Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod edo1 » Sob 01. Mar 2014 21:26:36

MiroM. Dal som si tú prácu a našiel si Tvoj príspevok o Tvojej spotrebe a píšeš v 2010 že spotreba elektriky celkovo bola 8000kW/h a z toho 700kWh vo VT. Neviem, či sa od tej spotreby niečo zmenilo, ale ak nie, tak neviem aká by mala byť "oslnivá" spotreba pri elektrickom kúrení. Moja spotreba obsahuje kúrenie, teplú vodu, varenie na elektr. variči, svietenie, rekuperáciu, stavebné práce- nejaká miešačka ešte a aj 3mesiace chladenia, čo musím povedať bolo super.
E
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat




Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod jan45 » Ned 02. Mar 2014 14:40:25

ked ale razantne stupnu ceny elektriny a plynu (co je otazka par rokov), vypocet bude o dost horsi v neprospech nezatepleneho domu :nie:[/quote]
ceny energií stúpajú stále, ale za posledných päťdesiat rokov sú rovnaké, vtedy som zarobil 700Čsk, plyn stál 30 hal, dnes dostanem 700€ a plyn stojí 30c,
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod edo1 » Ned 02. Mar 2014 14:54:08

Jan 45. Ja by som to tak dramaticky s tým stúpaním cien nevidel. Ceny na Sk sú na európskych hladinách. A ceny budú vždy stúpať len s kúpychopnosťou obyvateľstva. Lebo ak dramaticky stúpnu ceny v Eú- ludia nebudú lepšie zarábať- budú nepokoje. Stačí si len pozrieť odhad OPEC na cenu ropy kktorý spravili v 2007- odhadovali cenu na 200dol. za barel a kde sme. Takže takéto závery ohladom cien energíí by som tak prudko nerobil, že budú stúpať ako doteraz- lineárne až exponenciálne. Na Sk to bolo také markantné, lebo sme dobiehali cenu Eú, ale teraz sa ich budeme držať.
Aspoň môj názor. E
edo1
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 13. Apr 2010 12:30:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod Pemix » Štv 15. Máj 2014 13:22:10

Zdar stavebnici,
stojime pred volbou zdroja TUV a nizkotepelneho vykurovania (vodna podlahovka). Plyn neprichadza do uvahy, ostava elektrina alebo rozne alternativy (dom bude bez komina, takze ziadne kachle, ci krb).
Vypocitane TS pre jednopodlazny bungalov 110 m2 s reku. (ucinnost 50 %) cca. 2,9 kW; bez reku. cca. 3,7 kW (potreba tepla 5 191,35 kWh/rok, resp. 6 936,00 kWh/rok).

1. moznost - elektrokotol + solar alebo FV na TUV
- obstaravacie naklady priblizne 3 500 e +- (elektrokotol + system na priravu TUV)
2. moznost - tepelne cerpadlo vzduch-voda solo
- obstaravacie naklady podla CP 6 060 e (TC /D.A./+split+komplet montaz 4 kW)

Naklady na podlahovku su nepodstatne. Otazna je aj investicia do rekuperiace v suvislosti s ekonomikou prevadzky (komfort je v tejto suvislosti nepodstatny).
V prospech riesenia 1. hovori obstaravacia cen, v prospech 2. prevadzkove naklady.
Rozdiel obstaravacej ceny medzi oboma rieseniami je cca. 2 500 e v neprospech TC. Tento rozdiel v cene ma navratnost pri TC oproti EE na kurenie cca. 5 rokov (bez TUV) pri COP 3 (pri 2,5 do 6 rokov).
Je prevadzka TC vzduch-voda vyhodna? Otazna je jeho zivotnost, resp. zivotnost kompresora. Mate niekdo dlhodobejsie skusenosti s prevadzkou TC vzduch-voda?
Pemix
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Pia 12. Apr 2013 9:16:12
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod ... » Štv 15. Máj 2014 14:03:42

Pemix píše:Zdar stavebnici,
stojime pred volbou zdroja TUV a nizkotepelneho vykurovania (vodna podlahovka). Plyn neprichadza do uvahy, ostava elektrina alebo rozne alternativy (dom bude bez komina, takze ziadne kachle, ci krb).
Vypocitane TS pre jednopodlazny bungalov 110 m2 s reku. (ucinnost 50 %) cca. 2,9 kW; bez reku. cca. 3,7 kW (potreba tepla 5 191,35 kWh/rok, resp. 6 936,00 kWh/rok).

1. moznost - elektrokotol + solar alebo FV na TUV
- obstaravacie naklady priblizne 3 500 e +- (elektrokotol + system na priravu TUV)
2. moznost - tepelne cerpadlo vzduch-voda solo
- obstaravacie naklady podla CP 6 060 e (TC /D.A./+split+komplet montaz 4 kW)

Naklady na podlahovku su nepodstatne. Otazna je aj investicia do rekuperiace v suvislosti s ekonomikou prevadzky (komfort je v tejto suvislosti nepodstatny).
V prospech riesenia 1. hovori obstaravacia cen, v prospech 2. prevadzkove naklady.
Rozdiel obstaravacej ceny medzi oboma rieseniami je cca. 2 500 e v neprospech TC. Tento rozdiel v cene ma navratnost pri TC oproti EE na kurenie cca. 5 rokov (bez TUV) pri COP 3 (pri 2,5 do 6 rokov).
Je prevadzka TC vzduch-voda vyhodna? Otazna je jeho zivotnost, resp. zivotnost kompresora. Mate niekdo dlhodobejsie skusenosti s prevadzkou TC vzduch-voda?


rozdiel medzi 1 a 2 je 6 936,00 - 5 191,35 = 1744.65 kWh za rok, co pri cene cca 13 centov/kwh je 226.8 eura/rok
t.j. teoreticka navratnost cca 12 rokov
rozhodnut sa musis ty
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod TomasHo » Štv 15. Máj 2014 14:09:31

..., cena elektriny je 15 centov u ZSE s najvyhodnejsim pausalom (D2). Od koho beries elektriku ty za 13c/kWh?

Pemix, zvaz ake mesacne naklady si ochotny tolerovat a uvazuj s narastom ceny elektriny do buducnosti aspon rychlostou inflacie. Navratnost uvodnej investicie sa skracuje. Cerpadlo si mozes dat poistit myslim v ramci poistenia domacnosti. (nie domu, nie som si isty). Ale kolkokrat sa ti pokazila chladnicka? Predpokladam, ze tolkokrat sa pokazi aj tepelne cerpadlo, a to navyse ide v trvalom rezime len 2/3 roka. Daikin je dobra volba, lebo ma invertorove riadenie. Max vykon cerpadla by som podstatne zvysil, rozdiely v cene nie su zavratne. Uvazuj, ze potrebujes dom vykurit pri najhorsom moznom pripade: vonku -20 stupnov, vnutri +23, rekuperacia nejde, nemas drevo do krbu. Dimenzuj vykon kotla/cerpadla na tuto hodnotu, a daj si podla toho prepocitat aj tepelnu stratu domu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod Pemix » Štv 15. Máj 2014 14:11:35

TS su pocitane pri -20 von, 22 dnu ... a cena EE ... niekto bude musiet zaplatit tie doplatky VUKV a OZE a kto to bude (je)? ;)
Pemix
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Pia 12. Apr 2013 9:16:12
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod Pemix » Štv 15. Máj 2014 14:14:25

... píše:
Pemix píše:Zdar stavebnici,
stojime pred volbou zdroja TUV a nizkotepelneho vykurovania (vodna podlahovka). Plyn neprichadza do uvahy, ostava elektrina alebo rozne alternativy (dom bude bez komina, takze ziadne kachle, ci krb).
Vypocitane TS pre jednopodlazny bungalov 110 m2 s reku. (ucinnost 50 %) cca. 2,9 kW; bez reku. cca. 3,7 kW (potreba tepla 5 191,35 kWh/rok, resp. 6 936,00 kWh/rok).

1. moznost - elektrokotol + solar alebo FV na TUV
- obstaravacie naklady priblizne 3 500 e +- (elektrokotol + system na priravu TUV)
2. moznost - tepelne cerpadlo vzduch-voda solo
- obstaravacie naklady podla CP 6 060 e (TC /D.A./+split+komplet montaz 4 kW)

Naklady na podlahovku su nepodstatne. Otazna je aj investicia do rekuperiace v suvislosti s ekonomikou prevadzky (komfort je v tejto suvislosti nepodstatny).
V prospech riesenia 1. hovori obstaravacia cen, v prospech 2. prevadzkove naklady.
Rozdiel obstaravacej ceny medzi oboma rieseniami je cca. 2 500 e v neprospech TC. Tento rozdiel v cene ma navratnost pri TC oproti EE na kurenie cca. 5 rokov (bez TUV) pri COP 3 (pri 2,5 do 6 rokov).
Je prevadzka TC vzduch-voda vyhodna? Otazna je jeho zivotnost, resp. zivotnost kompresora. Mate niekdo dlhodobejsie skusenosti s prevadzkou TC vzduch-voda?


rozdiel medzi 1 a 2 je 6 936,00 - 5 191,35 = 1744.65 kWh za rok, co pri cene cca 13 centov/kwh je 226.8 eura/rok
t.j. teoreticka navratnost cca 12 rokov
rozhodnut sa musis ty


...zle si pocital, ten rozdiel kWh je pocitany pre rozne TS (pre model s rekuperaciou, ci bez nej), z toho navratnost nevypocitas. Potreba tepla bude rovnaka, len sposob, aky tu potrebu "uspokojis" bude pre TC prinajhorsom 2,5 lacnejsi.
Pemix
 
Príspevky: 22
Registrovaný: Pia 12. Apr 2013 9:16:12
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Tepelné čerpadlo, alebo elektrokotol???

Poslaťod ... » Štv 15. Máj 2014 14:50:57

Pemix píše:
...zle si pocital, ten rozdiel kWh je pocitany pre rozne TS (pre model s rekuperaciou, ci bez nej), z toho navratnost nevypocitas. Potreba tepla bude rovnaka, len sposob, aky tu potrebu "uspokojis" bude pre TC prinajhorsom 2,5 lacnejsi.


hmmm mas pravdu, nejak som to nesustredeno cital... :-P
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron