Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod ... » Štv 05. Sep 2013 10:09:21

yoyo píše:ta masina ma fakt sfuknute zadne gumy? zamer?


ano, potrebovali ju dostat +- rovno a kedze teren ma u nas dost slusny sklon tak to vyriesili takto (inac balsaja technika ma aj samodofukavanie kolies, takze po dovrtani mu stacilo nahodit nazad privodne hadice vzduchu na kolesa a za chvilu bol pojazdny :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod vlado.sk » Štv 05. Sep 2013 10:13:51

Jookie píše: ale co potom zvysene naklady na elektrinu? :) Nemam momentalne predstavu, kolko zozere cerpadlo.

Stale mi tu vsak ostava ta dilema, ci ten zlepseny vyzor travnika (vid aktualnu fotku travnika povyse) stoji za 500 az 1000 evri za studnu, potom 500 evri za zavlazovanie, a potom mi to moje detiska tak ci onak vydru... Skusim to premysliet, aspon uz tusim ze sa pri zavlazovani oplati ist do vlastnej studne miesto zalievania vodovodom.


cerpadlo zalezi ake si kupis, motory na cerpadlach su od 0,37kW po x kW..
co sa tyka investicie do studne, urcite sa oplati, zhodnoti to pozemok a hlavne mas ju uz navzdy, ak sa hocikedy aj za 20rokov rozhodnes napojit vodu zo studne aj do domu alebo vybudovat zavlahy alebo hocico tak studnu mas a teda aj vodu "zadarmo". Zalievanie vodovodom lacnejsie uz nebude, iba drahsie ;)
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod cmelo » Štv 05. Sep 2013 10:16:01

mne teraz ide vŕtať do priestoru cca 4x4m z firmy vrtypd, tesne pri chalupe, s tým malým strojom tak som zvedavý...odhadovaná hĺbka cca 40m, podľa informácií dokážu s tým až do 90m
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod Majo 2 » Štv 05. Sep 2013 15:20:06

Ked to tak citam tak poriadny travnik a studna a kosacka na caste kosenie, tak to je drahsie jak krb.
Krb mam a dvor to je a bude divocina, s jedinou podmienkou,ze musi byt uzitkova.

No nic idem upratovat drevo na makadame. :D
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod mp1 » Sob 07. Sep 2013 18:17:34

studňu máme "narážanú", celé to trvalo (6m) dve hodiny aj s prestávkami na pivo. je na nej (6/4" rúre) aj čerpadlo, aj ručná pumpa. polievam trávnik - dvoma hadicami 3/4" s rozprašovačmi (jemné až celistvý prúd - ako na umývanie auta ...), podľa odhadu ich presúvam po ploche, cca 10 litrov na m2. rovnako s tým čerpadlom polievame zeleninovú záhraduk ručne, koncovkou ako sprchová ružica ku koreňom paradajok, uhoriek, papriky, tekvice, cukiny, ... a plieseň nás obišla. kríky a stromy iba hodením hadice. krík ríbezli rovnako 10 litrov.
trávnik nie je anglický, je to zmes sedmokrások, trávy, pýru, ďateliny, ... a kosím ho podľa toho, aké je počasie - ak prší tak nakrátko, ak je suchšie, tak 5-8cm, ak je dlho úpek tak iba špičky kvitnúcej trávy.
chodím po ňom ráno s hrnčekom kávy ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod Vydra » Pon 23. Sep 2013 22:04:23

Jookie:

1. pri polievaní v suchom období budeš mať trávnik určite omnoho krajší, ako bez polievania. Stačí spraviť malý test - každý večer v lete počas sucha s hadicou ručne popolievať určitú plochu. Takže áno, rozdiel bude viditeľný.

2. ak nechceš robiť komplet závlahový systém a studňu, ale si ochotný dať nejaké euro navyše za vodu (predpokladám, že nechceš zavlažovať komplet celú záhradu do posledného metra), stačí natiahnuť pod zemou pár metrov RP-čky podľa veľkosti zavlažovanej plochy napr. na 2 miesta a ukončiť ich nad zemou prechodkou na rýchlospojku. Potom už len pripojiť hadicu s nejakým postrekovačom napr. aj od spomínanej Gardeny, po čase prípadne dokúpiť nejaké ďalšie vychytávky. Síce to nebude automatické, neviditeľné, občas budeš musieť hadicu kúsok presunúť, ale to je taká pohodová robota na letný večer napríklad aj s tým spomínaným pivom v ruke ;)
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod NED » Str 25. Sep 2013 0:06:43

Ja som si zabezpečil uderovy postrekovač, má to dosah
25m - polomer, 2,5l vody za sekundu, polieval som 2x týždenne, zeleninu sme mali omnoho vačšiu
ako susedia, polieval som aj ovocné stromy. Neviem si predstaviť chodiť s 1/2" hadicou pozáhrade
a hodiny postávať na jednom mieste. postrekovač stál 3000kč aj s komplet príslušenstvom ale dúfam
že vydrží naveky.
Vlastná studna je rodinný poklad. Aj ked voda sa nedá použiť pre dom.použitie......
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zavlazovanie travniku - ako, ale zaroven preco?

Poslaťod mlaco » Pon 23. Jún 2014 11:38:57

pepa píše: si spocitaj cenu vody. A zamysli sa aby si neplatil vodne aj stocne. Lebo za rok nie je problem minut aj 100 kubikov vody na polievanie a ak kubik stoji 2 eura,



Ahojte,

zda sa ze je moznost mat samostatny vodomer na zavlazovanie a potom neplatit z toho stocne. Ak to naozaj tak funguje, tak je to super, zlava 50% na cene vody na polievanie.

Ma niekto k tomuto prakticke informacie??? Ci tam nie su nejake skryte problemy?

http://www.bvsas.sk/sk/zakaznicka-zona/ ... lazovania/
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Predchádzajúci

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron