Malé domy

Re: Malé domy

Poslaťod boro » Štv 12. Jún 2014 23:12:44

tomas g píše:
koso píše:stavebne povolenie na stavbu do 25m2 netreba pokial je táto pričlenená akože ku existujúcej stavbe - teda napríklad mám dom a pri ňom si chcem niečo male postaviť, tak môžem iba s ohlasovacou povinnosťou, ale pokial mam pozemok na ktorom nič nestojí, tak ma nezachráni ani tých 25m2 a stavebne povolenie budem musieť vybaviť


Nie je to celkom tak, ako pises. Zalezi aj od klasifikacie pozemku - napriklad ak vlastnis les, mozes tam spravit drobnu stavbu pre lesne hospodarstvo a pod. Na klasickom stavebnom pozemku je to vacsinou tak ,ako pises, ale rozhodovanie o tom ci ohlaska alebo povolenie aj tak v konecnom dosledku robi stavebny urad, takze aj tam by sa mozno dalo...


Argument "bez povolenia" teda funguje len podmienečne.

Mne by sa páčil dom postavený na koncepte s minimálnou zimnou časťou (malé = lacné) a veľkorysým letným priestorom (zastrešená terasa, príp. aj s nejakým mobilnými zástenami, jednoduché = lacné). V našich podmienkach vieš cca pol roka fungovať vonku a na zimu sa stiahneš do brloha. Češi mali na poslednom Solar Decathlone niečo na tento spôsob: http://www.archdaily.com/440093/solar-decathlon-2013-czech-technical-university-wins-architecture-contest-places-third-overall/
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat




Re: Malé domy

Poslaťod tomas g » Pia 13. Jún 2014 0:31:15

Solar Decathlon samozrejme sledujem, dobre sa pracovne poznam aj s ludmi z rakuskeho timu ktory vyhral tento rok (este z cias ked som robil riaditela SKGBC). Vsetko su to dobre veci, len stale narazame na nasu legilativnu barieru 25m2 (navyse ako pises, aj ta je podmienecna). Zahranicne inspiracie samozrejme pomahaju (ved preto som zriadil fanpage), ale snazim sa najst riesenie pre slovensku situaciu a to si vyzaduje trochu legislativneho kluckovania.

Ludo pisal, ci architekti nemozu pritlacit na parlament cez komory. Ver mi, keby to bolo take jednoduche, uz to davno je. Zober si iba, kolko sa pripravuje novy stavebny zakon. V ramci SKGBC som bol ucastny priamo legislativneho konania, absolvovlali sme kopec stretnuti so statnymi tajomnikmi, poslancami a inymi lobbingovo relevantynmi ludmi, ale odozva bola vyrazne mensia, nez vynalozene usilie. Preto sa (aj z nejkeho hecovania sa a vzdoru) chcem vydat aj takouto cestou - nejako splnit zakonne limity a aj tak si spravit po svojom :-)
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Malé domy

Poslaťod _luky_ » Pia 13. Jún 2014 8:25:30

tomas g píše:Netvrdim, ze u nas to budu kupovat dochodcovia - iba som napisal, kto si tieto domy realne kupuje v zahranici. Okrem toho, sam si uviedol niekolko prikladov ceskych firiem s podobnym sortimentom, takze asi si to predsa len niekto kupuje :-) A ak by aj nie, ako pisem - je to pre mna case study a bavi ma to bez ohladu na komercny uspech. A bez ohlasenia to nepojde, ale bez povolenia ano. U nas je ina legislativa, na drobnú stavbu nepotrebujes ani uzemne rozhodnutie.

Jo, firmy existují, ale přijde mi, že ve výsledku jsou to prostě dodavatelé dřevostaveb.
Jen nechápu, co máte pořád s těmi povoleními a ohlášením. O peníze snad nejde. Kdejaký projektant to vyběhá za 10t Kč. Tak snad leda jde o čas a sousedy - s tím je to asi těžký. Mě ta varianta bez povolení zajímala hlavně proto, že představa pozemku v satelitu mi nějak nevyhovovala, ale umím si představit nějaké pěkné odlehlé místo s levným pozemkem, na kterém se nesmí stavět. To by vyvážilo nutnost totální soběstačnosti, která by stála na začátku něco navíc (voda=studna, odpad=čov, elektřina=FVE, cesta=1km štěrku+auto4x4...)
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Malé domy

Poslaťod TomasHo » Sob 14. Jún 2014 8:33:31

tomas g, to je velmi zaujimava tema aj pre mna, ja som uvazoval, ze si navrhnem replikovatelny insularny mikrodom uplne nezavisly od sieti - mam prudko svahovity odlahly juzny pozemok, na ktorom by som ho chcel realizovat. Problem je v tom, ze su to kopanice, kde sa mesto vyjadrilo, ze nechce povolit dalsie zahustovanie zastavby. Prichadza do uvahy "letna kuchyna" alebo ten hospodarsky pristresok, kedze pozemok je TTP hraniciaci s lesom. Problem je s recyklaciou odpadu, kedze u nas kompostovacie toalety ani korenove cisticky stavebny urad nepozna a teda nemozu byt oficialne sucastou projektu.

Co sa tyka seniorov, tym skor vyhovuje spolocensky sposob zivota v komunite ludi podobneho veku, ale myslim, ze je dostatocny dopyt po rekreacnom byvani minimalnej plochy v odlahlych castiach. Ak by to bol povedzme uplne samostatny rozlozitelny dreveny kontajner (teda stavba kontajneroveho rozmeru kvoli preprave) na miestne zhotovenych pilotach, tak by to mozno aj malo uspech.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Malé domy

Poslaťod mp1 » Uto 24. Jún 2014 16:01:57

mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Predchádzajúci

Späť na Odkazy na pdf, doc, knihy, xls, SW

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron