Ako zrealizovat trativod?

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod deko » Pon 13. Jan 2014 19:55:01

codinko píše:Pochopene dakujem pekne az tak ekologicky som sa na to nepozeral

to nie je o ekologii ale o zdravom rozume. asi nikomu by sa nepacilo dat si do pohara sracku od holuba, zaliat ju vodou a celu zmes vypit :!:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod Vydra » Sob 17. Máj 2014 11:07:29

Riešim problém so susedom, ktorý nemá trativod, tak sa spýtam v tejto téme, ako postupovať a teda či je vôbec možné niečo v tomto urobiť. Doteraz ma uisťoval, že keď bude robiť nové chodníky a dlažbu okolo domu, tak spraví aj trativod a všetko tam odvedie. Dlažbu ma teraz hotovú a trativod nie. 2/3 jeho domu ma vodu zo striech, garáže a veľkého altánu odvedenú smerom ku mne, vzdialenosť našich domov je 4 m. Tá plocha jeho striech je dosť veľká, za dažďa sú to poriadne množstvá vody, ktorá potom dosť dlho stojí pri plote z jeho strany. Je mi ale jasné, že to vsakuje na dosť veľkej ploche pod zemou a ide to až k mojim základom. Teraz som ho na to upozornil a vravel, že trativod chce kopať tesne pri plote, s čím nesúhlasím lebo to bude ešte horšie ako teraz. Chcem ho nejako dotlačiť k tomu, aby všetko vyspádoval na opačnú stranu. Sú nejaké možnosti, ako ho k tomu donútiť?
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Sob 21. Jún 2014 22:50:12

Zdravim.
Idem buduci tyzden riesit vsakovacie jamy, len zatial mam miesto zvislych zvodov drenazne rury. Ako nejako rozumne predpripravit napojenie odkvapov do trativodu? Alebo az ked pojdu finalne zvody riesit vykop a napojenie? Pride mi rozumnejsie z jamy potiahnut ruru so zaslepkou na nejake miesto a potom sa prekopat k tejto rure len alebo koniec rury nechat odkryty, ako sa prekopavat k vsakovacke ... Odvetranie vsakovacky je nevyhnutne? Budem mat 4, pri kazdom zvode jednu a neviem ci chcem aby mi vsade trcali nejake rury. A ani si nechcem predstavit co na to zena.
Vdaka za rady.

PS: na vsetkych fotka je geotextilia biela, preco je moja cierna? No ale ked som sa tety v stavebninach kde som ju kupoval pytal, kolko ma g/m2, tak na mna vyvalila oci, ze H? :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod MartinH » Ned 22. Jún 2014 10:20:29

kriloter píše:Odvetranie vsakovacky je nevyhnutne? Budem mat 4, pri kazdom zvode jednu a neviem ci chcem aby mi vsade trcali nejake rury. A ani si nechcem predstavit co na to zena.


Vsade nie. Ruru mozes vyviest do okapoveho chodnika hned vedla lapaca, das na nu striesku a casom si zena zvykne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Ned 22. Jún 2014 12:17:52

MartinH píše:
kriloter píše:Odvetranie vsakovacky je nevyhnutne? Budem mat 4, pri kazdom zvode jednu a neviem ci chcem aby mi vsade trcali nejake rury. A ani si nechcem predstavit co na to zena.


Vsade nie. Ruru mozes vyviest do okapoveho chodnika hned vedla lapaca, das na nu striesku a casom si zena zvykne.

jej ved jasne, mohlo ma to napadnut ... dik

Odoslané z Nexus 7 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod sigma » Ned 22. Jún 2014 22:28:04

Ja som odvetranie neurobil. Keď je búrka, všade je mokro, a keď prestane pršať, zvody nie sú plné vody, takže nejako to cez tú rúru prebuble. Odvetranie nemusí byť veľký prierez, ale do vonka sa menšie ako 100vky nerobia. Do okapného chodníka sa dá schovať všeličo, ja by som to ukončil len nejakým kolenom (kolmo hore pod úroveň chodníka) a zátkou, ktorej by som urobil dierky na vzduch. A na tú zátku pekne poukladal kamene, ako aj v iných častiach okapného chodníka. Takže žiaden orientačný bod v tvare striešky.
Jeduje ma, keď má niekto uprostred chodníka kanalizačnú šachtu.

S týmto príspevkom autora sigma súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod jan45 » Pon 23. Jún 2014 7:34:08

odvetranie vsakovačky nemá žiadny dôvod. Odvetráva sa kanalizácia, v ktorej vznikajú plyny. Vsakovačka je umelo zmeneá kvalita prostredia pre umožnenie rozptylu napršanej vody, väčšinou zbytočná.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod deko » Pon 23. Jún 2014 9:17:28

ja mam na uroven zeme vyvedenu 110 ruru, ktora je zazatkovana (bez gumoveho tesnenia). nie je to aby bol trativod odvetrany, ale pre pripad preplnenia jamy - aby voda nenarobila problemy v odkvapoch, ked uz nemoze tiect do jamy. takto vytecie na travnik.

po kazdej velkej burke ale najdem zatku niekde mimo miesta, kde ma byt. vydedukoval som, ze ju vytlaci vzduch ked je odkvap aj privodna rura plna vody a vzduch nema kadial unikat. takto unikne cez tu ruru a trativod sa moze nerusene plnit.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod kriloter » Uto 24. Jún 2014 22:55:40

Otazka, myslite, ze 100g geotextilia bude ok na vsakovacky?
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod pepe949 » Sob 05. Júl 2014 21:15:08

ziletka píše:ja som vykopal trativod a ked som zistil ze pri velkych dazdoch je plny vody tak som musel spravit prepad z trativodu do potoka. Myslim ze ak mas ilovitu zem tak nieco take budes musiet poriesit aj ty. U mna je ten trativod len taka medzi-zastavka na pozemku.


ja mam podobny problem, ale nemam v okolí potok... co teraz??? :dash
teda potok je asi 400 m ale medzi tym su cudzie pozemky, takze nemam ani teoreticku sancu sa tam napojit a okrem toho, ked boli pred 2 rokmi silne dazde, bol plny aj ten potok...
pepe949
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 19. Apr 2010 17:42:16
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod _luky_ » Pon 07. Júl 2014 8:19:38

pepe949 píše:ja mam podobny problem, ale nemam v okolí potok... co teraz??? :dash
teda potok je asi 400 m ale medzi tym su cudzie pozemky, takze nemam ani teoreticku sancu sa tam napojit a okrem toho, ked boli pred 2 rokmi silne dazde, bol plny aj ten potok...

Známý než stavěl, domluvili se všichni v ulici a společně vybudovali dešťovou kanalizaci, co ústí do potoka. Nikdo tak nemusel řešit vsakování.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod Romi » Štv 31. Júl 2014 15:07:53

rad by som sa spytal, kupili sme velky dvojgeneracny dom 7 rocny. Strecha moze mat tak 400m2. Pri velkych dazdoch sme zbadali, ze zo zeme vyviera voda. Asi na jeden ryl pod zemov bol igelit a pod nim vacsinou skaly cca 80cm siroke, ... Vsetky "zaliate" zemou. Nepotesilo, ale dali sme sa do kopania. Bola to hroza. No jama bola cca 1.8x1.8x1.3 po vybrati kamenov. Nedeveli sme v podstate ako dalej, ale potom sme sa rozhodli dat nadrz na dazdovu vodu 8m3 Napojili sme na nadrz ceradlo s hydrocontol, zatial to vyzera fajn. No a teraz chceme ralizovat "prepad" z nadrze do trativodu.
Planujem cca 5m3 z tvarnic, podobne ako na strane 7 robil "mimo", alebo "mlaco" na strane 9.
Na dno som neplanoval dat nic a neviem ci je dobre ci nutne dat geotextiliu na dno, aby to lepsie vsakovalo. Geotextilia staci 200? Lebo kazdy vyrobca ma asi inu kvalitu - parametre, u jedneho 200 = 300.
Tiez by ma zujimalo, ci netreba vrtat diery z boku tvarnic.
Vadilo by ak by som nedal po obvode nejaky makadam, ale len to zasypal zemou?
Ma nejaky funkcny vyznam "odvetravenie"?

Dakujem za radu
Romi
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 06. Feb 2012 16:46:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod ... » Štv 31. Júl 2014 20:48:07

400 m2 mi pride strasne vela, teda ak to uvazujes ako plochu z ktorej pocitas dopadnute zrazky; to mate de facto zastavane 4 are ?
(ak je ta strecha "strma" tak sice ma velku plochu krytiny, ale mnozstvo vody na nej dopadajuce je (za bezvetria) rovnake ako by mala vodorovna plocha nou prekryta...)

a odvetravanie ma vyznam na to, aby ti tam ta voda dobrovolne vliezla, pri dostatocne vydatnom prisune vody ti nema ako odtial ten vzduch odchadzat a tak ti zacne vytvarat protitlak a cele sa ti to zastavi (mnozstvo vody ktore sa ti zmesti za tej situacie dnu a ako vysoko dosiahnes hladinu na pritoku sa da zratat podla presnej geometrie vsakovacej nadrze a privodnych rozvodov...)

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
joko
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Pia 01. Aug 2014 22:55:30

Súhlasím a ešte by som dodal ku geotextilii: Tá slúži iba ako zábrana proti popadaniu hliny medzi tvárnice - vytváranie dutiny, takže riedké dierkované (hlavne na dne ) proste nemusí byť dokonalé. Tvárnice sú len tak poukladané nie je dôvod ich upravovať a už vôbec nie dierkovať. Hlavne ích treba ukladať tak, aby plné buky boli z vonkajšej strany, aby textília sa vedela o boky a vrch opierať. Odvetranie ano, stačí priemer 50 mm - 75 mm
400 m2 sa mi zdá tiež veľa, ale ak to bude skutočne 400 m2 tak tých 5 m3 treba, inak stačí aj menej.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod Romi » Uto 12. Aug 2014 16:56:00

dakujem joko,
ako zrealizovat to odvetranie? Ako hlboko do tvarnic treba vlozit tu odvetravacku?
Romi
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 06. Feb 2012 16:46:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia