Konštrukcia brány: kreatívne rady

Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod TomasHo » Štv 15. Máj 2014 21:33:06

Zdravím všetkých, chcel by som poprosiť o kreatívnu konzultáciu pri konštrukcii brány. Potrebujem bránou oddeliť priestor so šírkou 3,2m medzi domom a plotom. Brána musí umožňovať vstup pre peších ku hlavnému vchodu do domu a zároveň (ideálne motorové) otvorenie celej šírky brány na (zriedkavý) vjazd vozidiel.
Pripájam ilustračné foto situácie - brána má uzavrieť priestor medzi domom, ktorý má 20cm zateplenia (t.j. je problematické do neho čokoľvek kotviť), a protihlukovým múrom, ktorý má výšku 1,8m a hrúbku 25cm a je z durisolových protihlukových tvárnic (t.j. hrúbka betónu vnútri je asi 12cm, a nemá zrejme únosnosť na kovovú bránu).

V mieste budúcej brány som už vylial základ do nezámrznej hĺbky, tento základ je L-kovým pokračovaním základu plota, ale nie je spojený so základmi domu. Má slúžiť na ukotvenie podzemnej nosnej konštrukcie brány (v prípade, že by išlo o samonosnú bránu).

Problém, s ktorým si lámem hlavu je, ako do veľkého krídla vsadiť malé krídlo pre peších tak, aby:
- nebolo treba budovať pri dome stĺpik (zúženie prejazdu a problém so zapadaním dvoch krídel do seba z dôvodu rozťažnosti)
- nebolo treba prekračovať nejaký profil (v prípade, ak by bola bránka vsadená v hlavnom telese brány)

Všetky konštrukčné riešenia a materiály sú zatiaľ otvorené, rátam s rozpočtom do cca 1500 eur.

Vďaka za rady.
Prílohy
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod sigma » Pia 16. Máj 2014 7:53:03

Nemoze byt posuvna cez stenu? Na obr. dolava?
Ak tam budes mat kridlo dveri v brane, bude to komplikovane mechanicky a aj elektroniku budes musiet doplnit o kontrolne spinace.
Ak by mohla byt len posuvna a na vchod pre pesich by sa vyuzivalo ciastocne otvorenie, bude to "zlozitejsie" elektronicky. (zamykanie = vyblokovanie vonkajsieho spinaca na otvorenie dveri).
Nie som si isty, ci ta stena 12cm vydrzi doraz posuvnej brany.
Asi nebudes chciet burat do steny.

TomasHo píše:sigma, posuvna brana nemoze byt, lebo vsetko okolo uz stoji : ) Teda, dom, garaz, mur. Keby som takuto radu mal minuly rok, mozno by som uvazoval nad puzdrom do garaze, ale aj tak - z tej strany bude branka pre pesich k hlavnemu vchodu, bolo by trocha zlozite, keby si pri kazdom vstupe/vystupe musel zasuvat celu branu.

Nemusela, niektore pohony (came BX 78) maju funkciu ciastocne otvorenie brany.
To som nevedel, ze to vlavo je garaz. To by bolo fajn, keby Ti brana upratovala (stlacala) veci v garazi.
Vyhol by som sa kridlu v kridle. 3.2m by som rozdelil na 3 casti, kazda by mala meter aj volaco. Branku by som spravil na 1/3 a branu na 2/3. Otvaralo by sa to len elektronicky. Nejaky pekny doykovy, alebo IR spinac :-) Pozor, zvnutra by sa brana musela otvarat 1m od brany...
Naposledy upravil sigma dňa Pia 16. Máj 2014 9:21:53, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod TomasHo » Pia 16. Máj 2014 8:17:02

sigma, posuvna brana nemoze byt, lebo vsetko okolo uz stoji : ) Teda, dom, garaz, mur. Keby som takuto radu mal minuly rok, mozno by som uvazoval nad puzdrom do garaze, ale aj tak - z tej strany bude branka pre pesich k hlavnemu vchodu, bolo by trocha zlozite, keby si pri kazdom vstupe/vystupe musel zasuvat celu branu.

Co sa tyka 12cm steny - to je normalny protihlukovy armovany ZB mur, akurat tvarovky su durisol. Na konci je ukonceny betonovym stlpikom z DT 25x25. Doraz urcite vydrzi - ak tam bude motorove otvaranie ramenom, tak to uz doraz ma.

Spinace a senzory asi budu musiet byt, ale skor ma trapi, ako urobit zamykanie, a vobec, aku koncepciu brany zvolit.

Perlicka: prave mi prisla ponuka na 3576 eur na riesenie, kde cele kridlo bude otvarave smerom k protihlukovemu muru, a v kridle bude posuvne sub-kridlo branky na kolajnicke. Je to zaujimave riesenie, ale ta cena...

Jaj, este edit: uvazoval som nad kolajnicovou verziou, kde by sa cela brana stocila tak, ze by popri mure bol jeden koniec tahany dozadu a predok by siel po priecnej kolajnici. Teda, brana by sa de facto otocila o 90 stupnov a pristala by paralelne k protihlukovemu muru. Akurat problem s uchytenim vrchu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod TomasHo » Pia 16. Máj 2014 11:29:39

sigma píše:Nemusela, niektore pohony (came BX 78) maju funkciu ciastocne otvorenie brany.
To som nevedel, ze to vlavo je garaz. To by bolo fajn, keby Ti brana upratovala (stlacala) veci v garazi.
Vyhol by som sa kridlu v kridle. 3.2m by som rozdelil na 3 casti, kazda by mala meter aj volaco. Branku by som spravil na 1/3 a branu na 2/3. Otvaralo by sa to len elektronicky. Nejaky pekny doykovy, alebo IR spinac :-) Pozor, zvnutra by sa brana musela otvarat 1m od brany...


delenie 1/3 a 2/3 je logicke rozdelenie, ale ako by technicky do seba tie brany uprostred zapadali? Najjednoduchsie, dedinske riesenie je s tyckou, co sa zasuva do diery v zemi. To nechcem, lebo ta diera je stale plna spiny. Druhe riesenie je taka prejazdova zarazka z jednej strany obla, to by este slo, aj ked je presne v stope pneumatiky. Ale problem je, ze ked budem chciet ist dovnutra autom, musim si otvorit obe kridla, lebo cez 2m sirkou nepreleziem (ide sa tam trocha oblukom). Potom by bolo treba pohon aj na kratke kridlo - to by sa trocha predrazilo, ale hlavne, pesia branka by sa pouzivala velakrat denne, a je dolezite rychle otvorenie a bezproblemova prevadzka, takze motorovy pohon odpada.

Ak by bolo otvaranie oboch casti rucne, tak treba vyriesit aretaciu vacsieho kridla v zatvorenej polohe (ktoru by inak obstaral motorovy pohon - predpokladam, ze ma nejaku zapadku v polohe zatvorene).

Viem si samozrejme predstavit elektromagnety v brane a vselijake pekne zapadky, ale ked to prekomplikujem, tak neviem, kto to vyrobi : ) Okrem mna teda.

Mozno keby bola ta brana harmonikova... Stale mi vsak vychadza kridlo v kridle ako najlepsia kombinacia. Len ako tu paradu zaaretovat v zavretom stave...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod ... » Pia 16. Máj 2014 12:03:25

sigma píše:Otvaralo by sa to len elektronicky


a ked nebude elektrika tak pekne preskocit :-P
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod sigma » Pia 16. Máj 2014 12:30:14

Mal som na mysli klasicku dvojkridlovu branu s pohonom na obe brany.
Najskor sa zatvori velke kridlo a do neho sa zatvori male. Obrázok
Ak sa pesia branka pouziva velakrat denne, tak kridlo v kridle nebude odolnejsie. Obrázok
http://www.vrata-brany-vysocina.cz/kridlove-brany
TomasHo píše:Viem si samozrejme predstavit elektromagnety v brane a vselijake pekne zapadky
- tak si ich predstav v zime a v dazdi.

...Ked nie je elektrina, tak sedim pri krbe a prihadzujem drevo, lebo vsetko je na elektrinu. Alebo bateria.
Naposledy upravil sigma dňa Pia 16. Máj 2014 12:34:18, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod tomas g » Pia 16. Máj 2014 12:33:49

Ja som to vyriesil tak, ze som dal dvojkridlovu branu otvaranu motorom (celkova sirka asi 4,8 m) a do jedneho kridla som osadil branku pre pesich (sirka asi 1,2 m). Sice treba prekrocit joklovy profil, ale vobec mi to nevadi, ani ked idem s bicyklom. Ked bude cas, dam fotku.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod ... » Pia 16. Máj 2014 13:56:39

sigma píše:...Ked nie je elektrina, tak sedim pri krbe a prihadzujem drevo, lebo vsetko je na elektrinu. Alebo bateria.


ale ked nie je elektrina lebo ti vysuplo poistky "na stlpe" tak sa to obvykle len tak "same" neopravi a nejak tu branu asi preliezt budes musiet :-P
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod TomasHo » Pia 16. Máj 2014 14:18:50

Sigma! to je pekne riesenie, to sa mi paci. Vyriesil by som to mozno ako na obrazku, ze vypln by bola len do vysky 1,6 metra, a ponad branku by isiel most, len je otazne, aky jokel by som tam musel dat, aby sa to moc nekrutilo.

Tomas g - tomu prekracovaniu som sa chcel vyhnut, ale ak nebude mozne inac, tak to spravim - ako vysoko mas branu nad zemou?

... ked vypadne elektrika, tak vyjdem manualne zadnou brankou a pojdem pozriet istice : )
Prílohy
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod sigma » Pia 16. Máj 2014 16:50:37

Dal som to ako priklad toho, ake mohutne to musi byt, aby to len trosku drzalo pohromade, ak nechces prekracovat prah. A vobec sa mi to nepaci.
Pod otvaracou aj posuvnou branou musis mat medzeru, aby to nesuchalo minimalne 3cm a spodny jokel mozno 30x40 nalezato a v tom pripade prekracujes prekazku vo vyske 6cm - co uz je ako maly schodik. Na casto vyuzivanu branku to je dost velka prekazka. Asi to treba natriet na zltocierno.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod boro » Pia 16. Máj 2014 23:03:32

Zaujímavá téma. Ale z praktického hľadiska by som prehodnotil zadanie (vidím tam nejaký priestor pred garážou, možno by som zašiel až k preskúmaniu umiestnenia brány).

Rozťažnosť nie je zásadný problém a krídlová brána s bránkou (bez dedinskej tyčky) je predsa úplne bežná a v podstate osvedčená vec. Detailisti by mohli rozťažnosť riešiť tak, že bránka by sa nezamykala o krídlo brány, ale o "zem".

Ak len ide o to, aby sa aj bránka otvárala pohonom, takéto potom možno niečo na tento spôsob (dve krídla ovládané pohonom a v jednom je bránka):
Obrázok
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod TomasHo » Sob 17. Máj 2014 9:29:54

boro píše:Zaujímavá téma. Ale z praktického hľadiska by som prehodnotil zadanie (vidím tam nejaký priestor pred garážou, možno by som zašiel až k preskúmaniu umiestnenia brány).

Rozťažnosť nie je zásadný problém a krídlová brána s bránkou (bez dedinskej tyčky) je predsa úplne bežná a v podstate osvedčená vec. Detailisti by mohli rozťažnosť riešiť tak, že bránka by sa nezamykala o krídlo brány, ale o "zem".

Ak len ide o to, aby sa aj bránka otvárala pohonom, takéto potom možno niečo na tento spôsob (dve krídla ovládané pohonom a v jednom je bránka):


boro, mas asi pravdu. Mozno je zbytocne to komplikovat. Zadanie prehodnotit nemozem, lebo (co z mojho obrazka nevyplyva) pred garazou je sirka otvoreneho priestoru asi 11 metrov, a chcem to ponechat tak, aby navstevy mohli zaparkovat na nasom parkovacom mieste.

So zenou sme sa vsak dohodli, ze pohon brany nie je nutny, lebo autom sa tam bude jazdit minimalne.

Nevies, kto robil tu branu na tvojej fotografii? Je to uz starsia vec, ale myslim, ze to bude stacit. Nepotrebujem dvojmetrove monstrum, staci mi vyska brany 160-170 cm, ta na obrazku ma uplne dostatocnu vysku. Aj tie zarazky na zemi nie su az take zle.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod boro » Sob 17. Máj 2014 22:03:16

TomasHo píše:
boro píše:Nevies, kto robil tu branu na tvojej fotografii?


Keď som hľadal fotky brán s bránkou, google vypľul aj túto:
http://www.vecerek.cz/clanky/reference/kridlove-brany/
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod sigma » Pon 19. Máj 2014 8:03:08

Mne sa toto riešenie páči. Pokiaľ to dostatočne funguje, prečo nie. Estetiku neriešim. Na 3,2m by to mohlo stačiť. Neviem na koľko je spoľahlivá ta vec hore na bránke, čo vyrovnáva bránku, ale určite to vyzerá lepšie ako prekračovať rám dolu a zohýbať sa pod rámom hore :roll:
Obrázok
tomas g píše:Ked bude cas, dam fotku.

Takze zase som na zaciatku. (Teda, ze tie zalamovacie brany su komplikovanejsie, branu sa nechystam robit novu.)
Naposledy upravil sigma dňa Pon 19. Máj 2014 11:18:27, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Konštrukcia brány: kreatívne rady

Poslaťod tomas g » Pon 19. Máj 2014 9:49:39

sigma píše:Neviem na koľko je spoľahlivá ta vec hore na bránke, čo vyrovnáva bránku, ale určite to vyzerá lepšie ako prekračovať rám dolu a zohýbať sa pod rámom hore :roll:
Obrázok


Proti gustu... Ta vec hore je znacne nespolahliva (mam odskusane). Ja si riesenie s dolnym ramom napriek prekracovniu neviem vynachvalit. :-)
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat




Ďalší

Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron