami by bol niekde blizko terajsieho miesta hlavneho uzemnenia a el. privod by odtial pokracoval do hlavneho rozvadzaca na povodnom mieste. Ale zazraky sa nedeju....

P.S. tomuto nerozumiem :netusim
uz som gulatinu ohybal z exterieru do interieru.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod day » Uto 08. Apr 2014 22:14:03

gulatina mi vysla do tehly, viac von, tak ju pretiahol cez tehlu do domu, tam mi vznikol maly obluk,
privod el. je cca 1m od uvedenej gulatiny

dakujem
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod kriloter » Uto 24. Jún 2014 22:12:08

MartinH píše:Skusme spekulovat, co "najhorsie" sa moze stat? Udrie velky blesk a cast prudu pojde cez uzemnenie a prepatovky do el. privodu. Pravdepodobnost je mala. Vacsina domov to nikdy nezazije, ale skusme si to predstavit.

Z hladiska oteplenia v EPS gulatina 8-ka asi nevyhovie. Preto gulatinu 10-ku alebo uz spominanu pasovinu.
Hladisko mechanickej "cukatury" tiez hovori v prospech niecoho pevneho.

Ostava tu problem elektromagnetickej vlny, ktora sa bude sirit z podlahy v kuchyni a moze nieco naindukovat v okoli. Pri zemi v kuchyni vsak nastastie ziadna citliva draha elektronika nebyva. Aj tak sa tam vela vymysliet neda .... jedine, ak by privodny kabel elektriny uplne nahodou vstupoval do domu niekde v blizkosti kuchyne. Prepatovky by potom isli za uzemnenim, nie uzemnenie za prepatovkami. Co tym myslim? Nejaky mini-rozvadzac s prepatovkami by bol niekde blizko terajsieho miesta hlavneho uzemnenia a el. privod by odtial pokracoval do hlavneho rozvadzaca na povodnom mieste. Ale zazraky sa nedeju....

P.S. tomuto nerozumiem :netusim
uz som gulatinu ohybal z exterieru do interieru.


Dovolim si s odstupom casu trosku nesuhlasit, respektive zneistit tvrdenie, ze z hladiska oteplenia 8ka gulatina v EPS nevyhovie. Preco?
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Uto 24. Jún 2014 23:15:18

kriloter píše:Dovolim si s odstupom casu trosku nesuhlasit, respektive zneistit tvrdenie, ze z hladiska oteplenia 8ka gulatina v EPS nevyhovie. Preco?


Napisal som "asi nevyhovie" 8-)

Ale vazne - je to pocitanie s nepresnymi udajmi (Kolko stupnov znesie EPS? Aky velky blesk udrie? Aka cast odtecie do zeme?) a mne vyslo, ze je to na hranici, bez rezervy.

Udaje o otepleni som bral z clanku "DEHN: Skryté svody". Je tam aj tato pasaz:

"Pozinkovaná ocel
Oteplení tohoto vodiče je podstatně menší než u nerezového vodiče, ale opracovatelnost je téměř stejná. Pro uložení do zateplovacích systémů (hořlavých) asi nebude doporučena – teplota se přeci jen dost zvýší.
"
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod kriloter » Štv 26. Jún 2014 22:43:09

Obchodnikom ja neverim.
Hlavne co sa blesku a prepati tyka ...
Myslim, ze bleskovy prud je tak rychly jav, ze sa drot ani nestihne ohriat. Akurat ho vytrhne z fasady, najlepsie aj s fasadou :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod kriloter » Štv 26. Jún 2014 23:31:46

Dovolim si napisat jednu vyryvacnu otazku. Precital som celu tuto diskusiu a casto krat sa pise, ze bleskozvod je povinny na novostavby. Na zaklade coho? Poznam dve skupiny ludi, jedni tvrdia, ze bleskozvod je povinny, ale nevedia preco, druha skupina ludi tvrdi, ze ak to vyjde vypoctom rizik, tak bleskozvod povinny nie je. Neriesme teraz poistovne a podobne institucie, ale cisto zakony a normy. V podstate lubovolny rodinny dom s pripojkou v zemi vyjde aj bez vonkajsej ochrany, cize bleskozvodu. Akurat to chce T2 kvoli zasahom v blizkosti stavby a pripojenej siete.
Vo vyhlaske 532 sa pise, kedy sa zriaduje ochrana pred bleskom, z toho moze vyplyvat, ze v podstate vzdy, lenze ochrana pred bleskom nerovna sa bleskozvod, ale subor opatreni a vonkajsi bleskozvod je len jednym z nich.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod MartinH » Pia 27. Jún 2014 9:08:58

Toto neplati pre nas, ale pre susedov za riekou Moravou. Ale minimalne zaver stoji za precitanie.

http://www.kniska.eu/kniska/clanky-1/po ... hromosvodu
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Poslaťod kriloter » Pia 27. Jún 2014 11:16:55

Ja netvrdim, ze bleskozvod netreba, len ze nie je povinny ako je zauzivane tvrdenie. Cesku vyhlasku poznam, aj slovensku, aj knisku ... Zas, nedrzat sa jej ako biblie, pisala to obchodna firma, ktorej zaujmom je co? Btw, obchodnici pisu aj normy :-)

Sent from my HTC Desire X using Tapatalk
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Bleskozvod - osvedcený postup prác, materiál

Poslaťod beo_lysá » Štv 04. Dec 2014 22:07:10

Zdravím, páni odborníci.

Potreboval by som poradiť v téme, ktorú tu riešite - ako zviesť hromozvod. Mám 3 zvody, zateplené už mám a do múra ani do EPS som zvod nechcel dávať. A nechcem ani robiť diery do EPS kvôli tepelným mostom. Len jeden zvod môžem riešiť po odkvapovej rúre. Ako teda vyriešiť zvyšné dva?

Uvažoval som zviesť ich po hranolkoch, ktoré by som upevnil do zeme a o krov. Je to príliš stupídne? Netreba riešiť vizuálnu stránku, tú by som si vyriešil.. Ale - v prípade zásahu bleskom, nezapáli sa ten hranol a neurobí väčšiu škodu ako samotný blesk? Aj keď drôt by nebol upevnený priamo na hranole, ale hranol by slúžil iba ako podklad pre úchytky zvodu..

Vopred sa ospravedlňujem, ak je to príliš hlúpa otázka, ale ja toho o elektrike veľa neviem :o)
beo_lysá
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned 04. Jan 2009 18:17:17
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron